Şimdi Ara

PowerColor'ın yeni ekran kartı Radeon R9 295X2 Devil13: Türünün özel tasarımlı ilk modeli

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
1.369
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• PowerColor'ın yeni ekran kartı Radeon R9 295X2 Devil13: Türünün özel tasarımlı ilk modeli

Dünyanın en hızlı ekran kartı olan AMD Radeon R9 295X2, hibrit soğutma sistemine sahip standart tasarımı ile pek çok özel tasarımlı karttan daha güçlü bir görünüm ve etkili bir soğutma performansı sunuyor. Lanse edildiği gündende bu yana referans modeller ile piyasada olan kart için üretici firmaların hazırladığı farklı çözümler merakla bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Sapphire tarafından lanse edilen standart tasarımlı ancak fabrika çıkışı hız aşırtmalı Radeon R9 295X2 modelinden sonra şimdi de farklı tasarım özellikleriyle ön plana çıkan, PowerColor'ın Devil13 serisi özelleştirilmiş Radeon R9 295X2 boy gösteriyor. 

Her detayı PowerColor mühendisleri tarafından özelleştirilen ekran kartı, AMD'nin 28nm üretim teknolojisiyle geliştirdiği, GCN 1.1 mimarisi üzerinde şekillenen Hawaii XT grafik yongasının çiftinden güç alıyor. Hibrit soğutma yerine devasa yapıda bir hava soğutma çözümü ile donatılan ekran kartı, her biri 100mm çapında olan PWM kontrollü fanlar sayesinde yoğun yük altında dahi serin çalışmayı vaad ediyor. 

Çok sayıda bakır ısı borusu ve alüminyum yapraklardan oluşan devasa blok ile desteklenen soğutucuya, kartın arka kısmına konumlandırılan ve hem o bölgeyi korumak hem de baskılı devre kartının daha serin çalışmasını sağlamak gibi iki önemli amaca hizmet eden alüminyum plaka yardımcı oluyor. Genel görünüm olarak PowerColor'ın Devil13 serisinden aşina olduğumuz siyah ve kırmızı renklerin hakimiyeti altındaki ekran kartı, şu ana kadar görmüş olduğumuz en kaslı güç besleme ünitelerinden biriyle karşımıza çıkıyor. 

Ortaya çıkan görüntülerden anlaşıldığı üzere, PowerColor Radeon R9 295X2 üzerinde dört adet PCIe 8pin güç konnektörü bulunuyor ki, bu sayı referans tasarımlı modellerde iki. Tek başına 675 Watt'lık bir TDP değerine ulaşan kartta, grafik işlemcilerin çalışma frekansı henüz belli değilken, bellek tarafında standart hıza sadık kalınması bekleniyor. 

Kartın temelini oluşturan diğer özellikler ise AMD Radeon R9 295X2 ile aynı. 5632 adet paralel işlem birimine, 2x 512-bit bellek veri yolu desteğine, 2x 176 adet doku ünitesine, 2x 64 ROP birimine ve her GPU için 4GB olmak üzere toplamda 8GB GDDR5 bellek kapasitesine sahip olan ekran kartı, üç slot kaplayan yapısı itibariyle her anakart ile uyumlu değil malesef. Bu durum aynı zamanda ikinci bir kart ile Quad Crossfire kurulumunu da zorlaştırıyor.

GPU hızları henüz açıklanmayan ancak bellek çalışma frekansının standart hızda kalacağı yani 5000MHz olacağı ifade edilen kart, tabi ki Mantle teknolojisini de desteklemekte. Geliştirilen detayları sayesinde, AMD Radeon R9 295X2'yi hız aşırtma konusunda daha ileri bir noktayı taşıyacak olan ekran kartının, 1799$ - 199$ seviyesinden çıkması bekleniyor. 

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    PowerColor Radeon R9 295X2 Devil13

• Geç oldu biraz.Ben daha önce davrandım.
    http://forum.donanimhaber.com/m_91437128/f_//tm.htm#91437128

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trktlh -- 5 Mayıs 2014; 8:49:49 >
  • 4 adet 4 lü power giriş :)))

• Maalesef çok geç gelen bi haberr

• Amd bu kartta özel tasarıma izin vermiyordu diye hatırlıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @punisher_1947
    quote:

Maalesef çok geç gelen bi haberr

Ya arkadaş, nasıl bir zihniyet anlamadım. Videocardz'da 4 Mayıs'da yayınlandı haber, burada ise bir sonraki gün sabah.

Sanki dün yayınlansaydı ilk alacaklardan biri olacaktınız değil mi ? Bir hafta sonra yayınlamışlar gibi sitem ediyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 5 Mayıs 2014; 9:10:03 >
  • kart çok ucuzmuş arkadaşlar 1799ş yerine 199ş olacakmış bide powercolor markasını kimse beğenmezdi kart gayet şekil olmuş
  • Şimdi dh okuyucusuna ekran kartı desen hemen titan, 295 der, iyi de bu paralara kaç kişi kart alacak ki?
    Biraz da orta sınıf f/p kart haberleri görsek hiç fena olmaz;)

• Kart benim pc nin 3 katı guc tuketiyor.

• Fanlar bıçak gibi... Devil serisine yakışmış.

• quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

@punisher_1947
    quote:

Maalesef çok geç gelen bi haberr

Ya arkadaş, nasıl bir zihniyet anlamadım. Videocardz'da 4 Mayıs'da yayınlandı haber, burada ise bir sonraki gün sabah.

Sanki dün yayınlansaydı ilk alacaklardan biri olacaktınız değil mi ? Bir hafta sonra yayınlamışlar gibi sitem ediyorsunuz.

Videocardz zaten tam bir asparagas sitesidir OEM camiasında, trafik çekmek için özellikle yalan yanlış uydurma bir sürü habere yer verir (bizim medyadaki sayısız iphone haberleri gibi ) Hele bir TechPowerUp veya Tom's Hardware'de yayınlansın da ondan sonra eğer DH günlerce geç kalmışsa o zaman laf edilmeli bence de... Bu arada bu haberin doğrulu da tartışılır şu an için o yüzden...

• vidalarımı eksik ne

• iyi güzel kart yapmışsında abi o güç girişleri nedir yaa hiç psu ya gerek yoktu şebekeden alsaydın enerjiyi :)

• quote:

Orijinalden alıntı: hamza61TS

iyi güzel kart yapmışsında abi o güç girişleri nedir yaa hiç psu ya gerek yoktu şebekeden alsaydın enerjiyi :)

• Buna alınacak güç kaynağıyla elektrik süpürgesi çalışır.

• Güçlü tek slot E.Kartı anlarımda 675 Watt nedir ..... Güç kaynağına ne gerek video çıkışların olduğu kısıma mini priz yapaydınız, direk ceyrana bağlasınlar...

R9 295X2 elektrik süpergelerine tepki olarak tasarlandı.

• yakında 4 slot yer kaplıyan amd kartlarda göreceğiz demedi demeyin. başka türlü olmuyor çünkü :D

• Peki bu şekilde max 69, 70 derece civarında tutulabilir mi bu kart ?
    Hiç sanmıyorum.. Hibrit Soğutma olayı daha iyi bana kalırsa..
  • geç haber diyenler kaç aylık doğdular.direk sperm yumurtaya ulaştıktan hemen sonra doğmuşlardır :D

• Yakında sisteme ve ekran kartına ayrı psular takarız. Demedi demeyin...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.