Şimdi Ara

Hyundai Getz 1 depo yakıt rekorları. (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
455
Cevap
6
Favori
196.096
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: pampilo

Doblo Classic almak için gittiğim Ankara Kartaş Maltepe Fiat bayiindeki satıcıda bana kontağı açıp arabayı çalıştırdığım andan itibaren turbonun devrede olduğunu söylemişti.

Alıntıları Göster
    İmkansız demeyin. Suriye de olunca gayet süper oluyo. Düz yol ve beton asfalt. Agzına kadar full depo 35 TL ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: sansansan

İmkansız demeyin. Suriye de olunca gayet süper oluyo. Düz yol ve beton asfalt. Agzına kadar full depo 35 TL ;)

iyiymiş....
    gelirken bize bikaç bidon benzin getirin de tam olsun o zaman
  • quote:

Orijinalden alıntı: erkanerkan

quote:

Orijinalden alıntı: sansansan

iyiymiş....
    gelirken bize bikaç bidon benzin getirin de tam olsun o zaman

Alıntıları Göster
    Merhaba,
    Ben 2007 model 87000 de Getz 1.5 CRDI VGT 16 V aldım geçenlerde.

1 Depo ile en fazla 550 KM gidiyor. Bu normal mi sizce? Servise bir göstermem mi gerekir?Araç 2.el sonuçta belki bir problem vardır. Vites geçişlerim 2500-3000 devir arası. Aracı uzun yolda kullanmıyorum. En fazla moturu çalıştırıp 10 km falan gidiyorum. Buradaki yazıları okudum şuna da karar veremedim. 1800-2000 arası vites değiştirirsem motor boğulur gibi olduğu için bende toparlasın diye gaza biraz daha basacağım için(vites küçültmeye üşeneceğim :P) daha fazla yakıt tüketmeyecekmi? Aracın maksimum torku olan 2000-3000 arası değiştirmek daha iyi değilmi? Hesapladım km de 23 kuruş yakıyor ki bana çok geldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bekdik

Merhaba,
    Ben 2007 model 87000 de Getz 1.5 CRDI VGT 16 V aldım geçenlerde.

1 Depo ile en fazla 550 KM gidiyor. Bu normal mi sizce? Servise bir göstermem mi gerekir?Araç 2.el sonuçta belki bir problem vardır. Vites geçişlerim 2500-3000 devir arası. Aracı uzun yolda kullanmıyorum. En fazla moturu çalıştırıp 10 km falan gidiyorum. Buradaki yazıları okudum şuna da karar veremedim. 1800-2000 arası vites değiştirirsem motor boğulur gibi olduğu için bende toparlasın diye gaza biraz daha basacağım için(vites küçültmeye üşeneceğim :P) daha fazla yakıt tüketmeyecekmi? Aracın maksimum torku olan 2000-3000 arası değiştirmek daha iyi değilmi? Hesapladım km de 23 kuruş yakıyor ki bana çok geldi.

Alıntıları Göster
    2500 Devirde vites değiştirin arabayı 2000-2200 devir aralığında kullanmaya çalışın.

Benimde günlük kullanımım işe gider gelirken 10 km.

Araba tam ısınıyor benim yolum bitmiş oluyor.

O nedenle fazla yakması normal.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ebu Computer

2500 Devirde vites değiştirin arabayı 2000-2200 devir aralığında kullanmaya çalışın.

Benimde günlük kullanımım işe gider gelirken 10 km.

Araba tam ısınıyor benim yolum bitmiş oluyor.

O nedenle fazla yakması normal.

Alıntıları Göster
    2009 4HY ABS Benzinli 1.4 ile şehir içinde bir depo ile 385 km.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fortuneteller657

2009 4HY ABS Benzinli 1.4 ile şehir içinde bir depo ile 385 km.

Alıntıları Göster
    2006 1.4 Dohc manuel şanzıman , 26 Lt benzin ile şehir için 380 KM...
  • quote:

Orijinalden alıntı: BIXI MAN

2006 1.4 Dohc manuel şanzıman , 26 Lt benzin ile şehir için 380 KM...

Alıntıları Göster
    2007 1.4 Otomatik Benzinli 45 lt benzin ile şehir dışında 600 km şehir içide 150 km daha yol yapacak gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: trocero

2007 1.4 Otomatik Benzinli 45 lt benzin ile şehir dışında 600 km şehir içide 150 km daha yol yapacak gibi.

Alıntıları Göster
    bende geçenlerde full'dim depoyu. 590km de ışığı yandı. 10km daha gider herhalde. bunun yaklaşık 450km'si şehir dışı gerisi içerisi:) agrasif kullananda birisi de değilim. 3000 de vites atar, şehirler arası 100km/s de 5.viteste giderim.

araç 2005 model 1,3 düz vites getz.

çok yakıyo be abi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: audioslave

bende geçenlerde full'dim depoyu. 590km de ışığı yandı. 10km daha gider herhalde. bunun yaklaşık 450km'si şehir dışı gerisi içerisi:) agrasif kullananda birisi de değilim. 3000 de vites atar, şehirler arası 100km/s de 5.viteste giderim.

çok yakıyo be abi..

Depoyu Full yaptığın zaman 40 LT benzin aldıığını düşünürsek , 40 Lt benzin ile 590 Km yol yapmışın. Ortalam 6,8 Lt/100 Km gibi bir tüketim çıkıyor sonuçta.. Aracın hava filtresini , yağ filtresini , lastik basınçlarını bi kontrol ettir bence , bu çok farkettiriyor...

Benim şehir içi tüketim değerim artık standart duruma geldi ;
    26 LT benzin ile 380-400 Km yol yapıyorum tamamen şehir içinde... 7 LT / 100 km gibi bir tüketimim var şehir içinde..

Şehir dışı tüketimi de ilk defa bu haftasonu test ettim.

istanbul- çanakkale yaptım bu hafta sonu toplamda 650 Km yol yapmışım.. İki kişi , klima açık bir durumda 80-110 km arasında bir hızım oldu , hiç fazla basmadım , aracı yormadım...

40 LT benzin ile 650 Km yol yaptım , ortamala tüketimim 6,3 LT/100 Km lik bir tüketimim oldu...

Maşallah az yakıyor valla benim getz... arkadaşımda jazz var geçen hafta aynı yolda 5.5LT/100 km yakmış ki o daha süper bir tüketim...

Ama tabi motor teknolojisi olarak jazz teknolojisi her zaman daha önce getz e göre..
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: audioslave

çok yakıyo be abi..

Depoyu Full yaptığın zaman 40 LT benzin aldıığını düşünürsek , 40 Lt benzin ile 590 Km yol yapmışın. Ortalam 6,8 Lt/100 Km gibi bir tüketim çıkıyor sonuçta.. Aracın hava filtresini , yağ filtresini , lastik basınçlarını bi kontrol ettir bence , bu çok farkettiriyor...

Benim şehir içi tüketim değerim artık standart duruma geldi ;
    26 LT benzin ile 380-400 Km yol yapıyorum tamamen şehir içinde... 7 LT / 100 km gibi bir tüketimim var şehir içinde..

Şehir dışı tüketimi de ilk defa bu haftasonu test ettim.

istanbul- çanakkale yaptım bu hafta sonu toplamda 650 Km yol yapmışım.. İki kişi , klima açık bir durumda 80-110 km arasında bir hızım oldu , hiç fazla basmadım , aracı yormadım...

40 LT benzin ile 650 Km yol yaptım , ortamala tüketimim 6,3 LT/100 Km lik bir tüketimim oldu...

Maşallah az yakıyor valla benim getz... arkadaşımda jazz var geçen hafta aynı yolda 5.5LT/100 km yakmış ki o daha süper bir tüketim...

Ama tabi motor teknolojisi olarak jazz teknolojisi her zaman daha önce getz e göre..

Alıntıları Göster
    tatilde benzin tüketimi ile ilgili yaptığım denemeler ve sonuçlar ; 2006 1.4 97 hp getz

aracın depo fulledim(42 lt) 700 km şehir dışı ortalama 100km/h tekrar benzin aldım (41.7 lt) ortalama 6 litre yaktı. araçta klima 1.seviyede çalıştı aracı fazla sıkıştırmadan sakin kullanım.

dönüşte (41.3 lt) 600 km ortalama şehir dışı 120km/h tekrar benzin (41.1 lt) ortalama 7 litre yaktı. klima 2.seviye ve agresif bir kullanım tarzı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-DA7034F2D

tatilde benzin tüketimi ile ilgili yaptığım denemeler ve sonuçlar ; 2006 1.4 97 hp getz

aracın depo fulledim(42 lt) 700 km şehir dışı ortalama 100km/h tekrar benzin aldım (41.7 lt) ortalama 6 litre yaktı. araçta klima 1.seviyede çalıştı aracı fazla sıkıştırmadan sakin kullanım.

dönüşte (41.3 lt) 600 km ortalama şehir dışı 120km/h tekrar benzin (41.1 lt) ortalama 7 litre yaktı. klima 2.seviye ve agresif bir kullanım tarzı..

Alıntıları Göster
    Güzel bir tüketim.. benzinli bir araç ile uzun yolda 6 Lt nin altında tüketim olması zaten çok istisnai bir durum.. Hem ortalama hızın da makul düzeylerde öyle tınn tınn gitmemişin yani + klima açık durumda olması da tüketim için bir fark...

Benim benzinli araç ile şahit olduğum en az tüketim arkadaşımın Jazz ı ile Çanakkale ye gitmiştik geçen sene 5.5 Lt ortalama yakıt tüketimi vardı. Araç otomatik vites ve sıcak bir havada klima açık olarak gitttik. (21 derece ye ayarlı olarak çalıştı klima)

Bilinçli kullanıldığı takdir de Getz de makul ölçülerde tüketim değerlerine sahip olabiliyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: opxito

quote:

Orjinalden alıntı: silverbr

Merhaba arkadaşlar..

2 hafta önce 2007 model dizel getz aldım. Yakıt tüketimi bilgi ekranında en son oratlama 7.6 olarak gözüküyor. Kitapçığında 5.5 litre yazmasına rağmen bu denli tüketmesi üzerine servisi aradım. Bana kış sarları, aracın yeni olduğu ve devirli kullanmamaız gerektiği gibi şeyler söyleyip tüketimin normal olduğunu belirttiler. Sizcede normal mi ? ne yapmam lazım.

Evet bence de normal.Yalnız anlık tuketimi görmen için göstergede sarfiyat seçenegi sırasında sıfırlama tuşuna basarsan ne kadar sık aralıklarla degiştigini göreceksin.mesela yokuş aşagı inişte yuksek viteste gaza basmazken 1 lt nin altında bile degerler cıkabiliyor.Senin araba hayırlı olsun.88 mi 110 hp mi?

Alıntıları Göster
    1 ay önce 2004 Getz 1,3 benzinli aldım. Şu an ortalama yakıt tüketimim 100 km de 8,5 L veya km başına 31 kuruş (şehiriçi). Bu değerler sizce normal mi?
    Lastiklerimin havasını kontrol ediyorum ve mümkün olduğunca 2500 - 3000 devirin üstüne çıkmamaya çalışıyorum. Sizce daha ne yapabilirim bu değerleri azaltabilmek için? Selamlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: ICS

1 ay önce 2004 Getz 1,3 benzinli aldım. Şu an ortalama yakıt tüketimim 100 km de 8,5 L veya km başına 31 kuruş (şehiriçi). Bu değerler sizce normal mi?
    Lastiklerimin havasını kontrol ediyorum ve mümkün olduğunca 2500 - 3000 devirin üstüne çıkmamaya çalışıyorum. Sizce daha ne yapabilirim bu değerleri azaltabilmek için? Selamlar.

Alıntıları Göster
    Bir depo ile Eskişehir gidip geldim getz 1.4 dohc motor 2006 standart 680 km 700 yapardımda tırstım :)gittim benzin aldım... Trafikte yani istanbul içinde hiç ölçemdim arabayı bir hafta sonu kullanıyorum zaten 2005 sonu 2006 çıkışlı araba hala 44.000 de :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi grafiker -- 6 Temmuz 2010; 17:49:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: grafiker

Bir depo ile Eskişehir gidip geldim getz 1.4 dohc motor 2006 standart 680 km 700 yapardımda tırstım :)gittim benzin aldım... Trafikte yani istanbul içinde hiç ölçemdim arabayı bir hafta sonu kullanıyorum zaten 2005 sonu 2006 çıkışlı araba hala 44.000 de :)

Alıntıları Göster
    2006 model dizel eski kasa getzimle ankaradan depoyu ağzına kadar doldurup bandırma çanakkale oradan akçay'a kadar gittim ve mazot aldım.120 tl lik mazot aldı yine boğazına kadar dolumla.876 km yol gitmişim bu mazotla.km rede 136,98 krş yakıt yakmış oldum.oradan aldığım 120 tl lik mazotlada tekrar aynı güzergahtan geri döndüm ve 899 km rede araç.hemen hemen çeyrek depoya yakın mazot var içinde.bi 60-70 kmre daha gider tahminim.bu arada 3 kişi bagaj dolu yolun yarısında klima açık gittim ve geldim.90-100 ve en fazla 110 km sürat yaptım.sakin bir sürüşle yakaladım bu km'reyi.ama geçen sene aynı yolda 1006 km reyi görmüştüm 1 depoyla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: JETDEVRİYE

2006 model dizel eski kasa getzimle ankaradan depoyu ağzına kadar doldurup bandırma çanakkale oradan akçay'a kadar gittim ve mazot aldım.120 tl lik mazot aldı yine boğazına kadar dolumla.876 km yol gitmişim bu mazotla.km rede 136,98 krş yakıt yakmış oldum.oradan aldığım 120 tl lik mazotlada tekrar aynı güzergahtan geri döndüm ve 899 km rede araç.hemen hemen çeyrek depoya yakın mazot var içinde.bi 60-70 kmre daha gider tahminim.bu arada 3 kişi bagaj dolu yolun yarısında klima açık gittim ve geldim.90-100 ve en fazla 110 km sürat yaptım.sakin bir sürüşle yakaladım bu km'reyi.ama geçen sene aynı yolda 1006 km reyi görmüştüm 1 depoyla.

Alıntıları Göster
    araç alırken yakıt tüketimi konusunda yine en önemli veri fabrika verisidir. Bu veriler 2004/3/EC standardına göre ölçülmektedir. aynı marka-model araçlar karşılaştırılırken bile kullanıcıların kendi değerleri; kendi sürüş tarzları, bulundukları şehrin trafik durumu, hava sıcaklıkları, rakım, araçlarının bakım durumları gibi mukayese etmeyi imkansız kılan etkenlere bağlıdır.

ayrıca Turboşarzlar motor çalıştığı sürece döner denilmiş. Motor çalıştığı sürece dönmezler. bu bir pervaneyi karşısından üfleyip belirli bir hava akış hızı yakalayamadan onu dönderemememiz gibidir. ne zaman hava akışı o pervanenin kütle ataletini ve sürtünmeleri yenerse o zaman dönmeye başlar.

düşük devirlerde türbinlerin dönmeye başlamaları için küçük seçilmeleri, kütlelerinin az olmaları istenir. fakat küçük turboların dönmeye başlamaları kolay olsa da yüksek devirlerde üretebilecekleri hava debileri yetersiz kalır.
    büyük turbolardada türbin kütlelerinin büyüklüğünden dolayı ilk dönmeye başlaması için gereken motor devirleri yükselir.
    Bunun sonucunda kullanıcılar veya tasarımcılar, ya düşük devirlerde motora fayda sağlayabilen yüksek devirlerde yetersiz kalan turbolar, ya da düşük devirlerde faydasız olan ama yüksek devirlerde fayda sağlayan turbolar arasında seçim yapmak zorunda kalırlar.
    Bu problemi aşmak için biri küçük biri büyük iki turbo takılabilmektedir. rally araçlarında bu gibi çift turbo çözümleri kullanılmaktadır.
    Ayrıca Hyundailerdeki Vgt turbolarda türbin pervanelerinin geometrilerini sürekli değiştirerek hem küçük hem büyük devirlerde dönebilmekte sürekli fayda sağlayabilmektelerdir. ayrıca volkswagen deki TSI motorlarda bu problemi aşmak için özel tasarımlar yapılmıştır.
  • arkadaslar 2011 model yeni aldıgım getz crdi ın yakıt tüketim degerleri

0-500 km arası dizel lt fiyatı 3120 tl shell den alınan deponun agzına kadar doldurulması ve yakıtın görülmesi kaydıyla

sehir içi sehir dışı karışık 120 km geçmemek kaydıyla km başına tüketimi 181 tl

500-980 km arası sehirler arası kütahya ankara 90 km sabit hzdaki yakıt tüketimi km başına 142 tl

yarın ankara istanbul otabanda 800 km daha yapacagım dönüşte yakıt tüketimini yazacagım yakıt shell den 3100 tl den alıyorum depo full bakalım ne yakacak yeni arabanın rodaj süresi en az 5000 km fazla yaktıgını ununtmamak lazım daha sonra düseçektir bu benim 4 dizel arabam oldugu için tecrübeli sayılırım

bu arada deposu 45 lt agzına kadar doldurusanız 50 lt alıyor ısık yandıgında depoda 5 lt yakıt kalıyor

aracımın lastıklerı 185 75 r 14 ve nitrojen ile doldurulmustur

ayrıca 90 km sabıt hız derken gercekten 90 km gecmem ve anı hızlanmam veya durmam gaz pedalınada cok yumusak basarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: umit-tuncay

arkadaslar 2011 model yeni aldıgım getz crdi ın yakıt tüketim degerleri

0-500 km arası dizel lt fiyatı 3120 tl shell den alınan deponun agzına kadar doldurulması ve yakıtın görülmesi kaydıyla

sehir içi sehir dışı karışık 120 km geçmemek kaydıyla km başına tüketimi 181 tl

500-980 km arası sehirler arası kütahya ankara 90 km sabit hzdaki yakıt tüketimi km başına 142 tl

yarın ankara istanbul otabanda 800 km daha yapacagım dönüşte yakıt tüketimini yazacagım yakıt shell den 3100 tl den alıyorum depo full bakalım ne yakacak yeni arabanın rodaj süresi en az 5000 km fazla yaktıgını ununtmamak lazım daha sonra düseçektir bu benim 4 dizel arabam oldugu için tecrübeli sayılırım

bu arada deposu 45 lt agzına kadar doldurusanız 50 lt alıyor ısık yandıgında depoda 5 lt yakıt kalıyor

aracımın lastıklerı 185 75 r 14 ve nitrojen ile doldurulmustur

ayrıca 90 km sabıt hız derken gercekten 90 km gecmem ve anı hızlanmam veya durmam gaz pedalınada cok yumusak basarım
    Arkadaşlar araçlarınızın yakıt tüketim değerlerini verirken "Ağır Vasıta şöförü" jargonu olan Km başına kuruş hesabı yerine 100km / Lt olarak verriseniz ilerleyen zamanlarda bile verdiğiniz bilgilerin bir değeri olur düşüncesindeyim.

Şimdi aldığınız mazot fiyatı ile iki ay sonraki aynı olmayacağı için verdiğiniz değerlerin ilerki zamanlarda bir önemi kalmıyor. Topice girip bilgi almak isteyen yeni arkadaşlar muhasebeci hesabı gibi kuruşlardan başka bi şey görmüyorlar..

Saygılar...
  • quote:

Arkadaşlar araçlarınızın yakıt tüketim değerlerini verirken "Ağır Vasıta şöförü" jargonu olan Km başına kuruş hesabı yerine 100km / Lt olarak verriseniz ilerleyen zamanlarda bile verdiğiniz bilgilerin bir değeri olur düşüncesindeyim.

Şimdi aldığınız mazot fiyatı ile iki ay sonraki aynı olmayacağı için verdiğiniz değerlerin ilerki zamanlarda bir önemi kalmıyor. Topice girip bilgi almak isteyen yeni arkadaşlar muhasebeci hesabı gibi kuruşlardan başka bi şey görmüyorlar..

Saygılar...

Alıntıları Göster
    5 seene elantraya bınmıs olarak getzın cok yaktıgı acık.aslında hyundaıler cok yakıo bence...bende jazz var arkadaslar sehir içi 5,7-5,9 arası klıma acık uzun yol klıma kapalı 100 km hızla 4,5 4,7 yakıo.yanı gostergesı ole.ankradan ızmere ggeldım 100 tllık benzın aldım ankarada.ceyrek depo cızgısının azıcık altında ıdı.bu arada 125 tlye doluo depo benzın yıyısınden jazzdan ıyısı yok bence..
    ..
  • quote:

Orijinalden alıntı: imbus_civata

5 seene elantraya bınmıs olarak getzın cok yaktıgı acık.aslında hyundaıler cok yakıo bence...bende jazz var arkadaslar sehir içi 5,7-5,9 arası klıma acık uzun yol klıma kapalı 100 km hızla 4,5 4,7 yakıo.yanı gostergesı ole.ankradan ızmere ggeldım 100 tllık benzın aldım ankarada.ceyrek depo cızgısının azıcık altında ıdı.bu arada 125 tlye doluo depo benzın yıyısınden jazzdan ıyısı yok bence..
    ..

Haklısın arkadaşım ,

B sınıfı içerisinde benzinli araç olarak Honda jazz ve Mıtsubıshı Colt bu segmentin en az yakan araçları sanırım. Arkadaşım da da Jazz var. İstanbul-Çanakkale ye gittik klima 21 dereceye ayarlı ve yol boyunca hiç kapatmadık. 100TL lik yani 26 Litre benzin aldık yola çıkmadan araca hız olarak 100- 120 Km arasında gittik. Toplamda 520 Km yol yaptık ve 5 Lt yakıt tüketimi vardı..

Hyundai inin DOHC motorları gerçekten çok yakar. Ben Getz ile istanbul gibi deli trafiği olan bi yerde , çoook çoook dikkat ederek şehir içinde 26 Lt benzin ile 370 Km yol yapabiliyorum. 7 Lt gibi bir ortalama tutturabiliyorum. Ancak biraz aracı devirli kullanyım ortalam çok rahat 8-9 Lt leri bulabiliyor...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: imbus_civata

..

Haklısın arkadaşım ,

B sınıfı içerisinde benzinli araç olarak Honda jazz ve Mıtsubıshı Colt bu segmentin en az yakan araçları sanırım. Arkadaşım da da Jazz var. İstanbul-Çanakkale ye gittik klima 21 dereceye ayarlı ve yol boyunca hiç kapatmadık. 100TL lik yani 26 Litre benzin aldık yola çıkmadan araca hız olarak 100- 120 Km arasında gittik. Toplamda 520 Km yol yaptık ve 5 Lt yakıt tüketimi vardı..

Hyundai inin DOHC motorları gerçekten çok yakar. Ben Getz ile istanbul gibi deli trafiği olan bi yerde , çoook çoook dikkat ederek şehir içinde 26 Lt benzin ile 370 Km yol yapabiliyorum. 7 Lt gibi bir ortalama tutturabiliyorum. Ancak biraz aracı devirli kullanyım ortalam çok rahat 8-9 Lt leri bulabiliyor...

Alıntıları Göster
    1 - Arabada en cok hangisi yakıtın cok gitmesine sebeptir?
    Düşük devir mi ( 2000 - 3000 ) ?
    Yüksek devir mi ( 3000 - 4000 ?

Yoksa hızın 100 km üzerine çıkması mı?

2 - Arabayı yormaya gerek yok teriminden kastedilen nedir?
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.