Şimdi Ara

Modüler telefon projesi Project Ara ilk kez çalışır halde göründü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Modüler telefon projesi Project Ara ilk kez çalışır halde göründü

İlk olarak Motorola bünyesinde başlayan ancak Lenovo'ya satışı sonrasında Google ATAP ekibi tarafından devam ettirilen modüler akıllı telefon projesi Project Ara, çalışır haldeki ilk prototipini I/O 2014 konferans oturumlarında katılımcılara tanıttı.

Project Ara henüz fonksiyonel değil. Yani açılış ekranından sonraki ana ekran yerleşimine kadar gelse de sonrasında donuyor ve tekrar başlatmak gerekiyor. Ancak gelinen noktayı göstermek açısından önemli.

Gelecek yıl piyasaya çıkma planları olsa da Project Ara'nın önünde pek çok dezavantaj bulunuyor. Bunlardan birisi modüller ve iskelet arasındaki veri transferi. Ekip sağlıklı bir veri transferi için kapasitif iç bağlantılar ve farklı yeni bağlantılar deniyor. Zira modüller değiştikçe veri tranferi de zorlaşıyor.

Diğer ise Android işletim sistemi. Şu anda Android işletim sistemi modüler konseptlere destek vermiyor ve esnek değil. Bu bakımdan değişikliklere ihtiyaç duyuluyor. 

Ara'nın modülleri de tasarım ve fonksiyon açısından ilgi çekici olacak. Bir anahtarlık biçiminde olan modüller, gece görüş modülü, birkaç kişinin ortak kullanabileceği pahalı bir kamera modülü bunlar arasında sayılabilir. Ayrıca Ara'nın bataryaları standart bataryalardan daha güçlü olacak. Bunun için yaşam döngüsü daha kısaltılmış bataryalar test ediliyor. 

Google ayrıca modül geliştirmek isteyenler için de 100 bin dolarlık bir yarışma başlattı. Bu sayede zengin bir modül ekosisteminin oluşması bekleniyor. Önündeki engelleri aşacağını umut eden Ara ilk geliştirici önizleme cihazını sonbahar döneminde kullanıma sunacak.  

Kaynak:http://www.theverge.com/2014/6/26/5845930/google-turns-on-its-crazy-modular-phone-in-public-for-the-first-time

• Heyecanla beklediğim gelişmelerden :)

• Ne kadar firma değiştirdi bu proje be

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • süper bir proje hayata geçince harika olucak

• Yıllardır kullandığımız işlemciler modüler değil mi ? Bir soket standardı çıkarsınlar veriyolu 5 sene darboğaz yapmayacak şekilde gerisi androidin sürücü esnekliği kazanmasına bakıyor.

• ben telefoncuyum bu proje telefon satışına darbe olabilir ama bilgisayarcılar gibi bizde parça parça ürün satışını yapacağız mesela ram işlemci ekran dahili depolama gibi hatta toplama ürün bile yapıp satabiliriz

• Yakinda "oyun telefonu toplamak istiyorum butce 2000 tl" konulari baslar

• herseyden cok boyle bir projenin basarili olmasini isterim. ama oem pc gibi moduler yapi laptopda bile yer edinemezken cok daha kucuk telefonlarda gerceklesecegine cok ihtimal vermiyorum. oem icin alan hacim gerekli. hacim daraldikca daha fazla parcayi bir araya koymak icin ince fabrikasyon iscilik ve baglantilar gerekiyor. her parca icin ayri soket olayi zorlasiyor. bu yuzden gerceklemesine ihtimal vermiyorum

• Çok büyük umutlarla çıkacak ama çok fena da çöküşe geçecek bir proje. Şu an kullandığınız pc ler de modüler unutmayın. Bir mac performansını alabiliyormusunuz ? Tabii ki hayır. Teknoloji daha o kadar gelişmedi. Yaş bu işler.

• quote:

Orijinalden alıntı: thunderstruck7

Çok büyük umutlarla çıkacak ama çok fena da çöküşe geçecek bir proje. Şu an kullandığınız pc ler de modüler unutmayın. Bir mac performansını alabiliyormusunuz ? Tabii ki hayır. Teknoloji daha o kadar gelişmedi. Yaş bu işler.

Komik olma Allah aşkına. MAC dediğin alet fabrikadan tek parça halinde çıkmıyor. MAC nasıl sorunsuz çalışıyorsa aynı şekilde sorunsuz çalışan Asus - Toshiba gibi markalarda var.
  • İmkansız birşey değil, ilk bilgisayar çıktığında kim derdi toplama bilgisayar olacagını, buda onun gıbı bırsey

• quote:

Orijinalden alıntı: Turkforce

quote:

Çok büyük umutlarla çıkacak ama çok fena da çöküşe geçecek bir proje. Şu an kullandığınız pc ler de modüler unutmayın. Bir mac performansını alabiliyormusunuz ? Tabii ki hayır. Teknoloji daha o kadar gelişmedi. Yaş bu işler.

Komik olma Allah aşkına. MAC dediğin alet fabrikadan tek parça halinde çıkmıyor. MAC nasıl sorunsuz çalışıyorsa aynı şekilde sorunsuz çalışan Asus - Toshiba gibi markalarda var.

Ben komponent farkından bahsetmedim. OS X ve Windows farkından bahsettim.
  • O zaman neyi kıyaslıyorsun özel olarak geliştirilecek modüler her parçayı çalıştıracak açık kaynak android ile kapalı kutu IOS'i mi?
    Performans konusu ise ayrıca tartışlabilecek birşey. 1500TL lik notebook kullanıp sonra 5000 TL'lik Mac alıp onunla kıyaslamakta bizim toplumumuza ait bir sorun olsa gerek. Madem performans istiyorsan git Asus'un 3000-4.000 TL'lik cihazlarından al. Bakalım performans varmı yokmu...
  • Turkforce T kullanıcısına yanıt
    2500 tl lik mac de iş görüyor. Kapalı kutu ama kapalı olması rahatsız etmiyor zira açmak için bir neden yok. Herşey bugsuz ve akıcı şekilde çalışıyor. Android her ne kadar açık ve özgürlükçü olmasıyla gönlümü alsa da, 1 ay sonra telefon şişmeye başlıyor ve stabilite yok oluyor. Hemde bu olay amiral gemi diye tabir ettiğimiz aletlerde oluyor. Asus a 4k vereceğime gider mb air alır bide desktop toplarım daha işime gelir. Pil ömrü de cabası.
  • Veri transferi olayını hic dusunmemistim bu is kolay olmayacak

• tutmaz proje.

• Bence daha erken...

• quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

herseyden cok boyle bir projenin basarili olmasini isterim. ama oem pc gibi moduler yapi laptopda bile yer edinemezken cok daha kucuk telefonlarda gerceklesecegine cok ihtimal vermiyorum. oem icin alan hacim gerekli. hacim daraldikca daha fazla parcayi bir araya koymak icin ince fabrikasyon iscilik ve baglantilar gerekiyor. her parca icin ayri soket olayi zorlasiyor. bu yuzden gerceklemesine ihtimal vermiyorum

Her şeyin bir ilki vardır.
  • quote:

Sen öyle diyorsunda bizim 3 yıllık toplama PC miz senin o Mac'lerini havada ters çevirip karada...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Android Operating System

quote:

Sen öyle diyorsunda bizim 3 yıllık toplama PC miz senin o Mac'lerini havada ters çevirip karada...

Teoride öyle. Uygulamaya koydunmu hiç? Soruyu değiştiriyorum hiç OS X kullandın mı ?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.