Şimdi Ara

GTX780 Ti + GTX750 Ti (PhysX) Oyun ve Güç Tüketim Testleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
849
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, GTX780 Ti ve GTX750 Ti kombinasyonunun oyunlarda bize neler kazandırdıklarını test ettim.

TEST SİSTEMİ

intel Core i7 3930k @4,9Ghz
    4x4GB 2400 Mhz CL10 DDR3
    Asus R4E anakart
    Corsair AX1200i PSU
    Evga GTX750 Ti SC 2GB (Bios pwr unlock) @1333/1652Mhz
    Asus GTX780 Ti DCII (stock bios , stock soğutma ) @1200/1850Mhz
    Ekran kartları hariç tüm sistem sıvı soğutmalı.
    win7 x64 Pro SP1
    Forceware 340.43 Beta
    Güç ölçünleri Corsair Link yazılımı ile yapılmıştır.

Tüm sistemin boşta iken ort. tükettiği güç (2 adet D5 pompa ve 9 adet fan dahil) : 215w

GPU-Z

NVCP

Steam kütüphanemde olan kısmen güncel sayılabilecek, GPU PhysX hızlandırma destekli 3 oyunu test ettim.

Benchmarklar , FullHD çözünürlük ve mümkün olan en yüksek kalite ayarlarında yapılmıştır.

Batman Arkham Origins

Metro Last Light

Mafia II

SONUÇ

Arkadaşlar test sonuçlarından şunu anladım, yoğun PhysX efekti olan sahnelerde, harici PhysX için kart yoksa , mevcut kart PhysX işlemlerini yapmak için kullanımdan kaybediyor yani bunun en belirgin örneğini Mafia II de gördüm tek GTX780 Ti gpu kullanımı %30 lara kadar düştüğü sahneler oldu tabi bu birazda oyun ile alakalı mesela Batman da böyle bir sorun yok yani tek gpu PhysX hesaplarken kullanım oranından Mafia II de olduğu kadar kayba uğramıyor, batman da çift kart testinde ise GTX750 Ti nin kullanımı yer yer %80 lere kadar çıktı bu oldukça iyi bir değer.

• Yararlı bir konu ama benim aklıma şu takıldı kartlar arasında sli oluşuyor mu yani mesela physX kullanmayan oyunlara bir etkisi var mi bu düzeneğin?
  • quote:

GTX780 Ti ve GTX750 Ti kombinasyonunun oyunlarda bize neler kazandırdıklarını test ettim.

eline sağlık. keşke oyun içi oynanış videosu da ekseleydin ki görsel olarak artılarını da görelim.
  • hocam güzel inceleme ancak bi konuyu anlamadım. gtx 750ti sli desteği yok nasıl yaptınız .
  • quote:

Orijinalden alıntı: EnesCimen

hocam güzel inceleme ancak bi konuyu anlamadım. gtx 750ti sli desteği yok nasıl yaptınız .

sli desteğine ihtiyacı yok, sisteme 2. kart olarak takıyor..
  • Driver olarak nasıl driver kullanıldı ? Modlu driver falan kullanılıyordu galiba fizik için bir aralar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

Driver olarak nasıl driver kullanıldı ? Modlu driver falan kullanılıyordu galiba fizik için bir aralar.

Her iki kart da nvidia ise direkt olarak tek karta sürücü kurar gibi kuruyorsunuz ve NVCP ye 2. kartı ne yapmak istediğinizi seçeceğiniz bir menü geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alcatraz_tr

Yararlı bir konu ama benim aklıma şu takıldı kartlar arasında sli oluşuyor mu yani mesela physX kullanmayan oyunlara bir etkisi var mi bu düzeneğin?

GPU PhysX desteği olmayan oyunlarda 2. kartın gpu kullanımı %0 oluyor ve hızlarını 2D desktop moduna düşürüyor, aslında böyle olması oldukça iyi çünkü PhysX olmayan oyunlarda boşuna enerji tüketimi de olmamış oluyor, zaten 750 Ti nin boşta tükettiği enerji 4-5w civarında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahafiec

quote:

GTX780 Ti ve GTX750 Ti kombinasyonunun oyunlarda bize neler kazandırdıklarını test ettim.

eline sağlık. keşke oyun içi oynanış videosu da ekseleydin ki görsel olarak artılarını da görelim.

görsel olarak normal PhysX ile aynı, extra olarak bazı PhysX oyunlarında, bağımsız parçacıklar zamanla kayboluyordu bu tip bir kombinasyonda bu sorun ortadan kalkmış gibi görünüyor çünkü PhysX işlemleri için 2. kartın belleği kullanılıyor ve dolma gibi bir sorun olmadığından PhysX parçacığının da zamanla kaybolması ortadan kalkmış oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: F.@.T.İ.H

quote:

hocam güzel inceleme ancak bi konuyu anlamadım. gtx 750ti sli desteği yok nasıl yaptınız .

Bu teknoloji yeni mi geldi yoksa uzun zamandır var mı? yeni duydum da

• Güzel inceleme,Mafia II`deki farka çok şaşırdım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: F.@.T.İ.H

quote:

Bu teknoloji yeni mi geldi yoksa uzun zamandır var mı? yeni duydum da

2 kart sistemde kullanılması yeni bir durum değil, nvidia yazılımsal engelleme yapmadan önce amd kart kullanıcıları sisteme bir tane de nvidia kart takarak fizik özelliğinden yararlanabiliyorlardı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: dekstop's surgeon

Güzel inceleme,Mafia II`deki farka çok şaşırdım.

bunun temel nedeni GTX780 Ti nin yetersiz olması değil, gpu kullanım oranının aşırı derecede düşmesi , çünkü GPU lar aynı anda birden çok işi yapmaya pek eğilimli değildir, bir işi parçalara ayırıp yapmada daha başarılıdırlar, bunun tersi durumu ise CPU da eçerli, CPU ise aynı anda birden çok işi yapmaya daha yatkındır ama 1 işi parçalara ayırıp yapma konusunda GPU kadar iyi değildir gerçi günümüz işlemcilerinde thread olayı ile bu bir miktar aşılmış durumda ama eskiden böyle değildir, sonuç olarak PhysX ayrı bir işlem gibi davranıp gpu nun esas yapması gereken grafik hesaplamasına engel oluyor, Mafia II de bu çok bariz ama diğer oyunlarda bu kullanım sorunu daha az.

• Bence sorulması gereken sorulardan biri şu,

physx için 100TL'ye alınabilecek 8800GT, 9800GT , GTX270 , GTX460 tarzı bir kart zaten yeterli olmaz mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: SLaYeR KiNG

Bence sorulması gereken sorulardan biri şu,

physx için 100TL'ye alınabilecek 8800GT, 9800GT , GTX270 , GTX460 tarzı bir kart zaten yeterli olmaz mı?

GTX780 Ti nin yanına yeterli olmayabilir, çünkü sahneye göre GTX750 Ti @1333Mhz in kullanımı %80 lere kadar çıktığı durumlar oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: B.M.W

quote:

Orijinalden alıntı: SLaYeR KiNG

Bence sorulması gereken sorulardan biri şu,

GTX780 Ti nin yanına yeterli olmayabilir, çünkü sahneye göre GTX750 Ti @1333Mhz in kullanımı %80 lere kadar çıktığı durumlar oldu.

aslında tüm oyunlarla denemek lazım, oyunlara baktım da , pek oynadığım bir oyun yok , belki battlefield 4 tarzı bir oyun olsaydı böyle bir şey düşünülebilirdi,

Nvidia'nın sitesine göre Physx destekli oyunlar:

Alice: Madness Returns
    Assassin's Creed IV Black Flag
    Batman: Arkham Asylum
    Batman: Arkham City
    Batman: Arkham Origins
    Borderlands 2
    Call of Duty: Ghosts
    Dark Void
    Darkest of Days
    Daylight
    Deep Black: Reloaded
    Depth Hunter
    Hawken
    Landmark
    Mafia II
    Metro 2033
    Metro: Last Light
    Mirror's Edge
    Planetside 2
    Sacred 2: Fallen Angel
    Shattered Horizon
    Star Trek DAC
    The Bureau: XCOM Declassified
    The Secret World
    Warframe

• Ömürlük konu olmuş ama daha fazla oyun test edilseymiş keşke

Bu arada kafama takılan bi olay var 2 tane 780ti yi Sli modunda kullanırken Physx açtığımızda kartların her ikisinin Gpu sunumu kullanır Physx için yoksa herhangi tek bi kartımı?

Sli da Physx gpu ların her ikisinide etkilermi?

kafam karıştı bak şimdi
  • güzel testler olmuş.eline sağlık.

@yunus3441

bi kartı sadece physx e atayabilirsin.ben bu şekilde hatırlıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dark matter -- 8 Ağustos 2014; 12:29:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yunus3441

Ömürlük konu olmuş ama daha fazla oyun test edilseymiş keşke

Bu arada kafama takılan bi olay var 2 tane 780ti yi Sli modunda kullanırken Physx açtığımızda kartların her ikisinin Gpu sunumu kullanır Physx için yoksa herhangi tek bi kartımı?

Sli da Physx gpu ların her ikisinide etkilermi?

kafam karıştı bak şimdi

Kartların birine atar. nVidia control panelde hangisine atadığını yazıyor.
  • Yukarda bir arkadaş yazılım desteği yok artık demiş ama emin olmak için soruyorum.Acaba Ati kartların yanına bu tarz bir f/p nvidia kart alınıp phsyx için kullanılabilir mi?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.