Şimdi Ara

Türkçe Siri'den haber var

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
2.132
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple’ın ülkemizde attığı sağlam adımlar, yerelleştirme adına da meyvelerini vermeye başlıyor. Çok yakında Siri Türkçe dil desteğine kavuşabilir. İşte bu konudaki en taze resmi bilgiler:

Çıktığı günden bu yana iOS kullanıcılarının merakla beklediği Türkçe Siri için sonunda ilk somut adım atıldı. iOS 8 ile birlikte dil desteği daha da genişleyen Siri, bir sonraki güncellemede Türkçe anlayıp, Türkçe yanıt vermeye de başlayabilir. 

Apple Jobs sayfalarında “Turkish” etiketi ile arama yaptığınızda Siri için Türkçe geliştirme yapabilecek bir yazılım mühendisi arandığı görülüyor. Türkçe’yi ana dili gibi konuşma yetkinliğinin öncelik olarak görüldüğü iş ilanının 11 Haziran’da gönderilmiş olduğu ve henüz uygun nitelikte bir elemanın bulunamadığı dikkat çekiyor.

Tabi burada iş başvurusu yapacak yazılım mühendisini çok zorlu bir çalışma maratonunun beklediği de bir gerçek. Türkçe’nin sondan eklemeli bir dil olması ve yapısal olarak İngilizce temelli bir sisteme entegre edilmesinin zorluğu, uzun bir geliştirme sürecini zorunlu kılıyor. Süreç nasıl işleyecek bunu kestirmek bir hayli güç ancak iOS 8.1 sürümünde Siri’nin stabil olarak Türkçe konuşup konuşamayacağı büyük merak konusu gerçekten. Umarız bekleyişimiz çok uzun sürmez.

Apple Jobs sayfalarında yer alan ilgili ilana burada yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

• Türkçe şu an siride olan dillerin (japonca hariç o da yapı olarak dilimize benziyor) tüm dillerden daha zor ki üstüne bir de ingilizcedeki yerelleştirme gibi (avustrulya ingilizcesi ingiltere ingilizcesi...) bir çalışma yapılırsa 2 yıl daha gelmeyebilir

Eksileyenler neyin kafasını yaşıyor bilmiyorum ama muhtemelen ios 8 ile geleceğini sananlardır

Daha bunun için programcı arıyorlar ki ondan sonra dünya kadar prosedür var ve en son aşama olarak da dünyanın en zor dillerinden birini siriye adapte etmek var 6 ay sonra geleceğini düşünen hayalperest arkadaşlara iyi günler dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmedaltair -- 24 Haziran 2014; 20:03:31 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • iOS8 ile birlikte veya 8.1 ile birlikte gelse müthiş olur ama bu bana fazla iyimser bakmak gibi geliyor. Ben bu sürecin uzuyacağını 2014'ün sonlarına doğru görebileceğimizi düşünüyorum.

• Kim seslendirecek merak ettim :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozzy_carpe

Kim seslendirecek merak ettim :)

Güzel fikir aslında. Gerçi öyle bir olanak yok ama acaba DH okurkarları kim seslendirsin isterdi?
  • engin gunaydının sesı ıyı gıder,

• Madem yapıyorsunuz "şive" seçenegide eklensin.

• Eee ben Türkçe'yi ana dilim gibi konuşabiliyorum zaten? Hem de yazılım üzerine çalışıyorum.

Yoksa...?!

• quote:

Orijinalden alıntı: ozzy_carpe

Kim seslendirecek merak ettim :)

Şenay Gürler olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GoldPunch -- 24 Haziran 2014; 20:23:34 >
  • iOS 8 ile gelmesi biraz zor. Şimdiye kadar Türkiye'ye biraz mesafeli davrandılar halbuki en çok cihaz sattığı ülkelerden biriyiz. Buna rağmen hiçbir altyapı vs oluşturulmadı bana göre tam anlamıyla kullanılması için 1 sene daha zaman alır.

• nedipdurun gari deyince anlamalı
  • Türkçe dil desteği gelecekmiş..

Atma ziyaaa.

• Türkçe Siri gayriresmi olarak yapılmıştı ve jailbreak ile yüklenebiliyordu. Youtube'da videoları da var hatta. Gayet de güzel çalışıyor. Yapan adamlar Apple'a ulaşsa aslında az bi geliştirmeyle resmi Türkçe Siri çıkabilir.

• bakalım iphonedo ya nasıl cevap verecek :D

• Bence ios8'e yetiştiremezler .
    En iyi ihtimalle seneye gelir

• Özellikle Elazığ şivesilisini de yapsınlar..

gidisin,gelisin :D

• umarım metrobusdaki vahşi seslendirmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: Orqun06

Madem yapıyorsunuz "şive" seçenegide eklensin.

Kürtçede koysunlarmi..

• quote:

Orijinalden alıntı: axiprens

quote:

Orijinalden alıntı: Orqun06

Madem yapıyorsunuz "şive" seçenegide eklensin.

Kürtçede koysunlarmi..

Kürtçe şive mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FightForBeer -- 24 Haziran 2014; 19:46:55 >
  • ali poyrazoğlu
    haluk bilginer
    yekta kopan

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.