Şimdi Ara

Çatı katına kombi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
2.023
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar dubleks konutumun çatı katını ayırmak istiyorum. Su elektrik dogalgazıda ayırmak istiyorum. Üst kat alttaki kombiden ısınıyor. Buraya yeni kombiyi taktırdığımda aşağı ile baülantısını nasıl kesiyoruz? Yeni kombi için tekrar dogalgaz tesisatımı çekilmesi lazım ve tekrar mı bedaştan gelip onay vermeleri gerekiyor? Üst kata doğalgaz saati takıyorlar mı? Takıyorlar ise nasıl ve nereye müraacaat etmem gereiyor? Şimdiden cevaplarınız için tşkler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İlk önce yapmanız gereken şey abonelik işlerini halletmeniz bence.
    Ondan sonra tesisat işine kalkışırsınız.
    Çünkü aynı eve, iki ayrı abonelik yapamayabilirsiniz.
    Bedaş da nasıl bilmiyorum ama bizim Çordaş da abonelik için tapu gerekiyor.
    Evin m2 sini falan yazıyorlar ve 200 m2 den büyük evlerden daha fazla abonelik bedeli istiyorlar.
    Siz evi bölmeye kalkışınca mevcut abone evin m2 si azalacak ve alacaklı duruma geleceksiniz falan.
    Ayrıca Çordaş ın en önem verdiği diğer evrak, o daireye ait bir su faturası.
    Adamlarda ki mantık, "belediye eğer su verdiyse biz de gaz veririz" mantığı.
    Bu durumda ev kaçak yapı bile olsa su faturası varsa gaz aboneliği yapıyorlar.
    Bence önce belediye de işinizi halledip su aboneliğini alın, ondan sonra Bedaş başvurun.
    Tesisat aşaması ise çok kolay.
    Büyük ihtimalle dubleks katında radyatörler için ayrı 2 li, 3 lü ya da 4 lü bir kollektör vardır.
    Zaten teras da olacağından kombiyi koymak için de bolca yeriniz vardır.
    Yapmanız gereken yeni kombiden, bu kolektörler kadar plastik boru ile hat çektirmeniz.
    Demir boru kısmı ise biraz karışık.
    Büyük ihtimalle merdiven boşluğundaki ana doğal gaz hattı sizin kapınızın önünde bitiyor.
    Önce onu çatı katına kadar yükseltmeniz lazım ve o kata yeni bir sayaç takılacak.
    Yani kolon tadilatı yapılıp, projelendirilecek ve tekrar gaz açımı yapılacak.
    Bu da binada ki tüm dairelerin gazı 1 günlüğüne kesilecek demektir. Herkesten olur yazısı almalısınız.
    Ondan sonra da daire içi kısmı var. Orası da ayrı projelendirip gaz açımı yapılacak.
    Tahmin ediyorum ki bu doğal gaz tadilatı işleri size 1500 TL civarında bir külfet çıkaracak.
    İkinci kombi ve onun plastik tesisatı da bir o kadar tutar.
    Velhasıl işiniz zor, çok mühim bir konu değilse bence değmez.
    Kolay gelsin

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.