- x
go-kart yapalım
11966 Cevap2377597 Görüntüleme109 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

848 Mesaj
13 Eylül 2006; 0:17:10 

arkadaşlar öncelikle herkese merhaba ben ve 3 arkadaşım karting yapalım dioruz karting in kasasını çok kolay yapabiliriz ancak bizi motor biraz zorluyor 50cc mobilet motoru kullansak dedik marş çıkmaza girdi zira biliyosunuz marş jiklesi+gaz+motoru itlemek yada pedalını çevirmek gerekiyor marş jiklesi halledilir gazda halledilir ama kartingde pedal olmicağına ve itmekte çok zor olucağına göre (karting 100kg olsa bide sürücü 80kg)
bu kartingi nasıl hareket ettiririz motor olarak ne kullanabiliriz kullanıcağımız motorun gücü torku vs ne olmalı yaklaşık 220 kg falan taşicak yağı benzini lastikleri vs vs birde kasası için boru çapı ne olmalı

herkese şimdiden teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pisiko__ -- 13 Eylül 2006; 3:28:00 >

NE ÜLKE AMA ;Cumhuriyetle yönetilen ama Cumhuriyet bayramı kutlanmayan...Hergün Şehit...Hergün trafik kazası…. Her 10 yılda bir büyük ölçekli deprem yaşayan ama hala tedbir üretemeyen…Eğitime en fazla parayı ayıran 9’ncu ülke ama eğitimde dünyada 70’inci sırada…Dünyada en çok tv izleyen ikinci ülke..Futbolu Şikeli...Sınavı Şaibeli...İnterneti Yasaklı...Gazetecisi Tutuklu...Mizahı Sansürlü...Benzini Kazık...Vergisi Tavan...Maaşları taban..Paşa'ları İçerde...Teröristi Dışarda...Politikacısı zengin, seçmeni fakir...Tarım ülkesi ama eti, şekeri dışarıdan alan… Sloganı Durmak Yok Yola Devam..!!!

210 Mesaj
13 Eylül 2006; 13:06:21 

Bu anlamda yine internetten faydalanmanda fayda var. Bir de Karting pistlerine giderseniz size yardımcı olurlar. Pancar motoru ile bile yapanlar vardı. Ancak profesyonellerde egsoz ağzını kapayarak sıkıştırma yapılan 2 fasılalı gaz kelebekli motorlar var, bunlar ayrı olarak da satılıyor bildiğim kadarı ile. Boru kalınlığı mühendislik işi, nereye ne kadar güç bindiğine göre karar vermek lazım, karting'de 1 kilo bile çok önemli...

9576 Mesaj
13 Eylül 2006; 23:32:46 

Hondanın onlara göre motorları war

Ayrıca olmadı pert bi çin malı motorun motoru da alınabilir

445 Mesaj
15 Eylül 2006; 21:17:12 

http://www.dino.dk/webshop/

bu sitede her türlü go-kart motoru ve aksesuarı var

araçları yapmayı başarırsanız lütfen beni bilgilendirin

kolay gelsin

İki adam gökte bir deliğe geldiler
"Beni omuzlayıver" dedi biri ötekine...
Ama herşey öylesine güzeldi ki cennette
delikten içeri bakan adam unutuverdi herşeyi,
peşi sıra çekmeye söz verdiği yoldaşını.
Ve dalıp içeri delikten,
cennetin saltanatına doğru koşarak gözden yitti.

848 Mesaj
15 Eylül 2006; 23:02:10 

quote:

Orjinalden alıntı: notrino

http://www.dino.dk/webshop/

bu sitede her türlü go-kart motoru ve aksesuarı var

araçları yapmayı başarırsanız lütfen beni bilgilendirin

kolay gelsin

hocam plan proje herşay hazır ancak motoru bulmadan şasi uzunluğu arka aksvs bunları yapmamız imkansız ölçüler falan değişik olcaktır benim tahminime göre vitesli motorsiklet motoru olsa bile yaparım hertürlü ancak dediğim gibi motoru bulmadan hiçbirşey mümkün değil eğer go-kart ı yaparsak yapım aşamalarını resimleyip foruma koymayı planlıyorum
bu arada verdiğin sitedeki motorlar çok pahalı ben şuan için bir motora en fazla 500ytl verebilirim o yüzden kazalı motorsikletlerden çalışan bi motor söküp o motoru kullanmayı planlıyorum
yardımların için teşekkürler

NE ÜLKE AMA ;Cumhuriyetle yönetilen ama Cumhuriyet bayramı kutlanmayan...Hergün Şehit...Hergün trafik kazası…. Her 10 yılda bir büyük ölçekli deprem yaşayan ama hala tedbir üretemeyen…Eğitime en fazla parayı ayıran 9’ncu ülke ama eğitimde dünyada 70’inci sırada…Dünyada en çok tv izleyen ikinci ülke..Futbolu Şikeli...Sınavı Şaibeli...İnterneti Yasaklı...Gazetecisi Tutuklu...Mizahı Sansürlü...Benzini Kazık...Vergisi Tavan...Maaşları taban..Paşa'ları İçerde...Teröristi Dışarda...Politikacısı zengin, seçmeni fakir...Tarım ülkesi ama eti, şekeri dışarıdan alan… Sloganı Durmak Yok Yola Devam..!!!

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
16 Eylül 2006; 0:00:01 

pm.

637 Mesaj
16 Eylül 2006; 0:43:15 

bizde ufakken yapmak istedik fakat bütçemiz sizinki kdr değildi tabi
madem paran var o zmn jenaratör motoru tavsiye ederim 50 cc lik mobiley motoru ile düz yolda gidemezsin unut onu ama çin malı motorlardan çıkanlar olabilir vitesli olursa çok iyi olur.
hiç bişey bulamaz isen git sanayiye çıkma pancar motoru al manyak çekiyolar 2 kişi çok rahat gidersiniz hatta daha fazlasını bile çeker ben biraz da hızlı gitsin istiyodum onun için iyi b motor ve çarkların oranlarını hesaplamıştık kabaca epey istemiştik ama normal arabaya dahada bi kaynadım 407 den sonra

İçeçek siparişi alınır (absint hariç) :)

445 Mesaj
16 Eylül 2006; 12:24:03 

Vitesli motosiklet motoru bence olmaz, olsa bile çok büyük ve güçlü olur. En küçük vitesli motosiklet motoru 125cc o da 10hp güç üretir bu güçte biraz fazla bence

jeneratör motoru fikri benimde aklıma yattı, düşünmeye değer

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi notrino -- 16 Eylül 2006; 12:34:51 >

Ve dalıp içeri delikten,

848 Mesaj
16 Eylül 2006; 15:19:23 

quote:

Orjinalden alıntı: notrino

Vitesli motosiklet motoru bence olmaz, olsa bile çok büyük ve güçlü olur. En küçük vitesli motosiklet motoru 125cc o da 10hp güç üretir bu güçte biraz fazla bence

jeneratör motoru fikri benimde aklıma yattı, düşünmeye değer

hocam bizim için büyüklük çok önemli değil tabiiki normal bi otomobil kadar büyük olmicak diyelim pancar motorundan %20-%25 daha büyük olicak buda bizim için sorundeğil eğer 125cc vitesli bi motor bulursam daha ii olur evin yakınlarında az kullanılan uzun bi yolvar dümdüz orda test etmeyi planlıyorum ama yapabilirsek tabi

315 Mesaj
22 Eylül 2006; 10:05:01 

Selam arkadaşlar.Öncelikle nasıl bir gokart yapacaksınız? Yol tipi mi yoksa offroad mu?Benim size tavsiyem
offroad yapın ki binmek için mekan aramayın.Ben gokart projemi yeni bitirdim ve keyfini sürüyorum.İşe başladığımda aynen sizin gibi neyi nerden bulacağımı bilmiyordum ama şu an size her konuda yardımcı olabilecek bilgiyi edindim.Motor, lastik,fren,dişli,amortisör v.s. Yardım isterseniz mennuniyetle fırsat buldukça yazarım.Başarılar ...

0

Ekteki dosya (1)

315 Mesaj
22 Eylül 2006; 10:40:35 

Fırsat varken biraz bilgi vereyim.
Motor:kavramalı 4 zamanlı (Katana 9 HP _Honda ile aynı motor fiyatı Honda'nın 1/3 'ü)(Gürcan Tic.-
Ersen Bey 0216 3543491)Her türlü gokart parçası var.
Lastik:İnanın başka hiçbir yerde bulamazsınız, ben sadece Agromak'ta bulabildim.Her ebadı var.
(Agromak- Yunus Bey 0212 5290629)Gokart parçaları da var.
Amortisör- Fren sistemi:Motor tamircilerini dolaşın mutlaka çıkma vardır.Ama iyi araştırın sıfır fiyatına
çıkma almayın.
Dişli ve zincir:dişliyi ve zinciri tüm rulmancılarda bulabilirsiniz.Ancak ölçü için lastik çapınız ve motor çıkış
devri önemli.Hızınızı belirleyen kriterler bunlardır.Zamanı gelince hesaplarız.Ofroad şasesi için
www.diyden.net adresine bir bakın.Daha iyi birşeyler yapmak istiyorsanız
http://www.git.com.au/%...dge/customerbuggies.htm adresine bir bakın.
Dediğim gibi yardıma hazırım.Elin adamı bizden daha mı zeki.Biz daha iyisini yaparız.
Hadi kolay gelsin...

0

Ekteki dosya (1)

445 Mesaj
23 Eylül 2006; 13:18:02 

AKINCO

alet çok güzel olmuş gerçekten iyi iş çıkarmışsın
verdiğin adreslerde ilgilenenlerin çok işine yarar
alet herşeyiyle ne kadara mal oldu acaba birde önde fren göremedim sadece arkaya mı fren koydun

Ve dalıp içeri delikten,

1 Mesaj
23 Eylül 2006; 21:38:46 

akınco resimdeki gibi bir makina yapmak bana ne kadara mal olur

1605 Mesaj
24 Eylül 2006; 20:35:21 

valla bende böyle bişi yapmak isterim ama bunun yerine biraz daha uraşıp buggy yapmak daha güzel olur...

1605 Mesaj
24 Eylül 2006; 22:14:06 

5.5 hp lik gokart neymiş asıl siz bu video yu izleyin. Adam 105 hp lik racing motoru takmış gokarta deli gibi drift yapıyor.

http://www.y******outub...kg&mode=related&search=

* ları silerek yazın

Uzaklaştırılmış
27 Eylül 2006; 0:37:10 

ya ewt arkadaşım aletin maliyetini filan yazarsan ne kadar süre aldığını filan seviniriz

Uzaklaştırılmış
27 Eylül 2006; 12:20:53 

PEKİ BUNLARI NERDE KULLANIYORUZ. İŞE GELİP GİDERKEN kulanabilirmiyiz. trafikte nasıl sorun çıkar. normal motor ehliyeti buna yetermi

315 Mesaj
27 Eylül 2006; 13:37:25 

Arkadaşlar kusura bakmayın cevap gecikti ama..
Şimdi maliyet kalemlerini altlata bi yazayım.

9 Hp Motor (kavramalı Katana Marka): 650 YTL
Lastikler ve Jantlar: 330 YTL + kdv
3 adet çıkma amortisör: 90 YTL
Şase malzemesi : 50 YTL
Zincir ve Dişliler 50 YTL
Koltuk (Deri kaplattım) 100 YTL
Fren Sistemi (hidrolik) 150 YTL
Direksiyon simidi 50 YTL
Jant Poryoları, Arka aks(freze işçilikleri
ile beraber) 200 YTL
Boya 30 YTL

Not:Kaynak ve kesim işlerini ben yaptığım için maliyette yok.

İşin karar verilmesi ve bitişi 3haftamı aldı.Bu süreye malzeme arama,
malzeme bekleme dahildir.Kendi yaptığım işçilikler toplamı(fırsat buldukça)
10 gün diyebilirim.
Ha... bu fiyata zaten bir atv filan alınır diyenler olabilir.Ama dikkatinizi
çekmek isterim 'Bu aracı ben yaptım' demenin keyfini yaşamak başka
bir şey.Megalomanlık falan değil bu birşeyi başarmanın keyfi.

315 Mesaj
27 Eylül 2006; 13:43:32 

Bu tür araçları yalnızca arazide kullanmayı tavsiye ederim.Zaten trafiğe çıkışlarına da
izin verilmiyor diye biliyorum.Sokaklar bu araçlar için hiç güvenli değil.Bir kamyonetin
arkasına atacaksın doğru Belgrat ormanına Offroad yapmaya.

1605 Mesaj
27 Eylül 2006; 21:05:09 

fiyat konusunda bilgilendirdiğin için teşekkürler... bende karar verdim bu yaz böyle bi proje yapcam. okul olduğu için kışın pek vakit olmaz böyle bişi yapmaya. Ama motosiklet tamircisi tanıdığım var onla beraber güzel bişi yapmayı planlıyorm. Büyük ihtimal motosiklet motoru takıcaz ama

inş benimkide güzel olur...

bide bişi daha sorcam bu araçla arazide ne kadar zorlayabiliyosun? ve 9hplik motor ne kadar yetiyo öyle bi araç için offroad yapmaya pek gelmez gibi ama azami hızı kaç km?

Uzaklaştırılmış
27 Eylül 2006; 21:09:39 

akınco hocam eğer varsa bu aletin planını nerden aldığını yada kendin yaptıysan bana da gönderebilirimisin benim de bir çok go-kartım atv em filan vardı ama bununda zevki ayrı.dedim gibi planını yollarsan deli gibi sevap kaznırsın

1605 Mesaj
27 Eylül 2006; 21:41:12 

quote:

Orjinalden alıntı: kertenkebelek

akınco hocam eğer varsa bu aletin planını nerden aldığını yada kendin yaptıysan bana da gönderebilirimisin benim de bir çok go-kartım atv em filan vardı ama bununda zevki ayrı.dedim gibi planını yollarsan deli gibi sevap kaznırsın

ewt aynen planı yollayabilirsen çok yardımcı olursun.

119 Mesaj
29 Eylül 2006; 13:44:52 

quote:

Orjinalden alıntı: AKINCO

Arkadaşlar kusura bakmayın cevap gecikti ama..
Şimdi maliyet kalemlerini altlata bi yazayım.

9 Hp Motor (kavramalı Katana Marka): 650 YTL
Lastikler ve Jantlar: 330 YTL + kdv
3 adet çıkma amortisör: 90 YTL
Şase malzemesi : 50 YTL
Zincir ve Dişliler 50 YTL
Koltuk (Deri kaplattım) 100 YTL
Fren Sistemi (hidrolik) 150 YTL
Direksiyon simidi 50 YTL
Jant Poryoları, Arka aks(freze işçilikleri
ile beraber) 200 YTL
Boya 30 YTL

Not:Kaynak ve kesim işlerini ben yaptığım için maliyette yok.

İşin karar verilmesi ve bitişi 3haftamı aldı.Bu süreye malzeme arama,
malzeme bekleme dahildir.Kendi yaptığım işçilikler toplamı(fırsat buldukça)
10 gün diyebilirim.
Ha... bu fiyata zaten bir atv filan alınır diyenler olabilir.Ama dikkatinizi
çekmek isterim 'Bu aracı ben yaptım' demenin keyfini yaşamak başka
bir şey.Megalomanlık falan değil bu birşeyi başarmanın keyfi.

Hocam eline ve zekana sağlık 1.500 ytl bence çok ideal seninde dediğin gibi kendim yaptım demek bam başka oluyo...

( Beyoglu istiklal cad. )

..:: Çıkar aT AcıLarı ::..
..:: HaDi GiY CiciLeRi ::..
..:: UnUTTuRuR SaNa Her Şeyi ::..
..:: İSTANBUL GECELERİ ::..

315 Mesaj
5 Ekim 2006; 14:57:40 

Merhaba arkadaşlar..
Bu gokartın planı www.diyden.net adresinde var.Orada yapılmış
araçlar da var.Ancak bunlar plandan ziyade cizim şeklinde ve
ölçülendirme yok.Ölçüleri ben göz kararı çıkardım.Bazı yanlışlar
oldu ama telafi ettim.
Bu arac benim için birnevi prototip oldu.Şu anda yapmakta olduğum
aracı görünce eskisine bakmayacaksınız diyebilirim.Maliyet olarak da
bir artış yok.Resmini alta ekledim.

Bu arada arkadaşlar bir ricam olacak.Motosiklet motoru arıyorum,
ama bulamıyorum.150-250cc çalışır vaziyette bir motor lazım.
Tamirci arkadaşı olan arkadaşlar varsa bi ilgilenirlerse çok
makbule geçer.

0

Ekteki dosya (1)

315 Mesaj
5 Ekim 2006; 15:19:49 

quote:

Orjinalden alıntı: Sentinal

fiyat konusunda bilgilendirdiğin için teşekkürler... bende karar verdim bu yaz böyle bi proje yapcam. okul olduğu için kışın pek vakit olmaz böyle bişi yapmaya. Ama motosiklet tamircisi tanıdığım var onla beraber güzel bişi yapmayı planlıyorm. Büyük ihtimal motosiklet motoru takıcaz ama

inş benimkide güzel olur...

bide bişi daha sorcam bu araçla arazide ne kadar zorlayabiliyosun? ve 9hplik motor ne kadar yetiyo öyle bi araç için offroad yapmaya pek gelmez gibi ama azami hızı kaç km?

Yahu offroad dediysek, asfalt dışında kullanmak daha güvenli olur bakımından dedim.
Yoksa 9Hp motoru jeep gibi zorlayamazsın zaten.Yurt dışında bu tür araçlara vitesli
motosiklet motoru takıyorlar.Vitesli olduğu için güç derdi de olmuyor.Bu araçla ben
30 derece rampayı rahatlıkla çıkıyorum,araç 50km hız yapıyor.Ancak kavrama sisteminden
dolayı bu araç gücünü kalkışta değil hızda üretiyor.Yani anlıyacağın bu motorla ya hıza
razı olup güçten vazgeçicen ya güce razı olup hızdan.Ama yeni yaptığım araçta
cvt vitesin özü olan varyatörlü kayış sistemi kullanacağım.Bu sistemle kısaca,
aktarma oranı motor devrine göre değişiyor.Scooterlardaki otomatik vites
dedikleri tam olarak bu sistemdir.Bu sistemle 70-80 km hızı görebileceğimi hespladım.
Pratikte ne olacak, sonuçları yazarım.

315 Mesaj
5 Ekim 2006; 15:22:42 

Varyatörlü Kayış Sistemi

0

Ekteki dosya (1)

1605 Mesaj
5 Ekim 2006; 23:47:10 

valla hoca sen bayaa iyi biliyosun bu işleri. biz amatörüz yav. Ama youtube ta "piranha buggy" diye arat videolarını izle hepsi seninki gibi aynı şaside ve racing motoru takılmış canavar gibi gidiyo. Bence sende motoru biraz güçlü tut.

315 Mesaj
11 Ekim 2006; 16:02:11 

Arkadaşlar araba bitti.Gerisi aksesuara kaldı.resmini ekliyorum.

0

Ekteki dosya (1)

7 Mesaj
14 Ekim 2006; 11:44:47 

merhaba arkadaşlar bende go-kart yapmayı kafaya koydum ... @akınco hocam kullandığınız katana motorun üzerinde bir sanzuman mevcut mu yoksa harici mi(harici ise ben nereden temin edebilirim?) İstanbul /Avcilar da oturuyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rc_A_BuTCH3R -- 14 Ekim 2006; 11:45:24 >

Uzaklaştırılmış
15 Ekim 2006; 2:47:13 

ya herşey iyide o rotlar filan çok zor oluyodur yapması acaba hazır filan mı satılıyor bende yapıcam ama aklıma takılan kısım orası akınco hocam yardım edersen sevinirim

47 Mesaj
15 Ekim 2006; 19:45:00 

arkadaşlar sizi tebrik ediyorum gerçekten çok ii iş başarmışsınız bende istiyorum bunlardan bir tane

AŞKIN İLK SOLUĞU MANTIĞIN SON SOLUĞUDUR

315 Mesaj
16 Ekim 2006; 13:03:54 

quote:

Orjinalden alıntı: kertenkebelek

ya herşey iyide o rotlar filan çok zor oluyodur yapması acaba hazır filan mı satılıyor bende yapıcam ama aklıma takılan kısım orası akınco hocam yardım edersen sevinirim

Sen parçaları bir araya getir rot falan kolay.İstersen, sana basitçe çizerim yaptırırsın.Yada
fotoğraflarını eklerim.

0

1

1

Ekteki dosya (3)

315 Mesaj
16 Ekim 2006; 13:31:07 

7 Mesaj
16 Ekim 2006; 18:37:28 

quote:

Bu tip motorlarda şnzımanlı şanzımazsız seçenekleri var.Ancak ben şanzımandan
verim alamadım.(Şanzıman dediğn şey yağlı tip kavaramadır bu arada.)Onu söküp
varyatörlü kayış kasnak kullandım.Çokkkk memnunum.Çekiş süper, hız oldukça tatminkar
(yaklaşık 80km ).Bulabilirseniz bu kayış sistemini kullanmanızı öneririm.(motosiklet
tamircilerine falan sormak lazım, mobilet ve scooterlarda kullanılıyor Tork converter diye de
sorabilirsiniz).
Benim size tavsiyem marşlı Katana 270 şanzımansız almanız ve Tork konverter kullamanız)
Bulabilirseniz çıkma vitesli motosiklet motoru süper olur.
Motoru Gürcan Ticaret'ten(Ersen Bey) temin edebilirsiniz 0216 354 34 91.
Tork converter Agromak diye bir firmada var ancak motor parası kadar istiyor.
Agromak (Yunus Bey) 0212 529 06 29
Çalışmalarında başarılar dilerim.

Bu konuda destek için hazırım akinotomat@hotmail.com

teşekkürler hocam ben 30x30 profil ile bu işe bir gireyim şasiden, takıldığım yerler olunca size danışırım bu konuda.

motor olarak km390e (sadece marşlı) katana motor düşünüyorum 13hp ,ü

birde bizim için motorun duruş şeklini ,tork converter'in çalışma yapısını yakından gösteren bir video hazırlarsanız süper olur :D
bu arada araçta süper olmuş:))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rc_A_BuTCH3R -- 16 Ekim 2006; 18:55:07 >

Uzaklaştırılmış
16 Ekim 2006; 20:39:01 

ok çok saol işime baya bi yarıyacak
quote:

Sen parçaları bir araya getir rot falan kolay.İstersen, sana basitçe çizerim yaptırırsın.Yada
fotoğraflarını eklerim.

0

1

1

315 Mesaj
17 Ekim 2006; 10:47:49 

quote:

Orjinalden alıntı: Rc_A_BuTCH3R

teşekkürler hocam ben 30x30 profil ile bu işe bir gireyim şasiden, takıldığım yerler olunca size danışırım bu konuda.

motor olarak km390e (sadece marşlı) katana motor düşünüyorum 13hp ,ü

birde bizim için motorun duruş şeklini ,tork converter'in çalışma yapısını yakından gösteren bir video hazırlarsanız süper olur :D
bu arada araçta süper olmuş:))

Motorun güçlü olduğu için şaseyi biraz daha sağlam tut.40x40x3 kullanırsan
çok daha iyi olur.Özellikle platform sğlam olmalı.Yük taşımayacak yerleri ince malzeme kullanabilirsin.
Sana tavsiyem sakın kavrama kullanma.Motorun gücü kavramayı çok çabuk bitirir.Ama istersen de
elimde kullanmadığım bir tane var.
Ben aracı yaparken tek modelden örnek almadım.Birkaç modeli harmanladım.
Birkaç resim ekliycem, umarım faydalı olur.

0

0

0

Ekteki dosya (3)

315 Mesaj
17 Ekim 2006; 10:54:00 

Bu da başka bir model.Ben motoru bu şekilde yerleştirdim.

0

0

Ekteki dosya (2)

7 Mesaj
17 Ekim 2006; 23:00:36 

teşekkürler hocam ilgin için ben öncelikle bir amatör çalışma yapacağım amortisörden falan yoksun (daha doğusu işi öğrenecem :) ) motoru almam biraz gecikecek o nedenle nisanda falan ancak biter, işi kaparsak seneye inşallah yukarıdaki modellere benzer birşey tasarladım kafamda :)

çalışmalarınızda başarılar... tekrardan teşekkürler hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rc_A_BuTCH3R -- 17 Ekim 2006; 23:01:45 >

315 Mesaj
26 Ekim 2006; 11:52:44 

Uzaklaştırılmış
26 Ekim 2006; 17:35:43 

Arkadaşlar siz aşmışsınız ya...Özellikle AKINCO arkadaşımızın ne iş yaptığını merak ettim.

7 Mesaj
27 Ekim 2006; 22:07:11 

bende araştırmaya devam ediyorum baslamak için çok az zamanım kaldı ...örneğin tork converter da 10 diş 12diş gibi bir şeyler var bu nedir?

315 Mesaj
28 Ekim 2006; 1:49:27 

quote:

Orjinalden alıntı: CYCLOMOTEUR

Arkadaşlar siz aşmışsınız ya...Özellikle AKINCO arkadaşımızın ne iş yaptığını merak ettim.

İşletme mezunu bir tornacıyım.Yarışmacılara başarılar dilerim
Baba mesleğine devam.Aslında bu konularla işimin hiç ilgisi yok ama
elimizden geliyor işte.

315 Mesaj
28 Ekim 2006; 2:10:25 

quote:

Orjinalden alıntı: Rc_A_BuTCH3R

bende araştırmaya devam ediyorum baslamak için çok az zamanım kaldı ...örneğin tork converter da 10 diş 12diş gibi bir şeyler var bu nedir?

Bu bahsettiğin diş sayları çevrim oranları için gerekli olacak.
Örnek: Motorumuz 3600 devir dönüyor.Biz bu devri tekerleklere en verimli şekilde
aktarmalıyız.Tekerlek çevremiz 1m,Konverter daki diş oranımız 12 diş olsun.
Aktarım oranı 1/4 olarak belirlediğimizi varsayalım.
Bu oranla, tekerlek milindeki dişlimiz 4x12=48 dişli olacak.
Yani motorumuz 4 defa döndüğünde tekerleğimiz 1 defa dönecek.
3600/4=900 devir/dakika
900x1=0.9km/dakika x60 =54 km/saat olarak hızımızı hesaplarız.
Bu arada tork konvertörün 2/1 varyatör olduğunu hesaba katarsak
54x2=108km/h maksimum hızımız olur.
Ancak bize lazım olan hızdan ziyade çeviklik ve çekiş olduğu için
dişli oranlarını 1/5 tutmalı.Tekerlek dişlisini ne kadar büyük takarsak
o kadar iyi.Örneğin 85 diş tekerleğe 17 diş konvertöre.

Umarım kafanız karışmamıştır.Yardımcı olabildiysem ne mutlu...

65 Mesaj
28 Ekim 2006; 19:24:18 

akın abi araba çok süper olmuş.ben takip ediyodum haberleri şimdi üye oldum.ben de yapmak istiyorum arabalara karşı çok ilgim var böle bişey yapıp binmek istiyorum yaşım 16 bana yardımcı olursanız sevinirim.iskelet te bi sorun yok ama motor kafamı kurcalıyo mobilet motoru takmak istiyorum acaba bana yeter mi beni bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden herkese teşekkürler...

imza yok

65 Mesaj
28 Ekim 2006; 19:30:28 

ben basit bişey yapmak istiyorum şimdilik acemiliğimi çıkarmak istiyorum. zaten yaptıktan sonra onu geliştiririm.Ben karting pistine gitmiştim orda ki motorcuyla biraz muhabbet ettik o bana rot sistemini daha türkiyede yapan yok dedi sen yapamazsın kafandan sil onu dedi ama ben sizi takip ettiğim için hiç takmadım onun dediklerini.siz bayağı bilgili ve azimlisiniz sizlerden bilgi istiyorum...

imza yok

315 Mesaj
29 Ekim 2006; 10:53:27 

quote:

Orjinalden alıntı: crazydriver

akın abi araba çok süper olmuş.ben takip ediyodum haberleri şimdi üye oldum.ben de yapmak istiyorum arabalara karşı çok ilgim var böle bişey yapıp binmek istiyorum yaşım 16 bana yardımcı olursanız sevinirim.iskelet te bi sorun yok ama motor kafamı kurcalıyo mobilet motoru takmak istiyorum acaba bana yeter mi beni bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden herkese teşekkürler...

Motor işi tamamen beklentilerinle ilgili.50 cc bir mobilet motoru 100kg bir yükü hareket ettirebilir,
ancak performans beklememelisin.Hele benim yaptığım gibi offroad bir araç için hiç düşünme bile.
Standart gokart benzeri birşey yapacaksan mobilet motoru ya da 6.5hp kavramalı bir motor işini
görür(yine de fazla bir şey bekleme)
Bu tip bir araca mobilet motorunu adapte etmen için birkaç özel parçaya ihtiyaç duyacaksın
(motor hareketini tekerleğe aktarmak için).Ancak 6.5hp motoru saseye oturtup bir zincir takman
yeter.

1

Ekteki dosya (1)

65 Mesaj
29 Ekim 2006; 11:08:34 

benim yapmak istediğim tam olarak böle basit bişey ben sadece yürüsün yeter diyorum off road felan istemiyorum şimdilik yeter belki ileride.benim motora vercek çok param yok 3,0 hp gibi çıkma bi motor bulursam yapmayı düşünüyorum eğer bu tip motorların fiyatlarını bana bilgi verirsen sevinirim ben bulamadım okuduğum içinde fazla vaktim yok şimdiden sağolun...

imza yok

65 Mesaj
29 Ekim 2006; 11:15:07 

abi bide bu arka demir çelik mi olcak nasıl bişey onuda sölersen sevinirim.bide iskeleti o demire otutturmak için ne kullancaz bilye gibi bişey olması lazım yada ona göre bişey var mı ??

imza yok

65 Mesaj
29 Ekim 2006; 11:18:37 

motoru sol veya sağa koymak farkeder mi yada devrilme felan olur mu?iskeleti yaparken motorun ağırlığına göre mi nereye ne kadar demir koymamız gererkiyo.motoru koltuğun arkasına taksam diye düşünüyorum .bu iskeleti kafamıza göre yapsak olur mu abi , demirlerin ağırlıkları önemli mi???

imza yok

65 Mesaj
29 Ekim 2006; 11:21:39 

o resmin önden çekilmiş i var mo bana yardımcı olabilir yada böle resimleri nerde bulabilirim.sizin sölediğiniz sitelere baktım hepsi profesyönel şeyler bana böle resimler lazım onlardan ve sizden yardım alarak yapabilirim...

imza yok

315 Mesaj
29 Ekim 2006; 11:29:04 

quote:

ben basit bişey yapmak istiyorum şimdilik acemiliğimi çıkarmak istiyorum. zaten yaptıktan sonra onu geliştiririm.Ben karting pistine gitmiştim orda ki motorcuyla biraz muhabbet ettik o bana rot sistemini daha türkiyede yapan yok dedi sen yapamazsın kafandan sil onu dedi ama ben sizi takip ettiğim için hiç takmadım onun dediklerini.siz bayağı bilgili ve azimlisiniz sizlerden bilgi istiyorum...

Tabii canım; zaten o rot sistemi uzay teknolojisi gerektiriyo Adam çokk doğru söylemiş
Lafın sonu şöyle gelişir 'Bak elimde bi tane var 2000Dolara veriyim sana.Boşuna uğraşma;
yapamazsın zaten.'
Bu konuşmanın benzerlerini ben de yaşadım.Özellikle tekerlek konusunda.Vatandaşın biri 4 tekerleğe
tam 950 Ytl fiyat verdi.Liste fiyatıymış.(Tekerleklerin takıldığı ATV 2000 ytl).Yahu benim arabamın
lastiği o kadar değil(Megane2).Sirkeciyi falan talan ettik, lastik yok (ATV alıpta tekerleği yararsan...
vay haline).Sonunda ithaltçı bir firma buldum.Projemi gösterdim.4 adet lastiği jantlarıyla beraber
350 Ytl ye aldım.
Lafın özü, sen kendine 'ben bu işi beceririm' diyebiliyorsan gerisi laf-ı güzaf.Arabanı yapıp binerken
sana muhalefet edenler, fikir vermekten kendilerini alamazlar.'Şurasını şöyle yapsaydın daha iyi
olurdu' gibi pek çok laf duyarsın.Ve onlara sdece 'Hadi lennnnn' de ama içinden

65 Mesaj
29 Ekim 2006; 11:49:53 

abi eğer forumdaysan yazdığım şeylere sana zahmet bi cvp verirsen sevinirim...

imza yok

315 Mesaj
29 Ekim 2006; 11:55:30 

quote:

o resmin önden çekilmiş i var mo bana yardımcı olabilir yada böle resimleri nerde bulabilirim.sizin sölediğiniz sitelere baktım hepsi profesyönel şeyler bana böle resimler lazım onlardan ve sizden yardım alarak yapabilirim...

Soruları seriye bağlamışsın be koçum.Mümkünse tek seferde soralım ki gereksiz kalabalık olmasın.
Emin ol cevaplamaktan sıkılmam .
1- 3.5hp motor resimdeki gibi bir aracı hareket ettirir.Ancak çıkma motor için
epeyce hurdacı gezmen lazım.Sıfırı 125 Dolar civarında.Kuru kavrama takman gerekir.O da 100 dolar
gibi.
2-Motoru sağ tarafa koyarsan koltuğun merkezde olur.Aracın dengesini çok fazla etkilemez.
3-Motoru arkaya koyarsan aracın boyu gereksiz yere uzar.Bu da ağırlığı artırır.Sen sağ tarafa
düşün.
4-Arka aks çeliktir.Şaseye bağlaman için, rulmancılarda bu iş için satılan özel rulmanlar var çok da
ucuz.
5-Arka mil uzunluğunu 1m den kısa tutma.Aracın boyunu da kendi boyuna göre ayarla.
6-Şase için 20x20x2 profil kullanabilirsin.Tekerlekler için de, havalı el arabası tekerlekleri var.Nalburlarda
bulabilirsin.
Daha fazla resim için http://www.diyden.net/html/gallery.html adresine bir bak.

0

0

Ekteki dosya (2)

65 Mesaj
29 Ekim 2006; 12:03:20 

abi çok sağol bende zaten el arabası tekeri kullancaktım tanesini 10 milyona satıyolar.arka teker göbeği sabit olcak ön bilyeli olcak demi.bide rulmancı ne oluyo merak ettim.disk fren çıkma ne kadar olur.kuru kavrama nasıl bişey cevaplarını bekliyorum abi teşekkürler...

imza yok

583 Mesaj
29 Ekim 2006; 12:30:22 

çok hoş yaa..bayılıyorum go kartlara

Evet benim...işte o benim..ben Şeker Kız Candy im :))

7 Mesaj
29 Ekim 2006; 13:11:42 

quote:

abi çok sağol bende zaten el arabası tekeri kullancaktım tanesini 10 milyona satıyolar.arka teker göbeği sabit olcak ön bilyeli olcak demi.bide rulmancı ne oluyo merak ettim.disk fren çıkma ne kadar olur.kuru kavrama nasıl bişey cevaplarını bekliyorum abi teşekkürler...

bilye dediğin şey rulmandır zaten eet ön taraf sabit olmayacak rulmanlı sistem olacak arka taraf sabit olacak ama onu sabitlemen için o tekerin jantı 2 parca halinedir(el arabası) ortadan 4 tane falan vida ile tutturulmustur bir birine, o iki parca arasına
0

gibi bir metal parca yerleştirerek kolayca sabitleyebilirsin..ön tarafa ise rulman yerleştirmen gerekecek çünkü o teker ile gelen plastikler 2 günde erir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rc_A_BuTCH3R -- 29 Ekim 2006; 13:18:53 >

13 Mesaj
29 Ekim 2006; 14:08:06 

Arkadaşlar ben kaç gündür yazılarınızı okuyorum ve bende gokart yapmak istiyorum. bana yardımcı olurasın sevinirim. AKINCO ARKADAŞIMIZ BANA ORANLARI VE NELER ALCAGIMI E-MAİL ATARSAN SEVİNİRİM BİRDE GOKART SÜREBİLECEGİM YER VARMI DİYE SORACAKTIM (extacy_3635@hotmail.com)

mehmet

65 Mesaj
29 Ekim 2006; 17:49:20 

abi bu resimde gösterdiğim rot bölümü çelik mi olcak acaba eğilir mi.yoksa normal profil demirden yapsam olur mu.bide kaynak sağlam olurmu yani yolda giderken kaynak koparmı rot sistemi için soruyorum o gösterdiğim şeyin hazırı var mı yada ben mi yapıyım...

0

Ekteki dosya (1)

imza yok

315 Mesaj
29 Ekim 2006; 20:56:26 

Rot sistemi profil olacak,ancak tekerleği bağlıyacağın U şeklindeki rot başını kalın bir sactan
yapman gerekir.