Şimdi Ara

Xperia L '4.4.4 Cyanogenmod 11' Detaylı Kurulumu RepeXpersiS Z2 Edition

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
158
Cevap
3
Favori
12.993
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Başlamadan önce bu ilk ROM anlatma konum olduğu için hatalar için kusura bakmayın
    En son sürümü 4.2.2 olan Xperia L cihazlarımıza Cyanogenmod 11 kurarak 4.4.4 sürümüne geçmeyi ve sonrasında Z2 görünümünü kazanmayı anlatıcağım
    BU KURULUM TELEFONUNUZU GARANTİ DIŞI BIRAKICAKTIR !

Yapacaklarımızı sırasıyla yazıcak olursak,
    1-Telefonumuzun bootloader kilidini açıcağız
    2-Kernel flashlıyıp CWM elde edeceğiz
    3-CWM'den Cyanogenmod kuracağız.

Başlangıçta gerekli olan dosyalarımızı ****.

Sony Flashtool

Cyanogenmod 11

Google Apps

RepeXpersiS Z2 Edition

Dosyalarımızı indirdikten sonra kuruluma başlayabiliriz. Başlamadan önce indirdiğimiz tüm ZİP'leri telefonumuzun hafızasına kopyalayalım (Cyanogenmod 11,google apps, RepeXpersiS Z2 Edition)

İlk önce indirmiş olduğumuz flashtoolu kuracağız.

- İlk Önce Flashtool’u İndirip Gayet Normal Bir Şekilde Kurun.

- Kurduktan Sonra Bilgisayar > Yerel Disk (C:) > Flashtool > Drivers
    Klasörüne Girin ve Flashtool-driver.exe ‘yi Çalıştırın.

- İlerleyin ve Kutucuk Seçim Yeri Gelince Kullandığınız
    Xperia™ Cihazı/ları [Burda Xperia L yok ona yakın olan cihazları seçin (Xperia S,P,Z gibi)] ve Flashmode Drivers, Fastboot Drivers Seçin.

- Aygıt Sürücüsü Yükleme Kısmında Devam Edelim.

- Windows Birkaç Uyarı Verebilir Siz,
    ‘ Bu Sürücü Yazılımını yine de Yükle ‘ yi Seçiyorsunuz.

- En Son İşlemleri Bitirince Son ‘a (Finish) Tıklayın.

Bittikten sonra İndirdiğimiz Cyanogenmod 11 zip'in içerisindeki boot.img dosyasını masaüstüne kopyalayalım.
    Şimdi kernel flashlamaya geldi fakat bunun için öncelikle cihazımızın Bootloader Kilidini açmamız lazım. Bootloader Kilidi Kaldırmak için aşağıdaki adımları takip edin.

---------------------------------------1.AŞAMA---------------------------------------

-Resmi Sony Ericsson Sayfasını açıyoruz.

http://unlockbootloader.sonyericsson.com/instructions

-Telefonunuzdan *#*#7378423#*#* kombinasyonunu tuşlayınız.
    Açılan Menüden, Service info > Configuration > Rooting Status kısmına geliniz,
    Eğer “Bootloader Unlock Yes” ise bu işlemleri yapabilirsiniz. Diğer türlü hiçbirşekilde yapamazsınız.

-Açtığınız Sony Ericsson Sayfasının en altına ininiz ve “Continue” butonuna basın ve sizden istenilen bilgileri giriniz.
    Telefonunuzun IMEI Numarasının İLK 14 NUMARASINI Giriniz.
    IMEI Öğrenmek için, *#06# tuşlayınız.
    Gerekli yerleri doldurduktan sonra e-mailinizi kontrol edin gelen kodu kopyalayıp bir yere not edin.

-Telefonunuzu kapatın ve flashtool programını açın
    Telefonunuzu ilk önce Ses kısma tuşuna basılı tutarak telefonunuzu bilgisayara usb ile bağlayın ve Windows Sürücü Sihirbazını tamamlayın. Tamamladıktan sonra telefonu çıkartıp Ses AÇMA tuşu ile bağlayıp aynı işlemleri yapın. Windows kurulumu tamamladıktan sonra telefon bağlantısını kesip flashtool programını kapatın.

-Flashtool programını yeniden açın ve sol üst tarafta bulunan BLU yazısına tıklayın telefonunuzu bağlamanızı gösteren bir ekran çıkacaktır telefonunuzu SES KISMA tuşuna basılı tutarak bağlayın, bağladıktan sonra tekrar aynı animasyon geldiğinde bu sefer SES AÇMA tuşuna basılı tutarak bağlayın (telefonda bildirim ışığı mavi olucaktır)

-Açılacak küçük pencerede üst tarafında İMEİ numaranız yazıcaktır alttaki kutucuğa e-mailinize gelmiş olan kodu yazın ve unlock tuşuna basın. Eğer her işlemi sorunsuz yaptıysanız 1-2 saniye içinde işlem biticektir ve flashtool programında Reboot phone yazısı çıkacaktır. Telefon bağlantısını kesin telefon baştan başlayacaktır. Bi ihtimal açılmaya bilir panik yapmaya gerek yok telefonun bataryasını çıkartıp takın telefon kapalı dursun. Kilidimiz açıldımı emin olmak için BLU yazısına tekrar basın ve telefonu önce ses kısma sonra açma tuşuyla bağlayın çıkan pencerede "unlock yerine "relock"" yazıyorsa işlem tamamdır. Şimdi 2. aşamaya geçebiliriz.

---------------------------------------2.AŞAMA---------------------------------------

-Bootloader kilidini açtıktan sonra sıra geldi kernelimizi flashlamaya ,çıkarmadıysak Cyanogenmod zipinin içinden çıkan boot.img dosyasını masaüstüne çıkartalım fakat sadece boot.img dosyasını

-Flashtool programındaki şimşek simgesine tıklıyoruz 2 seçenek çıkıyor ordan Fastboot mode yi seçiyoruz

-Açılan pencerede en sağ tarafta ortadaki Select to kernel flashı seçiyoruz, seçtikten sonra telefonumuzu SES AÇMA tuşu ile bağlıyoruz. Mavi ışık yandıysa masaüstüne çıkardığımız boot.img dosyasını seçiyoruz. Eğer gözükmezse dosya türlerini .img olarak değiştirip seçiyoruz.

-Kernel 2-3 saniye içinde flashlanıcaktır. Pencereleri kapatalım eğer flashtoolda 2 tane OKAY yazıyorsa işlem tamamlanmıştır 3. aşamaya geçebiliriz.

---------------------------------------3.AŞAMA---------------------------------------

-Kernel flashladıktan sonra elimizde CWM yüklenmiş olucak.

-Telefonu açıyoruz altta bildirim ışığı yandığında ses kısma tuşuna basılı tutuyoruz bildirim ışığı renk değiştirdiğinde basmayı bırakabiliriz.

-CWM açılacaktır. Burdan İnstall zipin üzerine geliyoruz (CWM'de dokunmatık çalışmaz onun için ses tuşlarıyla aşağı yukarı yapıp güç düğmesiyle seçim yapılır)

-İnstall zip'e girdikten sonra choose zip from sd carda basıp Önce Cyanogenmod 11 i seçiyoruz karşımıza no ve yes olan ekran geliyor orda yes'e basıp 2-3 dk bekliyoruz işlem bittikten sonra finised yazısını görürsünüz.

-Cyanogenmod 11'i flashladıktan sonra ses tuşlarından birine basın ve tekrardan choose zip from sd card diyip Google Apps zipini flashlıyoruz aynı sekilde finished yazısını gördüğümüzde bitmiş olucaktır.

-Ses tuşlarından birine basıp aynı menuye döndüğümüzde en alttaki go back'i seçiyoruz. Burdaki Wipe Data \ Factory Reset i seçip yes diyoruz işlem bittikten sonra ses tuşlarına basıp geri döndüğümüzde Wipe Cache i seçip yes'e basıyoruz bu işlem bittikten sonrada tekrardan ses tuşlarıyla menüye dönüyoruz. Advanced'e basıp Wipe Dalvik Cache i seçip yese basıyoruz işlem bittiğinde en alttaki go back yazısına basıyoruz ( eğer yoksa kamera tuşuna basın)

-Reboot system now dedikten sonra 5-10 dk içinde telefonunuz açılıcaktır. RepeXpersiS Z2 Edition kurmak isteyenler başlangıçtaki ayarları geçtikten sonra ana ekrana gelince telefonu kapatsın.

---------------------------------------4. AŞAMA ---------------------------------------

RepeXpersiS Z2 Edition kurmak için bu aşamayı takip edin eğer istemiyorsanız zorunlu değildir

-Telefonu açıyoruz telefon başlarken tekrardan bildirim ışığı yanınca ses kısma tuşuna basıp CWM'ye giriyoruz.

-CWM'de wipe cache partitiona gelip güç düğmesi ile seçiyoruz ve yes diyoruz işlem bittikten sonra Advantage bölümüne girip wipe dalvik cache yapıyoruz. Go back diyoruz.

-Burdan tekrardan install zipi seçip choose from zip sdcardı seçiyoruz ve indirdiğimiz RepeXpersiS Z2 Edition romunu flashlıyoruz.

- işlem bittikten sonra Reboot system now diyoruz telefonumuz 5dk içinde açılıcaktır.

Hayırlı olsun

NOT
    Z2 MODDA BİRKAÇ UFAK BUG VARDIR BUNLAR WALKMAN'DE SES EFEKTLERİ ÇALIŞMIYORDUR. SES SORUNU ALANLAR UYGULAMALARDAN TÜMÜ SEKMESİNE GELİP SES GELİŞTİRMELERİNİ DEVRE DIŞI BIRAKSIN.
    2. BİR BUG EKRAN KİLİDİNDEKİ EFEKT GÖZÜKMÜYOR ANİMASYONLU DUVAR KAĞITLARINDAN Xperia'yı seçerseniz efekt aktif olur.
    3 ve SON BUG KİLİT EKRANINDA GÜVENLİK KOYDUNUĞUNUZDA (pin,şekil) YANLIŞ GİRİLSEDE KİLİT AÇILIP 2 SANİYE SONRA GERİ KİTLENİYOR.

EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BurakTNS -- 19 Ağustos 2014; 23:05:08 >

• Teşekkr ederim hocam baya geniş bir anlatım olmuş ellerinize sağlık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elinize sağlık hocam, gayet güzel olmuş konu

• Eline sağlık hocam peki sonradan stok roma dönüp bootloaderi kitlesek tekrar garanti ye girermi

• ceka16 kullanıcısına yanıt
    hiçbir sıkıntı olmadan garantiye girer
  • kamera performansı nasıl hocam stock 1,17 kullanıyorum bazen iyi bazende eh işte dedirtiyor gerci ben stock bi sürüm arıyorum 4,1 de olabilir tavsiye edebileceğiniz bi sürüm mevcutmu stock olarak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yakamoz32

kamera performansı nasıl hocam stock 1,17 kullanıyorum bazen iyi bazende eh işte dedirtiyor gerci ben stock bi sürüm arıyorum 4,1 de olabilir tavsiye edebileceğiniz bi sürüm mevcutmu stock olarak.

kamera performansı olarak kendi kamerası kötü fakat google kamera ile iyi sonuçlar çıkıyor, telefonun kutu açılışı çıkan sürümdeki kamera en iyisikamera performansı olarak kendi kamerası kötü fakat google kamera ile iyi sonuçlar çıkıyor, telefonun kutu açılışı çıkan sürümdeki kamera en iyisi
  • google kamerayı sanırım rotlamadan kuramıyoruz birde ben ikinci el olarak aldım 4.2 vardı 1,12 sürüm kutudan cıkan sürüm hangisi acaba yada link varmı indirip flastoll ile yükleyeblilirim.
  • yakamoz32 kullanıcısına yanıt
    15.0.A.1.36 sürümü fabrika çıkış sürümü
  • peki tşk ederim bide onu deneyeyim o zaman benim icin stabil olsun kamerası iyi olsun yeter birde başka bir sorunum var arada bir oluyor gerçi mesala birisini aradık konuşma sesi normal geliyor ama aradan bi saat flan geçti birini daha aradık ses kısılmış oluyor kendiliğinden ve yandaki tuşlardan artırıp tekrar eski haline getiyorum mecburen bu şekilde belli bir süre kullanıyorum sonra yine tekrarlıyor neden olabilir acaba 1,12 de vardı sonra 1,14 ve 1,17 dede devam etti yazılımsal olsa bu sürümlerde düzelemesi gerek doannımsal dicem ama herzaman olmuyor.
  • yakamoz32 kullanıcısına yanıt
    bu konu hakkında bilgim yok malesef
  • Anladım bakalım şu 0,36 yı yükleyeyim birde değişiklik olacakmı tşk ederim.
  • kamera ayarlarında veri depolama alanını sd kart olarak yok
    yokda benmi bulamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: gencebayhacker

kamera ayarlarında veri depolama alanını sd kart olarak yok
    yokda benmi bulamadım

ayarlardan gelişmiş ayarlarda en üstte

• Usta acılısta takılıyor bir daha gelmedi :/ mavi ekran z2 logosunda
  • quote:

Orijinalden alıntı: HyPno55

Usta acılısta takılıyor bir daha gelmedi :/ mavi ekran z2 logosunda

wipe cache wipe dalvik yaptınızmı eğer yine açılmıyorsa wipe data factory Reset yapıp reboot System now diyin 5-10 dk içinde açılır ilk açılış uzun sürer

• kardeş valla bulamadım bir ekran görüntüsü varmı
    birde Z2 romu yüklerken root dizisi içi bomboş bende direk romları yükledim ama 10 dk geçti açılmadı tekrar herşeyi baştan yükledim şuan Z2 romsuz çalışıyr
  • ekran görüntüleri ilk mesajın sonunda

root dizininin boş olması imkansızdır root erişimini değiştirip izin verdiiğinizden eminmisiniz ? Ekran görüntüleri benim telefonumdan sorunsuz kullanıyorum.
  • kardeş tamam şimdi root dizini buldum içindeki data klasöründeki dediğin klasörü sildim sonra her iki z2 zipli dosyası yükledim wipe cace yaptım ama mavi ekranda 15 dk hala bişe yok
    birde kamera valla sd kart yeri yok:)
  • wipe data cache wipe cache wipe dalvik cache yapın
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.