Şimdi Ara

Dünyanın en gelişmiş kişisel ulaşım aracı WHILL, Kickstarter'da destek arıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
442
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Dünyanın en gelişmiş kişisel ulaşım aracı WHILL, Kickstarter'da destek arıyor

Özellikle Honda'nın üzerinde büyük çalışmalar yürüttüğü kişisel ulaşım araçları, bağımsız firmaların da ilgisini çekiyor. Bu araçlar arasında yer alan ve geliştiricisi tarafından dünyanın en gelişmişi olarak gösterilen WHILL, popüler bağış platformu Kickstarter'da destek aramaya başladı.

Elektrikli bir tekerlekli sandalye ya da sağlık cihazı olmayan ve bu nedenle FDA onayına gerek duymayan WHILL, herkes tarafından her noktada kullanılabilecek bir kişisel ulaşım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça modern bir tasarımla hazırlanan cihaz, özel tasarımlı tekerlekleriyle çok ciddi bir hareket kabiliyeti ortaya koyuyor ve toprak ya da çim gibi noktalarda da rahat şekilde hareket edebiliyor. Akıllı telefonlar için hazırlanan özel uygulamasıyla kablosuz olarak kontrol edilebilen ve isteğe bağlı olarak kişiselleştirilebilen ürün, kolunda yer alan kontrolcüyle de rahatlıkla hareket ettirilebiliyor. Elektronik koltuk birimi öne ve arkaya doğru kayarak en uygun açıya hızlı geçiş sağlayan WHILL, modüler yapısıyla birçok farklı aksesuar ile desteklenebiliyor ve standart otomobil bagajlarında dahi taşınabiliyor. Teknik olarak 2 adet 12V 50Ah bataryadan güç alan elektrik motoruyla 9 km hıza çıkabilen ve normal kullanımda 19 km yol kat edebilen kişisel ulaşım aracı, elektromanyetik frenleriyle güvenlik sağlıyor ve belirtildiği kadarıyla 5 saat gibi bir sürede şarj edilebiliyor.

Kickstarter üzerinde konan 30,000$ hedefin bitimine 29 gün kala 10,855$'lık kısmını toplayan WHILL, 9500$ fiyat etiketiyle şimdilik sadece Amerika ve Japonya merkezli olarak elde edilebiliyor. İlerleyen dönemde farklı pazarlara da açılması beklenen dünyanın en gelişmiş kişisel ulaşım aracı, yapabildiklerini aşağıdaki video yardımıyla gözler önüne seriyor.

• Aklıma Wall-E filmindeki uzay gemisindeki insanlar geldi.

• Wall-e'deki insanlar gibi olacağız.

• quote:

Orijinalden alıntı: MrKemal17

Wall-e'deki insanlar gibi olacağız.

Benim de aklıma direk o geldi. Tamam teknoloji gelişsin, yeni şeyler bulunsun da bir yere kadar. Hani nerelerde kullanılır diye düşündüm mantıklı bir yer bulamadım. Araba desen araba gibi yolda kullanılmaz. Engelliler için tekerlekli sandalye desen kendileri öyle demeyin demişler. Kusura bakmasınlar da insanlar da arabasız gidilebilecek yerler için bi taraflarını kaldırıp yürüsünler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ne kadar bencil konuşmuşsunuz wall e deki insanlar gibi olacağız vs
    bu aletler yürüyebilen insanlar için değiller. yürüyemeyen insanlar için düşünülen ve çok daha iyi tasarlanmış bir cihaz. bu aletin taşta vb yerlerde kolay gitmesi ve manevrası bu insanların hayatlarını kolaylaştırıyor !
    boş boş konuşmayın

• Mükkemmel bir çzöüme benziyor,insanlık adına yapılan bu çalışmalara bayılıyorum.Düşünebiliyormusunuz hareket kabiliyeti kısıtlı olan kişlere nasıl bir özgürlük ve mutluluk sunabileceğini?
  • quote:

Orijinalden alıntı: IceRulez

ne kadar bencil konuşmuşsunuz wall e deki insanlar gibi olacağız vs
    bu aletler yürüyebilen insanlar için değiller. yürüyemeyen insanlar için düşünülen ve çok daha iyi tasarlanmış bir cihaz. bu aletin taşta vb yerlerde kolay gitmesi ve manevrası bu insanların hayatlarını kolaylaştırıyor !
    boş boş konuşmayın

"Elektrikli bir tekerlekli sandalye ya da sağlık cihazı olmayan..."
  • quote:

Orijinalden alıntı: thestell

quote:

boş boş konuşmayın

onu bizde okuduk hocam merak etmeyin ! eli ayağı tutan insanın gidip bu aleti kullanacağını düşünmüyorum. düşünmediğim gibi mantık da erdiremiyorum..

dediğim gibi sağlık problemi olan insanlar için çok iyi olacaktır !

• IceRulez kullanıcısına yanıt
    Saglik icin fda onayı gerekir ki mesajda bunun gerek olmadığını saglık amaçlı olmadigini belirtiyor dogru okuyun mesajı

• Teknoloji... bari yürümeyi bizden alma.

• UZUN SÜRE OTURMAK KALÇADA YARA YAPIYOR VE HATA YARIKLAR OLUŞTURUYOR VE 1 GÜN BOYUNCA SÜREKLİ OTURUN KALÇANIZ DA AĞRIR VE BACAKLARINIZIN ŞEKLİNE GÖRE BACAĞINIZDA UYUŞUR VE KASILIR BU NEDENLERDEN ZATEN AYAĞA ZORUNLU KALKIYOR VE OTURMAK İSTEMİYOR İNSAN İNSANLARIN YÜRÜME RAHATLIĞINI BIRAKIP OTURMASINI SANMIYORUM

• insalari bunu yapmaya iten nedir cok merak ediyorum belki bilmiyorlar ama her insan gunde 10bin adim atmak zorundadir atmaz ise saglik sorunlari bas gosterir kilo uyku sindirim sorunlari gibi. ayirica saglikli bir insanin özürlü gibi o aletleri kullanmasi bana cok itici geliyor ulasim araci mi istiyorsunuz paten kullanmayi ogrenin

• işte teknoloji böyle işeyler için gelişsin. 5 inçlik ekrana 4k sıgdırcam diye ugraşacaklarına insalık için sağlık için birşeyler yapsınlar.

• Sonuç:

[simage]geo300summer.files.wordpress.com/2012/08/wall-e.jpg[/simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Melikşah -- 12 Haziran 2014; 19:11:41 >
  • Bu tip araçlar sadece engelliler için olmalı.

Ayrıca Mekanik kol ve bacak protezleri daha fazla yaygınlaşmalı.

Teknoloji tüketim çılgınlığında değil ihtiyaç doğrultusunda kullanılmalı.
  • FDA onayı almamış medikal cihaz değil falan diyorsunuz da, bunların olmaması engelli bir insanın bunu kullanmasına engel değil. Bu sadece bu cihazın tıbbi bir cihaz olarak satılmasına engel. Bunu hareket sıkıntısı olan insanlar kullanacak her şekilde ve gayet de güzel bir cihaz bu insanların hayata kazandırılmasına yardımcı olabilecek gibi görünüyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: thestell

quote:

boş boş konuşmayın

onu bizde okuduk hocam merak etmeyin ! eli ayağı tutan insanın gidip bu aleti kullanacağını düşünmüyorum. düşünmediğim gibi mantık da erdiremiyorum..

dediğim gibi sağlık problemi olan insanlar için çok iyi olacaktır !

Hala israrla inatla saglik problemi olanlar icin iyi olacaktir diyorsun tebrik ediyorum asla vazgecme biz arkandayiz...

• Sedanter yaşam yüzünden kanser ve kalp hastalıkları, obezite bu denli artmışken zaten kısacık mesafede attığımız birkaç adım da bu araçlarla son bulacak. Teknoloji iyi güzel birşey ama bu kadar abartısına ben karşıyım. İnsan hareket de etmeli, zaten evde pc başında iş yerinde/okulda masada hareket etmeden oturuyoruz tüm gün, bu kadar yetersiz hareket ederken bir de üstüne bu gelirse durum ne olur açık.
    Ayrıca araç sağlık amaçlı değil, tamamen tembellik araçlı. Abd'de alışveriş merkezlerinde benzerleri kullanılıyor ve 9gagde epey alay konusu da olmuştu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vain -- 14 Haziran 2014; 16:28:57 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• bunlar saglıgımızı bozar
    az hareket eden ınsanlarda cıdden fızıksel sorunlar baş gösteriyor
    masa basında oturarak calısan bırı olarak sırt boyun kalca agrılasıyla baş etmenın yolunu sporda buldum yapıyorum sporumu kaslarımı hareketlendırıyorum agrılarımda kalmıyor çokta mutlu hıssedıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi einhander -- 14 Haziran 2014; 18:59:48 >
  • Bu en azından 20 bin lira olur. Bunun yerine bin liralık scooterlar piyasaya sürülse trafik için çok yararlı olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.