Şimdi Ara

go-kart yapalım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
14.131
Cevap
134
Favori
3.330.509
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar öncelikle herkese merhaba ben ve 3 arkadaşım karting yapalım dioruz karting in kasasını çok kolay yapabiliriz ancak bizi motor biraz zorluyor 50cc mobilet motoru kullansak dedik marş çıkmaza girdi zira biliyosunuz marş jiklesi+gaz+motoru itlemek yada pedalını çevirmek gerekiyor marş jiklesi halledilir gazda halledilir ama kartingde pedal olmicağına ve itmekte çok zor olucağına göre (karting 100kg olsa bide sürücü 80kg)
    bu kartingi nasıl hareket ettiririz motor olarak ne kullanabiliriz kullanıcağımız motorun gücü torku vs ne olmalı yaklaşık 220 kg falan taşicak yağı benzini lastikleri vs vs birde kasası için boru çapı ne olmalı

herkese şimdiden teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pisiko__ -- 13 Eylül 2006; 3:28:00 >
  • Bugünkü çalişmam 1 Aydan sonra ancak Zaman buldum
    Bu mesaja eklenen görseller:

go-kart yapalım go-kart yapalım go-kart yapalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: alibulut42

Arkadaşlar bir kez daha konuyu güncel tutmak adına ve size hatırlatmak adına Piranha Tipi Buggy isteyenler için bir plan atıyorum. Herkese kolay gelsin.
    http://forum.donanimhaber.com/m_84032712/tm.htm
    Buda plandan bir resim
    http://solidsnake312370.free.fr/data_garder/piranha/Piranha%20Buggy%20%28019%29.jpg

eyvallah ali abi çok işime yaradı hatta ilk indiren bendim ama teşekkür etmeyi bile unuttum çok sağolasın ali abi
  • Bugün alt şase'nin demirlerini kestim.
    Atölyem olmadığı için çalışmaları dışarda yapıyorum.
    Hava soğuk olduğu için fazla çalışamadım.
    Şasede kaynak işlemi kaldi, bitince salıncaklara başlayacağım
    cybershooter kardeş yorumun icin tesekkürler.
    Galiba Salıncakları paralel yapacağım
  • quote:

Orijinalden alıntı: yasinakkaya53

quote:

Orijinalden alıntı: kaptan3425

beyler sa tekerler bu bu tekerden 2 tanesını bırleştirim arka tekerleri olusturcam bunlanrı nası birleştirip şaseye tutturabilirim ?
     go-kart yapalım

O tekerlekler el arabası tekerlekleri kullanmani tavsiye etmem. Forumda kullanan arkadaslar var ama randıman alanı goremedim. Birlestirmek istersen araya mil koyarsın birleşir :)

Arkadasa kayalıyorum bu lastıklerde performans yok vıraj donerken lastık yerınden cıkıyor sıkıntı bunun yerıne sukutır cant lastık cok daha uygun fıyatı da pakalı fegıl
  • ve bitti
     go-kart yapalım go-kart yapalım go-kart yapalım go-kart yapalım go-kart yapalım
     go-kart yapalım go-kart yapalım go-kart yapalım go-kart yapalım go-kart yapalım
  •  go-kart yapalım go-kart yapalım go-kart yapalım go-kart yapalım

3 yıllık emegimin resimlerini paylasıyorum arkadaslar. olumlu olumsuz yorumlarınıza açığım.
  • Bu tür araçları yalnızca arazide kullanmayı tavsiye ederim.Zaten trafiğe çıkışlarına da
    izin verilmiyor diye biliyorum.Sokaklar bu araçlar için hiç güvenli değil.Bir kamyonetin
    arkasına atacaksın doğru Belgrat ormanına Offroad yapmaya.
  • Orjinalden alıntı: Rc_A_BuTCH3R

teşekkürler hocam ben 30x30 profil ile bu işe bir gireyim şasiden, takıldığım yerler olunca size danışırım bu konuda.

motor olarak km390e (sadece marşlı) katana motor düşünüyorum 13hp ,ü

birde bizim için motorun duruş şeklini ,tork converter'in çalışma yapısını yakından gösteren bir video hazırlarsanız süper olur :D
    bu arada araçta süper olmuş:))

Motorun güçlü olduğu için şaseyi biraz daha sağlam tut.40x40x3 kullanırsan
    çok daha iyi olur.Özellikle platform sğlam olmalı.Yük taşımayacak yerleri ince malzeme kullanabilirsin.
    Sana tavsiyem sakın kavrama kullanma.Motorun gücü kavramayı çok çabuk bitirir.Ama istersen de
    elimde kullanmadığım bir tane var.
    Ben aracı yaparken tek modelden örnek almadım.Birkaç modeli harmanladım.
    Birkaç resim ekliycem, umarım faydalı olur.

go-kart yapalım

go-kart yapalım

go-kart yapalım
  • quote:

Orjinalden alıntı: crazydriver

abi o buggy lerin resimlerini felan nerden buluyosun bide bütün parçaların bulunduğu bi site var mı sana zahmet ...???

Google resim aramada buggy,offroad buggy,offroad gokart, homemade gokart filan diye arat.
    Ne yazık ki ülkemizde böyle bir site yok.Bazı parçaları satan firmaları daha önce yazmıştım,
    tekrarlamayayım.
    Yurt dışında, bu tip araçları demonte olarak planıyla beraber satıyorlar.Her şey içinde 1.000 - 7.000
    dolar.Yapmak istediğin gibi bir arabanın maliyeti bu sitede var.
    http://www.git.com.au/~theedge/buggies_raven.htm
    Bu sitede customers buggies menüsünde pekçok resim de var.
  • Arkadaşlar şasenin imalatı ilerliyor,amortisörler de tamam. Tabi ortaya çıkan durum heyecanımızı da artırıyor, Aşamaları deneyelim derken, bu akşam kaynak puntalarının azizliğine uğradık. Neyse acelemiz yok bir gün kaybetmiş olduk.

go-kart yapalım

go-kart yapalım

go-kart yapalım
  • Orjinalden alıntı: ixir111

akın abi bu mesajınızda
    ''İlk kalkış anında 1/3 olan oran motor devri artıkça tersine doğru 2/1'e
    kadar çıkabilir.'''
    demiştiniz ama katalogda 1:1 orana çıkar yazdığını söylediniz?
    abi birde mesajdaki animasyona göre de 2:1 oranına çıkıyor görünüyor

Mustafacığım resimde gördüğün iki kasnak çapı da aynı.Ama piyasada böyle aynı çaplı sistemler yok.
    Olsa bile, sana güç lazım olduğu için terse giden orankları zaten kullanamazsın.Terse giden oranlar hız içindir.
    Hesap yapacaksan, tüm aktarma oranlarının max. değerlerini alman faydalı olur.
    Motor devri:2500
    converter oranı=1:1
    diferansiyel oranı=3.5:1
    şanzıman oranı=2:1(atıyorum)
    tekerlek çevresi=1m(atıyorum)
    Hız=2500 / 7=357m/dak. x 60 =21.4 km/saat max.hız
    Bu oranlarla bir dozer gibi tırmanabilmen lazım.Unutmadan, daha zincir dişli oranlarını hesaba katmadık.
    Onu da 3:1 desek 7km/saat hız ve 2.7kgm tork.Araç biraz yavaş olmadı mı?Gerçi tırmanamayacağı rampa
    yok gibi ama aktarma oranlarını tüm parçaları aldıktan sonra zincir dişli oranlarıyla ayarlarsın.
    Basit bir hesapla yapmak istediğin hız:(Motor devri x Teker çevresi) / Toplam Redüksiyon Oranı
    Motorun torkunu değiştiremezsin.Motor devrini max.tork devri olarak alırsan, hesapladığın hızda aracın en ideal çekiş gücünü sağlayacaktır.Max. devir üzerinden hesaplayarak da aracın son süratini hesaplarsın.
  • Şasenin 18.4 teki durumu

go-kart yapalım
  • Abicim şu tekeri nereden kaça bulurum bi yardım etseniz!!!!

go-kart yapalım
  • i yavuz.
    ismail resimleri alırken elektrik gitti ağ alarm verdi kapandı bir kısmını aldım ama foruma da koymuşsun gördüğüm kadarıile. muravey senin yolunu okadar açtı ki herhalde en düzgün mekanik sende olacak. ancak arka porya rulman kovanını salıncağa bağlayan kolun tasarımı en zayıf nokta. dizayn aksiyel güce cevap verebilecek sekilde ama arabanın tekerinde hem aksiyel hem radyal her yönde yukler var. bu nedenle ilk kırılacak nokta burası, burkulma momentini engelleyecek federler atılmalı diye düşünüyorum.şaft sabit tip tek parça olsa bunlara gerek yoktu,mafsallı bağlantı için bu dizayn tetersiz kalacak. yol yakınken bence değiştir.
    ön taraf tamam. Akınco kardeşi de elestirdiğim bir konu sende de ortaya çıktı. abi bu araçları minibüs gibi tasarladınız, bunlar spor araçlar, biraz yırtıcı biraz extrem görünümde olmalı. ilk okulda yan görünüşünü çizebildiğimiz o standart arabayı yaptınız. hemde en güvendiğim yetenekli arkadaşlarımızsınız.
    inşallah tuarek de böyle birşey tasarlamamıştır. şasesi iyi görünüyordu. kenan24 , the_ottoman arkadaşlar size diyorum. uçuk dizaynlar yokmu?
    benim deransıyel ve geri vites kutularının torna işleri çarşamba bitecek gerisi kutuya montajı kalıyor montaj öncesi resimleri koyacağım. herkese kolay gelsin.

go-kart yapalım
  • Sen haklısın arkadaşım.Bunca zaman 50 YTL ye mobilet kavraması kullanmak yerine, 500YTL ye Tork Konverter kullanmakla ben hata etmişim.Meğer mobiletin TORK KONVERTERİ varmış da biz bilememişiz.Sen aracına uyguladığında sonucu burada paylaşırsan seviniriz.Sana başarılar dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AKINCO -- 14 Ağustos 2007; 18:08:20 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: cimbom31

slm arkadaşlar projelerinizi inceledim sanırım hiçbirinde geri vites yok bende bi sitede gördüğüm geri vitesin go kart a nsl uygulandığının resmini paylaşmak istedim bu resimdeki olay gerçekleştirilmiş ve çalışmıştır herkese iii çalışmalar...

go-kart yapalım

Resmi aldığın forum bu, çizen de benim be kardeşim.Sistemi Musa arkadaşımız gerçekleştirdi, ben de o sisteme göre bu çizimi yapmıştım.
  • Geçen yaz farklı bir trike bike yapmaya çalışmıştım.Benzer bir çalışmayı görünce paylaşmak istedim.
    Hazır motosiklet üzerinde çalışıldığı için, sıfırdan gokart yapmaya nazaran daha az uğraş istiyor.
    Aracın üzerine yaptığım çalışma ön düzenden ibaret.Ancak bu öndüzen ATV lerdeki gibi değil, viraj eğimine göre
    hareket edebilen bir sistem.Motosiklet kullanırken virajlarda nasıl yatıyorsa bu araç da aynı şekilde yatabilecek şekilde
    yapıldı.
    Ön düzeni montajlanabilir şekilde yapmıştım.Şu an normal scoter olarak kuzenim kullanıyor.Yazın öndüzeni monte edip ben kullanacağım.

go-kart yapalım

go-kart yapalım

go-kart yapalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AKINCO -- 24 Mart 2009; 13:24:41 >
  • pac 1

• arkadasım o motorsıklet coplugundne ıstanbudla surusune bereket var ama emnıyete baglı oldukalrı ıcın ıhaleyle verıyorlar bılgınıze
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.