Şimdi Ara

LG G2 YAVAŞ ŞARJ OLUYOR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
26.727
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

telefonumu şarja takıp bir saat beklettim ve 1 saatte %15 + şarj oldu sadece.. %100 şarj için yaklaşık 6.5 saat yapar.. bence bu işte bir tuhaflık var..

Aynı sorunu yaşayıp çözüm bulan yada bana yol gösterebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..

( not: bankacıyım yoğunluktan dolayı telefonu elime pek alamıyorum ama aksamları vs kurcalarım telefonu sosyal ağlar whatsap internet vs.. 2 gün gidiyor şarjım.. yavaş doluyor ve yavaş bitiyor :) )

• Kendi sarj aleti ile bir buçuk iki saatde %5 den %100 çıkıyor, normal değil. Bilgisayarda usb den şarj ediyorsan normal

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • EypSngl kullanıcısına yanıt
    öncelikle g2 için batarya konusunda çok araştırıp doğru bilgi edindiğim için seninlede paylaşıyım.
    g2 ile gelen sarz aleti diğer aletlerden daha kısa sürede (yaklaşık 1-2 saat gibi) sarz yapıyor.
    voltaj çıkışı 1.8A dır.
    diğer aletler 1.2 - 1.3 gibi değerdedir.
    kendi orjinal sarj aletiyle eğer sarj edersen kısa sürede sarj olur.
    eğer cihaz yeniyse geç sarz olabilmesi normaldir.
    bende de ilk sarjda 4 saatte tam sarz yaptı.
    ama sağlıklı ve uzun ömürlü batarya kullanımı yapmak istiyorum dersen eğer yollarını ayrıntılı olarak belirteyim.

1. yavaş sarz her zaman iyidir. bataryayı tam ve sağlıklı doldurur.
    peki nasıl yavaş sarj yapıcaz?
    öncelikle çok bilgisizlikten dir herkes bilgisayardan sarz yapmak bataryayı öldürür diye kulak bilgisi ile doludur.
    g2 akışkan li-poly pil olduğundan bilgisardan sarj yapman hiç bir zarar vermez.
    ayrıca orjinal olan iphone-samsung sarz aletleri Amperi düşük oldugundan bunlarda sağlıklı sarz için ideal seçimdir.
    gece yatarken bu sarz cihazlarıyla tam doldurmak bataryanın ömrünü uzatır.

kısaca konudan alıntılı şekilde yapıştırıcam.

Lityum iyon pillerin en belirgin kusuru kullanım ömürlerinin üretim tarihlerinden itibaren başlamasıdır. Üretildiklerinden sonra şarj edilseler de edilmeseler de ömürleri üretim tarihinden itibaren azalmaya başlamaktadır. Ancak bu kusur muhtemel müşterilere (topluma) pek duyurulmaz.

%100 şarj seviyesindeki ve çoğunlukla 25 °C derece sıcaklıkta bulunan tam dolu tipik bir dizüstü bilgisayar pili, geri dönüşü olmayacak şekilde her yıl kapasitesinin %20 sini kaybeder. Bu kapasite kaybı ürünün üretim tarihinden itibaren başlar ve pil hiç kullanılmasa bile devam eder. Değişik depolama/saklama dereceleri değişik pil ömrü kayıplarına yol açmaktadır. 0 °C derecede %6, 25 °C derecede %20 ve 40 °C derecede %35 kayıpla karşılaşılabilir.

Eğer lityum iyon pil %40 dolu olarak depolanırsa/saklanırsa pil kapasitesindeki kayıp değerleri düşer. Bu değerler %40 dolu pilde 0 °C derecede %2'ye, 25 °C derecede %4'e, 40 °C derecede ise %15'e düşer.

Eğer pil %0 a kadar boşaltılırsa bu durum "tam boşaltma" olarak adlandırılır ve bu durum pilin kapasitesini düşürür. Yaklaşık olarak 100 tam boşaltma pilin kapasitesinde %75 ten %80'e kadar bir kapasite kaybına yol açar. Dizüstü bilgisayarlarda ya da cep telefonlarında kullanıldığında bu kayıpların anlamı üç-beş yıllık bir kullanımın ardından pilin kapasitesinin kullanılamayacak kadar düşecek olmasıdır.

Li-iyon piller hafıza etkisinden etkilenmezler( tak çıkar sarj olayıdır) ancak nikel metal hidrür ya da nikel kadmiyum piller kadar uzun ömürlü değildirler. Hatalı kullanıldıklarında çok tehlikeli olabilirler.

Bizim pil 3000mA değil, 3000mAh, yani, 1 saat boyunca 3A çekebilecek kapasiteye sahip demek, yoksa illa 3A çekip, 3A dolduracaksın demek değil.
    Eğer 1C hız istiyorsan 3A ile şarj etmen gerekir.
    1C şu demek, %0'dan %100 kapasiteye 1 saatte şarj etmek için gereken akım.
    Bu değerin 0,5 olması demek, 1 saatte pilin 0,5i ni dolduran (ya da diğer bir deyişle 1/0,5 yani 2 saatte tam dolduran akım)
    Yani aslında bizim pil için:
    Tavsiye edilen 0,5C-0,8C dir, bu da 1,5A-2,4A oluyor. Buna da rapid charge denir
    Yani O yüzden bizim adaptör rapid charge ediyor (Tipik olarak 1,5-3 saatte şarj edenlere rapid denir)
    0,5C altındaki hıza da slow charge denir, (4-10 saat arası şarj).
    Bizim pil için bu 1,5A altındaki herhangi bir cihaz olabilir (Ör: 1A, ya da PC USB gibi)

USB konusunda (Daha doğrusu genel olarak şarj konusunda) çekinceniz sadece akım/gerilim kaynağının stabil olmasıdır.
    Yani sabit akım verebilmeli saturation sırasında da sabit voltaj verebilmelidir.
    Yani kaliteli bir kaynak olmalıdır şarj ettiğiniz yer (PC/adaptör araç şarjı farketmez)
    Telefona zarar gelme riski, şarj edilen kaynağa zarar gelme riskinden daha düşüktür USB ile şarj sırasında, çünkü akım kaynağı asıl zorlanır, örneğin aynı anda USB portlarına asılan 3-5 cihaz varsa laptoplar özellikle ya da kalitesiz sorunlu bir anakartın USB portunun bozulması riski olabilir, ama telefonun bataryası dışındaki bir komponente zarar gelme riski yok gibidir.
    Batarya ise yine üst paragrafta belirttiğim gibi, sadece düzensiz akım/voltaj durumunda zarar görme riski oluşur ki bu da pert olmasından ziyade ömrünün kısalması şeklindedir.
    iPhone kullanırken 3 yılda 3 kere adaptör gitti, ama telefon sapasağlam.
    Yani bu yüzden aslında haklısınız, her USB kaynağa güvenmek elbette mümkün değil, ama telefonunuza bir şey olması çok zor merak etmeyin.

kısaca bilgi vermiş olayım ama sen denemeni yap eğer cidden orj. aletle 6 saat sarj ediyorsa sorun olabilir. sıfır cihaz değilse ( gerçi olsabile yınede fazla) umarım okuyup bilgi sahibi olursun saygılar.

• kendi şarj aleti normal evimde yılladır şarj ettiğim priz.. iphoneum 45 dk da %100 oluyordu.
    kendi orjinal şarjı ile sarj ediyorum sorun ne anlamadım gerçekten..
  • ayrıca cihazı mümkün olduğunca asla tam bitirip sarz yapmayın ( önerilen ayda 1 defa ya mahsus yapılınca idealdir denilmişti)
    ben %10 veya %20 altına düşünce sarj etmeye başliyorum. bataryayı asla tam bitirmiyorum. buda li-poly pilin ömrünü kısaltmıyor.
    unutmadan ekliyim dedim.
  • Cevaplar için teşekkür ederim..

cihaz hiç kullanılmamıştı.. ilk değilde 2 3. şarjını flan ben yapmışımdır.. valla %15lerde iken takıyorum ve 1 saat beklediğimde %30 oluyor yavaş sağlıklı olsa bile bu durum sağlıklı durmuyor pek.. biraz daha kullanacağım çözemez isem servis falan bir yoluna bakacağım artık..
  • Şarj aletinin gerçekten orjinal olup olmadığından emin olun (ikinci el falan aldıysanız)
    Kullandığım en hızlı şarj olan cihaz g2. Yarım saatte doluyor desem abartmış olmam.
  • Vallahi 2. El aldigim dogrudur ama orjinal ambalajinda.. ayrica samsung orjinal saj aletiyle sarj ederken yavas sarj uyarisi veriyor orjinaline takinca uyari vermiyor ama abartmiyorum 7saatte ancak %100 oluuor

• Şarj aletine takılı olan USB koblosundan oluyor bendekide yavaş şarj etmeye başladı kablosunu değiştirdim düzeldi sende dene istersen.

• albright kullanıcısına yanıt
    Kendi yazılarımı gördüm mesajında.
    Bir ara forumda 1-2 konuda pillerle ilgili epey bir bilgi paylaşmıştım.
    Faydalanıldığını ve aktarıldığını görmek çok hoşuma gitti.
  • Evin elektrik hatti veya telefona format vs bunlara gerek yok arkadasar iki gundur bosa stres yapmisim:) ayni seyi yasayan arkadaslar sarj cihaziniz bozuk.. tek skinti bu:) gittim bugun servise hemen yenisini verdiler.. fatura vs sormadilar bile..

Hepinize tesekkur ederim sorun cozulmustur..

• suphion kullanıcısına yanıt
    sayende arastırmaların bana fayda sağladı emeğine teşekkür ediyorum arkadaşım :)
  • orjinal şarj adaptörüyle + biraz daha kısa bir kablo kullanarak deneyin.
    Optimus G'de aynı kombinasyonla çok bariz bir artış var.
  • Mrb arkadaşlar benimde g2 de bugün böyle bir sorun başladı
    telefonu şarja takıyorum %50 lerde falan iken şarj olma süresi 4 saat gözüküyor
    bu sorunu çözen varmıdır aranıızda
  • bende de var prizden prize evden eve semtten semt e değişiyor Allahtan benim evde baya hızlı oluyor.

• kabloda sorun bence

• EypSngl kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Aynı sorun bende de var. Alalı 6 gün oldu bugün değişim için götüreceğim. Başka şarjla da denemdim ama değişen bişey yok. Aynı telefondan arkadaşım da var ayni anda sarja takiyoruz batarya bos benim ki 6 saatte doluyo onun ki 3 saatte benim ki sabahı zor çıkarıyor onunki ertesi günü geciyor. Kullanim bakiminda ayni islemleri yapiyoruz.
  • konu hortlancak ama orjinal aletle 1.5 saatte oluyor bunun zararı var mı ?
    nasıl 3 saatte şarj olmalar falan anlamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: EypSngl

Evin elektrik hatti veya telefona format vs bunlara gerek yok arkadasar iki gundur bosa stres yapmisim:) ayni seyi yasayan arkadaslar sarj cihaziniz bozuk.. tek skinti bu:) gittim bugun servise hemen yenisini verdiler.. fatura vs sormadilar bile..

Hepinize tesekkur ederim sorun cozulmustur..

merhaba ürünün hakkında bilgi verir misin ben de lg g2 kullanıyorum Teknosadan aldım şarj aletim bozuldu, yani seninki gibi çok yavaş şarj ediyor.

Teknosaya götürdüm şarj aletimi ama cihaz ile alınan aksesuarlar garanti kapsamına girmiyor dediler bana :S

lg türkiye teknik servisi kullanan arkadaşlar yardımcı olabilecek olan varmı??
  • Tel teknosa garantili mi lg tr garantili mi?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.