Şimdi Ara

Dünyanın pistten uzakta yer alan ilk hava trafik kontrol kulesi İsveç'te açıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
609
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Dünyanın pistten uzakta yer alan ilk hava trafik kontrol kulesi İsveç'te açıldı

Hava alanlarının en yüksek noktasını oluşturan ve bütün uçakların güvenli şekilde hareket edebilmesine imkan tanıyan hava trafik kontrol kuleleri, bildiğiniz üzere pistlerin hemen yakınında bulunuyor. Saab'ın yeni ürettiği sistemle ise uzaktan kontrol ve yönetimin önü açılıyor.

Remote Tower System ya da kısaca RTS olarak isimlendirilen Saab'ın yeni sistemi, İsveç merkezli olarak hayata geçmiş durumda. Örnsköldsvik'de bulanan hava alanının kontrol kulesini pistten yaklaşık 100km uzağa yerleştiren Saab, etkili yönetim için pisti yüksek çözünürlüklü kameralar, mikrofonlar, ufak sinyal birimleri ve meteorolojik sensörler ile donatmışken, kontrol merkezine ise 360 derece görüntü verebilen özel bir ekran konumlandırmış. Birden fazla ufak pistin tek bir merkezden yönetilmesi, daha rahat eğitim imkanı ve maliyetleri düşürmesi nedeniyle dikkat çeken sistem, belirtildiği kadarıyla Avustralya ve Norveç merkezli olarak da aktif şekilde test ediliyor.

Uzaktan kontrol edilen kamera ekipmanlarının bozulması gibi bazı soru işaretleri bulunan RTS sistemi, Saab'a göre kameraların birbirlerinin görüş açılarını karşılaması ile çözülebiliyor ve her türlü yedeği bulunan radar sistemleriyle olası sorunlar önlenebiliyor. 

Dünyanın pistten uzakta yer alan ilk hava trafik kontrol kulesi İsveç'te açıldı

• Şurada çalışmak için nelerimi vermezdim
  • isveç çok güzel bir ülke, insanlarıda çok iyiler, keşke oralarda yaşayabilsem. Burada hergün haberlerde cinayet taciz haberleri gormekten bıktım.

• kuzey ülkeleri mükemmel biyer

• quote:

Orijinalden alıntı: 12 Angry Men

İsveç çok güzel bir ülke, insanları da çok iyiler, keşke oralarda yaşayabilsem. Burada hergün haberlerde cinayet taciz haberleri gormekten bıktım.

Oralarda yaşamak için kaçmak yerine buraları da oralar gibi yapmak için toplumsal mücadele versek. En azından birey olarak bu mücadelenin bir parçası olsak?

Ön yargıları yıkmalıyız önce toplumda.

Bana eksi veren kim? Cesareti varsa yorum yazsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BARIŞ55 -- 1 Temmuz 2014; 13:37:40 >
  • Dünyanın en iyi ülkelerinden birtanesi.Eğitim,sağlık,ekonomi tavan yapmış durumda..

• Adamlar rahat bize de şimdilik iç geçirip bakmak kalıyor.
  • Kızları da güzel tabi. Zaten bu 90% oranında etkiliyor ülke hakkındaki yorumları.

Edit: Böylece bu mesaj da 900. mesajım oldu. Kutlu olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi V4LKyR -- 1 Temmuz 2014; 8:21:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BARIŞ55

quote:

isveç çok güzel bir ülke, insanlarıda çok iyiler, keşke oralarda yaşayabilsem. Burada hergün haberlerde cinayet taciz haberleri gormekten bıktım.

Oralarda yaşamak için kaçmak yerine buraları da oralar gibi yapmak için toplumsal mücadele versek. En azından birey olarak bu mücadelenin bir parçası olsak?

Önyargıları yıkmalıyız önce toplumda.

Keşke dediğin şey ülkemiz zihniyeti için geçerli olsa, birde avrupa ya komşuyuz, ya olmasa idik? Şimdi hiç olmazsa avrupa hayatını ülkemizde yaşamak için seçeneklerimiz var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: swat882

quote:

quote:

isveç çok güzel bir ülke, insanlarıda çok iyiler, keşke oralarda yaşayabilsem. Burada hergün haberlerde cinayet taciz haberleri gormekten bıktım.

Keşke dediğin şey ülkemiz zihniyeti için geçerli olsa, birde avrupa ya komşuyuz, ya olmasa idik? Şimdi hiç olmazsa avrupa hayatını ülkemizde yaşamak için seçeneklerimiz var

az kaldı şu vizeler kalkıyo

• Ben isvecte yasiyorum ve muhtesem oldugu kadarda berbat bir ulke! Neden? Teknoloji acisindan mukemmel otesi muhtesem! 1gbit upload hizim var aylik 150tl oduyorum fakat sabah ise giderken tirtir titredim uzerimde sweatshirt olmasina ragmen! Hava devamli kapali temmuz ayina girmemize ragmen soguk ve hava devamli kapali insanlarina gelince iyi olanlarida var kotu olanlarida ama hepside depresyonda sebebi kesinlikle hava kosullari Turkiye bir cennet degerini bilmek ise devlet buyuklerine kaliyor birazcik caba ile aynisi olunabilir!

• quote:

quote:

quote:

Geçerli zaten. Yeter ki, keyiflerinizden ödün verin mücadele edin. Bakmayın siz o ak yumurtacıklara.

• 10 yıl içinde bu İstanbul'dan kaçacam. İlk hedef yurtdışı muhtemelen İsveç, Norveç filan. Olmazsa Ege sahilleri :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

Geçerli zaten. Yeter ki, keyiflerinizden ödün verin mücadele edin. Bakmayın siz o ak yumurtacıklara.

Çok ülke gördüm, ülkemde de çok vatandaş dinledim, bizim ülkemiz toplumcu bir yapıya sahip olduğu için sadece liderleri dinlerler, liderler yol göstermediği sürece benim gibi sıradan vatandaşların uyarıları, tavsiyeleri onlar için sadece (bu adamda amma çok bilmiş) bu cümledir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Çok ülke gördüm, ülkemde de çok vatandaş dinledim, bizim ülkemiz toplumcu bir yapıya sahip olduğu için sadece liderleri dinlerler, liderler yol göstermediği sürece benim gibi sıradan vatandaşların uyarıları, tavsiyeleri onlar için sadece (bu adamda amma çok bilmiş) bu cümledir.

Haklısınız. Olsun yine de anlatalım biz. Zarar gelmez konuşmaktan.

• Şu ülkeye iskandinav disiplini bakış açısı dürüstlüğü ile yönetsek ne muhteşem bir yer olur ama :(

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.