- x
Hyundai Getz 1 depo yakıt rekorları.
446 Cevap141125 Görüntüleme7 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<      [2] 4 5 6 7 8      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

638 Mesaj
26 Ekim 2006; 14:05:35 

quote:

Orjinalden alıntı: silverbr

Merhaba arkadaşlar..

2 hafta önce 2007 model dizel getz aldım. Yakıt tüketimi bilgi ekranında en son oratlama 7.6 olarak gözüküyor. Kitapçığında 5.5 litre yazmasına rağmen bu denli tüketmesi üzerine servisi aradım. Bana kış sarları, aracın yeni olduğu ve devirli kullanmamaız gerektiği gibi şeyler söyleyip tüketimin normal olduğunu belirttiler. Sizcede normal mi ? ne yapmam lazım.

Evet bence de normal.Yalnız anlık tuketimi görmen için göstergede sarfiyat seçenegi sırasında sıfırlama tuşuna basarsan ne kadar sık aralıklarla degiştigini göreceksin.mesela yokuş aşagı inişte yuksek viteste gaza basmazken 1 lt nin altında bile degerler cıkabiliyor.Senin araba hayırlı olsun.88 mi 110 hp mi?

330 Mesaj
26 Ekim 2006; 14:11:19 

ben daha ekonomik olarak deneme fırsatı bulamadım fakat

bir depo ile 300km yol yapıyorum tabi aracın otomatik olmasını ve sıkıştırmamı eklersek normal :D

2006 Getz 1.4 Doch otm - Gökyüzü mavi :)

P5B Deluxe/WiFi-AP Edition // PENTIUM D 3.0Ghz dual core // MSI 8800GTS oc edition// KINGSTON hyperx ddr2 1066mhz 4gb(4*1) // Samsung 750gb 32mb sata2 // SEAGATE 160GB 7200RPM SATA2 NCQ //CoolerMaster CM690 + 600w psu // Asus 20x Sata Dvd-rw

14 Mesaj
26 Ekim 2006; 15:53:35 

Teşekkürrler opxito

Benimki 88 hp.. Ben ankarada oturuyorum. Şehir içinde yaklaşık 1 depo ile na kadar gidebilirim acaba ? Bide göstergedeki 7.6 rakamı her 100 km de ki tüketim değil mi ?

2007 açık mavi dizel getz

638 Mesaj
27 Ekim 2006; 10:06:55 

quote:

Teşekkürrler opxito

Benimki 88 hp.. Ben ankarada oturuyorum. Şehir içinde yaklaşık 1 depo ile na kadar gidebilirim acaba ? Bide göstergedeki 7.6 rakamı her 100 km de ki tüketim değil mi ?

Göstergedeki 7.6 rakamı 100 km deki tüketim.Yani daha önce rakamı sıfırladıgın andan itibaren kullanım şartlarına göre yaptıgın tüketim ile sonraki şartlarda yaptıgın tüketim ortalamasını alıp 100 km böyle gidersen yakacagın lt budur anlamında.Aynen kalan akaryakıtla gidebilecegin km de degişiyor.

5 Mesaj
9 Kasım 2006; 19:58:12 

Merhabalar bende 2007 getz dizel kullanıcısıyım.. aracı yeni aldım şuana kadar memnunum bir depo yakıt ile yaklaşık uzun yolda 950 - 1000 km arasında yol yaptım.. herkese iyi sürüşler dilerim..

39 Mesaj
19 Kasım 2006; 23:43:26 

Bu forumun kulanıcılarından şunu rica ediyorum. Bu konuda gerçekten bilgili olanlar şu sıkıntıma cevap verebilirler mi: Yeni bir araç alıcağım ve honda jazz ile hyundai getz arasında büyük bir kararsızlık yaşıyorum.
Bu iki modelin 1.4 (hyundai) ve 1.3 (honda)- bunlar iki modelinde en düşük motor hacimli olanları- benzin sarfiyatı açısından verilerle bir değerlendirmesini ve karşılaştırmasını yapabilecek arkadaş varsa çok memnun olurum..

2007-1.5 VGT HY KLM 88 PS SİYAH

129 Mesaj
14 Aralık 2006; 15:43:41 

Abim uzun yolda getz 1.3 ile 750 km yapmış kesin olarak bilmiorum ama öle bişey işte

175 Mesaj
14 Aralık 2006; 20:22:36 

[/quote]

hackersun, sana bir sır vereyim ama sakın kimseye söyleme, aramızda kalsın:

Turbo HERZAMAN devrededir. Turbonun anlık devreye girmesi, anlık devreden çıkması, devreye girdiği-çıktığı devir bandı diye birşey yoktur. Kontağı çevirdiğin andan itibaren turbo devrededir ve kontağı kapatana kadar da devrede kalır.. Aman sakın kimseye söyleme, aramızda kalsın
[/quote]

bu söylediğini bütün turbo motorlu seri üretim araçlar içinmi söylüyorsun yoksa sadece yakıt değerleri verilen araç içinmi

755 Mesaj
15 Aralık 2006; 2:20:38 

quote:

Orjinalden alıntı: altunpul

bu söylediğini bütün turbo motorlu seri üretim araçlar içinmi söylüyorsun yoksa sadece yakıt değerleri verilen araç içinmi

transit connect var ve turbo 3000 devirden sona dereye giriyor...tdci tubo dizel 2004 model 90 beygir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yunemars -- 15 Aralık 2006; 2:21:33 >

"TÜRKIYE'DE ILK OLARAK YAPILACAK ÜÇ ŞEY VAR. BUNU YAPMADIKÇA BU IŞLER OLMAZ. MAARIF, EKONOMI VE SAVUNMA MILLÎ OLACAK. BUNLARI SEN KUMANDA EDECEKSIN, EL ALEME KUMANDA ETTIRIRSEN BÖYLE OLUR. BIZ SAVUNMAYI NATO'YA VERMIŞIZ, EKONOMIYI AMERIKA'YA VERMIŞIZ. BAKIN MUSTAFA KEMAL’IN AĞZINDAN HIÇBIR ZAMAN ‘GARPLILAŞACAĞIZ’ LAFI ÇIKMIYOR.GAZI, BÜTÜN NUTUKLARINDA ‘MUASIR MILLET OLACAĞIZ’ DIYOR.MUASIRLAŞMANIN MUADILI ÇAĞDAŞLIKTIR, BATILILAŞMA DEĞIL. İSMET İNÖNÜ ILE BIRLIKTE BAŞLAMIŞTIR BU BATICI DEĞIŞIM.. OYSA CUMHURIYET KURULUR KURULMAZ MUSTAFA KEMAL’IN ILK IŞLERINDEN BIRI TÜRK DIL VE TARIH KURUMLARINI KURMAK OLMUŞTUR." ATTİLA İLHAN

3 Mesaj
18 Aralık 2006; 15:18:34 

bende 2004 1.3 gls benzinli aldım ama su anda 250 civarı yakıyo-260 da olabiliyo- araçta motor küçük olduğu için ister istemez yüksek devirde kullanıyorum 3. viteste 60 km ye geldiğinde bile neredeyse 3000/deviri gösteriyo--buda aracın çok yakmasına sebebiyet veriyo..açıkcası 3 bin ytl daha verip dizel almadığıma pişmanım

"tanrım onun düşleri hep gerçek olsun benim biraz sevabım varsa"

8 Mesaj
25 Aralık 2006; 15:45:43 

arkadaşlar bende de 2005 1,3 gls var yazın ağustos ayında yani 38,5 litre ile 650 km yaptım yani bugünün hesabına göre uzun yolda 159ykr şehir içide 180ykr yakıyo..

ve ayrıca benim depo sanırım 40 litre

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakan@34 -- 25 Aralık 2006; 15:47:30 >

hakan İST
hakankhas@hotmail.com

6 Mesaj
7 Ocak 2007; 13:54:07 

arkadaşlar 2005 model 1.3 getz gls almayı düşünüyorum fakat özellikle yakıtı konusunda yazılanları okuduktan sonra tereddüte düştüm lütfen bilen varsa teknik verileri yazabilir mi?

1396 Mesaj
8 Ocak 2007; 3:30:17 

Şehir dışında 6 Litre şehir içinde 8-8,5 Litre.

Saygılarla...

Artık 3 kişiyiz. Bir ben , bir keyfim ve birde keyfimin kahyası...

4091 Mesaj
8 Ocak 2007; 3:56:44 

ben 1.3 benzinli kullanıyorum, şehir içinde normal kullanımda 7.3 lt yi geçmedi... şehir içi dışı ortalama 6.6 lt yakıyorum. gayet iyi, bu biraz da sizin stilinize bağlı.. çok bağırtırsam 8,5 yakıyor ama ucuruyorum o zaman arabayı.. şehir içi normal 7.3

6 Mesaj
8 Ocak 2007; 13:50:20 

1.3 benzinli kullanan arkadaşlar yolda aracın her yerinden ses geldiği söyleniyor ayrıca aracın performansı nasıl? teşekkür ederim

6 Mesaj
8 Ocak 2007; 14:05:24 

quote:

Orjinalden alıntı: trockok

Abim uzun yolda getz 1.3 ile 750 km yapmış kesin olarak bilmiorum ama öle bişey işte

bu araçların depoları 40 litre değil mi?

6 Mesaj
8 Ocak 2007; 14:09:12 

quote:

Orjinalden alıntı: trockok

943 Mesaj
8 Ocak 2007; 14:32:09 

ihg 70 arkadaşımıza verdiği bilgilerden hazırlamış olduğu titiz çalışmadan dolayı tebrik ediyorum olmaz bişey değildir sanırım fabrika verilerini yakalamak gerçi kendiside detaylı olarak anlatmış ki yakıt fişlerini toplaması ve excel formatında dosya hazırlamasından belli bu ekonomik kullanma işi baya değişken faktörlere bağlı kullanılan yakıt istasyonu kullanılan yakıt aracın bakımı trafik hepsi içinde ben ihg arkadaşımı gerçek ten kutluyorum ben bu değerlere yaklaşamadım bile araç şehir içi 150 den başlıyor 180 tl yakıyor uzun yolda ise 135 km 4-4,5 lt ile sakarya ereğli arası yaptım 80-90 km hız değerinde bu arada benim araç 2005 crdi getz

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

4091 Mesaj
8 Ocak 2007; 14:49:55 

şahin1, öncelikle aracın bazı yerlerinden sesler geldiği doğru. Ama bu her getz de olcak diye bişey yok tabi ki, sizin şansınız veya kullandığınız güzergahta bunda etkilii.

getzlerin deposu bence ya 50 lt. 45 olarak geçiyor ama, tamamen boşaldığında 5 lt daha alabileceğini tahmin ediyorum. dibinde çok az benzin varken 47 lt aldığını hatırlıyorum.

performans olarak, üst devirlerde gerçekten fena değil ama alt limitlerde ekonomik mod diyorum ben ona çok fazla şeyler beklememek lazım ama yeterli.. üst devirlerde vs sollamalarda bir problem yaratmıyor. ben aracımın performansından memnunum açıkçası.

18 Mesaj
8 Ocak 2007; 15:02:23 

quote:

Orjinalden alıntı: ihg70

Tamam işte, Getz'inkini anlat bana. Getz'in turbosu (VGT) nasıl çalışmaya başlıyor, nasıl devreye giriyor, nasıl duruyor..
anlat işte öğrenelim.. (VGT, VNT, VTG vs)

Getz'in kontağını çevirdiğin zaman turbonun kanatçıkları dönmüyor mu? Turbo çalışmış olmuyor mu? hareketsiz mi?

Mesala rölantide iken Getz'in tubosu duruyor mu? yani kanatçıkları dönmüyor mu ? Rölantide kanatçıkların devri yok mu? Eğer duruyor(devreden çıkıyorsa) nasıl dönmeye başlıyor bir daha? Buzdolabı kompresörü gibi mi bu? yani devreye bir giriyor bir çıkıyor..

nitye kaçak güreşiyorsun... senden turbonun devreye girmesini-çıkmasını anlatmanı/ ispatlamanı istiyorum..
anlatımla
belgeyle
link vererek
döküman vererek
kaynak göstererek...

bilmiyorsan bilmiyorum de ve daha fazla uzatma, bilmeden salladın diye seni burada linç edecek değiliz, bilmediğin halde ne diye bu kadar uzatıyorsun
biliyorum diyorsan beni ikna et.
beni ikna edemezsen (anlatarak, göstererek) inanacağım tek şey (burayı okuyan diğer insanların da) desteksiz attığın, bilmeden kulaktan dolma bilgilerle burada salladığın.. başka birşeye inanacak değilim.

Ben aksini iddia ediyorum. İster Turboşarj (egzos gazıyla çalışanlar), ister Süperşarj (senin bahsettiğin, gücünü direk bağlantıyla motordan alan) olsun, Turbolar kontağı çevirdiğin anda çalışmaya başlar, motor susana kadar da çalışır. Her zaman devrededirler.
Turbonun devreye girmesi-çıkması diye birşey yoktur. Bu kulaktan dolma bir bilgidir.

Ben bir insanın motordan anlayıp anlamdığını bu şekilde anlıyorum. Bir nevi turnusol kağıdı gibidir. Bilgili-bilgisiz ayrımını belirgenleştirir. Genelde bilgisiz insanalar tarafından bu şekilde ifade edilir.

Hadi sen bana bunun aksini İSPAT et!! görelim ne kadar sağlam bir bilgin varmış.

Üstad Süpersin..

Önemli olan bilmemek değil, öğrenmemek. Bir laf vardı; Bir şeyi bildiğini sanan, bilmeyenden çok daha tehlikelidir..

www.GetzFanClub.com

943 Mesaj
8 Ocak 2007; 17:04:46 

royartar getzin depo 45 litre ve her çizgi aralığı 10 lt en üst fulden sonrada 5 litre alıyor denemelerle sabittir

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

4091 Mesaj
8 Ocak 2007; 17:08:58 

bence 50 lt. bende denedim baya cunku.. diger kullanicilardan da fikir almak lazim

346 Mesaj
8 Ocak 2007; 17:17:25 

Arkadaşlar aracım, Başak Sigorta'dan kaskolu.
28 aralık tarihinde zabıtlı bir kazaya bağlı küçük bir sürtme nedeniyle servise götürdüm. Aynı hasarı Autoking bir günde yapacağını belirtmiş ve yazılı bir form ile randevu da vermişti.

Bugün itibari ile araç tamirini bitiren servisim, 'Kasko'dan onayınız geldi. Şimdi teslim yazısını bekliyoruz, gelmesi perşembeyi bulur' diyor (Önce p.tesi, bugün gittiğimde ise perşembe denildi. Bence teslim tarihi belirsiz).

AutoKing'in bir günde yaparız sözünü anımsattığım sigortacım, 'Kasko ekspertizi aracın mini onarım kapsamında yapılmasına hükmetmedi, onlar size yanlış bilgi vermiş' görüşünde.

* Peki 20 cm'lik sürtünme (göçüksüz boya işi) için bu kadar uzun süre beklemem normal mi?

* Sigorta poliçemi okuyunca her gün için 5 lira tazminat ya da yedek oto verileceğinden bahsetmiş. İşi çabuklaştırmak için bu hakkımı mı talep etmeliyim?

* Bu durumda haklarım neler?

Şimdiden yardımlarınız ve paylaştığınız deneyimleriniz için teşekkürler.

2006 Getz 1.4 DOHC 97 hp siyah

84 Mesaj
8 Ocak 2007; 17:27:18 

arkdaşalar bende 2007 crdi war şehirler arası dahil 700 den fazla yapamadım bayramda 630 km yapabildim gerçelten bu kdar km yapabiliomusnuz benim kulanmamda gerçekten bi arıza war herlde

566 Mesaj
8 Ocak 2007; 17:37:54 

700 den az yapmadım ben, bir sorun olmalı, yüksek devirde mi kullanıyorsun sürekli benzinli gibi ?
quote:

Orjinalden alıntı: sesen14

arkdaşalar bende 2007 crdi war şehirler arası dahil 700 den fazla yapamadım bayramda 630 km yapabildim gerçelten bu kdar km yapabiliomusnuz benim kulanmamda gerçekten bi arıza war herlde

GETZ 2006 1.5 VGT CRDİ 88 PS ÇHY KLM ABS+EBD AÇIK GRİ

84 Mesaj
8 Ocak 2007; 17:42:05 

yok genelde dikkat ediyorum aslında ilk aldığımda y.devirli kullanıyordum şimdi dikketli kullanıyorum ama yine de düşmedi bayramda boluya gittim 1 depo ile 630 gitti genelde basarak gittim dönüşte fazla basmadım 120'yi geçmedim onda da 75 ytl mazotla 500 km yaptı

14 Mesaj
8 Ocak 2007; 18:32:12 

Nasıl yani!

Aracımın ön camı patladı. Kaskom (Anadolu) aynı gün yaptı.

Araç pert olmadı ya!

Belki de Hyundai Servis'in işgüzarlığı. Yine de iş acentede bitiyor...

quote:

Orjinalden alıntı: belirsizlik

28 aralık tarihinde zabıtlı bir kazaya bağlı küçük bir sürtme nedeniyle servise götürdüm. Aynı hasarı Autoking bir günde yapacağını belirtmiş ve yazılı bir form ile randevu da vermişti.

Bugün itibari ile araç tamirini bitiren servisim, 'Kasko'dan onayınız geldi. Şimdi teslim yazısını bekliyoruz, gelmesi perşembeyi bulur' diyor (Önce p.tesi, bugün gittiğimde ise perşembe denildi. Bence teslim tarihi belirsiz).

AutoKing'in bir günde yaparız sözünü anımsattığım sigortacım, 'Kasko ekspertizi aracın mini onarım kapsamında yapılmasına hükmetmedi, onlar size yanlış bilgi vermiş' görüşünde.

* Peki 20 cm'lik sürtünme (göçüksüz boya işi) için bu kadar uzun süre beklemem normal mi?

* Sigorta poliçemi okuyunca her gün için 5 lira tazminat ya da yedek oto verileceğinden bahsetmiş. İşi çabuklaştırmak için bu hakkımı mı talep etmeliyim?

Getz 2006 1.4 DOHC Leylak Mavi

943 Mesaj
9 Ocak 2007; 8:08:35 

royartar istasyon denemesimi yaptın ? ozaman katalog değerinde bir yanlışlık var ama bana serviste 45 lt dedi ilğinç

346 Mesaj
9 Ocak 2007; 13:17:26 

deneme

2006 Getz 1.4 DOHC 97 hp siyah

18 Mesaj
9 Ocak 2007; 14:16:29 

quote:

Orjinalden alıntı: altunpul

Kadir, tüm turbo motorlu araçlarda turbo her zaman devrededir. Motor çalıştığı sürece egzos gazı turbonun pallerini hareket ettirir. Devreye girme olarak adlandırılan ise turbonun basıncının atmosfer basıncı üzerine çıkmaya başlamasıdır. Bu andan itibaren turbo palleri gittikçe hızlanır ve gücü hissetmeye başlarsınız.

KVB

www.GetzFanClub.com

943 Mesaj
9 Ocak 2007; 15:58:55 

ilginç peki dizel araç kullanan arkadaşlar hangi devir/hız aralıklarında vites değiştiriyonuz 5. vides 80 km hız 1700-1800 dv uygunmu ekonomik mi olur yoksa olmazmı

103 Mesaj
11 Ocak 2007; 16:04:21 

Dizel getz için, 1700-1800 devir çok düşük vites değiştirmek için. Özellikle 2000 devirin altında zaten çekiş az oluyor ve araba bayılma eğiliminde oluyor. Yani vites büyütmen değil aksine küçültmen gerekiyor. Buda yakıtın azalmasını değil artmasını tetikliyor. En uygunu torkun en fazla olduğu devir aralığında tutmak aracı. Yani 2000 devirin altına düşmesine izin vermemek, 3000 deviri de pek geçmemek en güzeli. Hem bu aralıkta sürüşte pek bir keyifli oluyor :)

Cruise through the street regardless of whatever is going on behind you... by cruiserer

2007 GETZ 1.5 VGT-CRDI ÇHY, KLM, ABS - Açık Mavi

943 Mesaj
12 Ocak 2007; 10:54:14 

quote:

Orjinalden alıntı: cruiserer

Dizel getz için, 1700-1800 devir çok düşük vites değiştirmek için. Özellikle 2000 devirin altında zaten çekiş az oluyor ve araba bayılma eğiliminde oluyor. Yani vites büyütmen değil aksine küçültmen gerekiyor. Buda yakıtın azalmasını değil artmasını tetikliyor. En uygunu torkun en fazla olduğu devir aralığında tutmak aracı. Yani 2000 devirin altına düşmesine izin vermemek, 3000 deviri de pek geçmemek en güzeli. Hem bu aralıkta sürüşte pek bir keyifli oluyor :)

haklısın 1700 1800 devirlerde araba bayılıyor gibi oluyor ama fabrika değerlerine görede 90 km hız 1800 devire eş geliyor ve kataloğunda ekonomik şürüş için 75 ten sonra 5 vitese atın diye yazmış bir yanlışlıkmı var acaba

76 Mesaj
12 Ocak 2007; 13:31:17 

Ankara-Antalya gezintiyle beraber 770 km 36 lt(4.69) Hız 100-110 klima açık.. (82 hp-Crdi)

07' FOCUS GHİA AT SEDAN "TANGO KIRMIZI" Gitti
08' C-MAX TİTANİUM TDCİ MANUEL GELDİ AMA "SİYAH"

103 Mesaj
12 Ocak 2007; 14:10:52 

quote:

Orjinalden alıntı: westbam

haklısın 1700 1800 devirlerde araba bayılıyor gibi oluyor ama fabrika değerlerine görede 90 km hız 1800 devire eş geliyor ve kataloğunda ekonomik şürüş için 75 ten sonra 5 vitese atın diye yazmış bir yanlışlıkmı var acaba

Ekonomik sürüş için doğrudur. Ancak 1700-1800 devirde seyredebilmen için düz yolda gidiyor ve yokuş tırmanmıyor olman gerek. Yani şehirlerarası düz bir yolda giderken ekonomi için 90km ile 1800 devirde gitmek gerekir, doğrudur, ancak eğer yol meyillenmeye başlarsa 5. viteste araba bayılmaya ve tırlamaya başlayacaktır hemen 4. vitese düşürmek gerekir ki devir 2000'in üzerine çıkabilsin. O zaman yokuş mokuş farketmez oluyor :)

Cruise through the street regardless of whatever is going on behind you... by cruiserer

2007 GETZ 1.5 VGT-CRDI ÇHY, KLM, ABS - Açık Mavi

943 Mesaj
12 Ocak 2007; 14:58:33 

cruiserer
haklısın kardeş 1200 kilo ağırlığı olan bir arabada 1700 1800 devir ani yokuşlarda güç kaybına ve motorun hırıldamasına neden oluyor ama 2000 veya üstünde gitmekte yakıtı baya bir artırıyor ya yardan vazgeçez ya serden derler ya o misal 2200 lira olunca mazotun litresi gidebildiği yere kadar 1700 - 1800 devir uygun gibi ne dersin

84 Mesaj
21 Ocak 2007; 16:36:39 

quote:

Orjinalden alıntı: belirsizlik

Dostum benimkide Başak sigorta ve şeker bayramının arifesinde kaza yaptım ve 30 dk. sonra bana 2006 dizel bir accent verdiler ve 7 gün bende kaldı araç. Bunu başta istemeliydin çünkü her gün için kiralama şirketine para ödüyor sigorta şirketi ve günde 50ytl. ödemektense o lanet yazıyı hemen gönderiyorlar.

84 Mesaj
21 Ocak 2007; 16:42:46 

Arkadaşlar vgt motorlu araçları 2800 devirde vites yükseltmeliyiz ve 5. viteste en ekonomik kullanım 2400-2500 devirlerde oluyor. Bu da 115-120 km arasına denk geliyor. Bende ekonomik olsun diye 90-100 gitmeye çalısıyordum uzun yolda ama hem yorucu olyordu hemde 6 lt. nin altına da inmiyordu. Bu şkilde daha ekonomik emin olabilirsiniz. Ve aracın kataloglarında yazan verileri yakalamak imkansız gibi birşeydir çünkü laboratuvar ortamında ne rüzgar ne yolcu vardır araçta ve hatta depodaki yakıt bile azdır. Ama buna rağmen yakalayan varsa bravo demek lazım, ben henüz 4,5 l.nin altına inemedim uzun yolda. Ama şu kesin ki karmada bu rakamların altı bence OLANAKSIZ.

943 Mesaj
22 Ocak 2007; 10:16:10 

quote:

Orjinalden alıntı: Se®k@n

Uzun zamandır foruma ugramıyordum. Ne guzel ki eski arkadaslar ve abilerimiz hala foruma devam ediyorlar. Özlemisim getz forumlarını

Bende ankarada iklime ve suruş sartlarına göre 100km de 4,5-5,5litre arası sarfiyat yakalıyorum.(genelde aynı guzergahda 1,6benzinli focus kullanan arkadasımda 8 litre civarı yaktıgını soyluyor.)
Bu yaz Ankara-Mugla(datça) arası yaptıgım uzun yolda(full klima açık gittik, molalarla 11saat sürdü) yerimize vardıgımızda depoda hala ceyrek depoya yakın yakıt vardi. Mecbur radar korkusundan 100km hızı gecmedim pek Yakıt bitmedi ama ben yorgunluktan bitmiştim

Yani getzciler birbirini biliyor. ihg70 abimizin dediklerine de inanmayan inanmaz, ama ben dogru olduklarını biliyorum.
Bu arada bizim getz 20bin km oldu ama servis gunleri baslamadı gitti, umarım yakında indirimler baslarda bakımı indirimli yaptırırız.

Hoşgeldin Se®k@n nagmı değer ang@r@lı nasılsın kardeş

943 Mesaj
22 Ocak 2007; 10:21:16 

quote:

Merhaba arkadaşlar..

2 hafta önce 2007 model dizel getz aldım. Yakıt tüketimi bilgi ekranında en son oratlama 7.6 olarak gözüküyor. Kitapçığında 5.5 litre yazmasına rağmen bu denli tüketmesi üzerine servisi aradım. Bana kış sarları, aracın yeni olduğu ve devirli kullanmamaız gerektiği gibi şeyler söyleyip tüketimin normal olduğunu belirttiler. Sizcede normal mi ? ne yapmam lazım.

oo sen yenisin galiba
düşer korma ilk zamalar öyle araban bir 10000 km geçsin bakayım

21 Mesaj
24 Ocak 2007; 20:01:27 

gosterılen verıler bu arac ılk cıktıgında bızım kore de ve ızmıt tekı fabrıkamızda elde ettıgımız verılere cok yakın gercekten tebrıkler arkadasım sen ıyı bır kullanıcısın bız 60 ila70 km.daha fazla yol yaptık eee okadarda olsun ama bızım meslegımız guzel calısma paylastıgın ıcın tesekkurler.

HYUNDAİ DRİVE YOUR WAY...!

943 Mesaj
30 Ocak 2007; 8:27:55 

arkadaşlar bu form sayfasını canlandıralım yeni değerleri yazalım lütfen
yol göstergesi şuan bende 3.9 gösteriyordu sizinkiler bu şehir içi trafiksiz düz yol

19 Mesaj
2 Şubat 2007; 17:22:28 

arkadaşlar selam 2006 1.5 crdi 15500km var bende ve bir depo ile 800 ü zorlanmadan görüyorum hedefim 900 ü geçirmek yalnız hala anlamış değilim depo kaç lt. mazot alıyor,benim bildiğim 45 lt. fakat taşacak şekilde doldurduğumuz zaman bana biraz fazla alıyor gibi geliyor.bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.son aldığım depo ile ihg 70 arkadaşın 900 değerini geçmeyi hedefliyorum onun için bu önemli depoya koyduğum mazotun miktarı.ayrıca 900 ü herkes geçebilir getz le ama bazı sorunlar la karşılacağı kesin.günlük 105 km yol yapıyorum istikamet ikitelli-kozyatağı sabah ve akşam.900 ü yakalamak için 4. vites 70km hız en ide ali biraz daha fazla yakıtı göze alıp 5. vites 80-90 km aralığında gitmek gerekir ve her fırsatta boşa almak ta şart.kesinlikle hiç bi şartta 2200 devrin üzerine çıkmıyorum tabiki saniyelik olarak vites yükseltmeleri esnasında 2500 ü bulabiliyor.bu şartlarla gidince başıma gelenler gerçekten vahim,akrabalıklar kurdum güzergahımda arkama takılan sürücü arkadaşlarla,ciddi sıkıştırmalarla karşılaşıyorum ve en kötüsü 20 ton yüklü tırlar selektör yapıyorlar.bence benim yaptığım tam bi magandalık kimse alınmasın ama çünkü yakıta göre değil tırafiğe göre hızımızı ayarlamalıyım,aynı durumda ben olsam 80 km hızla giden bi aracın arkasında bende selektör yaparım.şü an gösterge 3/4 değerini gösteriyor ve yol bilgisayarında 571 km yol gideceğimi yazıyor ve yaptığım yol 402,5 km anlaşılan 900 ü bayağı bi geçeceğim ama korkuyorum birilerinden dayak yemekten.ihg70 arkadaşımızı hepimiz 900 km gittiği için değil ama zorluklara katlanabilecek sabrı gösterdiği için kutlamak lazım gerçekten.depo bittiğinde yazacağım değerlerimi.

1396 Mesaj
3 Şubat 2007; 2:36:22 

quote:

Orjinalden alıntı: yakup2001106

arkadaşlar selam 2006 1.5 crdi 15500km var bende ve bir depo ile 800 ü zorlanmadan görüyorum hedefim 900 ü geçirmek yalnız hala anlamış değilim depo kaç lt. mazot alıyor,benim bildiğim 45 lt. fakat taşacak şekilde doldurduğumuz zaman bana biraz fazla alıyor gibi geliyor.bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.son aldığım depo ile ihg 70 arkadaşın 900 değerini geçmeyi hedefliyorum onun için bu önemli depoya koyduğum mazotun miktarı.ayrıca 900 ü herkes geçebilir getz le ama bazı sorunlar la karşılacağı kesin.günlük 105 km yol yapıyorum istikamet ikitelli-kozyatağı sabah ve akşam.900 ü yakalamak için 4. vites 70km hız en ide ali biraz daha fazla yakıtı göze alıp 5. vites 80-90 km aralığında gitmek gerekir ve her fırsatta boşa almak ta şart.kesinlikle hiç bi şartta 2200 devrin üzerine çıkmıyorum tabiki saniyelik olarak vites yükseltmeleri esnasında 2500 ü bulabiliyor.bu şartlarla gidince başıma gelenler gerçekten vahim,akrabalıklar kurdum güzergahımda arkama takılan sürücü arkadaşlarla,ciddi sıkıştırmalarla karşılaşıyorum ve en kötüsü 20 ton yüklü tırlar selektör yapıyorlar.bence benim yaptığım tam bi magandalık kimse alınmasın ama çünkü yakıta göre değil tırafiğe göre hızımızı ayarlamalıyım,aynı durumda ben olsam 80 km hızla giden bi aracın arkasında bende selektör yaparım.şü an gösterge 3/4 değerini gösteriyor ve yol bilgisayarında 571 km yol gideceğimi yazıyor ve yaptığım yol 402,5 km anlaşılan 900 ü bayağı bi geçeceğim ama korkuyorum birilerinden dayak yemekten.ihg70 arkadaşımızı hepimiz 900 km gittiği için değil ama zorluklara katlanabilecek sabrı gösterdiği için kutlamak lazım gerçekten.depo bittiğinde yazacağım değerlerimi.

Gülmekten sandalyeden düşücem gece vakti.

Yaw tabiki hızlı giden trafikte yavaş yavaş giden trafiktede hızlı gidilmez.

90 Km bence normal hız olmalı.

Saygılarla...

Artık 3 kişiyiz. Bir ben , bir keyfim ve birde keyfimin kahyası...

4091 Mesaj
3 Şubat 2007; 3:10:11 

arabanin samandrasinin gormedigi bir bolge var, eski bir hyundai kullanicisi olarak bir onceki arabada da bu vardi ve farkettigim de servis de teyit etmisti.

soyle ki katalog 45 lt ama 5 lt yedek benzin yeri gibi deponun alt kisminda bi bolmesi var diye biliyorum samandra gormuyo burayi cunku ben doldurdugum da 47 48 lt aldigi oluyo cok dipten yemissem bence 50 ve dedigim gibi 45 gosteriliyor.. tabi bilimsel acip depoya bakmadim tamamen sahsi fikrim.

943 Mesaj
3 Şubat 2007; 9:15:36 

haklısın gibi çünki kontagı kapattığımda yakıt göstergesi en alt çizgi altındanda aşağı iniyor

19 Mesaj
3 Şubat 2007; 10:06:10 

ortalama hız 2. köprüde 120-140 arası değişiyor.benimde bu hızda gitmem gerekiyor ki sorun yaşamayım e öylede yaparsam fazla yakacak,ıhg70 arkadaşı yakalayamayacağım ama 3 gün daha sabredeceğim bakalım becerebilecekmiyim.
quote:

Orjinalden alıntı: Ebu Computer

Gülmekten sandalyeden düşücem gece vakti.

Yaw tabiki hızlı giden trafikte yavaş yavaş giden trafiktede hızlı gidilmez.

90 Km bence normal hız olmalı.

Saygılarla...

155 Mesaj
4 Şubat 2007; 0:01:06 

UZUN YOLDA 85-90 CİVARI HIZINIZI KORURSANIZ VE 2000 DEVİRİ GEÇMEZSENİZ 100KM DE 3.9-4.0 LT SARFİYATLA GİDEBİLİRSİNİZ AYRICA KARMA TÜKETİMDE İSTANBULUN SIKIŞIK TRAFİĞİNDE 100 KM DE 6.0-6.2 LT YAKIYOR.

2007 GETZ 1.5 16V VGT HY KLM ABS PLATİN GRİ
1998 TOYOTA COROLLA 1.6 16V GLİ GÜMÜŞ GRİ

218 Mesaj
7 Şubat 2007; 11:18:35 

quote:

Merhaba arkadaşlar..

bilgisayara her zaman güvenmemek lazım.motor soğuk olduğu zamanlarda yakıt tüketimi gerçekten fazla.bilgisayar kafayı yiyebiliyo arada.bigün yola çıkarken sıfırladık ve yakıt tüketimi 9.7 çıktı

yokuş aşağı bıraktığımızda fln 1.5 lt ye kadar düşürdük.bazen bilgisayarın katedilebilecek yol mesafesi hiç atmıyo.25 km yol gidiyoruz atan miktar 3 km.seviniyoruz.bazen de her 250 m de 1 birim atıyo işte o zaman kafayı yiyoruz.

sonuç olarak bilgisayara fazla güvenme.kış şartlarından dolayı araç fazla yakabiliyor.bide rodajda da fazla yakıyor...

bide şunu söyleyeyim.optimum ekonomi için en uygunu 4.vites 60-70 km aralığıdır.bu şekilde giderseniz belki 1100-1200 km yi bile görebilirsiniz.ama sürüş zevkinden mahrum kalmamak ve ekonomi yapmak için 5. vites 2.000 devir 90 km en iyisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ManyAak -- 7 Şubat 2007; 11:28:26 >

997 Mesaj
7 Şubat 2007; 11:57:12 

quote:

bilgisayara her zaman güvenmemek lazım.motor soğuk olduğu zamanlarda yakıt tüketimi gerçekten fazla.bilgisayar kafayı yiyebiliyo arada.bigün yola çıkarken sıfırladık ve yakıt tüketimi 9.7 çıktı
yokuş aşağı bıraktığımızda fln 1.5 lt ye kadar düşürdük.bazen bilgisayarın katedilebilecek yol mesafesi hiç atmıyo.25 km yol gidiyoruz atan miktar 3 km.seviniyoruz.bazen de her 250 m de 1 birim atıyo işte o zaman kafayı yiyoruz.
sonuç olarak bilgisayara fazla güvenme.kış şartlarından dolayı araç fazla yakabiliyor.bide rodajda da fazla yakıyor...

Aslında yol bilgisayarı o kadar da güvensiz değil. Anlık tüketimi ve yol yaptıkça da ortalama tüketimi gösteriyor. Yani motorun ilk çalıştırılmasında tüketimin 9.7 leri göstermesi normal değil midir? 10-15 km yol yaptıktan sonra ideal hızda ve yol şartlarında sıfırladığınızda ise olması gereken fabrika değerlerine yakın değerleri göstermiyor mu?
Ben klasik yöntemlerle yaptığım tüketim değerleriyle, yol bilgisayarının değerleri arasında pek fark göremiyorum.

218 Mesaj
7 Şubat 2007; 12:00:16 

quote:

Orjinalden alıntı: 4polat

Aslında yol bilgisayarı o kadar da güvensiz değil. Anlık tüketimi ve yol yaptıkça da ortalama tüketimi gösteriyor. Yani motorun ilk çalıştırılmasında tüketimin 9.7 leri göstermesi normal değil midir? 10-15 km yol yaptıktan sonra ideal hızda ve yol şartlarında sıfırladığınızda ise olması gereken fabrika değerlerine yakın değerleri göstermiyor mu?
Ben klasik yöntemlerle yaptığım tüketim değerleriyle, yol bilgisayarının değerleri arasında pek fark göremiyorum.

evet haklısın.ama benim kızdığım katedilebilecek yol mesafesi göstergesinin atmayıp atmayıp en sonunda tıkır tıkır attığı anlar.ama yine de iş görüyor.çünkü yakıt az uyarısı verilse bile bize 130 küsur km gidebileceğimizi söyleyerek güven veriyor

33 Mesaj
8 Şubat 2007; 17:34:06 

arkadaşlar bende getz var alalı 1 ay oluyo 1050 km de araç 9 litre yakıyo ortalama ama çık sakınmıyorum boşlu gordummu basıyorum gaza :) sizler nasıl yapıyonuz bu 4-5 litre olayını ben 6 -7 litre arasına insem allah razı olsun derim valla biri bana anlatsın yaaww

xxxxxxxxxxx

218 Mesaj
10 Şubat 2007; 16:30:33 

quote:

Orjinalden alıntı: soulless

arkadaşlar bende getz var alalı 1 ay oluyo 1050 km de araç 9 litre yakıyo ortalama ama çık sakınmıyorum boşlu gordummu basıyorum gaza :) sizler nasıl yapıyonuz bu 4-5 litre olayını ben 6 -7 litre arasına insem allah razı olsun derim valla biri bana anlatsın yaaww

aracın 2.000 km yi doldurmasını bekle...rodajdan çıkmış oluyo ve yakıtı düzene giriyo.gazın altında yumurta olduğunu farzet fazla yüklenip yüzüne gözüne bulaştırma 100 km yi geçtiğin anda mazotu koklamayı fln unutuveriyo araç lıkır lıkır içiyo

943 Mesaj
12 Şubat 2007; 17:25:59 

quote:

Orjinalden alıntı: ManyAak

aracın 2.000 km yi doldurmasını bekle...rodajdan çıkmış oluyo ve yakıtı düzene giriyo.gazın altında yumurta olduğunu farzet fazla yüklenip yüzüne gözüne bulaştırma 100 km yi geçtiğin anda mazotu koklamayı fln unutuveriyo araç lıkır lıkır içiyo

evet sana katılıyorum 100den sonra canavarlaşıyor çok yakıyor

330 Mesaj
13 Şubat 2007; 16:06:11 

benim getz 1.4 97hp

rekorum 1 depo 350km daha ustune çıkamadım :)

ortalama yol bilgisayarında 11.3 lt den aşağı düşmüyor valla :)

bu arada aracım otomatik vites :D

P5B Deluxe/WiFi-AP Edition // PENTIUM D 3.0Ghz dual core // MSI 8800GTS oc edition// KINGSTON hyperx ddr2 1066mhz 4gb(4*1) // Samsung 750gb 32mb sata2 // SEAGATE 160GB 7200RPM SATA2 NCQ //CoolerMaster CM690 + 600w psu // Asus 20x Sata Dvd-rw

943 Mesaj
13 Şubat 2007; 16:09:28 

quote:

Orjinalden alıntı: onursumer

benim getz 1.4 97hp

rekorum 1 depo 350km daha ustune çıkamadım :)

ortalama yol bilgisayarında 11.3 lt den aşağı düşmüyor valla :)

bu arada aracım otomatik vites :D

kardeş bu arada sen autoclubturkey deki onur sumermisin

330 Mesaj
13 Şubat 2007; 16:34:58 

quote:

Orjinalden alıntı: westbam

kardeş bu arada sen autoclubturkey deki onur sumermisin

evet o benim :)

943 Mesaj
13 Şubat 2007; 17:45:49 

quote:

Orjinalden alıntı: onursumer

evet o benim :)

merhaba ozaman bende bir ara o forma takılmıştım ama benim asıl evim burası :))