Şimdi Ara

Panasonic'den 16 kat optik yakınlaştırma ile 4K video çekimini birleştiren yeni SLR-Benzeri fotoğraf makinesi: FZ1000

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
866
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Panasonic'den 16 kat optik yakınlaştırma ile 4K video çekimini birleştiren yeni SLR-Benzeri fotoğraf makinesi: FZ1000

Geçtiğimiz dönemde kullanıma sunduğu 4K çekim özellikli MFT sistem fotoğraf makinesi GH4 ile büyük beğeni toplayan Panasonic, 4K çekim özelliğini devam ettirdiği SLR-Benzeri kompakt fotoğraf makinesi FZ1000'i de resmi olarak duyurdu.

Dış gövde tasarımıyla profesyonel fotoğraf makinelerini andıran Panasonic FZ1000, bu gövdesinde Sony Cyber-shot DSC-RX10 ile aynı boyut ve çözünürlükte 20.1MP'lik 1-inç CMOS sensör barındırıyor. Venüs görüntü işlemcisi ile ciddi oranda kumlama giderme yapabilen makine, Leica imzalı F2.8-4.0 25-400mm lensiyle de 16 kat optik yakınlaştırma ortaya koyuyor. Diğer teknik detayları arasında 3-inç 921K dokunmatik olmayan hareketli LCD ekran, 2.35 milyon piksel elektronik vizör, 1/16000 maksimum enstantane değeri, 125-12800 ISO aralığı, 49 noktalı DFD teknolojili otomatik netleme sistemi ve her türlü aksiyon için saniyede 12 kare seri çekim hızı gibi değerler yer alan FZ1000, 100Mbps bit değerinde 3840 x 2160 piksel (4K) 30p videolar çekebiliyor ve çok daha iyi ses kalitesi için standart 3.5mm üzerinden harici mikrofon kullanabiliyor. Çağın standardı haline gelmeye başlayan Wi-Fi ile NFC kablosuz bağlantı teknolojilerini taşıyan (Kablosuz kontrol ve paylaşma için) fotoğraf makinesi, 5-eksenli hibrit optik görüntü sabitleme desteğiyle de elde yapılan çekimleri çok daha yumuşak hale getirebiliyor. Çektiği görüntüleri SDXC/SDHC hafıza kartlarına aktarabilen 137 x 99 x 131mm ve 831 gramlık Panasonic FZ1000, RAW çekim desteğini de bünyesinde barındırıyor ve CIPA standardına göre DMW-BLC12PP lityum-iyon bataryasıyla 360 karenin altından kalkabiliyor.

Önümüzdeki aylarda satışa çıkacağı belirtilen Panasonic FZ1000, 899$ fiyat etiketine sahip olacak.

Panasonic'den 16 kat optik yakınlaştırma ile 4K video çekimini birleştiren yeni SLR-Benzeri fotoğraf makinesi: FZ1000

• Niye biz Türkçede şoförlükten para kazananların kullandığı arabalara "profesyonel araba" demiyoruz da, fotoğraftan para kazananların kullandığı fotoğraf makinelerine "profesyonel fotoğraf makinesi" diyoruz acaba, ilk kim başlattı bunu?

Masaüstü cihazımdan profesyonel klavye ile gönderildi. (İş yerindeyim )
  • 899$ ?
  • bu fiyata canon 60d alınır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulan64ude -- 12 Haziran 2014; 12:46:56 >
  • dış gövdesi prof dslr leri andırıyormuş. gövdesi değil çektiği fotoğraflar prof dslr leri andırsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulan64ude -- 12 Haziran 2014; 12:48:28 >
  • ulan64ude kullanıcısına yanıt
    bunu alan adam video için alır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: First_Person

Niye biz Türkçede şoförlükten para kazananların kullandığı arabalara "profesyonel araba" demiyoruz da, fotoğraftan para kazananların kullandığı fotoğraf makinelerine "profesyonel fotoğraf makinesi" diyoruz acaba, ilk kim başlattı bunu?

Masaüstü cihazımdan profesyonel klavye ile gönderildi. (İş yerindeyim )

Satış mağazalarının oyunları bunlar.
    Mesela benim bir arkadaşım canon 650d almış.
    Ona giriş seviyesi makine diyorum o profesyonel makine diyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 400mm iyi bir değer. Sensör de hayli büyütülmüş. Zaten 1 inçten küçük sensör koyanları ıslak odunla dövmek lazım DSLR like dedikleri makinalar için.

Tak gez lens seven kullanıcılar için fiyatı uygun olsa tercih edilebir. Aslında panasonic ten şööyle 4/3 sensörlü sabit objektifli bir makina gelse (14-140 lens gibi)DSLR Like konusu kapanır.

• Sonu nin modeli 1200 dolardı ve 4k çekmiyordu. Şmdi o duşunsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • http://www.canon.com.tr/For_Home/Product_Finder/Camcorders/High_Definition_HD/LEGRIA_HF_G25/index.aspx video için makine alacaksa bunu alsın, video için 4k foto makinesi alınması mantıksız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulan64ude -- 12 Haziran 2014; 15:21:09 >
  • Valla iso 1600'de 5 mp. resize edilmiş fotoğrafı müthiş temiz görünüyor ki kime yetmez ? Deli gibi de video çekiyor. Zumu da müthiş.

-
    Nikon D3300 - iso 1600, çözünürlük olarak aynı boyuta getirdim. Bakın fark var mı ? iso kumlanması, netlik olarak ?

Çok haklısınız. Bu fotoğraf makinası sayesinde pro olmak çok kolay. Alıyorsun bir pro makina, hoppada pro oldum bak ! Bırakalım vatandaş bari bunun ile pro'luğunu yaşasın. Trafikte pro'culuk oynayıp insan katletmekten çok daha zararsız bir durum bu.
    @First_Person

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 12 Haziran 2014; 15:43:25 >

• FZ200'den sonra iyi gelişmeler var ama Zoom 26x'ten 16x'e düşmesi kötü olmuş. 30-36x beklerken. Birde çok para 500 dolar nere 899 nere

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bwhiteshark -- 12 Haziran 2014; 18:46:17 >
  • İlk defa 4k ile video çözünürlükleri masaüstü çözünürlüklerinden yüksek olmaya başladı. tabi 4k monitörler var ama yaygınlık olarak şu anda fullhd bile tam yaygınlaşmış değil. Bu makina 4k için alternatifsiz gibi duruyor.

• bunun rx100 gibi taşınabilir olanını da bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: shimoda

400mm iyi bir değer. Sensör de hayli büyütülmüş. Zaten 1 inçten küçük sensör koyanları ıslak odunla dövmek lazım DSLR like dedikleri makinalar için.

Tak gez lens seven kullanıcılar için fiyatı uygun olsa tercih edilebir. Aslında panasonic ten şööyle 4/3 sensörlü sabit objektifli bir makina gelse (14-140 lens gibi)DSLR Like konusu kapanır.

4/3 sensörlü 14-140 lensli bir makine istiyorsanız çok aramanıza gerek yok. Gidip bir m43 sistem gövde alıp üzerine 14-140 lensi takarsınız olur biter. Lensin sabit olmasına gerek yok.

Buyrun örnek olarak Olympus E-P3 ve 14-150 kit. 2 yıl garantili 1400 TL ye sahip olabilirsiniz. http://www.fotozeynep.com.tr/index.php?do=shop&show=viewproduct&productid=8699

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlgoMan -- 13 Haziran 2014; 8:26:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: bwhiteshark

FZ200'den sonra iyi gelişmeler var ama Zoom 26x'ten 16x'e düşmesi kötü olmuş. 30-36x beklerken. Birde çok para 500 dolar nere 899 nere

Bu boyuttaki bir sensöre bu kadar yüksek odak aralığı olan bir lens takmak isterseniz bir hali büyük bir lens takmak zorunda kalırsınız.
  • Sony RX10, şuan piyasadaki en iyi Dslr-Like makine. Üzerindeki lens son derece hızlı ve sabit diyaframlı. 24-200mm için 2.8.

Panasonic, bu hamlesiyle belki lensin hızından biraz kısarak Sony RX10'a rakip olma sevdasına girmiş. Diğer tarafta 4K video ile RX10'a karşı durumları dengelemiş.

RX10 modelinin 1300 dolarlık fiyatını da gözönünde bulundurursak 900 dolar bu makine için mantıklı bir fiyat aralığı. Tabiiki teknolojinin gelişmesi ve rekabetin oluşması biz kullanıcılara avantaj sağlıyor.

Bir başka konu ise; hep söylüyorum. Herkesi ultra keskin, müthiş temiz karelere meraklı insanlar sanmamalıyız! Bu tarz görece olarak büyük sensörlü ve sabit objektifli DSLR-Like makineler de pekçok konuda tercih sebebi olabiliyor. DSLR'ın hantallığı başlı başına bir sıkıntı. Gülü seven dikenine katlanır diyoruz ama yaz sıcağında bazen eziyete dönüşüyor. Bir de sıkça duyduğumuz ve benim çok sevdiğim bir söz vardır; en iyi fotoğraf makinası hep yanında olabilen fotoğraf makinasıdır diye. Bu yüzden şahsen "bu paraya XXD yada DXYZ alınır, fıstık gibi kullanılır" tarzı yorumları mantıklı bulmuyorum.

Herkesin beklentileri farklı olabilir. D700'den K10D'ye, 5D Mark II'den Sony R1'e belkide 25'ten fazla model kullanmış biri olarak bunu söylüyorum. Spesifik ve profesyonel (gerçek anlamda gelir sağlayacak) işler dışında DSLR makinelere ihtiyaç duymuyorum. Aynasızlar ve hatta DSLR-Like makineler rahatça iş görebiliyor çoğu zaman.

Şu makine piyasaya bir çıksın bakalım, gerçek kullanıcı incelemeleri dökülmeye başlasın; benim de RX10 ile birlikte hedefimdeki modellerden biri.

• quote:

Orijinalden alıntı: siyahmurat

quote:

FZ200'den sonra iyi gelişmeler var ama Zoom 26x'ten 16x'e düşmesi kötü olmuş. 30-36x beklerken. Birde çok para 500 dolar nere 899 nere

Bu boyuttaki bir sensöre bu kadar yüksek odak aralığı olan bir lens takmak isterseniz bir hali büyük bir lens takmak zorunda kalırsınız.

Evet öylede bir durum varmış, matematiğini anlamasam da. Görsel falan olsa belki anlaşılır. 2X converter belki iş görür. Bende fz150 var gayet memnunum. Canon , Nikon 50x muadili ürünleride var ama optik kalitesini düşürüyorlar.
  • Hocam siz, ben ve az çok ilgili olanlar bu tip bir kombinasyonla işi çözer zaten. Ben Like tabiri makinalar için yazdım :) Sabit lensten kastım o.
    R1 gibi bir like makina diyorum hani.
    Yoksa dediniz örnek uygun fiyatlı bir eos M +18-270 tamron gibi bişey oluyor ki bu konumuz değil (tak-gez keyfi ya da like makina rahatlığı). Bu kombinasyonu zamanında önerdiğim arkadaşım yıllardır keyifle kullanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shimoda -- 16 Haziran 2014; 0:47:56 >
  • quote:

Form factor büyüdüğü için 1/2.5" sensördeki 30-35x zoom 1" sensörde bu değerlere denk geliyor.
    Sanmayın ki dslr-like makinelerde çok güçlü optikleri olduğu için bu değerler elde edilebiliyor, sensör küçük olduğu için 35mm eşdeğeri çarpanları çok büyük oluyor dolayısıyla çok yüksek tele değerleri elde ediliyor. İşin sihri burada yatıyor.
    Küçük sensör ve o tele değerleriyle orta isolarda bile suluboya gibi resim kalitesi alınıyor orası ayrı.
    Full frame bir makinede 500mm tele değeri almak için boru gibi lens kullanmanız lazım mesela.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.