Şimdi Ara

9kdan 871'e BÜTÜN TM'LER BAKSIN!! (Boğaziçi Psikoloji)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
34
Favori
10.514
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, ben 2012 de sınava girip 9653.olarak yeditepe psikolojiyi tam burslu kazandım. bir yıl hazırlık okuduktan sonra okulu dondurup boğaziçi için sınava tekrar girdim ve şuanki sıralamam 871. Tüm yıl boyunca forumun bana çok yardımı dokundu, şimdi de ben yardım etmek istiyorum.
    Çalışma sistemimi kısaca anlatayım, sorularınızı cevaplamaya hazırım

9-10 hiç çalışmadım 11de mat ve geoya 0dan başladım hiç temelim yoktu, geodan yöntem 11.sınıf bitirmiştim bana çok katkısı olmuştu temelimi 11de attım, mattan ise trigonometri ve 11 sınıf konularını çalıştım. 11in yazında ygs çalışmıştım ki bu BÜYÜK BİR HATAYDI. 1 ayım boşa gitmişti kesinlikle tavsiye etmem. Mantıklı olan LYS mat çalışmaktır bana göre (zaten daha sonra öyle yaptım) 12.sınıfta çok çalıştığımı zannetmeme rağmen aşırı sistemsiz çalıştığım için (mesela dersin ortasında bırakıp dizi izliyordum) ygsde 52k lysde 9k olabildim.

YAZI ÇOK İYİ DEĞERLENDİRİN: Bu sene ise çalışmaya ağustosta başladım, dershane açılana kadar mat2den 10-11'i bitirdim. özellikle trigonometri çok önemli güray küçük'ün fasiküllerinden çalışmıştım çok faydalı oldu o fasikülü 2 kere bitirdim tavsiye ederim. dershane açılmadan 1 hafta önce de güray küçük'ün problemler2 fasikülünü bitirdim sene içinde problem derslerine girmedim ama şimdi bakınca yazın çalışmak yerine derslere girmenin daha mantıklı olduğunu görüyorum çünkü ygsde yanlışlarım problemlerden çıkmıştı.yazın ayrıca ygs coğrafyayı neredeyse bitirdim, birkaç konu kaldı onları da dershane başlayınca hallettim. sonra dershanedeki hoca anlattıkça üstüne 2-3 kitap daha çözdüm.türkçeden ise günde 2 paragraf testi çözdüm ilk başlarda bir testte 5-6 yanlışım bile çıktığı oluyordu. paragrafı asla aksatmamalısınız çünkü bir gün bile bırakırsanız gerilersiniz ve eski formunuza dönmek için ekstra çaba sarfetmek gerekir. bunun yerine matematikten sıkıldıkça açıp bir test çözmeyi külfet olarak görmemelisiniz.geometriden de bir kitaptan dörtgenlere kadar bitirdim.tarihe hiç bulaşmadım çünkü tarihim kötü hocanın anlatmasını bekledim . fene de hiç girişmedim

DERSHANE AÇILINCA: Her gün düzenli olarak eve gelip ilk yaptığım iş defterimi tekrar etmekti ama tekrar derken öyle hızlıca okuyup geçmemelisiniz çünkü hocanın size yazdırdığı sorular özel sorular. emin olana kadar incelemelisiniz.

MAT2: fem'i yazın bitirmiştim, dershane başlayınca birey b ve dershane kitabını çözdüm. ygsden sonra da türev integral ve sınavlarda yanlış çıkan konularımdan karekökü bitirdim. bir de dershaneden verdikleri yaprak testleri asla aksatmazdım verdikleri gün bazen eve gidene kadar bitirdiğim olurdu. çok tekrar yapmalısınız ygsden önce integral hariç tüm konuları bitmişti ve DİKKAT yazın çalıştığım konuları o kadar iyi kavramıştım ki ygsden sonra bir daha kitap çözmedim YAZIN ÇÖZDÜĞÜM KİTAPTAKİ YAPAMADIĞIM SORULARI BAŞTAN ÇÖZDÜM SADECE. bu 2 kitap bitirmekle eşdeğerdir bana göre. her tenefüs hocalara soru sorardım azmimi asla ama asla kaybetmedim

GEOMETRİ: aynı şekilde femi yazın bitirip bireyb yi çözdüm üstüne başka kitap çözmedim onun yerine deneme çözdüm. DİKKAT ygsden önce geo konuları bittiğinde (ygs ve lys arasında birkaç ezber konu farkı var zaten) sadece lysde olan konuları atlayarak lys denemesi çözmenizi tavsiye ederim. ben ygs geometriye önem vermediğim için kolay bir soruyu kaçırdım ama ygsden önce de ufaktan lys denemesi çözmek çok faydalı olur. haftada 2 deneme bile hayat kurtarabilir ayrıca ygsden sonra yükünüzü hafifletir çünkü koca mat ve edb arasında geoya zaman kalmayabiliyor

MAT1: ilk konuları dershanede dinleyip 2 kitap bitirdim, problemler gelince(son 2 ay) dershaneye gitmeyi bıraktım ve full deneme çözdüm. bu konuda pek bir şey diyemem çünkü zekaya ve o anki durumunuza çok bağlı benim 2 boş 5 yanlıştı beni batıran ders mat1di ama bundan önce zaman'da falan fullüyordum, o an iyi odaklanmakla alakalı sanırım

COĞRAFYA: dershaneden önce 1 kitap, hoca anlatınca 2 kitap bitirdim. benim coğrafyam rezildi ondan bile bir şeyler oldu arkadaşlar iş tamamen soru çözmekte bitiyor (tabii ki konuyu iyi anladıktan sonra) kendime zihin haritaları (bunu araştırın çok faydalı bir şey) yaptım ve onu sınavdan 1 gün önce bile okudum. kendi notlarınızı yazın tutarsanız tüm yıl ordan tekrar edebilirsiniz ve çok faydalı olur

TARİH: dershanede dinleyip 3-4-5 kitap bitirdim konusuna göre. kafa basmıyordu benim nedense :D

FEN: fizik-kimyadan son 1,5 ay kala özel ders aldım. biyolojinin belli konularını dershanedeki hoca anlattı ve okul kitabından çalıştım. OKUL KİTAPLARINI YABANA ATMAYIN ARKADAŞLAR. ordaki yazan şeylerin AYNISI çıkıyor. örneğin biyolojiden dna-rna konusuna HİÇ çalışmadım sadece sayfayı çevirirken bir resim görmüştüm ve yaklaşık 3 sn resme bakmıştım ygsde resmin AYNISI çıktı ve yaptım. ne çıkacağı HİÇ belli olmuyor.

EDEBİYAT: edebiyata 12de çok çalışmıştım temelim vardı. unutuluyor tabii ki ama hiç bilmemekle arasında fark ediyor. size önerebileceğim en güzel taktik KART YAPIN!!!!!!!!! günde 1 kart yapmaya şimdiden başlayın. bu kartların boyutu, şekli şemali rengi tamamen size kalmış. eğlenceli hale getirin. bir süre sonra zevk almaya başlayacaksınız. ben ygsye 2 ay kala islamiyet öncesi- halk- divan bitirdim ve cumhuriyete başladım. fem'in konu anlatımlı kitabından her gün 1-2 yazara kart yaptım. önce önüne yazarın ismini yanına biraz bilgi (BU KONU ÇOK ÖNEMLİ ÇÜNKÜ BU YIL ESERDEN ÇOK YAZAR HAKKINDA BİLGİ ÇIKTI) yazıp arkaya eserlerini yazıyordum, sonra hepsini aynı sayfaya yazmaya başladım. matematikten geodan sıkılınca ara vermeyip kart yapıyordum resim çizmek gibi eğlenceli geliyordu. bu kartları da her gün kahvaltıda okumaya başladım. bi süre sonra evin her yerine kart asmıştım. ama aksatmamalısınız şimdiden başlamalısınız. bu günleri ilerde çok arayacaksınız.

ÇOK ÖNEMLİ TAKTİK: Her desten(veya 2 derse 1 defter) küçük bir not defteriniz olmalı ve yapamadığınız soruları, unutacağınızı düşündüğünüz şeyleri yazmalısınız ve HER AN tekrar etmelisiniz. otobüste, yürürken, sıra beklerken, ders çalışırken sıkıldığınızda sürekli okumalısınız. aklınıza kazınmalı artık onlar. bunun çok faydası olduğunu siz de göreceksiniz

İŞİN ODAKLANMA KISMI: arkadaşlar hayatınızın gidişatını değiştirecek bir sınava girdiğinizin bunu okuyorsanız zaten farkındasınızdır. kendinizi olabildiğince her şeyden soyutlayın. sabah kalktığınızda aklınızda tek bir düşünce olmalı bu gün hedefime nasıl daha çok yaklaşabilirim? (tabi hedef belirleme aşamasını falan geçmiş olmalısınız) her tenefüs hocalara soru sormalısınız. arkadaşla çalışma olayını ben yapamıyorum, yapanlar var. ben tüm yıl yalnız takıldım kendi arkadaşlarımla bile görüşmedim. sadece haftada 3 gün (mezun olduğum için böyle, 12.sınıf olsam 3 gün çok fazla 1 gün olabilir ancak) baleye gittim ve o beni inanılmaz motive etti. bi ara bırakmıştım hatta puanlarım düşmüştü. sizi rahatlatacak bir aktivite (mümkünse fiziksel olmalı) bulmalısınız. ha hiç yerinden kalkmadan 120 kilo olup türkiye 1.si olanlar da var ama ben sağlıklı ve daha iyi sonuç verecek olanın bu olduğunu düşünüyorum. hocalar bazen gıcık olabilir. kesinlikle takmayın. o adam eve gidince biz gram umrunda olmuyoruz. bi hoca yüzünden dersten falan soğumayın sakın. KENDİNİZE İNANMALISINIZ. benim çevremdeki insanların HEPSİ BAŞARAMAZSIN diyordu. imkansız bir şey yok arkadaşlar işin sırrı çok istemekte. Yapabilirsiniz!!

KÜÇÜK BİR NOT: herkesin yazdığını okuyun ve kendinize uyarlayın. biraz deneyin işe yarıyorsa devam edin. kimseye körü körüne inanmayın ama kendi bildiğinizi de okumayın. biri deneme çözün der biri 38812 sb bitirin der orta yolu bulabilirsiniz mesela ben öyle yapmıştım. bu arada azimliyazar'dan da çok yararlandığımı söylemeden geçemeyeceğim

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sorularınıza göre istediğiniz yeri ayrıntılı yazabilirim. hepinize çok başarılar diliyorum :)

EK: arkadaşlar tumblr'a mutlaka üye olun ve ders çalışma ve motivasyon bloglarını takip edin. ben kendime haftada bir gün veriyordum ve o gün istediğim kadar giriyordum ve orda yazan şeyler inanılmaz faydalı oluyordu. tabii geneli ingilizce bunların ama nadir türkçe olanlar da var. fitness motivasyonları da çok faydalı videolar ve önce-sonra resimleri olmak üzere

EK2: tumblr blogları için: #studyblr #studyspo etiketlerini aratıp istemediğiniz kadar çok ders çalışma blogu bulabilirsiniz.
    fitness blogları için: #fitblr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dilooska -- 19 Ağustos 2014; 11:47:28 >

• bogazici pskolojiyi mi kazandin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • henüz kazanmadım inşallah kazanacağım :)
  • Yukari

• Matta iyi yapmışsın, helal.

• Yeditepe'yi kazanmisken ve 1 sene okumusken bu kararı alma sebebin nedir?

• Benim hayalimdi boun psikoloji tebrikler

Ama obp kırılmamış mı ben mi yanlış görüyorum?

• Benim hayalimdi boun psikoloji tebrikler

• Tebrikler ygs sonucunu da alabilir miyiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: dmt123

Yeditepe'yi kazanmisken ve 1 sene okumusken bu kararı alma sebebin nedir?

Bu sorunun cevabı sayfalarca sürebilir özetle ben oraya ait değildim ve boğaziçini çok fazla istiyordum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dilooska -- 26 Temmuz 2014; 19:22:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rabia Del Pueblo

Tebrikler ygs sonucunu da alabilir miyiz

bu arada ygsden sonra moralim çok bozulmasına rağmen çalışmayı asla bırakmadım gördüğünüz gibi iş lys de bitiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dilooska

quote:

Orijinalden alıntı: dmt123

Yeditepe'yi kazanmisken ve 1 sene okumusken bu kararı alma sebebin nedir?

Bu sorunun cevabı sayfalarca sürebilir özetle ben oraya ait değildim ve boğaziçini çok fazla istiyordum. burdan yeditepeyle ilgili diğer ayrıntılara bakabilirsin:

http://universiteli.anlatsin.com/dilooska

Harikasın çok teşekkür ederim tebrik ediyorum suana kadar duyduğum en doğru kararlardan birini verip ulaşabileceğin en güzel sonuca ulaşmışsın

• quote:

Orijinalden alıntı: fzk

Benim hayalimdi boun psikoloji tebrikler

çok teşekkür ederim, hayalimdi demene gerek yok hala gerçekleştirebilirsin :) bir sene okuduğum ve geçen yıl tercih yapmadığım için kırılmadı
  • Dilooska D kullanıcısına yanıt
    Bir sene daha hazırlanmaya cesaretim yok benim. Hem cesaretin hem hem başarın için büyük tebriği hak ediyorsun :)
    Benim de boun sosyoloji geliyor rahat bir şekilde ama içim biraz buruk tabi

• Tebrikler :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • obp kırılmadı mı?
  • quote:

Bir sene daha hazırlanmaya cesaretim yok benim. Hem cesaretin hem hem başarın için büyük tebriği hak ediyorsun :)

12.sınıfın sonunda kazanamadığımda ben de AYNEN bu şekilde düşünüyordum mezuna kalmayı yaklaşık 10 sn falan düşündüm sonra ''ben bu stresi bir daha çekemem'' diyerek vazgeçtim. burdan bakınca insana öyle geliyor ama gidince anlıyorsun işin aslını. 1 yıl evin yemeğin annen baban var ve sana sadece çalışmak kalıyor bizse küçüklükten alıştırılmadığımız için bunu külfet olarak görüyoruz. bir yıl daha kalırsam çok yıpranırım üzülürüm demiştim ama asıl üzüntü o içindeki sıkıntıymış bunu anladım. her boğaziçine gittiğimde ağlıyordum ben o acının yanında 1 yıl ders çalışmak minik bir sinek ısırığı gibi kalıyor. ben de sırf boun olsun diye felsefeye gitmeyi düşündüm ama gitmemiştim bence mezuna kalmayı birazcık daha düşünmelisin sonradan pişman olmamak için benim gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ömerov

obp kırılmadı mı?

1 yıl okuduğum için hayır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dilooska

quote:

12.sınıfın sonunda kazanamadığımda ben de AYNEN bu şekilde düşünüyordum mezuna kalmayı yaklaşık 10 sn falan düşündüm sonra ''ben bu stresi bir daha çekemem'' diyerek vazgeçtim. burdan bakınca insana öyle geliyor ama gidince anlıyorsun işin aslını. 1 yıl evin yemeğin annen baban var ve sana sadece çalışmak kalıyor bizse küçüklükten alıştırılmadığımız için bunu külfet olarak görüyoruz. bir yıl daha kalırsam çok yıpranırım üzülürüm demiştim ama asıl üzüntü o içindeki sıkıntıymış bunu anladım. her boğaziçine gittiğimde ağlıyordum ben o acının yanında 1 yıl ders çalışmak minik bir sinek ısırığı gibi kalıyor. ben de sırf boun olsun diye felsefeye gitmeyi düşündüm ama gitmemiştim bence mezuna kalmayı birazcık daha düşünmelisin sonradan pişman olmamak için benim gibi.

Sonunda istediğime ulaşacağımı düşündüğümde evet kalıp daha iyilerini yapacağımdan eminim. Bu yıl beni yönlendiren kimse yoktu bu yüzden sınavlarım hep gümbürtüye gitti. Şimdi bile girsem unutmuşluğuma rağmen çok daha iyi yaparım gibi geliyor,çünkü artık tecrübem var. Sınav anında yaptığım hataları farkedip düzelteceğime eminim ama ne yazık ki ne cesaret edebilirim ne de aileme böyle bir şey söyleyebilirim. Kendi içimde git geller yaşasam da sanırım sosyoloji yazıp okuyacağım

• valla cesaret öyle gökten falan inmiyor, aynaya bakıp bir şeyi ne kadar çok istediğini anlayınca İÇİNDEN geliyor. benim annem ilk başta o kadar çok karşı çıktı ki inanamazsın 1 ay boyunca her gece kavga etmiştik ama aile bir şekilde kabulleniyor. önemli olan senin ne istediğin ve ne kadar istediğin.

http://www.youtube.com/watch?v=e6oU07YizJg

Ne kadar çok istediğin önemli olan.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.