Şimdi Ara

Facebook bazı kullanıcılar üzerinde psikolojik bir deney yürütüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
579
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Facebook bazı kullanıcılar üzerinde psikolojik bir deney yürütüyor

Daha ilgi çekici bir hale gelmek adına şimdiye kadar pek çok özelliği kullanıcılar üzerinde deneyerek sosyal ağa uyarlayan Facebook, bu kez farklı bir deney başlatmış durumda.

Bir bilimsel dergiye Facebook tarafından gönderilen rapora göre yaklaşık 680 000 kullanıcı üzerinde izin almadan veya fark ettirmeden gizli psikolojik deneyler yapılıyor. 

Yaklaşık 2.5 yıldır devam ettirildiği anlaşılan deneylerde kullanıcıların haber kaynağına sürekli arkadaşlarından gelen olumlu veya olumsuz gönderiler yansıtılıyor. Deneyde amaç kullanıcıların duygularının diğerleri tarafından nasıl etkilendiğini anlayabilmek. 

Deneyler esnasında fazla sayıda negatif gönderiye maruz kalan kullanıcılar bir süre sonra daha fazla negatif duygular yüklü gönderiler paylaşmaya başlamış. Daha fazla pozitif göneriler alan kullanıcıların ise pozitif duygularını daha fazla paylaşmaya başladığı görülmüş.

Facebook'un veri kullanım sözleşmesinde araştırma ve deneyler yapabilmesine izin verildiği için kullanıcılardan herhangi bir izin almasına veya uyarı yapmasına gerek kalmıyor. Ancak deneye maruz kalan kullanıcıların herhangi bir kişisel verisine erişilmiyor. 

Facebook bu çalışmayı bir bilim dergisinde yayımladığı için artık kamuoyu tarafından farkına varılmış durumda. Ancak başka ne türlü deneyler yürütülüyor bunları bilmek oldukça güç. 

Kaynak:http://www.imore.com/facebook-revealed-have-run-secret-psychological-experiments-users

• "Deneyde amaç kullanıcıların duygularının diğerleri tarafından nasıl etkilendiğini anlayabilmek. "

Deney yapmaya gerek yok.Girin komedi sayfalarının altına siyasetten dinden dem vuranlar var.Sonra kendi profillerinde bununla ilgili küfür eden nefret kusanlar...

Ayrıca Facebook algoritmasını bozdu yeniliyorum 3 saat önceki haber çıkıyor, diğer bir yenilememde 2 gün önceki haber.Artık sadece haberleşme için kullanıyorum Facebook'u.O da telefonuma bildirim geldiğinde.Suyu çıktı artık yani Facebook'un. Farklı olayım diye içine etti bence profilin zaman akışının ve bir çok şeyin.

• İnsanları deney maymununa çevirdiler,ne almamız gerektiğini bile bilinç altından pompalayan bir sistem içerisinde kim özgür ?

• Bu da demek oluyor ki facebook bi ülkede paylaşılan negatif olayların görünürlüğünü artırarak insanları daha mutsuz yapabilir. Bizim tvde IŞİD terrör örgütü yüzünden 2 milyon Türkmen evlerinden uzakta sürgünhayatı yaşıyor. Bazı kanalla gösteriyor bazılarında adı bile geçmiyor. Geçende ise haber 45 saniye. Sonra bilmem ne hayvanat bahçesinde bambi doğurdu 5 dakika yayınla bunu !

• Virüsler vs. artınca iyice soğudum ben de arada sırada chat için giriyorum sonra dondurup çıkıyorum

Edit:eksi yemeyi hak edecek ne yaptım yav

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ardelis -- 29 Haziran 2014; 21:22:06 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Koskoca Google bile Google+ ile Facebook'un yanından geçemedi. Belli ki uzun yıllar Facebook kendi çalıp oynayacak bu alanda.
  • o derginin editörü, etik kurulu yokmuymuş acep ?

• iste bunlari da izinsiz yapiyorlar...
    bizi deniyorlar..
    sayif noktamisi araiyorlar...

PARANOYA baslasin...

• sosyal aglarin cogu boyle. facebook bunlarin basini cekiyor. iyiki kapatmisim

• beni daha farklı bir psikolojik deney ile sınıyor

kasa kasa ramin anasını aglata aglata psikolojimi bozuyor .
  • Gerçekten bu facebook zuckerberg'in mi?

• facebook virüsüyle güvenlik sorunlarıyla zaten iyice bozuldu

• Hiçbir zaman HİÇBİR Sosyal ağa güvenmeyin ve kişiyle göz göze gelmeden en özelinize inmeyin, HANGİ KONU olursa olsun ÖZLE İNMEYİN.

Mümkünse kullanmayın. Ben vikontakte tercih ediyorum. Daha basit, anlasılır ve düzgün.
    Bilen vardır, gündem mevcut. Umarım mesaj alınmıştır.

• quote:

Orijinalden alıntı: ProsesMuhendisi

"Deneyde amaç kullanıcıların duygularının diğerleri tarafından nasıl etkilendiğini anlayabilmek. "

Deney yapmaya gerek yok.Girin komedi sayfalarının altına siyasetten dinden dem vuranlar var.Sonra kendi profillerinde bununla ilgili küfür eden nefret kusanlar...

Ayrıca Facebook algoritmasını bozdu yeniliyorum 3 saat önceki haber çıkıyor, diğer bir yenilememde 2 gün önceki haber.Artık sadece haberleşme için kullanıyorum Facebook'u.O da telefonuma bildirim geldiğinde.Suyu çıktı artık yani Facebook'un. Farklı olayım diye içine etti bence profilin zaman akışının ve bir çok şeyin.

Katılıyorum. Zaman tüneli b.ka döndü iyice. Ben de bir senedir falan facebook messenger için kullanıyorum.

• Zaten facebookun işi gücü yok babasının hayrına psikolojimizi deneyecek kesinlikle birilerinin çok büyük karı olacaktır

• zaten insanların beyinleri ile istedikleri kadar oynuyorlar bunların başında da face geliyor insanlar artık kendini subliminal mesajlardan korumayı öğrenmesi gerekiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: ProsesMuhendisi

"Deneyde amaç kullanıcıların duygularının diğerleri tarafından nasıl etkilendiğini anlayabilmek. "

Twitter kullanıyor musun?

• Denetleme mekanizması ve algı ve anlama süzgeçlerini ne dayandırarak yapıyorlar merak ediyorum.

• fb twitter kapattım kafa rahat. En iyi sosyelleşme, arayıp konuşursun yada buluşursun.

• Bir program uygulama hizmet bedava ise iki kere düşünmek gerek. Ummadığınız bilgiler alınır bunu kılıfına uydururlar. Kapsamlı istatistikler tutarlar. Zaten günümüzde önemli yazılımların hemen tamamı ABD'nin elinde (Apple mac os, ios, google, android, Microsoft, Windows, Facebook ....) işte gerçek güç budur. Her istedikleri zaman toplumları yönlendirebilirler ya da gerekli bilgileri toplayabilirler.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.