Şimdi Ara

Diriliş (Ertuğrul Gazi) (31. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.775
Cevap
45
Favori
88.834
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dostum bak şimdi o iş öyle değil. Dediğin gibidir tapınak şovalyeleri mükemmel askerdir ona itirazım olamaz tabiki. Fakat bu bir dizi/film yahu. Heralde biraz abartı biraz duygu olacak. En basitinden hangi ülkeye bakarsan bak, kendi insanını askerini hep en yüksekte gösterir. Bu çok normal bir durumdur. En basitinde Band of Brothers izlediysen orada bir sahne vardı. Psikopat bir kumandan alman askerleriyle dolu bir cepheye koşarak gidip koşarak tek bir çizik bile almadan geri döner. Şimdi bu olay kitapta, ya da anılarda yok fakat abartı ve duygu patlaması yaşatır değil mi? O açıdan düşünülürse bu kadar büyütmeye gerek yok bu konuyu bence.
    Diğer iki konu da ise, dizi en başında uyarlama olduğunu yazıyor zaten. İlla her karakter tüm gerçekliğiyle, tamamen aynı dönemde olmak zorunda değil. İlla herkes gerçek karakter olmak zorunda da değil, yabancılar olmayan hayali karakterleri koyuyor hatta gerçek karakteterleri alakası olmayan şekliyle yansıtıyor. Bunlar kurmaca bir dizi için normal bence. Farklı karakterleri koymaları bence çok daha iyi olmuş. Hem bu durum senaristlerinde işini kolaylaştırır. Bunlara bu kadar takılmamak gerekir.
    İslamiyet konusuna gelince, çok araştırdım çok bilgili değilim bu konuda fakat bilenlerin pek çok yorumunu okudum. İnan ki herkes farklı bir şey söylüyor. Elbette tüm oba müslüman olmayabilir fakat zaten onbinlerce kişiden oluşan bir oba ve herkesi göstermiyorlar zaten. Ama orada bir büyücü/falcının olması, hala şaman etkisi olduğunu gösteriyor zaten, ha dersen ki bu yeterli değil daha fazla olmalı onu bilemem. Fakat islamiyet etkisinin, o dönem çok yüksek olduğunu iyi biliyorum. Belki abartılmış olabilir dediğiniz konu. TRT abartmış olabilir ama ilerleyen bölümlerde ne olacak görecez.
    Eleştiri konusunda haklısın. Fakat şu kesin, Diriliş ülkemizin çok çok üzerinde bir yapım şuan için. Bu kadar vurmak yerine biraz alttan alıp desteklemek gerekir diye düşünüyorum. Böyle yapımlar çoğalmalı artık. Bide şu konuda size katılmıyorum, tarihi yanlış öğrenme mevzusu. Bu bir dizi sonuçta belgesel değil ve aklı başında insanlar bunların çoğunun kurmaca olduğunu farkındadır. Dizinin tarih öğretme gibi misyonu ya da zorunluluğu yok, olmamalı. İsterse ertuğrulu hristiyan yapar sonuçta senaryo icabı yapılıyor bunlar. Öğrenmek isteyen açar tarih kitapları ya da belgeselleri izler. Nacizane görüşüm bu tabi ki benim. Yanlış bir şey dediysem k.bakmayın
    Son olarak, kanlı sahnelerin buzlanması keyfimi çok kaçırdı son bölüm. Yazık bu insanlar hiçbir şeyi hak etmiyor inan ki.

• Rasim Ozaman Kütahyalı kullanıcısına yanıt
    Yanlış anlama ama herkesde eksiklerden bahsediyor. İyi taraflarını maddeler halinde sıralayan yada öven kimse çıkmadı, yada bir iki böyle yorum var.
    Şuan dünyanın en kaliteli dizisi Game of thrones u eleştirmeye kalksam, maddeler halinde listeler yaparım. Şunu neden böyle yaptılar, bu adamnasıl şunu anlamadı, öyle efektmi olur vs...

Kan meselesi öyle basit bir konu değil. 19:55 de yayına giren bir programda ki, Genel izleyici ibaresi yer alıyor, kan ve benzeri şeyleri mümkün olduğu kadar gizlemeye çalışıyorlar. Hatta bununla ilgili rtük e şikayetler bile gelmiş. Yoksa emin olun bu işi yapan adamlar, sizden bizden daha iyi bilir bu konuları.

Titus' un Ertuğrul Gazi ile kişisel bir meselesi var. O yüzden hata yapıyor. İlk oku attı ve Halime sultan ı vurdu yanlışlıkla... Ele geçirmek istedikleri kişilere zarar vermek işlerine gelmez. Bu yüzden ok yağmuruna tutmadılar. Onlara sağ ihtiyaçları var.

Nasir, Ertuğrul dan çekinmiyor. Adamı yakaladığında Ertuğrul u hayatta görünce hançeri adama saplıyor. Yoksa öldürmeyecekti zaten. Ertuğrul Gazi' nin O'nun bu hareketini görmesi umurunda değil. Zaten orada durumu kendince izah edip işin içinden çıkmıştıda... Birtek Ertuğrul şüphelendi, O'da hiçbir şey ispat edemez.

Kurdoğlu bence çok başarılı düşünülmüş. Aksi taktirde bütün gerilim Obanın dışında yaşanmak zorunda kalırdı. Buda sıkıcı bir hal alırdı. Selcan ve Gökçe, Ertuğrul ve Halime aşkı karşısında sadece bir engel. Onlar olmasa, pat diye evlenirlerdi. Önlerinde hiçbir engel kalmazdı.

'' İki Iş Arasında Tereddütte Kaldığın Zaman Nefse Daha Zor Gelenini Tercih Et. Zira Nefse Haktan Gayrısı Zor Gelmez. ''

Muhiddin-İbni-Arabi

• Tapınak şövalyeleri, hıristiyan alemi içerisinde en çok korkulan ve savaş-taktik bakımından şöhretli birliklerdir. Fakat türkler karşısındaki acziyetlerini, katıldıkları haçlı seferlerindeki ağır yenilgilerinden görebiliyoruz. Sonuncusu Çanakkale savaşıdır.
    Haçlı seferlerini yönlendiren bu birlikler, her seferinde Selahaddin Eyyubi' nin karşısında perişan hale düşmüştür.
  • son bölüm durağan geçti
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dawinter

Yanlış anlama ama herkesde eksiklerden bahsediyor. İyi taraflarını maddeler halinde sıralayan yada öven kimse çıkmadı, yada bir iki böyle yorum var.

Hatta bununla ilgili rtük e şikayetler bile gelmiş.

Titus' un Ertuğrul Gazi ile kişisel bir meselesi var. O yüzden hata yapıyor. İlk oku attı ve Halime sultan ı vurdu yanlışlıkla... Ele geçirmek istedikleri kişilere zarar vermek işlerine gelmez. Bu yüzden ok yağmuruna tutmadılar. Onlara sağ ihtiyaçları var.

Nasir, Ertuğrul dan çekinmiyor. Adamı yakaladığında Ertuğrul u hayatta görünce hançeri adama saplıyor. Yoksa öldürmeyecekti zaten. Ertuğrul Gazi' nin O'nun bu hareketini görmesi umurunda değil. Zaten orada durumu kendince izah edip işin içinden çıkmıştıda... Birtek Ertuğrul şüphelendi, O'da hiçbir şey ispat edemez.

Kurdoğlu bence çok başarılı düşünülmüş. Aksi taktirde bütün gerilim Obanın dışında yaşanmak zorunda kalırdı. Buda sıkıcı bir hal alırdı. Selcan ve Gökçe, Ertuğrul ve Halime aşkı karşısında sadece bir engel. Onlar olmasa, pat diye evlenirlerdi. Önlerinde hiçbir engel kalmazdı.

'' İki Iş Arasında Tereddütte Kaldığın Zaman Nefse Daha Zor Gelenini Tercih Et. Zira Nefse Haktan Gayrısı Zor Gelmez. ''

Muhiddin-İbni-Arabi

- Hocam eksikliklerden bahsediyoruz çünkü artı tarafları zaten çok fazla.Zaten mesajımın başında da dizinin 6 bölümdür güzel gittiğini belirtmiştim. Az olan eksiklikler de dizinin tadını kaçırmıyor,bu yüzden fazla önemli değil ama dikkat edilse daha bir hoş olurdu. 10/10 olmasa bile 9/10 verebilirim şuan.

- Harbiden RTÜK'e şikayet eden olmuşsa diyecek bir şey bulamıyorum arkadaş.Akşam akşam sinirim tepeme çıktı ya.Bu ülke hırsızlara ses çıkarmayıp şu dizide 2 kan efektine ses çıkartıyor yuh yani varya yazacak çok şey varda buraya konu dağılmasın.

- Titus'un meselesi var da onların asıl amacı orda şehzadeleri yakalamaktı.Dediğim gibi Ertuğrul'u ve adamlarını bacağından kolundan vs oklardım ben izlemezdim onları.

-Nasir kısmında haklısın.

-Evet Gökçe vs olmasa Ertuğrul - Halime pat diye evlenirlerdi.Ama Gökçe'de de hiç onur yok be abi.Adam seni sevmiyor senle evlense ne olacak,mutlu mu olacaklar sanki. Bu bölümde Delidemirin kızıyla konuşurken "Gelin ata binmiş ya nasip demiş" tarzı tripleri yok mu deli olurum izlerken.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sherlock Domates

Bahsedilen efsane şu olmasın:

Orta asyadan gelen bir efsane dediği sakın "Mankurt" efsanesi olmasın? Ne yapacaklarına ben karar veririm, 40 gün ancak dayanır filan diyor. Benim aklıma ilk bu geldi tekrar izleyince o kısmı.

quote:

Mankurt - Türk, Altay ve Kırgız efsanelerinde bahsedilen bilinçsiz köle. Mankurt haline getirilmek istenen kişinin başı kazınır, başına ıslak deve derisi sarılır ve böylece elleri kolları bağlı olarak Güneş altında bırakılır. Deve derisi kurudukça gerilir. Gerilen deri başı mengene gibi sıkar ve inanılmaz acılar vererek aklını yitirmesine neden olur. Böyle bir kişi bilinçsiz ve her istenen şeyi sorgusuzca yapan bir köleye dönüşür.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Mankurt

Oo kesin budur hocam herşeye uyuyor çunku

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• oo assassins creed alırım bi dal .güzel olmuş.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dawinter

Tapınak şövalyeleri, hıristiyan alemi içerisinde en çok korkulan ve savaş-taktik bakımından şöhretli birliklerdir. Fakat türkler karşısındaki acziyetlerini, katıldıkları haçlı seferlerindeki ağır yenilgilerinden görebiliyoruz. Sonuncusu Çanakkale savaşıdır.
    Haçlı seferlerini yönlendiren bu birlikler, her seferinde Selahaddin Eyyubi' nin karşısında perişan hale düşmüştür.

Bizim millet hala kendilerini okul sıralarında sanıyor,bu yüzdendir ki batı karşısında hala aşşağılık pisikolojisiyle hareket etmektedirler,genel kanaatleri batı ise bizden iyidir mantıgıdır,hoş görün...
  • Cam şişe var mıydı ya

• bu bölümde dizinin konusu dağıldı
    ertuğrul gazi göçü terse çevirecek mi (halep e gidecekler mi gitmeyecekler mi ?)
    tapınakçıların elinde olan alp ile şehzade kurtulacak mı ya da hangisi kurtulacak ?

bunların hiç biri ile ilgili bişey olmuyor sahneler hep boşa dönüp duruyor
    bu bölümde titustan eser yok çok dandikleşti bence dizi..

• Reklam girdi Game of Thronesmisiniz la siz kesmeyin adamın kafasını
  • quote:

Orijinalden alıntı: PetroGeologist

bu bölümde dizinin konusu dağıldı
    ertuğrul gazi göçü terse çevirecek mi (halep e gidecekler mi gitmeyecekler mi ?)
    tapınakçıların elinde olan alp ile şehzade kurtulacak mı ya da hangisi kurtulacak ?

bunların hiç biri ile ilgili bişey olmuyor sahneler hep boşa dönüp duruyor
    bu bölümde titustan eser yok çok dandikleşti bence dizi..

Üç kişi ile Antakya'da yeri bilinmeyen Tapınakçı Kalesi'ni nasıl basıp elemanları nasıl kurtarabilirler? Emir'i kendilerine inandırmadan nasıl yurtluğu geri alabilirler?

Bunları yapabilmeleri için Atabey'e ihtiyaçları var. Bu bölüm de Atabey üzerineydi.

Dizi iyi güzel hoş da, tapınakçılar kol gezerken etrafta hiç haşhaşi olmaması beni üzüyor. Hani tarihsel olarak uygun mu bilmiyorum ama malum Assassin's Creed gazıyla bir kapışma göreydik iyidi.

• Titus şamar oğlanı oldu ilk bölümdeki Titus'un karizma yok oldu.

Ertuğrul'un rakibi olamaz.
  • başladıgı gibi biter artık boşa 20dk reklam izlemeyek.
  • Bu dizi olmuş arkadaş 7 bölüm oldu seyrinden bir şey kaybetmedi.
  • Cellatın Ertuğrul'un adamı olma ihtimali nedir ?
  • Atabey yürürken ve bittikten sonra çalan müziği yayınlarlarsa haberdar edin çok hoştu

• quote:

Orijinalden alıntı: SüperEspri

Cellatın Ertuğrul'un adamı olma ihtimali nedir ?

%50

• cellat ertuğrul olabilir mi reklama girmeden önce baltayı gösterince isgillendim, birkaç da kara çarşaflı fln gösterdi onlarda diğer alpler mi, atabeyi halk seviyor zaten atabeyi kurtarır halkı da arkasına alır mi

Edit.İlk defa spoiler kullaniyoyorum belki kullanmamak gerekti ama ilkin hatırına affola

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tt.us -- 28 Ocak 2015; 23:34:57 >
  • Açıkcası kafaya öyle takmadan zevkle izliyorum bu bölümün sonunda çalan şarkının adı ne acaba çok hoşuma gitti.
  • 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.