Şimdi Ara

Bilim adamları yeni bir buzdolabı soğutma sistemi üzerinde çalışıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
1.082
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Bilim adamları yeni bir buzdolabı soğutma sistemi üzerinde çalışıyor

Günümüzde mutfağıımızın ayrılmaz parçası olan buzdolapları oldukça akıllandı ve internete bağlanarak eksik malzemelerin alışverişini yapabilecek hale geldi. Ancak buzdolabının soğutma sistemi hep aynı kaldı.

Borular, motor ve pompalardan oluşan bu sistemde kimyasal sıvı ile gazlar kullanılıyor ve kullanıcı açısından da son derece tehlikeli bileşenler içeriyor. Kanadalı ve Bulgar bilimadamları buzdolabı soğutma sistemini kökten değiştirecek yeni bir proje üzerinde çalışıyor.

Projenin dayandığı soğutma sistemi ise manyetik soğutma olarak adlandırılıyor. Sistemde kullanılan ferromanyetik materyaller manyetik alan oluştuğunda ısınıyor, manyetik alan kaybolduğunda ise soğuyor. Bu sistemde soğutucu sıvı olan hidroflorürkarbon yerine sadece su kullanılabiliyor. 

Daha önceki projelerin aksine yeni projedeki sistem manyetokalorik adı verilen bir etki ile çok daha az enerji tüketiyor ve üstelik ne çevreye ne de kullanıcılara zararı dokunmuyor. 

Ancak bu proje henüz erken aşamalarda ve yakın zaman içerisinde ticari hayata geçmesi ipek mümkün görünmüyor. Hayata geçtiğinde ise buzdolabı soğutma sistemlerinde yeni bir devrim yapabileceği düşünülüyor.  

Kaynak:http://phys.org/news/2014-06-magnetic-cooling-enables-efficient-green.html

• bilim İNSANları

• ipek kim :)

• iyiymiş
  • Şu elde on yıkamalı bulaşık sistemine de son verseler iyi olacak LG bir şeyler yaptı ama maliyetli

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Isviçreli bilimadamları illa ki rakip bir şey bulacaklardır :D

• Sürekli apple habrelerinden bıktık. Az şöyle haber yapın

• Standart soğutma çevirimi bi kondanser bi evaparator ve soğutucu akışkan suanlik sorunsuz yeterken gerek yok onun yerine pil teknolojisini devrimsel olarak ilerletin diyeceğim ama duyan kim ...

• cikamadan unutulacak !

• buzdolabının aylık tükettiği elektrik 20 tl civarı ediyor fakat asıl fark klimalarda ortaya çıkar.
    hatta bu sistem evleri ısıtmak için de kullanılabilir. bahsettğim benzer sistemler daha önce hayata geçirilmişti; kışın toprağın sıcaklığı 4 derece civarı oluyor, yer altına döşenen borularla buzdolabına benzer bir sistem tersten çalıştırılarak ev soğutuluyor. teorik olarak ısı transferi için enerji harcanmaması lazım fakat mevcut sistemler bayağı güç harcıyor. fiziğin sınırları zorlanırsa gelecekte neredeyse hiç güç harcanmadan evler ısıtılabilir veya serinletilebilir.
  • ilk gelenleri çok pahalı olur, o yüzden bize gelene kadar yıllar geçer
  • Borular, motor ve pompalardan oluşan bu

sistemde kimyasal sıvı ile gazlar kullanılıyor ve

kullanıcı açısından da son derece tehlikeli

bileşenler içeriyor

nasıl bir tehlike ki bu? bu zamana kadar mevcut sistemden zarar gören ne duydum ne gördüm.

• Forumda yakında şu yazıları görmeyiz umarım:

"O buzdolabına full hd ekran mı konur be en az 2k lazım"
    "X marka derin dondurucu detayları sızdı.plastik kapak,4gb ram ve s901 çipsetle gelecekmiş"
    "Almanya'dan buzdolabı aldım ama pasaporta işleyemediğim için soğutmuyor"
    ....
    Böööyle uzar gider :))

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Birayı çivi gibi yapsın yeter.

• quote:

Orijinalden alıntı: porsche911gt2

Borular, motor ve pompalardan oluşan bu

bileşenler içeriyor

nasıl bir tehlike ki bu? bu zamana kadar mevcut sistemden zarar gören ne duydum ne gördüm.

Gecen sene mayista ust katimda buzdolabindan cikan yanginda acil mudahaleye ragmen mutfak kul oldu dogalgaz kesilip yangin tuplu mudahale yapilmasaydi veya evde insan bulunmasa 12 daire 3 dukkan kul olabilirdi.

• yakında çok şey değişecek ...

• quote:

Orijinalden alıntı: 181501

quote:

bileşenler içeriyor

Gecen sene mayista ust katimda buzdolabindan cikan yanginda acil mudahaleye ragmen mutfak kul oldu dogalgaz kesilip yangin tuplu mudahale yapilmasaydi veya evde insan bulunmasa 12 daire 3 dukkan kul olabilirdi.

iyi ama o buzdolabına has birsey değil ki fırından ütüye kadar birçok elektronik eşyada o ihtimal var ki haberdeki buzdolabı da elektirikli olduğu sürece onda da olacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 181501

quote:

bileşenler içeriyor

iyi ama o buzdolabına has birsey değil ki fırından ütüye kadar birçok elektronik eşyada o ihtimal var ki haberdeki buzdolabı da elektirikli olduğu sürece onda da olacak.

O sivi ve gazlar oldugu icin cok kisa surede alevler cogalip yayildigi birden harladigi icin yazdim .

• Vay be yiyeceklerden sonra buzdolabıda zaralıymış sağlığa,canan karatay hoca duymasın onada savaş açar :)

• bizim köyde halen buzdolabı kullanmıyorlar bir dere geçiyor evin kenarından peyniri domatezi karpuzu çuvalayıp atıyoz dereye 15 dakıka sonra buz gibi oluyor

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.