Şimdi Ara

Intel Z87 ve Haswell OverClock Rehberi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
4
Favori
1.531
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bilgisayar tutkunları için en fazla heyecan veren şeylerden biri de yeni bir donanımın çıkmasıdır. Fakat bu heyecan Overclock tutkunları için bambaşka

bişey ifade eder. Yeni bir platformun çıkması overclock'çular için, performansı zirveye taşımak için yeni bir yol bulma fırsatıdır. Yeni numaraları ilk bulan

olmak,ince ayarlar üzerinde uğraşmak, bilgisayar tutkunlarının karşı koyamadığı bir günahtır ve ben bu günahı defalarca işledim. Ayarlarla oynamak

bana asla bu kadar yeter dedirtmiyor. Ve Intel'in yeni Haswell işlemcileri yeni seçeneklerin ve ayarların adeta bir kokteyl olarak sunulmuş hali. Saygın

donanım siteleri arasında Haswell'in overclock performansı pek ilgi çekmiyor. İncelemeleri yapanlar da çıkan sonuçlardan ve Haswell'in sunduklarından pek

tatmin olmuyor.Maalesef ben de buna katılıyorum.

Durum bu olsa da, ben halen Haswell'in potansiyelinin küçümsendiğini düşünüyorum, ve bu küçümsemenin nedeni de artık Intel'in yeni işlemcilerinin

çok kompleks bir hale gelmesi. Eğer bu incelememde normal kullanıcılar için yardımcı olacak yeni bişeyler bulamazsam veya en azından Sandy Bridge ve

Ivy Bridge'in bana sunduğu performans artışının yanında çok sönük kalırsa, birkaç tane daha yeni işlemci alıp testlere devam edicem Haswell'in tüm

potansiyelini açığa çıkarabilmek adına. Editörlerin bana sağladığı tüm rehberleri okudum, tüm tanıtım videolarını seyrettim, Üst düzey overclock'çularla

denemeleri hakkında konuştum, Hatta daha fazla bilgiyi daha hızlı bir şekilde alabilmek için burda (techpowerup.com) normal kullanıcılardan bilgi almak

başlık açıp anket bile düzenledim. Tabi bu arada yaktığım bi kaç işlemci de olmadı değil ki uzun bir süredir böyle bişey başıma gelmemişti. Ama

sonunda Intel nakavt oldu ve her savaşta kayıplar olmuştur . Piyasanın sürekli daralması maalesef küçük çatışmalarda zafer kazanabilmemize olanak

tanıyor tüm savaşı kazanabilmemize değil (Burda ne demek istediğini tam olarak anlamadım belki Intel'in kimseyi pek sallamadığını macun olayı vs yüzünden demeye çalışıyor)

Yaralı ve sargılı bir şekilde sayısız kayıp vererek çekildiğim bu savaşta bulduğum şeyler diğer inceleme sitelerinde okuduğunuz rehberlerden biraz farklı

gelebilir. Ama o rehberlerin de benim bu rehberi hazırlarken güvenilir ve değerli bilgiler içerdiğini kanıtladığını söyleyeyim. Bu rehberi hazırlarken

kullandığım o rehberleri hazırlayan kişilere şimdiden teşekkür ediyorum. Fakat konu Intel'e geldiğinde bu kadar şanslı olduğumu söyleyemem. İletişim için

herkesin kullandığı yolları denememe rağmen onlara ulaşmak ve dinlemelerini sağlamak cidden zor oldu. Ama önemli bilgileri verdikleri diğer editörlerden

almayı başardım. Intel hiç yardımcı olmaması nedeniyle elimde oynayacak kısıtlı sayıda örnek vardı. Ve bu rehberde elde ettiğim değerler tüm işlemcilerde

elde edilebilecek değerler değil aynı model olsa da her işlemci biraz farklı olabildiği için.

[size=5]2---YENİLİKLER NELER?

Intel'in son platforum 1150 pin soket kullanmaya başlayarak büyük bir yenilik yapıyor. Bu yeni soket eski soketlerden daha az pin kullanıyor ama daha

az pin kullanılması fonksiyonelliğini sınırlamıyor. Hatta pinlerin azalmasının nedeni artık daha basit bir güç iletim mekanizması kullanılmasından

kaynaklanıyor. Daha basit olabilmesinin nedeni de ana güç regülatörünün artık işlemcinin bir parçası haline gelmesi. Anakart voltaj regülatörü halen çok

önemli ama fiyat-performans ürünlerindeki güç kalitesini önemli bi olay olmaktan çıkarıyor. Intel'in bu adımı yeni işlemcilerini overclock yapabilmek, giriş

seviyesi anakartları high-end anakartlar kadar yetenekli hale getiriyor. Ama giriş seviyesi anakartlar halen VRM'yi soğutabilmek için daha iyi bir

soğutucuya ihtiyaç duyuyor bunu Youtube inceleme videolarında ve Asus gibi üreticilerin açıklamalarında görebilirsiniz.

Voltaj regülatörünün getirdiği tek yenilik du değil tabii ki, artık regülatör direk işlemcinin üzerinde olduğu için yaydığı ısı işlemcinin soğutma ihtiyacını

arttırıyor, Bu da eski platformların popüler soğutucularını, hele ki yüksek overclock yapılmış işlemcilerde daha zor bir görevin beklediğini müjdeliyor

Toplam çıkan ısının yoğunluğu arttığı için Ivy Bridge'te iyi iş çıkaran 30$'lık soğutucuların Haswell'de overclock sonrası tamamen yetersiz olmasına sebep

oluyor. Ayrıca voltajın artık direk işlemci içine yollanmasından ve işlemci içinde gerekli yerlere bölüştürülmesinde dolayı kontoller hiç olmadığı kadar

karmaşık. Yeni 4770k BIOS'taki bu yeni karmaşık kontrollerden dolayı 3770k'dan çok daha esnek olanaklar sunuyor.

En büyük yeniliklerin biri de uygun BCLK divider şeklinde geliyor. Haswell işlemcide BCLK'nın daha yüksek frekanslarda çalışmasına olanak sağlıyor

PCIe bus'a bağlı olan birimlerde. 125 mhz ve 166 mhz BCLK dividerlar memory ve işlemci için daha özgür bir ortam sunuyor, ama PCIe bus birimleri halen

sisteme bağlı bu yüzden sadece %15 azaltma ve arttırma mümkün oluyor base dividerda.PCH'a bağlı PCIe slotlu Z87 bir anakart almak ise daha da fazla

esneklik sunuyor çünkü PCH base clock sürekli 100mhz'de sabit kalıyor bu da PCIe slotunun saat hızı toleransını arttrııyor. Çoğu PCIe slot PCH'a bağlı olsa

da PCIe x4 hızında bir bağlantı sunuyor, Bu da memory overclockta performans artışını sınırlıyor. Bununla ilgili başka bir yaptığım testte burda

http://www.techpowerup.com/reviews/Intel/Ivy_Bridge_PCI-Express_Scaling/

Haswell işlemcilerin getirdiği bir diğer yenilik ise daha fazla memory multiplier ve daha fazla CPU multipliers (x80'e kadar). Diğer bir yenilik de L3 cache

hızı işlemci tarafından belirlenmiyor. Kendisi de artık kendi multiplier'a sahip. Ayrıca otomatik olarak yük altında kendi kendine ayarlanabiliyor. iGPU' da bu

yeni esneklik furyasından nasibini alıyor ama maalesef benim bu konuda söyleyecek bişeyim yok çünkü çoğu kişi gibi ben de kullanmıyorum. iGPU artık

daha büyük ve öncekilerden daha güçlü bu sebeble büyük bi ısı kaynağı olma potansiyeli var bunla ilgili bilgileri daha sonra paylaşıcam.

Sonuç olarak, daha büyük bir iGPU'muz var, divider'lar heryere eklenmiş durumda, voltaj regülatörü de işlemciye eklenmiş durumda, Üretilen daha

fazla ısının bir kanıtı olduğu daha yüksek TDP değeri ve son olarak soğutma performansının değiştiği bir işlemci var elimizde.

[size=5]3---Soğutma

Geçenlerde Youtube'da bir Intel çalışanının videosunu izledim, orda Sandy, Ivy ve Haswell işlemcilerinin hepsinin 95 watt güç tasarımına sahip olduğunu

söylüyordu. Tepe modellerde bu rakam değişse de 95 watt'lık tasarım tüm işlemcilerde temel olarak bulunuyor. Bu iddia 3770k sahiplerinin Intel'e güç

tüketimi konusunda yaptığı şikayetlerden sonra Intel'in güç tüketim değerlerini 95 watt'tan 77 watt'a güncellemesiyle daha da mantıklı hale geliyor. Bu iddia

Haswell'e olan bakışını değiştirebilir, çünkü hem Ivy hem Haswell aynı güç tasarımına sahip ve aynı işlemde Haswell'in daha çok ısınması sadece daha

fonksiyonel bir işlemci olmasıyla açıklanabilir. Kulağa bu çok basit gibi gelse de aslında, Haswell de artık çekirdeklerin tam merkezde olmayıp biraz

da kaymasıyla soğutucunun tasarımını daha da önemli bir faktör haline getiriyor.

Tasarımdaki bu değişiklikler işlemciyi söküp içine baktığımızda daha belirgin bir hale geliyor. İşlemci sokete oturduktan sonra CPU DIE, DIMM slotlarına

tam olarak paralel duruyor, Bu yüzden ısı boruları yatay olan soğutucular ısı boruları dikey olan soğutuculardan daha iyi bir performans verebilir.

Bunla ilgili testleri başka bir editörümüz yakın zamanda paylaşıcak. Soğutma performansının artmasıyla İşlemciyi daha çok zorlayabiliriz. Custom sıvı

soğutma uzun süreli üst seviye bir overclock için benim kişisel tavsiyemdir.

Haswell ile artık dikkat etmemiz gereken noktalara VRM soğutması dahil oldu. Özellikle 150$'lık orta seviye anakartlar VRM giriş fazlarını azaltarak, her

bir fazın üstüne binen yükü arttırıyor bu da doğal olarak daha çok sıcaklık anlamına geliyor. Sıcaklık bir çok üst seviye anakartın VRM üzerinde çok

durmuş olmasının sebebi olarak da gözüküyor, bu şekilde tüm komponentlerin en verimli şekilde çalışıp en az ısı üretecek ve de CPU soketine anakart

tarafından üretilen ısının geçmemesi ya da olabildiğince az geçmesi hedeflenmiş. Giriş seviye anakartlardan en üst seviye anakartlar arasında çok büyük

benzerlikler var ama yine de VRM'ye bakarak o anakartın hangi amaçla üretildiğini anlamak halen çok kolay. Sadece overclock için üretilmiş anakartlar

genel olarak çok temel bi tasarıma sahip sıvı azot buharının tüm ısıyı rahat bir şekilde absorbe edebildiği için. Diğer üst seviye anakartlarda ise VRM sıvı

soğutmaya uygun bir şekilde üretilmiş uzun süreli yüksek saat hızlarına çıkabilmek adına. Orta seviye 200$'lık anakartlar ise görece basit bir soğutmaya

sahip bu da bu orta seviye anakartların uzun dönemli overclock kapasitesini sınırlayabilir. Tabi bu herkesin başına gelecek diye bişey yok ama, orta seviye

anakartla overclock problemi yaşayacak olanlar büyük olasılık sıcaklık yüzünden yaşayacaklar. Tabi herşeyden önce satın aldığınız işlemcinin takoz çıkıp

çıkmaması en önemli etken olacak

[size=5]4---İŞLEMCİDE NELERE BAKMAK LAZIM?

Overclock için işlemci alırken bir kaç önemli etken ön plana çıkıyor,en başta almanız gereken işlemciler çarpan kilidi açık olan K serisi işlemciler

Haswell'de bunlar şimdilik i5-4670k ve i7-4770k. i5 olan 4 çekirdekli Hyper-Threading özelliği olmayan işlemci i7 olan ise Hyper-Threading özelliği olan

işlemci. Eğer aldığınız i5 ve i7 işlemci tamamen aynı silikon kalitesine sahip ise i7 büyük olasılıkla sanal çekirdekler yüzünden daha fazla ısı üretecek. Isı

overclock'ta en önemli faktörlerden biri olduğu için overclock'a yeni başlayanlara i5-4670k almalarını öneriyorum. Tabi bu 4770k'nın kötü olduğu anlamına

gelmiyor o da en az 4670k kadar iyi ama aradaki ısı üretim farkının tam olarak ne kadar olacağını benim söyleyebilmem imkansız.

Sıcaklık ve işlemcilerden hazır laf açılmışken, Intel yeni işlemcilerinin termal darboğaz derecesine yakın sıcaklıklarda çalışmasının artık çok da önemli

olmadığını açıkladı ve artık işlemcilerin bozulmasında çalıştığı sıcaklığın öneminin azalttığını da ekledi. Tabi çipler artık büyüdüğü için (CPU Die) ve

fonksiyonelliği arttığı için manuel olarak ayarları değiştirmek sıcaklıkları kontrol edebilmek için daha önemli bir hale geldi. İşlemci aldıktan sonra yapmanız

gereken ilk şey BIOS'tan IDLE (boşta) voltaj değerlerini kontrol etmek. Bu değerleri ya not edin ya screen shot alın artık birçok anakart modeli screen shot

alma imkanı sunuyor. Aşağıdaki değerler önem sırasına göre bakmanız gereken değerler.

vCORE: İşlemci çekirdeklerinin voltajını gösterir. Stok değerler 0.95v ile 1.15v arasında değişir.

vCACHE: Ringbus ve L3 belleğinin voltajını gösterir. Stok değerler 0.95v ile 1.15v arasında değişir

VCCSA: Memory (bellek), PCI ve diğer I/O controller'ı, bulundurur. Bu sistemin ana voltajıdır. 0.800v ile 0.950v arasında değişir genelde 0.850v ile 0.900v arasında olur.

Sıradaki iki voltaj ise sistem ana voltajını olan VCCSA'nın iki bölümündeki voltajları gösterir. Bu iki voltaj hakkında pek bilgi yok ama eski platformlardaki

VTT değerleri gibi düşünülebilir. BCLK'yı ölçeklendirirken işe yarıyorlar

VCCAIO: Analog I/O voltajı. Stok değerler 1.000v ile 1.050v değeri arasında değişiyor.

VCCDIO: Analog I/O voltajı. Stok değerler 1.000v ile 1.050v değeri arasında değişiyor.

Sıradaki voltaj değeri ise en önemlilerinden biri çünkü önce bahsettiklerimin direk olarak nereye etki ettiğini söyleyebiliyordum.

VCC-in: FIVR'a verilen voltajı gösteriyor. tam ismi Fully Integrated Voltage Regulation. Stok hızlarda 1.650v ile 1.850v arasında

değişiyor. Benim elimde işlemciler ve diğer gördüğüm işlemcilerin hepsi BIOS'ta 1.750v'ta çalışıyodu. Eğer işlemcinizin stok voltaj değerleri FIVR için

1.750v ve CPU voltage 1.025v ise sizin işlemciniz büyük olasılıkla stok voltaj değerleri 1.800 FIVR ve 1.025 CPU voltajı olan bir işlemciden biraz daha iyi

overclock olacaktır.

Tüm voltaj değerlerini kaydettiyseniz veye görebildiğiniz tüm değerleri kaydettiyseniz çünkü bazı anakartlar tüm değerleri göstermiyor, o değerleri

yanınızda tutun. Çünkü o veya bu şekilde tüm değerler diğerlerini önemli ölçüde etkiliyor. Şimdilik biraz daha detaya giricem, ama önce dikkat etmemiz

gereken diğer şey olan sıcaklıkları da eğer BIOS'ta görebiliyorsanız voltaj değerlerinin yanına not edin.

[size=5]5---ANAKART, DOĞRU SEÇİMİ YAPMAK

Konu haswell'de overclock yapmaya gelince anakart önemli bir rol oynuyor. Bu platform için tüm anakart üreticileri ürünlerini üretirken akıllarında

birbirinden farklı fikirler oluyor.Ve anakartın sunduğu özellikler ve kabiliyetleri overclock kapasitesini belirleyecek. Nasıl anakart seçeceğiniz sizin nasıl

overclock yapacağınıza da bağlı olacak.

Mesela eğer bellekle oynayacaksanız, PCIe slotlarının Intel PCH'a bağlı olması çok önemli. PCH'a bağlı PCIe slotları sürekli 100mhz çalışıyor ve bu da

BCLK maceranızda size birçok yol sunuyor. Ama eğer bellekler için XMP profilillerini kullanacaksanız bu özellik sizin için pek de önemli değil. PCIe

slotlarının direk işlemciye bağlı olduğu anakartlarda BCLK değeri artı eksi olarak yaklaşık %4 değişebiliyor. Ama direk PCH'a bağlı bir slotta bu değişkenlik

artı eksi %18'e kadar çıkabiliyor.

Eğer uzun dönemde en iyi overclock performansını istiyosanız, ASUS Maximus VI Extreme, ASUS Maximus VI Formula, Gigabyte Z87 OC Force, veya

Gigabyte G.1 Sniper5 anakartlarından birini seçmeniz en iyisi olacaktır. Bu anakartlar çoklu ekran kartı kullanmaya ve işlemciyi yüksek saat hızlarında

tutacak şekilde tasarlanmışlardır. Pahalı olmalarının tabiki sebepleri var diğer anakartlar bunlar kadar iyi performans verse bile.

Tüm markaların daha ucuz 200$ seviyesinde kartları var eğer tatminkar bir overclock performansı istiyorsanız onları da seçebilirsiniz. Ama eğer bench

kasıyorsanız en yüksek saat hızlarına çıkabilmek istiyorsanız yeterli gelmeyebilir. Gigabyte'ın çıkardığı Z87X-OC geçen hafta inceledim ASUS aynı şekilde

MAXIMUS VI HERO'ya sahip. İkisi de kendi firmalarının yeni ürünleri. ASRock's Z87 OC Formula ise iyi bir fiyatlandırmaya sahip olan Z77 OC Formula'ın

kendini büyük ölçüde tekrar etmiş hali. ASRock, ASUS MAXIMUS IV GENE'ye benzeyen m-ATX boyutlarında Z87-OCFM'yi de yeni çıkarttı. Tüm bu kartlar şu

an raflarında benim sırayla test etmemi bekliyorlar.

Tatminkar seviye overclock isteyenler ise tüm markaların orta seviye serilerinin devamına bakabilir. Ama bu sefer kartlar arasındaki farklar daha

belirgin ve daha çok telafuz ediliyor. Eğer bu orta yolda ilerlemek istiyosarnız bir renk seçip ona uyan kartı alabilirsiniz. Ayrıca yeni çıkan oyun odaklı

kartlar da var. Bunlar yüksek ses kalitesi ve LAN kapasitesi sunan ürünler, örnek olarak MSI Z87 GD65 GAMING. Bu seviye kartla iyi bir overclock

sunsalar da RAM overclock konusunda eksikler. VRM soğutmaları da size biraz problem çıkarabilir VRM soğutma performansına göre seçmenizde yarar var.

Çoğu anakart üretici üst seviyeden alt seviye olan kartlarını çıkarttı. H87 ve B85 model numaralı alt seviye kartlar da çıktı. Siz tabi bu alt seviye

kartlardan birini seçebilirsiniz ama ben kendim için onlardan birini almazdım. Bu yüzden B85 H87 kart serilerinin overclock incelemelerini yapmayacağım.

[size=5]6---BELLEK

Haswell işlemciler için çarpanlarla 800-2933 mhz arası boot seçeneğini getirse de RAM için getirdiği overclock esnekliği daha fazla, tabi bu yüksek hızlı

RAM'ler bazıları için halen gereksiz. Bu yüksek esneklik, BCLK ayarları ile birleştiğinde Haswell işlemciler doğru anakart seçimiyle RAM'lerde 4000mhz gibi

değerleri görmenizi sağlıyor. Bu değerler geçmişte gördüklerimizden çok daha yüksek. Birçok bellek modülü eski platformlara nazaran Haswell'de çok

daha yüksek hızlar görebiliyor. Tabi bazı kullanıcılarımızın Sandy ve Ivy'de çok iyi performans veren belleklerin Haswell'de o kadar iyi performans

vermediği söylediği de oluyor. Tabi kullanıcılar öyle beyanlarda bulunsa da RAM overclock için olanakların arttığı yadsınamaz bir gerçek. Siz de benim gibi

RAM'leri overclock etmeyi seviyorsanız Haswell bunun için en iyi platform.

Tüm Z87 anakartlara için iyi bir şekilde tanıtılmayan T-Topology bulunuyor. Bu teknoloji eğer tüm RAM slotlarınız doluysa çok yüksek bir performans

artışı sağlıyor. Ayrıca tüm RAM slotlarının dolu olması RAM overclock'unu kolaylaştırıyor. RAM'lerin Per-Clock performansı son çıkan anakartlarla en yüksek

seviyeye çıkmış durumda. 16gb ve 32gb'lık kitler en az ram israfıyla en yüksek performansını almanıza yardımcı olacak gibi gözüküyor. Tabi bu tüm

anakartlarda default halde sunulmuyor, Haswell RAM overclock'u seviyosanız size saatlerce oynayacak yeni ayarlar sunuyor. Intel maalesef şu anda

masaüstünden RAM değerleriyle oynamanıza izin vermiyor bu yüzden RAM'le ilgili tüm overclock'lar BIOS'tan olmak zorunda bu da işi biraz zorlaştırıyor.

Overclock odaklı anakartlarda RAM'ler için diğer anakartlara göre çok daha fazla ayar bulunuyor. Bu anakartlar kendileriyle beraber gelen profillerle

RAM'leri biraz daha zorlamanıza yardımcı oluyor. Bu özellikler hangi RAM'i seçmeniz gerekli konusunda da yardımcı oluyor. Ucuz anakartlar ise RAM

overclock'u konusunda sizi cidden sinirlendirebilir o yüzden anakart seçmeden önce önceliklerinizi iyi belirleyin.

Tüm slotlarda en yüksek hız için Hynix MFR RAM'ler şu an çok popüler. Çoğu rahat bir şekilde hava soğutmayla 3400 mhz'e zorlanmamış

zamanlamalarla çıkabiliyor. 7/24 kullanım için ise 2800 mhz çoğu işlemciyi rahat ettirecek seviye gibi gözüküyor. Neredeyse tüm Z87 anakartlar bu hızları

destekliyor ve çift kanallı yüksek fiyatlı samsung veya hynix ramler sunduğu performans artışıyla harcadığınız paranın hakkını veriyor. Bu yüzden tüm

anakartlar yüksek hızları destekleyemese de 2800 mhz'de veya o hızlara yakın değerlerde RAM almak iyi bir seviyede performans almanız garanti oluyor.

(anakart size çalışma problemi çıkartmıyacak yüksek hızlı ram konusunda) Ama bazı anakartlar halen RAM konusunda problem çıkarıyor ve herşey iyi

gitmeyebiliyor. Haswell'de düşük hızlarda da RAM performansı gayet iyi 1600mhz'lik kit almak az parayla iyi bir performans almak için hala iyi bir seçenek.

Benim gibi Sub-timing'leri Primary four'dan daha çok sevenler için Haswell eski platformlardan çok daha farklı çalışıyor.Manuel olarak değişebilen yeni

bir kaç tane timing BIOS'a eklenmiş durumda. tFAW gibi bazı timing'ler ise eskisinden olduğundan çok daha önemli hale gelmiş. Bu yüzden hangi timing'ler

hangi BIOS ile daha iyi çalışıyor diye biraz araştırma yapmak iyi bir fikir. Eski platformunuzdan aldığınız değerler iyi çalışacak diye birşey yok.

Diğer bir durum ise eski platformlarda iyi overclock olamıyan RAM'ler Haswell'le beraber iyi değerlere çıkabiliyor. Bu sadece divider'lar yüzünden de

değil. Haswell'de ölçeklenme konusunda Sandy ve Ivy'de gördüğümden çok daha fazla potansiyel gördüm. En iyisi ise 7/24 yüksek hızlarda çalışabilecek

RAM almak çünkü hiçbirinin kalitesini alana kadar bilemiyoruz bu yüzden düşük hızda aldıktan sonra istediğimiz değerlere çıkamayabiliriz ve artık düşük

fiyatlı RAM'leri overclock yapmak da eskisi kadar kolay değil.

[size=5]7---TEST SİSTEMİ ve BIOS NOTLARI

CPU: Intel 4770K 3.5 GHz, 8 MB Cache
    Memory: 8 GB DDR3 (2x 4 GB) GSkill TridentX F3-2933C12D-8GTXDG
    Cooling: Corsair Hydro H90
    Motherboard: ASUS MAXIMUS VI EXTREME
    Intel Z87 Express, BIOS 0035
    Video Card: ASUS MATRIX HD7970 PLATINUM 3 GB
    Harddisk: Crucial M4 128 GB SATA 6 Gb/s SSD (OS and apps)
    Power Supply: Silverstone SST-ST75F-G 750W
    Case: Corsair 300R
    Software: Windows 7 64-bit SP1, AMD Catalyst 13.6 BETA2

Overclock'a başlamak aslında göründüğünden çok daha kolay. Yine de dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli yer var. En önemlisi önceden de

söylediğim gibi voltaj değerlerini not etmek. Çünkü overclock sırasında değerleri sürekli manuel olarak girecez. Ne kadar söylesem de az ama

OVERCLOCK MANUEL OLARAK YAPILIR. Sıcaklığı kontrol etmenin en iyi yöntemi voltaj değerlerini olabildiğince düşük seviyede tutmaktır. Ama anakartların

otomatik overclock programları tüm işlemcilerde çalışabilsin diye voltaj değerlerini gerektiğinden daha yüksek seviyede tutuyor. Bunun yapmasının sebebi

her işlemcinin silikon kalitesinin aynı olmaması.

İkinci olarak eğer anakartınızda iGPU Disable seçeneği var ise kesinlikle onu kullanmalısınız. Çoğu kişi harici ekran kartı kullandığı için iGPU hiç

kullanılmıyor. Format atmadan önce Disable diyerek 30 dereceye varan kazanımlar elde edebilirsiniz. Sadece Intel Quick Sync için bile kullanıyorsunuz

iGPU'yu bu kazanımı elde edemezsiniz. Kesinlikle bu ayarı kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Voltaj ayarları aslında çok basit. CPU cache voltajı, bellek voltajını kolaylıkla değiştirebilirsiniz bu değerleri değiştirmeden de çarpanları ayrı olarak

arttırabilirsiniz. BCLK overclock biraz daha kompleks ama çoğu işlemcide stok voltaj değerlerini değiştirmeden 125 mhz divider hızına çıkabiliyor olmalı.

Bazı anakartların minimum voltajı stok hızlar için gereğinden yüksek (Asus'ta böyle mesela) offset mode kullanılarak görülebilir. Testleri offset mode'da bu

yüzden iyi bir fikir.

Intel'in ve 5 ayrı anakart üreticilerinin bana verdiği rehberlerde 5 ayrı voltajda 1.3 volta kadar güvenilir limitte gözüküyor. Bu voltajlar sırayla CPU,

cache, System Agent, Analog I/O ve Digital I/O. Intel ayrıca maksimum voltajı %10'dan daha arttırmamanızı öneriyor. Örnek olarak eğer stok halde 1.15

voltta çalışan işlemciniz varsa 1.265 volt Intel'e göre güvenli bölgenin son sınırı. Asus'un internette bulunabilen rehberleri de buna benzer değerler vermiş

durumda. Voltajı stok değerlerden ne kadar çok arttırırsanız max elde edebileceğiniz değerler de o kadar artıyor. Stok core voltaj' 1.050v olan işlemciler

1.265'te veya biraz üstünde 4500 mhz saat hızına ulaşabiliyor olmalı. Cache voltajı 1.050 olanlar ise çarpan olarak 42 değerini görebilmeliler. Uzun dönem

için 42 çarpanı bana göre yeterli seviyede.

Memory overclock özel olarak VCCSA, VCCAIO ve VCCDIO voltajlarının dengeli bir halini gerektiriyor. 2800 mhz için nerdeyse hiç bir işlemci VCCSA

voltajı dışında bir voltaj arttırımını gerektirmiyor. Diğer iki I/O voltajı benim işlemcimde VCCSA voltajı 1.100 değerine ulaştıktan sonra önemini arttırıyor.

Bu üç voltaj değeri birden ayrıca BCLK değerini yükseltirken önemli bir rol oynuyor. Bu 3 değeri ise istenen hızlarda en düşük seviyelerde tutabilmek ise

yapacaklarımızın arasında en önemlisi.

Custom sıvı soğutma altında benim önereceğim değerler ise 1.265 CPU için, 1.15 cache için, 1.05 VCCSA VCCAIO ve VCCDIO için, (2400 mhz 4x4 RAM

kitleri için) FIVR değeri için 1.865'i geçmemenizi öneririm, FIVR için 1.9v gibi değerler işlemcinizi anında elinize almanıza neden olabilir. Bu yüzden buraya

özellikle dikkat edin. Bütün bu voltaj değerlerini mümkün olan en yüksek güvenli seviyede kullanabilmek, en çok sizin hangi soğutmayı kullandığınıza bağlı.

Çarpanı (CPU multiplier) 39 değerine kadar zorlamanızı ve eğer BIOS destekliyorsa minimum değerini 8'e getirmenizi tavsiye ediyorum. Bu son dediğim

ayarlar sistem yük altına girdiğinde cache hızını arttıracak ve fazladan ısı üretmenizi engelliyecek. Ama stabil değerleri bulana kadar için çarpanı sabit

tutmakta yarar var. Verdiğim değerlerin tümü 1.050v stok değeri olan işlemcilerle birçok anakartta test edilmiş ve iyi sonuçlar alınmıştır. Ama stok voltaj

değeri 1.070v olan bir işlemci benim için tamamiyle hayal kırıklığıydı. Yüksek seviyelerde overclock yapılmış bir işlemciyle RAM overclock yapmaya

çalışırken VCCSA, VCCAIO ve VCCDIO değerlerini yükseltmek boot problemlerine yol açabilir BCLK değerine hiç dokunmamış olsanız bile. Bazı

işlemcilerde ise 2933 mhz'lere çıkmak hiç bir boot problemine yol açmıyor. 2933 mhz şu an için elde edebileceğiniz desteklenen en yüksek hızdır.

Unutmayın overclock sadece değerleri değiştirmek demek değildir aynı zamanda o değerleri test etmektir.

[size=5]8---BIOS AYARLARI ve KULLANDIĞIM DEĞERLER

Bu resimde gördüğünüz değerler bu rehberi hazırlarken kullandığım işlemciye ait. Stok hali gösterebilmek için resim direk BIOS'tan alınmıştır. Stok

değerleri tam olarak gösterebilmek için BIOS'ta bikaç ufak değişiklik yapmak zorunda kaldım. Çünkü kullandığım ASUS Maximus VI EXTREME anakart

performansı arttırabilmek adına daha yüksek değerler kullanıyordu.

Üstte verdiğim voltaj değerleri sıcaklık konusunda bana işlemciyi biraz daha itmeme izin verdi ben de öyle yaptım. Benim için Intel'in son kullanıcı

ürünleri genelde 4.6 ghz'de iyi çalıştılar ben de 2600k'dan beri o değerler çıkmaya çalıştım. Platform güncellemeleri bu hızlara çıkmamda hiçbir engel

oluşturmadı tabi şansıma elime iyi işlemciler de geçmiş olabilir. Yukardaki değerler sadece biraz test ederek ulaştım çünkü Asus'un rehberi çok tekdüzeydi

ve anakartın gerekli ayarlamaları kendi kendine halledeceğini söylüyordu tabi bunda Asus'un overclock konusunu kolay bir hale getirebilmek için yüksek

oranda arge yapmasının da payı büyük. Ben sadece yukardaki ayarları değiştirdim ve aynı ayarları değiştirerek hemen hemen herkesin aynı oranda

başarıya ulaşacağını düşünüyorum.

Önceden de söylediğim gibi Asus BIOS'a bellekler için stok değerler yerine kendi optimize ettiği değerleri girmişti. Ama ben biraz daha iyi değerler

elde edebildim. Bu işi yaparken ASUS'un BIOS'ta bana sunduğu SPD tool'unu kullandım zaten ASUS da bu tool'u biz daha iyi değerler elde edebilelim diye

koymuş BIOS'a.

Ben en başından beri sistemin soğutma performansına güvendiğim için, overclock'u engelleyebilecek Intel'in önceden belirlediği kuralları takip etmek

yerine anakartın gerektiğinde tüm güç ihtiyacını karşılayabilecek VRM ayarlarını yaptım. Sizin burda en yüksek ve en optimize değerleri elde edebilmek için

oynayabileceğiniz bir sürü ayar var. Tabi eğer devasa bir soğutucunuz varsa Asus'un otomatik overclock yapma seçeneğini de kullanabilirsiniz. Çoğu

anakartta bu otomatik overclock yapma seçeneğini bulabilirsiniz ama bunların hiçbiri ASUS MAXIMUS VI EXTREME'nin manuel olarak sunduğu esnekliği size

sunmayacak. O anakartlar ayrıca offset mode'da Asus'un sunduğu kadar stabilite sağlayamıyorlar (diğer anakartlar offset mode'da daha yüksek voltaj

isteyebilir veya Asus'ta elde ettiğiniz stabil değerleri onlarda edemeyebilirsiniz.) Tüm voltajlara ulaşabilmek test etme açısından da büyük kolaylık sağlıyor.

Çünkü offset mode'da AVX temelli voltaj değerleri önem kazanıyor.

Diğer platformlarla karşılaştırıldığında iyi bir overclock için bir kaç ayar fazlalığı dışında pek bir fark yoktu. Karışıklığın artması overclock'u

biraz daha zahmetli hale getiriyor, bu aslında biraz da sizin bakış açınıza bağlı. Eğer bu işleri seviyorsanız, overclock sizin için daha eğlenceli bir hale

gelicek veya tamamen sinir bozucu bir hal alıcak. Platformlara fazladan eklenen seçenekler bazen insanı çileden çıkarsa da stabilite testleriyle bu

problemler ortadan kolayca kaldırılabilir.

[size=5]8---STABİLİTE TESTLERİ

Stabilite testi uzun süren ve zaman gerektiren ve yorucu bir testtir. Hawell'de de bu durum aynı şekilde devam ediyor. Haswell zorluk konusunda ise bu

işi daha ileriye götürüyor özellikle tüm parçaları ayrı ayrı test etmiyorsanız. Birazdan söyleceklerim benim sürekli kullandığım test rutinini oluşturuyor.

Kesin olarak stabilite garantisi vermese de yine durum hakkında sizi önemli bir oranda fikir sahibi edecek.

Haswell stabilite testlerinde göze çarpan en büyük değişiklik, işlemcinin belli başlı bazı yük durumlarında daha değişik tepki vermesi. AVX temelli

değerler kullanıyorsanız offset mode'da Haswell voltajını 0.100v volt kadar arttırabiliyor. Bunun sonucunda işlemcinin ve VRM'nin ürettiği ısıyı büyük ölçüde

arttırabiliyor. Herhangi bir forumda yapacağınız kısacık bir inceleme geleneksel olan stabilite testleriyle ilgili artık çok daha fazla tartışmanın olduğunu size

gösterecektir. AVX temelli sadece bir kaç tane test programı var bunlardan Intel burn test ve AIDA64 benim favorilerim. Prime95 ve OCCT'nin ayrıca

kendi fanları var. AIDA64 AVX yük testi için bana gereken herşeyi veriyor ama o da FPU testinde bir kaç optimizasyona ihtiyaç duyuyor. Diğer testleri

yaparsanız AVX'te tam yük altında olmasanızda Haswell'den kaynaklanan otomatik voltaj arttırımıyla karşılaşacaksınız. Haswell çıktıktan hemen sonra

[H]ardOCP editörleri AIDA64'te olan bazı eksikliklerden bahsettiler evet önceden de söylediğim gibi AIDA64'e gereken ayarlamaları yapmazsanız en iyi test

programı olmayacaktır. Son haftlarda AIDA64'ün Haswell için doğru test programı olup olmadığıyla ilgili postlar gördüm ama bu benim kendime sorduğum

bir soru değil. AIDA64 benim için çok güçlü ve değerli bir test programı Haswell için bile.

AIDA64 dışında kullandığım diğer test programlarını aslında çok temel seviyede kullanıyorum. Normal kullanıcıların genelde ihtiyaç duyacağı yük

değerlerini giriyorum. Burda 3Dmark'ı ayrı bir yere koymak lazım çünkü o program diğer test programlarından farklı olarak sistemin tamamen farklı

yerlerine odaklanıyor. Test işlemimde stabiliteyi denerken önce diğer tüm programları deniyorum ondan sonra 8 saatlik AIDA64 testine başlıyorum.

AIDA64 testini yaparken "Only FPU" seçeneğini seçiyorum. Eğer bu noktaya kadar testlerde herhangi bir problemle karşılamazsam AIDA64'ün diğer

CPU ve Memory seçeneklerini işaretliyorum ve 24 saatlik son stabilite testimi başlatıyorum. Evet hepsi bu kadar göründüğü kadar zor değil, bazı testleri

yapmak için o programları satın almam da gerekti bu arada. Hangi test hata veriyorsa o test size problemin nerde olduğuna dair büyük ipuçları veriyor.

Mesela SuperPi32M RAM ve RAM overclock problemlerini işaret eder, wPrime ve Cinebench ise daha çok işlemci odaklı testlerdir. Tabiki oyunlar da var.

Oyunlar VGA ve PCIe stabilitesini biraz da işlemciyi test ederken, Handbrake ve AIDA64, encoding ve AVX hakkında bana fikir veriyor. Son testim ise bu

incelemede yok. Onu Battlefield 3'ü en büyük haritalarda 1000'den daha fazla ticket olan serverlarda oynayarak yaptım. Sistem bana tamamen stabil

olduğunu hissettirdi. Son olarak bilinen güvenilir test programlarını kullanmanın önemini ne kadar söylesem de az artık overclock sonrası elde ettiğim

performans artış tablolarına bakalım.

[size=5]9---PERFORMANS TESTLERİ

Load Condition CPU Voltage Ring Voltage Idle Power Load Power
    Stock Clocks 1.041 V 1.148 V 22W 81W
    Sadece RAM OC 1.041 V 1.148 V 26W 85W
    Sadece işlemci OC 1.296 V 1.148 V 35W 129W
    Full OC 1.296 V 1.148 V 36W 133W

[size=5]9---SONUÇ

burayı kısa bir süre sonra çeviricem

[size=5]10---NOTLAR

*** Burdaki tüm rehber alıntıdır 1. ağızdan çevirisini yaptım

*** Orjinal site:http://www.techpowerup.com/reviews/Intel/Haswell_OC_Guide/1.html

*** Çeviride hata yapmış olabilirim o yüzden bitek buraya güvenerek overclock yapmayın derim

*** Herkes gibi ben de sorumluluk kabul etmiyorum

*** Biraz geç oldu bu çeviriyi yapmak için ama yine de umarım faydalı olur

*** Çeviri hatalarını, cümle düşüklüklerini uygun zaman bulduğumda kontrol edicem ama pm'le de beni bilgilendirebilirsiniz

*** İnternette buna benzer genel herkesin işine yarıyacak rehberler bulursanız elimden geldiğince çevirmeye çalışırım

• Geç bile kalındı böyle bir konu için,

Gerçekten emeğinize, yüreğinize sağlık.
    Daha önce Asrock konunuzundanda faydalanmıştım epey. Bu konu içerisindede işime yarayacak şeyler mevcut.
    Çok teşekkür ediyorum size.
  • Hocam çok güzel bir noktaya deyinmişin öncelikle teşekkür ederim bu değerli çeviri ve bilgiler için.

Gelelim konuya, ben sistem olarak imzada yazan parçaları kullanıyorum ve cidden karma karışık bir durum bu çok açıklayıcı bi yazı ama denemelerim eksik oldu zannediyorum ki başarılı olamadım.

4.5 için sadece cpu r : 1.3 cpu cache : 1.3 vccin : 7v vccin shadow : 2.0 değerleri ile oynadım dün tak etti bu değerlerin üstüne ekledim ve cpu kısmına 1.35 e kadar voltaj versem de 4.6 da çok kısa bir süre kalıyor ve sistem gidiyordu. Bunun üzerine diğer seçeneklerle de oynadım bu extreme seçenekler ile kendi düzeltmelerini optimize ettim nerelere voltaj verdiğine baktım ama yine de başarısız. Bana nasıl yardımcı olursun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Justice91

Hocam çok güzel bir noktaya deyinmişin öncelikle teşekkür ederim bu değerli çeviri ve bilgiler için.

Gelelim konuya, ben sistem olarak imzada yazan parçaları kullanıyorum ve cidden karma karışık bir durum bu çok açıklayıcı bi yazı ama denemelerim eksik oldu zannediyorum ki başarılı olamadım.

4.5 için sadece cpu r : 1.3 cpu cache : 1.3 vccin : 7v vccin shadow : 2.0 değerleri ile oynadım dün tak etti bu değerlerin üstüne ekledim ve cpu kısmına 1.35 e kadar voltaj versem de 4.6 da çok kısa bir süre kalıyor ve sistem gidiyordu. Bunun üzerine diğer seçeneklerle de oynadım bu extreme seçenekler ile kendi düzeltmelerini optimize ettim nerelere voltaj verdiğine baktım ama yine de başarısız. Bana nasıl yardımcı olursun?

Hocam ben 3570k kullandığım için bu ayarlar bana da çok yabancı maalesef yardımcı olamıyacam

• quote:

Orijinalden alıntı: mertov

quote:

Orijinalden alıntı: Justice91

Hocam çok güzel bir noktaya deyinmişin öncelikle teşekkür ederim bu değerli çeviri ve bilgiler için.

Hocam ben 3570k kullandığım için bu ayarlar bana da çok yabancı maalesef yardımcı olamıyacam

Anladım... tamam o halde bu değerler üzerinden denemeler yapalım madem.

• Eline sağlık. Zaman ayırıp çevirmişsin.
  • Teşekkürler güzel olmuş gerçekten. Bişeyi belirtmek istiyorum ben 1,25v verip 4,6 ya stabil çıkartabiliyordum eski 4670K'yı. gerçekten sağlam OC oluyordu. Bukadar çok ince ayarlar uğraşmadım ama yinede öğrenmekte fayda var tabi hiç OC yapmamışlar için.
  • Eline sağlık...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.