Şimdi Ara

DİŞ HEKİMLİĞİ TERCİHİ (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
604
Cevap
34
Favori
30.509
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Siz ne dusunuyorsunuz hocam ,bildigim kadariyla sinavlariniz iyi gecmisti

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 9 10 11 de derslerdeki durumun nasıldı son seneki çalışmayla mı elde ettin başarını ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Johnson22

Tercih doneminde tip hakkinda bu kadar bilgim yoktu onun icin yazardim tabiki ama simdi iyikide gelmemis diyorum.

Ama sunu belirteyim dis okumak tiptan cok daha zor. Bunu gecen sene forumdaki arkadaslarda diyordu da inanmazdim. Gercekten oyleymis.

Tipcilar ne goruyorsa bizde onlari goruyoruz birde bizim pratik derslerimiz oluyor alcidan mumdan veya sabundan her hafta dis yapiyoruz. Bir yandan teori bi yandan pratik cok yoruyor gercekten

Birde onlarin sinavlari komite oluyor. Yani butun dersler tek bi sinavda toplaniyor onun icin surekli sinav olmuyorlar sinavlardan 1 ay once basliyorlar calismaya o kadar.

Bizim vizeler 3 ay suruyor birde finaller var o da 1 ay etti 4 ay. Valla sinavdan biktim artik. Her hafta her hafta sinav..

Bir de bizde (universitesine gore degisiyor ) 2 dersten kaldin mi sinifta kaliyorsun. Bu bazi uni lerde (ege gibi ) tek dersten kalinca sinifta kalma seklinde. Onun icin cok stresli.

Kisacasi gercekten istemiyorsaniz gelmeyin buralara. Valla yapamazsiniz. Sinifta ygs ye tekrar hazirlanan , aklinda hala muhendislik olan bir suru kisi var.

Şu mesajınızda hiç gerçekçi değilsiniz. Tıp öyle antin kuntin üniversitelerde zor olmayabilir ama düzgün eğitim veren üniversitelerde her babayiğidin harcı değildir. (Bkz Hacettepe Tip, Ankara Tip)

Tıpta alınan eğitimde öğretilen şeylerin 10 da 1 ini görmediğinizden de eminim. Siz tıpı ne sanıyorsunuz?

Çoğu mesajınızda tıpa tabiri caizse bok atmışsınız. Olabilir zaten herkes doktor olacak diye bir şey yok.

Ilgilenen arkadaşlara Hacettepe, Gazi ve Ankara Tıp konusunda yardımcı olabilirim. Tabi konudan değil özelden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaramelizeYogurt -- 18 Haziran 2014; 16:46:39 >

• belki anlarsın mesajı alıntılarmısın cevabını merak ediyorum

dün diş doktoruna gittim özel kliklinik 7 tane çürük varmış 2 sini dün kazdı sonra doldurdu.

tamam dişlerde sıkıntı yok ama ağrı yaparsa kanal tedavisi yapıcam diyor

diş çürümesi o kadar vahim bir şeymi ?

7 sini doldurduktan sonra nasıl bir bakım yapmalıyım birdaha çürümemesi için ?
  • KaramelizeYogurt K kullanıcısına yanıt
    Yazilarimi art niyetli okuyorsunuz. Ben hic bir zaman tip okumak kolay demedim veya tibbi kotulemedim. Kendime gore tip ile dis in KARSİLASTİRMASİNİ yaptim. İyi yanlarini veya kotu yanlarini yazarken acikladim. Siz ise bir seye dayandirmadan b.k atip duruyorsun diyorsunuz.

Misal , ben demisim ki dis okumak tiptan zor. Siz anlamissiniz tip okumak kolay. Ben tip okuyanlari da goruyorum dis okuyanlarida kimin daha fazla zorlandigini gelip bana anlatmaya kalkma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Johnson22 -- 18 Haziran 2014; 16:50:46 >
  • ygs-2 46.925

lys mat 22-26
    geo 11-15 arası bekliyorum

fenlerim matematiğimden çok daha iyi.atatürk üniversitesi diş şansım var mı sence ? bu ilk senemdi.olmazsa seneye denemeliyim ? sene başından beri ya diş ya da tıp istiyordum.ayrıca son olarak erzurum'da sosyal imkanlar nasıl ?

cevaplarsan sevinirim.teşekkürler şimdiden
  • quote:

Yazilarimi art niyetli okuyorsunuz. Ben hic bir zaman tip okumak kolay demedim veya tibbi kotulemedim. Kendime gore tip ile dis in KARSİLASTİRMASİNİ yaptim. İyi yanlarini veya kotu yanlarini yazarken acikladim. Siz ise bir seye dayandirmadan b.k atip duruyorsun diyorsunuz.

Misal , ben demisim ki dis okumak tiptan zor. Siz anlamissiniz tip okumak kolay. Ben tip okuyanlari da goruyorum dis okuyanlarida kimin daha fazla zorlandigini gelip bana anlatmaya kalkma

Bizzat Hacettepe Ingilizce Tipta okuyorum. Bana yok diş tiptan zor onu gördüm bunu gördüm arkadaşlarımdan biliyorum deme dostum. Burada Hacettepe Dis okuyanlari da biliyorum ben. Ankara Dis ve Ankara Tip okuyanlari da biliyorum.

Edit: Ayrıca siz dis tiptan zor dediniz ve ben tıp daha zor diyorum ortada yanlış anlaşılma yok bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaramelizeYogurt -- 18 Haziran 2014; 16:53:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: KaramelizeYogurt

quote:

Bizzat Hacettepe Ingilizce Tipta okuyorum. Bana yok diş tiptan zor onu gördüm bunu gördüm arkadaşlarımdan biliyorum deme dostum. Burada Hacettepe Dis okuyanlari da biliyorum ben. Ankara Dis ve Ankara Tip okuyanlari da biliyorum.

Edit: Ayrıca siz dis tiptan zor dediniz ve ben tıp daha zor diyorum ortada yanlış anlaşılma yok bence.

hocam diş ve tıpın zorluğu okuldan okula değişir.bana göre tıp,dişten daha zor.niye,çünkü ben ege'ye göre karşılaştırma yapmak durumundayım.ama çapa'da diş okumak tıp okumaktan daha zor.okulların sistemlerine göre değişir bu durum.o yüzden yaptığınız tartışma bence gereksiz.arkadaş diş tıptan daha zor demiş.demek ki erzurumda dişçileri tıpçılardan daha çok zorluyorlar.olaya düz bakmayın,eğitim sistemi bütün ülkede farklılık gösteriyor

• KaramelizeYogurt K kullanıcısına yanıt
    Okulundan okuluna gore degisiyor diyelim ozaman. Ankaranin cok zor oldugunu kac defa yazdim. Hacettepe de zordur.

Benim tanidigim akrabalarim ,arkadaslarimdan gordugum kadariyla adamlar sinava komiteden komiteye calisiyor. Komiteden 3 hafta once basliyorlar calismaya. Geri kalan zamanda tabir yerindeyse yatiyorlar. Tip okumayi sadece hacettepe veya ankaradakiler icin dusunme. Turkiyenin cogu yerinde sinavdan sinava calisiliyor.

Ben daha 1. Sinifta olmama ragmen onlardan daha fazla calistim. 2. Donem nisanin basindan beri sinav oluyoruz. Haziranin 25 inde bitecek. Sene basindan beri olan dis teslimlerini saymiyorum.

Seneye laboratuvar sayisi 3 e cikiyor yani 3 kati is yapacaz. Haftada 3-4 is teslim edicez. Sinav temposu ise ayni devam ediyor. 3. Sinif tan bahsetmiyorum bile. Butun dallarin derslerini 3 te gorucez 2. Donemindede ogleden sonra klinik var.

Ben 10 ayin 8 ayinda yatan bir suru tipci gordum buna bizzat kuzenlerim arkadaslarim dahil ozellikle ilk 3 senede , ama yatan disci gormedim. Ben gormedim belki sen gormussundur bilemem ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Johnson22 -- 18 Haziran 2014; 17:05:34 >

• Dt_huzurluksuz kullanıcısına yanıt
    Aynen katiliyorum

• Efreque kullanıcısına yanıt
    Erzurumda sosyal imkanlar cok az. Olimpiyatlarda yapilan yerler var ,kayakti ,buz pateniydi ,curling di falan onun disinda bisey yok. Eger buyuk sehirde yasiyorsan baya zorlanirsin.

Matematik netlerin biraz kotu acikcasi. Eger fenden ucurmazsan 20 k ya cekebilecegini zannetmiyorum. Ama mezunken kazanirsin rahat

• bence mezun olun sektöre girin ve ondan sonra insanların kazançları hakkında örnekler verin.
  • Genelde tıpla diş arasında git gel yaşanır. Hemen bildiğim kadarıyla yazayım. Ankara Üniversitesi 5 sayılırım artık, şuan final dönemindeyiz.

Avantaj
    *garanti meslek
    *büyük ihtimalle daha fazla maaş
    *genelde diş hekimleri daha mutlu, sosyal insanlardır
    *insanlarla iletişime geçmeyi öğrenirsiniz, ikna kabiliyetiniz falan artar
    *hasta bakmak zevklidir, iğne yapmak falan. Tıpta göremezsiniz doğru düzgün pratik uygulama.
    *5 sene(tabi kalmazsanız)
    *dus zorunluluğu yok, ama olursa da gelsin paralar şan şöhret
    *dersler ağırdır ama hasta baktıkça daha kolay anlaşılır
    *diş ağrısı inanılmaz bir ağrı olduğu için eğer adam akıllı tedavi yaparsanız, hastalar size minnettar olacağı gibi yanında 3-5 kişi daha getirirler.

dezavantaj(her madde her okul için geçerli olmayabilir)
    *herkes gider biz kalırız. millet 3. tatilini yaparken sen sınavlara giriyor olursun hala.
    *odevler vardır, devam zorunluluğu vardır, zilli anatomi sınavı vardır, sözlüler vardır. Tıpta daha az çeşit vardır ve biraz daha kolaydır genel manada sınavlar(istisnalar var tabi) Kısacası günleriniz pek boş geçemez.
    *sosyal hayat, hobiler vs eskisi gibi olmayacak. Minimuma indirgenecek.
    *Pratik sınavlar gibi enteresan olaylar vardır, geçemezseniz teorik sınava giremezsiniz. Ve geçmek/kalmak hocanın o anki durumuna bağlıitiraz edemezsiniz.
    *sınavlar ooldukça fazla ve geniş dönemde yapılır. Özellikle ikinci ddönem yoğundur çünkü 2. vizeler mart sonu gibi başlar ve finaller temmuzun ilk haftasında biter. Bütünlemeler de temmuz ortası/sonu gibi başlar ağustos ortası/sonu gibi biter.
    *Bazen bırakın hobileri okulla ilgili yapmanız gereken şeyleri yetiştirecek vakit bulamazsınız.
    *4. sınıfta pratik sınavlar hastalar üzerinden olur, hastayı kendiniz bulursunuz, endikasyon doğru olmak zorundadır. Yani hasta bulamazsanız kalırsınız veya hasta buldunuz ama o gün gelmedi yine kalırsınız.
    *bazı dersler kolay olsa da notlar az uz değildir. ve bilgiyi unutmamanız gerekir çünkü mesela 2. sınıfta öğrendiğiniz bir şeyi 5te tekrar isterler.
    *okul bittikten sonra da uzman olmak kolay bi şey değil baya çalışmak lazım ve kazandıktan sonra uzman olmak da kolay değildir çok yoğunlar gerçekten.
    *sizden kaynaklı olmayan birçok sorundan dolayı hastalar tarafından suçlanabilirsiniz, hoca sizi sınıfta bırakabilir, ödevden kalabilirsiniz vs vs.

Dezavantaj fazla gibi oldu ama değil. Yani aşılabilecek zorluklar. Belki bölümlerin nerdeyse hepsi tatildeyken senin okulda hasta bakıyor olman veya ödev yapıyor olman çok koyacak ama ilerde değecektir buna. Hem para hem de sağlık bu arkadaşlar. Bir hastanın ağrısını dindirmek, estetiğini sağlamak, tam dişsiz bi hastanın tekrar yemek yemesini sağlamak, bir çocuğun dişlerini düzeltmem vs vs inanın mutlu hissettiriyor. Yorucu, yoğun ama zevkli bir meslek bence. Ama bodoslama girmeyin, seveceğinize yapacağınıza inanıyorsanız girin. Özellikle insanlarla muhatap olmayı sevmiyorsanız hiç girmeyin bu işe, çünkü çok önemli gerçekten.

Hadi hepinize başarılar, inşallah gidersiniz istediğiniz yerlere.

• quote:

Cok acik soyluyorum su anda dis hekimi olmak doktor olmaktan cok daha iyi. Bunu sadece ben demiyorum , bizim 70 lik anatomi prof u da diyor :) iyikide tip tutturamadiniz dis e geldiniz suanda doktorlar surunuyor diyip duruyor ..

Neden mi ?

Oncelikle doktorlarin tus zorunlulugu var. Bizdede dus var ama uzman olmayan bi disci pratisyen doktor gibi surunmez. İtibari pratisyen kadar kotu olmaz

Pratisyen doktorluk yapilacak sey degil. İnsanlar size doktor gozuyle bile bakmiyor ayrica acildesiniz. Acilde bi gunde 100 lerce insana bakiyorsunuz. Ve aldiginiz maas max 4 (devlette).

Tipta uzman olursaniz tabi uzmanligina gore degisir ama alacaginiz maas 7-8 e cikabilir. Radyoloji kazanmasi cok cok zordur ama parayi kirarsiniz hemde yogun bir is temponuz olmaz.

Dis hekimliginde ise iyi uzmanliklar da 15-20 bin kazanabilirsiniz hatta daha fazlasini kazananlar var ortodonti de. (20 uzeri)

Daha bir suru ozellik sayilabilir ama tabiki tercih meselesi.

Adam hakli her zaman söylüyorum diş hekimligi tip doktorluguna gore cok daha prestijli bir meslek.Meslektaşıma selamlarımı iletirim

• armutyus A kullanıcısına yanıt
    Hocam an itibariyle korktum :) Hacettepe dişi istiyordum. Ankara nın zor olduğunu duyuyordum sağdan soldan. Hacettepe olmazsa gazi yazarım diyordum ama korktum vallahi :) Aslında istediğim de bir meslek ama ben tıpı zor olduğu için hiç yazmayı bile düşünmeyen biri olarak bu yazdıklarınızı görünce ürktüm açıkçası :)
  • armutyus A kullanıcısına yanıt
    Süper yazi olmus tebrik ederim

• bu kadarda atılmaz Allah aşkına.sen Türkiyede yaşadığına emin misin?daha son kpss de atanan fizyoterapist tanıdık 2.5 la başladı.5000 alan pratisyen anca özeldeolur.ayrıca diş uzmanlarıda maksimum 15-20 kazanırdemişsin.cerrah örneği vermişsin.ona bakarsan 40000-50000 kazanan uzman diş hekimleride var..Johnson genel piyasayı söylemiş.Göz doktoru gördüm 4000 tl kazandığını iddaa eden.döner lemi alıyorsunuz dedim hani hasta hani ameliyat dedi.
  • Gençlerin çok para kazanılıyor mu düşünceleri yersiz. Elbette imkan,güç sağlar ama öncelik işini sevmek huzurlu yaşamak.

Kimse rahattan çok para kazanmaz. Fedakarlık ister, sabır ister. Bu kazançları genelde de evlatlar harcar, çatır çatır yer

3 büyüklerdeki yedek bir futbolcunun kazancını düşünün bir de asgari ücretle didinen ev geçindiren insanları.

Üniverisite hayatınızı iyi değerlendirin. Küçük şeylere takılmayın. Erasmus yapın. Herkese başarılar
  • @olrayt

Korkma korkma biraz zor ama hasta bakmaya başlayınca güzel bir meslek seçtiğini anlarsın.

@johnson22

Ne demek asıl bu konuyu düşünmen güzel olmuş. Gittikçe popüler olan bir meslek diş hekimliği.

• yibo90 kullanıcısına yanıt
    Tebrik ederim hocam

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.