Şimdi Ara

BMW'den elektrikli araçlar için güneş enerjili sundurma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
594
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• BMW'den elektrikli araçlar için güneş enerjili sundurma

Elektrik enerjisi ile çalışan otomobiller henüz yaygın kullanım imkanı bulamasa da otomotiv sektörü bu alana yatırım yapmaya devam ediyor. Elektrikli araçların hali hazırdaki eksikliklerini karşılamaya yönelik pek çok proje mevcut. İlk elektrikli araçlarını ABD'de satışa sunmaya başlayan BMW, araçların şarj istasyonu sorununa çevreci bir çözüm ile yaklaşıyor. 

Genelde elektrikli araçlar için şarj istasyonları kurulması gerekiyor. Ar-Ge çalışmaları sayesinde bildiğimiz benzin istasyonları gibi büyük olmasına gerek olmayan tek pompalık mini şarj istasyonları ortaya çıkmaya başladı. Ancak elektrik kaynağı sağlamak halen bir sorun teşkil ediyor.

BMW DesignWorks ekibi tarafından tasarlanan sundurma konsepti, bambu ve güneş panellerini biraraya getiriyor. Yeteri kadar güneş ışığının mevcut olduğu alanlarda kurulması planlanan bambu sundurmalar yaklaşık 30 yıl dayanıyor ve elektrik enerjisine olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. 

Ayrıca seyahatlerde araçlar ve şoförler için bir dinlenme alanı olarak da görev yapacak olan konsept henüz proje aşamasında ve önümüzdeki yıllarda hayata geçirilmesi bekleniyor.  

Kaynak:https://www.press.bmwgroup.com/global/pressDetail.html

• Güneş enerjisiyle çalışan bir araba olsa, hiç yakıt problemi olmaz, ama bununda kötü yanı var herkes araba alır kendisine nede olsa yakıt bitmiyor , trafik bugünden çok daha fazla olur.

• Sundurma ?

• Güzel fikir. Yerine göre rüzgar gülü dahi eklenebilir. Umarım kısa zamanda yaygınlaşır elektrikli araçlar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fikir güzel. Uygulanmaya başladığında neler yapabildiğini uzaktan izleyebiliriz sanırım.

• 12 Angry Men kullanıcısına yanıt
    güneş enerjisi tek başına yeterli olmuyor hareket halindeki araç için. yeteri kadar elektrik sağlayamıyor. şarj sorunu halledilebilirse elektrikli araçlar pahalı olmasına rağmen her kuruşunu hak ediyor. hatta arabayı yoğun kullanan birisiyseniz kısa zamanda parasını da çıkarırsınız aracın.

edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi carpediemsral -- 10 Mayıs 2014; 12:13:40 >
  • Son derece gereksiz ve geri kalmış bir projede. Korede reklam olmasın diye ismini vermeyeceğim bir firma yolların altına elektrik döşeyerek araçların enerji ihtiyacı sürekli olarak karşılamak için uğraşıyortdu. Otobüsler üzerinde de deneyecek kadar projeyi geliştirdiler. Bmw bayağı geri kalmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mitrid6tes -- 10 Mayıs 2014; 13:30:17 >
  • bulutlu güneşli hava da nasıl çalışacak çalışma yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: kanyildiran

bulutlu güneşli hava da nasıl çalışacak çalışma yok.

Direk güneş görmesi gerekmiyor. Işık alması lazım diye biliyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: carpediemsral

güneş enerjisi tek başına yeterli olmuyor hareket halindeki araç için. yeteri kadar elektrik sağlayamıyor. şarj sorunu halledilebilirse elektrikli araçlar pahalı olmasına rağmen her kuruşunu hak ediyor. hatta arabayı yoğun kullanan birisiyseniz kısa zamanda parasını da çıkarırsınız aracın.

edit:imla

ileride olucak elektrıklı araçlar o zamanda trafıkte cok araba olucak demek ıstedım ben, su halıyle bıle araba suremıyoruz ıstanbulda, bende naklıyecı calısıyorum osmanbeyde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mitrid6tes

Son derece gereksiz ve geri kalmış bir projede. Korede reklam olmasın diye ismini vermeyeceğim bir firma yolların altına elektrik döşeyerek araçların enerji ihtiyacı sürekli olarak karşılamak için uğraşıyortdu. Otobüsler üzerinde de deneyecek kadar projeyi geliştirdiler. Bmw bayağı geri kalmış.

O dediğin olay konsept bunun olmaması için hiçbir neden yok bmw geri filan değil saçmalamayın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: swat882

quote:

Son derece gereksiz ve geri kalmış bir projede. Korede reklam olmasın diye ismini vermeyeceğim bir firma yolların altına elektrik döşeyerek araçların enerji ihtiyacı sürekli olarak karşılamak için uğraşıyortdu. Otobüsler üzerinde de deneyecek kadar projeyi geliştirdiler. Bmw bayağı geri kalmış.

O dediğin olay konsept bunun olmaması için hiçbir neden yok bmw geri filan değil saçmalamayın

Adamlar test ediyorlar demeyi unutmuşum, yani bmw gibi hem geri bir teknolojiyi çok zekice bir şey gibi sunup hemde geriden konsept haline getirmekten bahsetmiyorum. Karışık bir cümle oldu, konsepti bile geri yani. Birde yanılmıyorsam konsept ve TEST arasında çok büyük bir uçurum var.

http://america.aljazeera.com/articles/2013/8/12/south-korea-developsworldsfirstelectricroad.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mitrid6tes -- 10 Mayıs 2014; 21:00:45 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: swat882

quote:

Adamlar test ediyorlar demeyi unutmuşum, yani bmw gibi hem geri bir teknolojiyi çok zekice bir şey gibi sunup hemde geriden konsept haline getirmekten bahsetmiyorum. Karışık bir cümle oldu, konsepti bile geri yani. Birde yanılmıyorsam konsept ve TEST arasında çok büyük bir uçurum var.

http://america.aljazeera.com/articles/2013/8/12/south-korea-developsworldsfirstelectricroad.html

Dostum senin dediğin o olay kolay yapılacak bir iş değil zaten konsept ve çok pahalı bir proje, su aşamada elektrik istasyonları daha mantıklı

• Herkes kendinden feragat etse otomobil kullanmasa, toplu taşıma (tramway, metro, elektrobüs) kullanılsa, sadece itfaiye ve ambülanslar dizel makine olarak kalsa bence daha iyi olur.

Ama maalesef insanlar yürümeye bile üşenir hale gelmiş.

Bu elektrik teknolojisinin de bilinçli şekilde bekletildiğinden adım gibi eminim.

Son kuyudaki petrol çekilmediği sürece beyaz adam, elektrik teknolojisini sadece fuarlarda görecek.
  • swat882 kullanıcısına yanıt
    Hocam pahalı derken? Projenin detayları bile yok nereden bu yargıya vardınız? Ayrıca belki Kore elektrikli otobanlar yapıp, kullanım ücreti isteyecek veya sadece şehirler arası yollara konulacak? Parayı oradan alacak. Neye göre böyle kesin konuşabiliyorsunuz ? Sizce sizin bu düşündüğünüzü bu projeyi hayata geçirmek için milyon dolarları saçan adamlar düşünemiyor mu?

Ayrıca her ev için bir tane bu derme çatma bu çakma şarj istasyounundan almak ve devletten milyarlarca doları dışarı akıtmak yerine otoban projesi hayli hayli yapılabilir. Bence Bmw'nin bu derme çatma barakadan bozma projesinde çok daha fazla potansiyele sahip. Gerçi bimiz forumda Bmw'ye laf söylemek çok büyük yanlış ama sonıçlar ortada. Derme çatma şarj istasyonu vs Elektrikli otoyol.
  • quote:

Hocam pahalı derken? Projenin detayları bile yok nereden bu yargıya vardınız? Ayrıca belki Kore elektrikli otobanlar yapıp, kullanım ücreti isteyecek veya sadece şehirler arası yollara konulacak? Parayı oradan alacak. Neye göre böyle kesin konuşabiliyorsunuz ? Sizce sizin bu düşündüğünüzü bu projeyi hayata geçirmek için milyon dolarları saçan adamlar düşünemiyor mu?

Ayrıca her ev için bir tane bu derme çatma bu çakma şarj istasyounundan almak ve devletten milyarlarca doları dışarı akıtmak yerine otoban projesi hayli hayli yapılabilir. Bence Bmw'nin bu derme çatma barakadan bozma projesinde çok daha fazla potansiyele sahip. Gerçi bimiz forumda Bmw'ye laf söylemek çok büyük yanlış ama sonıçlar ortada. Derme çatma şarj istasyonu vs Elektrikli otoyol.

Biraz sinirilisiniz sanırım BMW ye karşı.

Aynı haberi başka bir yabancı sitede okumuştum, maliyetinin çok yüksek olacağından bahsetmişlerdi o yüzden öyle dedim ki zaten yapılması gerçekten çok zor birşey.

Şu anda bulunan benzin istasyonlarının yanına güneş panelli elektrik istasyonları kurmak daha kolay ve ucuz dostum

• LPG'nin Türkiye'ye ilk gelişi canlandı gözüme. O zamanlar her benzin istasyonunda dolum yapılmıyordu..

• Bwm

• swat882 kullanıcısına yanıt
    Bmw'ye karşı bir sinirim yok, sadece forumumuzdaki Bmw taparlar nedeniyle eleştiri dozunun yüksek tutuyorum.

Benzin istasyonlarınız yanına şarj ünitesi kurmakla bu işi halledmezsiniz. Bir araca bir kaç dakikada içinde deposunu doldurabilirsiniz ancak birkaç dakikaya şarj edemezsiniz.
  • quote:

Bmw'ye karşı bir sinirim yok, sadece forumumuzdaki Bmw taparlar nedeniyle eleştiri dozunun yüksek tutuyorum.

Benzin istasyonlarınız yanına şarj ünitesi kurmakla bu işi halledmezsiniz. Bir araca bir kaç dakikada içinde deposunu doldurabilirsiniz ancak birkaç dakikaya şarj edemezsiniz.

Yüksek hızlı şarj olabilen üniteler üzerinde çalışılıyor hali hazırda zaten, tesla gibi uzun menzil gidebilen arabalar da var, yakın gelecekte bunları görmek kaçınılmaz olacaktır

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.