Şimdi Ara

Skoda Octavia mı? VW Passat mı? VW Mahkemelik olmus...

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
96
Cevap
0
Favori
53.478
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Konuya marka değeri üzerinden, ilginç bir örnek vermek istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda, Almanya'da bir tüketici, otomobil üreticisi Volkswagen'i (VW) mahkemeye verdi. Gerekçesi, yine VW'nin sahibi olduğu Skoda'nın Octavia modeliyle, VW'nin Passat modelleri tamamen aynı olmasına rağmen, VW Passatt'ın 2 kat fiyata satılmasıydı. Dava tüketici mahkemesinde görüldü. Sonuçta, tüketici mahkemesi VW'yi haklı buldu. Çünkü, tamamen aynı olmasına rağmen VW'nin Passat modeli için reklam ve pazarlamada büyük yatırım yaptığını belirtti. Ardından, burada Passat ya da Octavia'yı seçmenin de tüketicinin tercihi olduğuna karar verdi.

Kaynak: Aksam Gazetesi,http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=52566,10,118

Sonuc: Octavia, Passat ayarında bir arabadır denilebilir.

• İyi de Octavia Golf platformunda üretiliyo, tamamen aynı değiller ki. Ayrıca aynı sınıfta da değiller.
  • Ya bi Passata bak manyak bir araç, bi skoda ya bak tip bence kötü....Ama güzel bir araç:..

Ya ben kompakt sınıfta Skodayı seçnen k Passata tercih edeyim...
  • O passata benziyen hatta aynısı başka bişidi Superb olabilir eski model
  • passat ile octavia aynı sınıf araç ha sanmıyorum ya .. eğer üretildiği malzemeler aynı ise passatla eşit değerde bir araç ise hayret bi durum olur yani..

tüketicinin açtığı dava mantıksız sonuçta arabayı aldırmaya zorlayan yok istediği fiyatı koyar..
  • tipi passattan güzel dahi olsa ki değil

heralde woswos fazla satılcak skoda kimm woswos kim yanından geçemez bile
  • Bence yalan yanlış bir haber. Bir kere Passat ve Octavia farklı kategorilerde araçlar. Octavia, Golf platformunda yani VW'nin kompakt sınıf platformu üzerine geliştirilen bir araç. Passat'ın o sınıftaki rakibi Supeb'dir. Onun fiyatı da Passat'a yakındır. Ama VW'in marka imajı yüzünden Golf'ün, Jetta'nın ve Passat'ın fiyatı Octavia'ya ve Superb'e göre biraz daha yüksektir.

Sonuçta gereksiz bir haber ve ben doğruluğundan şüpheliyim.
  • yaw herkez konuşuyoda araştırmıyo octavia nın içine binin bakalım golf rahatlıgımı var yoksa passatmı octavia golf platformunda deyip beın deli etmeyın allah aşkına arkadaşlar.ben 2 sınınde içine bindim araba komple aynı bı el fren ı dugmesız o kadar geri kalan herşey aynı yerınde.sizce neden bu kadar araç varken adam bunun için dava açıyor çunkı aynılar. tabı dava bencede gereksız tercıhe kalmış ama bana golf le aynı demeyın hey heylenıyorum
  • superb mi? passat mı? desek daha doğru olmaz mı??
  • quote:

Orjinalden alıntı: dincher

superb mi? passat mı? desek daha doğru olmaz mı??

evet daha doğru olur
  • bu habere sadece gülüyorum

passat=octavia öylemi
  • quote:

Orjinalden alıntı: blacksea533

yaw herkez konuşuyoda araştırmıyo octavia nın içine binin bakalım golf rahatlıgımı var yoksa passatmı octavia golf platformunda deyip beın deli etmeyın allah aşkına arkadaşlar.ben 2 sınınde içine bindim araba komple aynı bı el fren ı dugmesız o kadar geri kalan herşey aynı yerınde.sizce neden bu kadar araç varken adam bunun için dava açıyor çunkı aynılar. tabı dava bencede gereksız tercıhe kalmış ama bana golf le aynı demeyın hey heylenıyorum

heyhey kardeş, "platform" lafı el freni veya iç aksamdan biraz farklı bir şey...
  • akşam yalan haber yapmış derim ... böyle komik dava mı olurmuş? hadi oldu diyelim dünyada serbest ekonomi var istediği istediğini satar .... ayrıca alan mal herif hiçmi incelememiş 2 arabayı ... biz bile burada kısıtlı showroomlarda 3-5 arabaya bakabilirken onlar avrupada yüzlercesini görme fırsatını buluyor ... mahkeme diyememişmi "senin mallığın hemşerim diye" :)
  • skoda octavia ,vw golf platformundan çıktı.passat la uzaktan yakından ilgisi yok.

passat platformu ve nerdeyse tamamen aynı parçaları kullanan araç skoda superb dir.

daha bunu bilmeyen adam dava açsa ne olur açmasa ne olur.
  • Bu kasaların şasisi aynı ,ışıklarda fln küçük değişiklikler var bunu kastediyor arkadaş

SuperB

Passat

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FullPerfromance -- 11 Eylül 2006; 11:13:56 >
  • SuperB boyutlarıyla passatın biraz üstündeydi sanırım yanlış mı hatırlıyorum?
  • saçma sapan bi haber yaw
  • Şasileri bence tıpatıp aynı, ben ilk Samsun'da gördüğümde ağzım açık kaldı, Reno toros,dacia toros olayı gibi bişi bu
    quote:

Orjinalden alıntı: Loop

SuperB boyutlarıyla passatın biraz üstündeydi sanırım yanlış mı hatırlıyorum?
  • ustadım bu araclara bende bindim.. dogru soyluyorsun çok fazla ortak parça var buda wolkswagen in çalişma sekli adamlar olabildigince araclarında ortak parca kullanıyorlar maliyeti dusurmek için.Ama senin dedigin kadarda degil yani birebir aynı degil!!! en basitinden skodanın tavan dosemesinin uclarından salım yapmıs, iplikler sarkıyo sunger ucu gozukuyo ,koltuk dikişleri çok dikkatsizce dikilmiş ve çok dikkat çekici bir şekilde kotu duruyo on panel eklem yerlerinde bir çok uyumsuzluk var ki bunlar passatta kesinlikle boyle degil ki benim galeride aracı incelemek için içine bindigimde ilk dikkatimi ceken seyler oldu.Arac tabiki cok benzer.en temelde wolkswagen in motorunu kullanıyo motordaki tek far fotorun ustundeki plastik kapagın uzerindeki marka simgesi, aktarma organları aynı...amortisorler yine wolkswagenin kullandıkları...Ama kesinlikle oyle senin dedigin gibi birebir aynı degil yada sen aracları incelerken cok yuzeysel inceliyosun kapıların kapanısı yerine oturusu bile farklı....O yuzden bu kadar asabi yazılara gerek yok.burda insanlar bi şekilde ogrendikleri seykleri dogru veya yanlıs birbiriyle paylşasıyo yanlıs olanlarda bilgilerini duzeltiyo...

he bide bi aracın alt yapısının baska bi aractan alınması illaki o araca benzemesini gerektirmez,yeni arabanın,alt yapı alınan arabadan daha geniş dingil açıklığı daha geniş iz acıklıgı olabilir o nedenle araç golf alt yapısını kullansa bile passata benzetilmiş olabilir!!! bu tamamen bir tasarım meselesi baska hiçbirşey değil=)

hade kalın saglıcakla...

quote:

yaw herkez konuşuyoda araştırmıyo octavia nın içine binin bakalım golf rahatlıgımı var yoksa passatmı octavia golf platformunda deyip beın deli etmeyın allah aşkına arkadaşlar.ben 2 sınınde içine bindim araba komple aynı bı el fren ı dugmesız o kadar geri kalan herşey aynı yerınde.sizce neden bu kadar araç varken adam bunun için dava açıyor çunkı aynılar. tabı dava bencede gereksız tercıhe kalmış ama bana golf le aynı demeyın hey heylenıyorum
  • sen çok araştırmışsın belli...

bak şu linke bir oku bakalım:
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_recent_automobile_models_by_type#Small_family_cars_.2F_compact_cars_2

orda yazdığı gibi octavia küçük aile arabası, passat ta büyük aile arabası-orta boy oluyor. bazı arkadaşlar skoda superb passat la aynı boyda demiş o da yalnış: superb de tam boy aile arabası. passat ın bir üstü superb. octavia gold şasesi üzerine yapılan şişirme bir araba. bir skoda o kadar etmez.ama bizim vatandaşın alman hayranlığının gazıyla türkiye'de epeyce bir pahalı satılıyor. dışarda ucuz bir araba.

quote:

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.