Şimdi Ara

Almanya'da geliştirilen kimyasal iris, akıllı telefon tasarımında köklü değişiklikler yapabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
1.665
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Almanya'da geliştirilen kimyasal iris, akıllı telefon tasarımında köklü değişiklikler yapabilir

Tüketiciler tarafından hem daha iyi fotoğraf çekmeleri hem de ufalmaları / incelmeleri istenen akıllı cep telefonları, bilim adamlarını farklı arayışlar içerisine sokuyor. Bu doğrultuda Almanya merkezli Kaiserslautern Üniversitesi tarafından geliştirilen kimyasal iris (Gözün ön bölümünde saydam katmanın arkasında bulunan ve göze rengini veren damarlı bölge) tasarımı, çok daha kompakt gövdelerin önünü açıyor.

Standart kameralarda lensten geçen ışığın miktarını ya da şiddetini ayarlamak için özel bıçaklar ile çalışan diyafram, Kaiserslautern Üniversitesi'nin "micro iris" adını verdiği sisteminde ise kimyasal bir yapıda karşımıza çıkıyor. Fiziksel bıçaklar yerine PEDOT isimli (elektrokromik polimer) şeffaf kimyasal halkalar kullanan teknoloji, uygulanan elektrik akımına göre (1.5V) bu halkaların şeffaflığını ayarlayabiliyor ve böylece ışık isteğe bağlı olarak kontrol altına alınabiliyor. 55 mikrometre kalınlığı ve 1,200 mAh'lık bir batarya ile 60,000 saat kullanım sunabiliyor olmasıyla akıllı cep telefonları ve tabletler için ideal olan micro iris, standart diyafram bıçaklarının aksine tam yuvarlak yapısıyla da çok daha yumuşak bokeh (Odak dışında kalan alana verilen Japonca'dan gelme bir kelime) performansı vaat ediyor.

PEDOT materyalinin opaklığı noktası bazı limitlerin olduğunu ve bunu çözmek için çalıştıklarını belirten araştırmacılar, teknolojinin kısa bir süre içerisinde ticari kullanıma geçebileceğine inanıyorlar. 

Almanya'da geliştirilen kimyasal iris, akıllı telefon tasarımında köklü değişiklikler yapabilir

• Şimdi Apple hemen gider bunu satın alır, sonra da tüm dünyada teknolojinin ilerlemesine engel olur...

• Apple sıkıntı bir firma zaten.

• Sanırım bu teknoloji sayesinde telefonlarda çok daha hızlı otomatik odaklama yapılabilecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: MrKemal17

Sanırım bu teknoloji sayesinde telefonlarda çok daha hızlı otomatik odaklama yapılabilecek.

Odaklamaya faydası olmaz diye tahmin ediyorum
  • telefondan daha otesi biyonik gozde yer alabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: zerocontrol

quote:

Orijinalden alıntı: MrKemal17

Sanırım bu teknoloji sayesinde telefonlarda çok daha hızlı otomatik odaklama yapılabilecek.

Odaklamaya faydası olmaz diye tahmin ediyorum

Odaklamanın hızlanacağını düşünmemin sebebi fiziksel diyafram ayarı yerine, voltajla kontrol edilen bir sisteme geçiliyor olması.

Tabi tek etken bu değil odaklamada, ama diyaframın odaklamaya etkisini sıfırlar diye düşünüyorum.
  • Diyafram ayarı akıllı telefonara geliyor güzel gelişme. Işığı kontrol edebilmek DSLR mantığı çok iyi düşünülmüş ve kameraların kalitesi artıracak. Artık teknik özellik listesinde 1:2-5.6 diyafram aralığı gibi terimler göreceğiz...

• Şu alakasız haberde bile apple'a nefret kusulmuş. Malesef çok fazla apple hater var burada. Unuttukları birşey var, ios olmasaydı kullandıkları android şu anki haline bile benzemeyecekti.

• Sunun telefon icin degilde insan icin gelismesine emek harcayinda sise cami gibi gozluk takanlar kurtulsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kafayı apple ile bozmuş tipler var bu forumda. Biri bir mesaj atıyor, diğerleri de beğeniyor. Atılan mesaj da mesaj olsa, saçmalığın daniskası. Körler sağırlar birbirini ağırlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: tenghis
    Kafayı apple ile bozmuş tipler var bu forumda. Biri bir mesaj atıyor, diğerleri de beğeniyor. Atılan mesaj da mesaj olsa, saçmalığın daniskası. Körler sağırlar birbirini ağırlar.

Ne dersen de, gerçekler ortada...

O kadar dengesiz bir şirket ki, ne zaman böyle güzel bir teknoloji haberi görsem
    hemen Apple aklıma geliyor ve o teknolojiyi satın alıp kimseye vermeyecek ve
    güzel teknolojinin gelişmesine engel olacak diye düşünüp üzülüyorum.

Köşeleri yuvarlatılmış dikdörtgen in patentini alıp, dikdörtgen şeklinde telefon yapanlardan
    patent ücreti isteyen firmadan beklenilebilecek bir şey yani.

Hatta bırak patent ücreti istemeyi, üzüm yemek değil bağcıyı dövmek istiyor.
    Patent ücreti de istemiyor, cihazı komple satıştan kaldırmayı tercih ediyor....

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Şu alakasız haberde bile apple'a nefret kusulmuş. Malesef çok fazla apple hater var burada. Unuttukları birşey var, ios olmasaydı kullandıkları android şu anki haline bile benzemeyecekti.

Android açık kaynak kodlu, yani google bunu androide alıp katsa bile Apple kullanabilir(patent paylaşımı yaptığı için) ama Apple alsa Google kullanamaz çünkü patentlerini paylaşmıyor ,kullanımına izin vermiyor Apple. bu yüzden nefret ediyorum evet.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Kayaba Akihiko -- 27 Haziran 2014; 0:35:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu tarz ayrıntıların teknolojiye hatırı sayılır derecede yön vermesi çok güzel. Ayrıntılar büyük önem taşır benim için çünkü aslında bir bütün bu ayrıntılardan oluşmuştur.

Bu türde bir Ar-Ge çalışması haberi, laboratuvar deneylerinin olumlu sonuç vermesi ve teknolojide bizim en yaygın olarak kullandığımız cihazlar olan akıllı telefonlara yansıması okurken heyecanlandıran ve uygulama alanında beklentilere düşüren önemli adımlar. Bakalım kapı kapıyı açar, gelişmeler daha farklı ve anlamlı boyut kazanır belkide lensler artık çok farklı bir anlayış ile yapılır.. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

quote:

Kafayı apple ile bozmuş tipler var bu forumda. Biri bir mesaj atıyor, diğerleri de beğeniyor. Atılan mesaj da mesaj olsa, saçmalığın daniskası. Körler sağırlar birbirini ağırlar.

O kadar dengesiz bir şirket ki, ne zaman böyle güzel bir teknoloji haberi görsem

Köşeleri yuvarlatılmış dikdörtgen in patentini alıp, dikdörtgen şeklinde telefon yapanlardan

Bugün kullandığımız pek çok teknoloji apple yatırımları sayesinde hayat bulmuşken (maus, pencereli işletim sistemli bilgisayarlar, akıllı telefon!!!!, gorilla glass, usb!!!! vs.vs.) bu yorum çok talihsiz olmuş. Mesela öve öve bitirilemeyen android, komple ios dan çalıntı bir sistem. Bunu google yetkilileri bile itiraf ederken, donanım haber android avukatları barosu bir türlü kabullenemiyor. Çoğu liseli, parası ios'a yetmediği için android kullanan tipler oldukları için de yorumlarına gülüp geçiyorum. Ama az çok teknolojiyi takip eden birisinin yorumlarında biraz daha mantık beklerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Neyinkafasi

quote:

Şu alakasız haberde bile apple'a nefret kusulmuş. Malesef çok fazla apple hater var burada. Unuttukları birşey var, ios olmasaydı kullandıkları android şu anki haline bile benzemeyecekti.

Android açık kaynak kodlu, yani google bunu androide alıp katsa bile Apple kullanabilir(patent paylaşımı yaptığı için) ama Apple alsa Google kullanamaz çünkü patentlerini paylaşmıyor ,kullanımına izin vermiyor Apple. bu yüzden nefret ediyorum evet.

Acik kaynak kodlarıyla patent arasında nasıl bi bağlantı kurdun ?
    Haber yazılımlar ilgili olsa eyvallah dicem, Google aldığında yazılımın kodları dünyaya açılacak. Ama patentten bahsediyorsun, adam patenti alıp sirketindeki kasaya atacak, kullanmak isteyenden lisans ücreti isteyecek ya da istemeyecek kendi insiyatifinde, acik kaynak kodlarıyla alakası yok. Linux işletim sistemleri zaten acik kaynak kodlu olmak zorunda, adamlar linux uzerinde bisey yaparken belli kurallara gore yapıyorlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: gahst

quote:

Orijinalden alıntı: Neyinkafasi

quote:

Acik kaynak kodlarıyla patent arasında nasıl bi bağlantı kurdun ?
    Haber yazılımlar ilgili olsa eyvallah dicem, Google aldığında yazılımın kodları dünyaya açılacak. Ama patentten bahsediyorsun, adam patenti alıp sirketindeki kasaya atacak, kullanmak isteyenden lisans ücreti isteyecek ya da istemeyecek kendi insiyatifinde, acik kaynak kodlarıyla alakası yok. Linux işletim sistemleri zaten acik kaynak kodlu olmak zorunda, adamlar linux uzerinde bisey yaparken belli kurallara gore yapıyorlar.

Linux tabanlı işletim sistemleri açık kaynak olmak zorunda değil.Linux İşletim sistemi demek zaten başta yanlış.Linux tabanlı işletim sistemi denmesi gerekir.Sadece Linux çekirdeğinin kaynak kodunun verilmesi yeterlidir gpl lisansıda zaten bunu şart koşar.Mesela iosun kaynak kodu varmı? yok. Ama cihazların kernelinin kaynak kodu var.unix tabanlı olduğu için.
    Konuya gelilim; Arkadaş ios android örneğini vermeye çalışmış alıntıda, bende örnek vermeye çalıştım.Ayrıca yazılımlarında patentleriilisansları var onu örnek vermişim zaten.Yani haberdeki donanım ile yazım alakasız.arkadaşa cevap niteliğinde yazdım ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Kayaba Akihiko -- 27 Haziran 2014; 10:01:00 >

• quote:

quote:

quote:

Bugün kullandığımız pek çok teknoloji apple yatırımları sayesinde hayat bulmuşken (maus, pencereli işletim sistemli bilgisayarlar, akıllı telefon!!!!, gorilla glass, usb!!!! vs.vs.) bu yorum çok talihsiz olmuş. Mesela öve öve bitirilemeyen android, komple ios dan çalıntı bir sistem. Bunu google yetkilileri bile itiraf ederken, donanım haber android avukatları barosu bir türlü kabullenemiyor. Çoğu liseli, parası ios'a yetmediği için android kullanan tipler oldukları için de yorumlarına gülüp geçiyorum. Ama az çok teknolojiyi takip eden birisinin yorumlarında biraz daha mantık beklerim.

iOS'tan Android'e yeni geçtim. Sanki özgürlükler dünyasına adım attım. Alice'in gerçek dünyadan Wonderland'e (Harikalar Dünyası) girmesi gibi düşünün.

Bayağı da param var.

• quote:

Orijinalden alıntı: V4LKyR

quote:

quote:

quote:

iOS'tan Android'e yeni geçtim. Sanki özgürlükler dünyasına adım attım. Alice'in gerçek dünyadan Wonderland'e (Harikalar Dünyası) girmesi gibi düşünün.

Bayağı da param var.

Şimdi bir düşünüyorum bu nasıl bir özgürlüktür diye. Aklıma apk yükleme özgürlüğü dışında birşey gelmiyor. Benim telefonum da malesef android. Root atıp custom rom yükledim, bir daha da kurcalamak için neden bulamadım. Öte yandan internet bankacılığı işlerimi bu telefonla yürütüyor olmak da içten içe huzursuz ediyor. Çünkü güncelleme alamıyorum ve hatalarla, açıklarla dolu stok romları ya da kimin ne amaçla yaptığını bilemeyeceğim custom romları kullanmak zorundayım. Ciddi iş yapan hiç kimsenin bilinçli olarak bu işletim sistemini seçeceğini sanmıyorum. Telefonun görsellerini değiştirme, lunaparka çevirme özgürlüğünden bahsediyorsanız, onun meraklısı malum genç, öğrenci arkadaşlardır. Onların da genelde öyle bayaa parası falan olmaz.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: V4LKyR

quote:

quote:

quote:

Bayağı da param var.

Şimdi bir düşünüyorum bu nasıl bir özgürlüktür diye. Aklıma apk yükleme özgürlüğü dışında birşey gelmiyor. Benim telefonum da malesef android. Root atıp custom rom yükledim, bir daha da kurcalamak için neden bulamadım. Öte yandan internet bankacılığı işlerimi bu telefonla yürütüyor olmak da içten içe huzursuz ediyor. Çünkü güncelleme alamıyorum ve hatalarla, açıklarla dolu stok romları ya da kimin ne amaçla yaptığını bilemeyeceğim custom romları kullanmak zorundayım. Ciddi iş yapan hiç kimsenin bilinçli olarak bu işletim sistemini seçeceğini sanmıyorum. Telefonun görsellerini değiştirme, lunaparka çevirme özgürlüğünden bahsediyorsanız, onun meraklısı malum genç, öğrenci arkadaşlardır. Onların da genelde öyle bayaa parası falan olmaz.

Ben şu ana kadar "apk yükleme özgürlüğü" olgusunu fark etmemişken, aksine sizin aklınıza bundan başka bir şey gelmemiş olması ne denli farklı düşündüğümüzü göstermektedir. Madem telefondan internet bankacılığı yapıyorsunuz veya yapmayı planladınız, neden güvenilirliklerini sorguladığınız custom rom işlemlerine girdiniz? Yok custom rom yüklemeyi öteden beri istiyor idiyseniz, neden güvenilirliğini sorguladığınız custom rom üzerinden internet bankacılığı yapıyorsunuz? Tabii ki bunlar kişisel kararlarınızdır, ama burada bir paradoks olduğu da aşikar. Görsellerin değişip lunaparka veya tasarım harikasına dönüşmesi tamamen öznel bir olgudur, tartışılması gereksizdir. Bana göre tasarım harikasıdır, size göre lunapark. Siz bamya yemeği seversiniz, ben ise nefret ederim mesela.

Çok zengin genç, öğrenci arkadaşlar gördüm.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.