Şimdi Ara

Exynos 5433 yongaseti AnTuTu'da zirveye oynuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
763
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Exynos 5433 yongaseti AnTuTu'da zirveye oynuyor

Kısa süre önce Samsung'un Galaxy Note 4 modelinde 64-bitlik Exynos 5433 yongasetine yer vereceğinin gündeme gelmesinin ardından yongasetinin ilk benchmark sonuçları da ortaya çıkmaya başladı.

Galaxy Note 4 modelinin her iki versiyonu hali hazırda AnTuTu skorlarında detaylanmış ancak benchmark skorları gizli kalmıştı. Şimdi ise bu benchmark skorları da paylaşıldı. 

Genel işlemci performansı testlerinde 64-bitlik Exynos 5433 yongasetinin oldukça başarılı olduğu ve kağıt üzerinde Snapdragon 805 yongasetini de geride bıraktığı görülüyor. 40 binden fazla puan alan yongaseti bununla birlikte Tegra K1 yongasetinin gerisinde kalmış.

4 adet Cortex-A53 ve 4 adet Cortex-A57 çekirdeklerini iş yüküne göre sırasıyla devreye sokan Exynos 5433'ün 64-bit mimarisinden performans anlamında oldukça faydalandığı görülüyor. Cortex-A53 yongaseti Cortex-A7'nin devamı niteliğinde ancak daha iyi performansı daha düşük enerji tüketimi ile sunabiliyor. Cortex-A57 ise Cortex-A15'i benzer iyileştirmeler ile bu evrende devam ettiriyor. Snapdragon 805'de ise yine önceki nesle göre daha iyi performansı daha iyi enerji tüketimi ile sunan Krait 450 çekirdeklerini görüyoruz. 

Listenin zirvesindeki Tegra K1 yongasetinin ise özelleştirilmiş 2 adet 64-bitlik çekirdek kullanan Denver sürümü olduğu tahmin ediliyor. Ancak sadece iki çekirdek ile bu skorların elde edilmesi oldukça dikkat çekici ve Tegra K1'i artık herhangi bir ana akım mobil cihazda görme şansımız kalmadı.

Exynos 5433 ve Snapdragon 805 yongasetlerinin grafik anlamında benzer performans değerlerine ulaştığı belirtilmişti. AnTuTu'nun 2560x1440 piksel çözünürlükteki 2D ve 3D grafik testlerinde değerlerin birbirine yakın olduğu ancak Exynos 5433'ün bir miktar daha önde olduğu görülüyor. Snapdragon 805 yongasetinde mevcut mimarideki en iyi grafik birimi olarak görülen Adreno 420 yer alıyor. Exynos 5433 yongasetinde ise mobil dünyanın en güçlü grafik birimi olarak lanse edilen Mali-T760 kullanılıyor. 

Bununla birlikte RAM ve işletim sistemi testlerinde Snapdragon 805 öne çıkıyor. Ancak kalana tüm testlerde çok az farkla da olsa Exynos 5433'ün önde olduğu görülüyor.

Bugüne kadar Samsung'un amiral gemilerinde çift işlemcili versiyon kullanması özellikle Snapdragon yongasetlerindeki bazı özellikler ve performans ekstralarından mahrum kalan Exynos yongasetli cihaz kullanıcıları tarafından eleştiriliyordu. Ancak Exynos 5433 ile birlikte bu eleştirilerin dozunun azalacağı düşünülüyor.

Exynos 5433 yongaseti AnTuTu'da zirveye oynuyor

Kaynak:http://www.phonearena.com/news/Note-4-with-octa-core-Exynos-5433-crosses-the-40-000-mark-on-AnTuTu-beats-Snapdragon-805_id57393

• Samsung'un yeni modeli;
    Galaxy S5 Exynos 5433 Edition

Çıkarırlarsa hiç şaşırmam valla :D

Edit: Eksileyenlerin ya espri anlayışı yok ya da Samsung'da üst düzey yoneticiler. Haftalık telefon çıkaran bir firmadan soz ediyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rootzilla -- 23 Haziran 2014; 16:56:26 >
  • Sorunlu olacak ben diyim.

• Şu işlemciye verdiğiniz önemi birazcık yazılıma verseydiniz de telefonlar stabil olsaydı.
    Tamam dünyanın en hızlı en iyi işlemcisini ürettin ama nedense cihazlarında stabillik yok.
    Yıllarca samsung cihazlarını kullandım(Hep amiral gemilerini) arkadaş bir türlü işlemcide yavaş olan iphonelar kadar stabil olmadılar.
    Snapdrogon 801 gibi işlemcide bile telefonlarda yer yer takılmalar yaşanıyor. Ama nedense rakiplerinden daha yavaş olan iphonelarda böyle sorunlar karşılaşmıyor.
    Bu işlemci yarışını biraz askıya alıp keşke yazılım tarafına yoğunlaşsalar.
    Şimdi gerçeği söyledik diye - yi yapıştırırlar ama olsun. Gerçekler acıdır.

• Daha önce Samsung skor programlarında hilesi olduğunu itiraf etmişti.Açıkçası inanasım gelmedi.Yazılım işini çözmedikten sonra birinci olsa ne olur.

• Isterse 2 ye katlasin testlerde, gunluk kullanimda o test sonuclarinin bir öneminin olmadigini biliyoruz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • geldiğinde göreceğiz ne kadar iyi olduğunu

• Exynos'a özürlü işlemci diyenler de gelsin bakalım konuya.

Şimdi de yeni muhabbet benchmark skorlarının önemsiz olduğu olacak tahminim. Cihazlar piyasaya çıkınca da rehber açılma hızı muhabbeti de esgeçilmez umarım.

(Hayır Samsung'u savunmuyorum da, Play Store'dan başka rehber uygulaması indirmek yerine burada artık belki de yüzlerce kez yapılmış rehber espirilerini yapmanın bir fayda sağladığını düşünmüyorum.)

• quote:

Orijinalden alıntı: Armin van Buuren*

Exynos'a özürlü işlemci diyenler de gelsin bakalım konuya.

Şimdi de yeni muhabbet benchmark skorlarının önemsiz olduğu olacak tahminim. Cihazlar piyasaya çıkınca da rehber açılma hızı muhabbeti de esgeçilmez umarım.

(Hayır Samsung'u savunmuyorum da, Play Store'dan başka rehber uygulaması indirmek yerine burada artık belki de yüzlerce kez yapılmış rehber espirilerini yapmanın bir fayda sağladığını düşünmüyorum.)

Benchmarkta zirveye oynaması videoların daha hızlı decode edilmesi daha hızlı fokuslanması anlamına gelmiyor

• Antutuda zirvede olması iyi oldugunu gostermez buna bakılırsa elite g2 den iyi
  • Şuan kullanımda yarışamaz Snapdragon ile buna katılırım ama Samsung'un Exynosu geliştirmesi de güzel bir şey. Adamlar dışarıdan almak yerine kendini de yarışa dahil ediyor bir taşla 2 kuş vuruyor..

Samsung parayı bulunca yamyamlaştı doğal olarak her koldan, her alandan saldırıyor bir daha silinmemek sağlamlaşmak adına, bakalım ne olacak sonları.
  • Daha tasarruflu ve hızlı çalışan işletim sistemide önemli aslında,burada Google büyük iş düşüyor,mesela Google üreticilere telefonlarına 2,3 arayüz şartı getirebilir.Üreticinin kendi arayüzü,standart android arayüzü ve tasarruflu arayüz gibi.Bu sisteminde katkısı olur bence,işlemciye gelirsek Samsung Exynos iyi geliştirmeler yapıyor,fakat Qualcomm karşısında daha çok yolu var.Kendi işlemcisini üretmesinin avantajını görecektir,önemli olan ürettiğin işlemcileri mobil sektörün tümüne satabilmektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: meego

Şu işlemciye verdiğiniz önemi birazcık yazılıma verseydiniz de telefonlar stabil olsaydı.
    Tamam dünyanın en hızlı en iyi işlemcisini ürettin ama nedense cihazlarında stabillik yok.
    Yıllarca samsung cihazlarını kullandım(Hep amiral gemilerini) arkadaş bir türlü işlemcide yavaş olan iphonelar kadar stabil olmadılar.
    Snapdrogon 801 gibi işlemcide bile telefonlarda yer yer takılmalar yaşanıyor. Ama nedense rakiplerinden daha yavaş olan iphonelarda böyle sorunlar karşılaşmıyor.

Hep Samsung kulllandığın belli
  • Yıllarca android nexus ve şimdi iphone kullanan biri olarak söylüyorum, hiç lafı dolandırmaya gerek yok apple sorunu işletim sisteminde işin başında çözmüş. artık androide göre çok geri düzeyde donanıma sahip olmasına rağmen son derece stabil ve göze olağanüstü hoş gelen bir görsellikle çalışıyor. üçüncü parti yazılımcıları android kadar partal,işe yaramaz ve ciddiyetsiz değil, yazılımcılar ios platformunu çok daha ciddiye alıyorlar. yazıkki gerçek bu..

• Haberde hatalı cümle var 64bit mimarisinden açıkça nasıl faydalanmış henüz 64bite destek vermeyen bir android varken
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekrem71

Listenin zirvesindeki Tegra K1 yongasetinin ise özelleştirilmiş 2 adet 64-bitlik çekirdek kullanan Denver sürümü olduğu tahmin ediliyor. Ancak sadece iki çekirdek ile bu skorların elde edilmesi oldukça dikkat çekici ve Tegra K1'i artık herhangi bir ana akım mobil cihazda görme şansımız kalmadı.

Bu doğru değil. Daha bugün NVIDIA'nın Çin'deki Twitter benzeri bir sosyal medya olan Weibo'daki hesabından NVIDIA global başkan yardımcısı ve NVIDIA Çin genel müdürü Zhang Jhiangzong'un üst segmentte Xiaomi gibi ortaklarla çalışmaya devam edecekleri açıklaması yayınlandı. Xiaomi CEO'su Lei Jun da bunu alıntılayıp Mi3'te Tegra 4 ve MiPad'de Tegra K1 kullandıklarını söyledi.

http://weibo.com/nvidiachina
    http://weibo.com/leijun

Daha önce NVIDIA CEO'su Jen-Hsun Huang'ın açıklaması da bu yöndeydi, ama yanlış anlaşılmıştı.

http://www.cnet.com/news/nvidia-ceo-sees-future-in-cars-and-gaming-q-a/

Son söylenti ise Mi4'te de K1 kullanılacağı yönünde.

http://news.mydrivers.com/1/309/309317.htm

Mi4'te K1 kullanılır mı, kullanılırsa 64-bit versiyonu olur mu belli değil, ama K1 kullanılacaksa ve 64-bit versiyonu yetişirse onu kullanmak isteyeceklerdir.

Qualcomm'un 64-bit konusunda hazırlıksız yakalanması kendisine pahalı patlayabilir. Samsung Exynos 5433'le gerçekten 64-bit'e daha bu seneden geçiyorsa, seneye Snapdragon 810'a hiç yanaşmayabilir. Intel Atom'un 22nm 64-bit amiral gemileri daha şimdiden hazır. İlk olarak Asus'un tabletleriyle geldiği haberi de daha önce çıkmıştı.

http://forum.donanimhaber.com/m_92669180/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guaire -- 24 Haziran 2014; 0:29:42 >

• Belki sonuçlar yalandır samsungun yapmadığı şey değil.

• Hızda zirveye oynayan işlemci ve tıklayınca tepki vermeye geciken rehber! :-)
    Samsung bu kötü ünvanı bakalım ne zaman bitirecek...

• quote:

Orijinalden alıntı: meego

Şu işlemciye verdiğiniz önemi birazcık yazılıma verseydiniz de telefonlar stabil olsaydı.

Nasıl takılmiyor kullandınmi hic

• quote:

Orijinalden alıntı: Elsa

quote:

Orijinalden alıntı: Armin van Buuren*

Exynos'a özürlü işlemci diyenler de gelsin bakalım konuya.

Benchmarkta zirveye oynaması videoların daha hızlı decode edilmesi daha hızlı fokuslanması anlamına gelmiyor

Şu anda hangi Android cihaz videoları decode ederken problem yaşıyor ki? Ha tabii 8-10 inch tablette 4K izlemeye çalışıyorsan bir şey demiyorum. (Gerçi artık 2K+ çözünürlükleri ve H.265 gibi formatları destekleyen VPU'ları da Çinli üreticiler MTK gibi çipsetlerle eklemeye başlayacaklar tahminim.)

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.