- x
ARACINIZDA ÇÖZEMEDİĞİNİZ elektronik motor beyin tamiri ve arızası SORUNLARI
1469 Cevap381407 Görüntüleme44 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

1217 Mesaj
6 Eylül 2006; 15:32:57 

Arkadaşlar aracınızda çözemediğiniz elektrikle ilgili sorunlarınız muhakkak
olmuştur.Sorunlarınızı yazarsanız size elimden geldiği kadar yardımcı olmaya
çalışırım.
Özellikle elektronik sorunlar.

İyi Çalışmalar.....

Güncel: 01.05.2014

Hızlı ulaşım için: 0536 949 13 16

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakanusta -- 1 Mayıs 2014; 2:18:38 >

ABS Arızası ve Otomobil Elektronik Sorunlar:
Hızlı Ulaşım için:
Tel:0 536 949 13 16

"Sorunlarınıza kolay, hızlı, zamanında ve yerinde kararlar için mutlaka beni arayın yanlış yerde yanlış işler yaptırmayın paranızın fazlası cebinizde kalsın."

291 Mesaj
6 Eylül 2006; 16:15:23 

elektronik sayılırmı bilmiyorum ama bi fikrin olursa sevinirim.bende 2004 leon signo var 23500 km de. aracın marş almasınından memnun olamıyorum kontağı çevirdiğimde herzaman olmuyor ancak bir tutarsızlık var çeviriyorum ya geç marş alıyor ya almıyor yada çok güzel alıyor bu nun saati yok bazen sabah bazen sıcakkende yapabiliyor.araca yeni yazılım yüklediler,aküyü kontrol ettiler ,boğaz kelebeğini temizlediler,en son enjektörlerden birisi problemli çıktı temizlettik enjektörlerde ayarlandı ancak tam oldu dedim bu sabah yine geç marş aldı belki bı normaldir ama ama benim aklıma yatmıyor bastınmı araba çalışır diye bilirim ama seninde fikrin olursa sevinirim, iyi günler

www.maskorganizasyon.com.tr

1217 Mesaj
6 Eylül 2006; 16:33:19 

quote:

Orjinalden alıntı: alpaslan11

elektronik sayılırmı bilmiyorum ama bi fikrin olursa sevinirim.bende 2004 leon signo var 23500 km de. aracın marş almasınından memnun olamıyorum kontağı çevirdiğimde herzaman olmuyor ancak bir tutarsızlık var çeviriyorum ya geç marş alıyor ya almıyor yada çok güzel alıyor bu nun saati yok bazen sabah bazen sıcakkende yapabiliyor.araca yeni yazılım yüklediler,aküyü kontrol ettiler ,boğaz kelebeğini temizlediler,en son enjektörlerden birisi problemli çıktı temizlettik enjektörlerde ayarlandı ancak tam oldu dedim bu sabah yine geç marş aldı belki bı normaldir ama ama benim aklıma yatmıyor bastınmı araba çalışır diye bilirim ama seninde fikrin olursa sevinirim, iyi günler

Öncelikle, benzinli enjektörü temizlenir fakat ayar yapılamaz!!!
Aracın eksozunda lamda (yani ekzosdan geçen oksijen miktarını ölçer) sondası bulunur.
1-Bu sondada problem olabilir.
2-Yakıt sistemindeki benzin basıncının ölçümü yapılmalıdır.
(belli zaman sonra yakıtı geri kaçırıyor olabilir.)
3-Ateşleme sisteminde olabilir.
4-Marş motorunun gövdeye kaçak yapabilir.
5-Motor tesisatıyla ilgili olabilir.
6-Kontak problemi olabilir.
7-Aracında imo sistemi vardır anahtarı okumuyo olabilir.
8-Akü olabilir.
9-Muhtemel sebeplerin en büyüğü elektrik tesisatı olabilir.

Bunlardan birisidir.
Aracın marşına basıldığında yakıt tamam ateşleme tamamsa
mekanik aksamda da sorun yoksa araç çalışır.

Hızlı Ulaşım için:

"Sorunlarınıza kolay, hızlı, zamanında ve yerinde kararlar için mutlaka beni arayın yanlış yerde yanlış işler yaptırmayın paranızın fazlası cebinizde kalsın."

291 Mesaj
6 Eylül 2006; 16:36:52 

ama servisde bunları söyledinmi yok olmaz onlarda diyip geçiyorlar yine bildiklerini okuyorlar ama ilgin için sağol

www.maskorganizasyon.com.tr

1217 Mesaj
6 Eylül 2006; 16:56:12 

quote:

Orjinalden alıntı: alpaslan11

ama servisde bunları söyledinmi yok olmaz onlarda diyip geçiyorlar yine bildiklerini okuyorlar ama ilgin için sağol

[font="Arial"]benzinli enjektörü temizlenir fakat ayar yapılamaz!!!

Sen onlara öyle söyle işi çözemeyince kıvırırlar.

İyi çalışmalar...

Hızlı Ulaşım için:

1372 Mesaj
6 Eylül 2006; 20:35:53 

egzozdan siyah duman atma olayının nedenlerini tek tek sıralarmısınız acaba?
- karışım oranı hatası
-yanlış buji ayarı, nette böyle birşey yazıyor, bu ne demek? yanlış mı sıkıldı yerine bujiler yani ?

benzin basınç regülatörünün iptal edilmiş olması neden olur mu ?
bu benzin basınç regülatörü polo 6n de nasıl tekrar devreye alınır, ayar gerekir mi?

1217 Mesaj
7 Eylül 2006; 10:32:54 

quote:

Orjinalden alıntı: amdfanatic

egzozdan siyah duman atma olayının nedenlerini tek tek sıralarmısınız acaba?
- karışım oranı hatası
-yanlış buji ayarı, nette böyle birşey yazıyor, bu ne demek? yanlış mı sıkıldı yerine bujiler yani ?

benzin basınç regülatörünün iptal edilmiş olması neden olur mu ?
bu benzin basınç regülatörü polo 6n de nasıl tekrar devreye alınır, ayar gerekir mi?

Egzostan siyah duman atma nedenleri;
1-Hava filtresinin tıkalı olması
2-Egzosta bulunan lamda sondasının devamlı fakir göstermesi
(Buda genelde egzos manifold contasının kaçırmasıyla olur.)
3-Sibop ayarının yanlış olması
4-Buji tırnaklarının kapalı olması
5-Yakıt basınç regülatörünün yakıt basıncını yüksek tutması (arızalı)
6-Yanlış yakıt pompası takılması
7-Hava kütle ölçerinden
8-Motor suyu sıcaklık sensörününarızalı olması (devamlı soğuk göstermesi)
9-Sente kaçık olması
10-Beyinden kayanaklanan sebepler (Enjektör açık kalma zamanının uzun olması arızalı olması)
11-Ateşleme sisteminin arızalı olması (Bobin,buji veya kablosunun gövdeye elektrik kaçağı)
12-Enjektörün bozuk olup sızdırması
13-Katalitik konvektörün tıkalı olması
14-Gaz kelebeği potansiyometresi ayarıyla oynamak
15-Vs-Vs bu böyle uzar gider fazla ayrıntıya girersek saatlerce yazmak gerekir.

Yanlış buji ayarı demek yanlış bujinin takılması veya buji tırnak ayarının yanlış yapılması demek
zaten araca orjinal bujisini takarsan bu ayarlı olduğu için gerek kalmaz tabi bujiyi takarken yere
düşürmemek gerekir kırılabilir veya tırnak aralığı bozulur.Bujinin sıkılmasıda çok önemlidir.
Fazla sıkılan bujinin porseleni gövdeden ayrılabilir.Bujinide sıkma torkları vardır.Bu bujinin
altındaki pulundan anlayabilirsin konik veya düzdür.

Benzin basınç regülatörünün emme manifolduna bağlı hortumu vardır.Bu hortumu geri yerine
takarsan devreye alabilirsin tabi basınç regülatörünün presli içini açmadıysan açtıysan eğer
yenisi ile değitirmen gerekir yoksa birdaha düzen tutmuyor.Bu yüzden ayar yapılamaz.

İyi çalımalar...

Hızlı Ulaşım için:

1532 Mesaj
7 Eylül 2006; 11:57:51 

Guzel bi konu acmısın yararlı olacagı kesin yanlız elektronik sorunlarla makenik sorunları birbirine karıstırmayın soru sorarken senle cok bilgi alıs-verisi yapabiliriz gibi geliyor benim de konum var actıgım ''Motor,donanım,şasi kısacası arabadan anlayanlar'' beklerim...

Motoru dinleyen adam :)
Ağzı olan konuşuyor...

1217 Mesaj
8 Eylül 2006; 8:59:35 

Geldim.

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
8 Eylül 2006; 19:32:54 

quote:

Orjinalden alıntı: noss

Guzel bi konu acmısın yararlı olacagı kesin yanlız elektronik sorunlarla makenik sorunları birbirine karıstırmayın soru sorarken senle cok bilgi alıs-verisi yapabiliriz gibi geliyor benim de konum var actıgım ''Motor,donanım,şasi kısacası arabadan anlayanlar'' beklerim...

Teşekkürler...

Hızlı Ulaşım için:

1372 Mesaj
8 Eylül 2006; 21:48:49 

çok güzel cevaplardı, sente kaçıkmış, derecelinin sentesini yanlış yapmışlar

1217 Mesaj
9 Eylül 2006; 16:09:32 

quote:

Orjinalden alıntı: amdfanatic

çok güzel cevaplardı, sente kaçıkmış, derecelinin sentesini yanlış yapmışlar

Hızlı Ulaşım için:

167 Mesaj
9 Eylül 2006; 19:40:45 

Ayrı bir konuda açmıştım, aşağıdaki problemim var, ne dersiniz?

Yeni kasa Laguna'sı olup ta ozellikle sehirici trafikte klima soguturken ara ara soguklugu giden (ufleme devam diyor) var mı? Buna benzer problemi olan ve cozum bulanların yardımını bekliyorum. (gaz, vs herseyi tamam)
Renault'un dedigine gore extra bir parca takılması gerekiyormus ve 1.000 YTL!!! (Ben fabrikasyon hata oldugunu belirterek garantiden yaptırmaya calısıyorum, bakalım ne olcak)

1217 Mesaj
9 Eylül 2006; 20:21:31 

quote:

Orjinalden alıntı: veyselh

Ayrı bir konuda açmıştım, aşağıdaki problemim var, ne dersiniz?

Yeni kasa Laguna'sı olup ta ozellikle sehirici trafikte klima soguturken ara ara soguklugu giden (ufleme devam diyor) var mı? Buna benzer problemi olan ve cozum bulanların yardımını bekliyorum. (gaz, vs herseyi tamam)
Renault'un dedigine gore extra bir parca takılması gerekiyormus ve 1.000 YTL!!! (Ben fabrikasyon hata oldugunu belirterek garantiden yaptırmaya calısıyorum, bakalım ne olcak)

Senin aracını sorunu büyük bir ihtimalle klima kompresöründen kaynaklanıyor.
Bence servise git ve garantiden yapmaları gerekir.Klima kompresörü gazı
basamıyor olabilir.
Sorunu çözemezlerse Ankara'daysan beklerim.

İyi çalışmalar...

Hızlı Ulaşım için:

4 Mesaj
11 Eylül 2006; 17:36:43 

merhaba ustam beni 93 model seat toledo 2.0i glx arabam var .camları otomatik olarak acıyorum 4 camıda acıyorum sorun yok ama kapatmak istersem kapanmıyor. taki biraz beklersem yada mesela camın birini açtım öbür camı azar azar açtığım zaman bazen düzeliyor.ama her defasında cam açtığımda bunları yapmak zorunda kalıyorum. ustaya gittim cam düğmelerini degistirdi yine olmadı. yani o kadar ustaya gittimki hiç biri sorunu çözemedi. yardımcı olursanız sevinirim. selamlar

merhaba dostlar

4235 Mesaj
11 Eylül 2006; 17:46:14 

Bi sorun da benden.
99 mazda 323 1.5

ustam bizim arabanın göstergeleri çalışmıyor bazen. mesela bi gün çalıştırıyorum arabayı göstergelerin hiç biri çalışmıyor ama yağ lambası akü lamnası falan yanıyor... aynı gün veya başka bi gün yine çalıştırıyorum arabayı hiç bir sorun yok.
sizce sorun ne olabilir? bu model araba da daha önce rastlanılmış bir problem mi bu?
Bİlgilendirirseniz sevinirim, ayrıca problem ile ilgili sorunu varsa buralardayım.

Asus N55SF S1194V
Iphone 5 16 GB Ios 7.0.4 Beyaz
2013 Honda Civic Elegance A/T Eco Lpg Beyaz

4235 Mesaj
12 Eylül 2006; 16:48:42 

güncel

Asus N55SF S1194V

1217 Mesaj
13 Eylül 2006; 10:02:06 

quote:

Orjinalden alıntı: selam0642

merhaba ustam beni 93 model seat toledo 2.0i glx arabam var .camları otomatik olarak acıyorum 4 camıda acıyorum sorun yok ama kapatmak istersem kapanmıyor. taki biraz beklersem yada mesela camın birini açtım öbür camı azar azar açtığım zaman bazen düzeliyor.ama her defasında cam açtığımda bunları yapmak zorunda kalıyorum. ustaya gittim cam düğmelerini degistirdi yine olmadı. yani o kadar ustaya gittimki hiç biri sorunu çözemedi. yardımcı olursanız sevinirim. selamlar

Aracının önceki halinde cam düğmesinin indirme tuşuna 1 defa basınca otomatik olarak
cam aşağıya kadar inen ve tekrar kaldırma tuşuna 1 defa basınca otomatik olarak tam
yukarı kalkıyormuydu?

Eğer sisteminin eski hali böyleyse muhtemelen kapı aralıklarında bulununan soket veya
elektrik kablolarında bir sorun var demektir.(temassızlık)

Ara İstersen daha kolay yardımcı olurum.
Cep Tel:0 536 949 13 16

İyi çalışmalar...

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
13 Eylül 2006; 10:08:15 

Göstergeye gelen kontak hattıyla ilgili bir problem vardır.
Kontağı açtığınız zaman sisteme enerji veren kontak rölesi vardır
bundan olabilir.Gösterge veya sigorta tablası olabilir.(Temassızlık gibi)

quote:

Orjinalden alıntı: bekir__

Bi sorun da benden.
99 mazda 323 1.5

ustam bizim arabanın göstergeleri çalışmıyor bazen. mesela bi gün çalıştırıyorum arabayı göstergelerin hiç biri çalışmıyor ama yağ lambası akü lamnası falan yanıyor... aynı gün veya başka bi gün yine çalıştırıyorum arabayı hiç bir sorun yok.
sizce sorun ne olabilir? bu model araba da daha önce rastlanılmış bir problem mi bu?
Bİlgilendirirseniz sevinirim, ayrıca problem ile ilgili sorunu varsa buralardayım.

Hızlı Ulaşım için:

6 Mesaj
13 Eylül 2006; 11:48:16 

Merhaba hakan usta.Benim arabam toyota carina 98 otomatik vites.
Sorun şu ki hız göstergesinde ki ibre zaman zaman çalışmıyor.İbre takılınca km sayacı da duruyor.Bu durum araba güneş altında bir süre park ettiğinde,ya da bir süre yol gidip stop edip tekrar çalıştırıldığında ibre hemen 0 pozisyona geliyor ve araba vitese geçmekte zorlanıyor.Biraz bu şekilde gidince -ki bazen 4-5 bin devire kadar devri yükseltmem gerekebiliyor-vites 2'ye geçiyor ve bundan sonra diğer viteslere geçişte de bir problem olmuyor.Yalnız bu arada devir saatinde yer alan bir sinyal yanmaya başlıyor,O/D işareti.Hani normalde overdrive basınca yanan ışık,fakat bu yanıp sönüyor,sabit değil.Bu olay her zaman olmuyor,sadece araba aşırı güneş altında kaldığında ya da motor çok ısınınca yapıyor.Sabahları ya da gölgede durduğunda asla böyle bir şey olmuyor.Bu şekilde O/D diğmesi yanıp sönerken bazen 250km yapmak zorunda kalıyorum.
Servise götürdüm hız gösterge saatini değiştirmek gerekiyor dediler,açıkçası neden böyle olduğuna dair bir açıklama da getiremediler.Otomatik vites konusunda sanayide nam salmış bir ustayaı tavsiye ettiler,bir çözemedi,öğrenirsen bana haber ver dedi .Sizin bu konuda herhangi bir fikriniz var mı acaba?Bu şekilde kullanmak zararlı olabilir mi?Açıkçası ben şimdilik pek önemsemiyorum ama kafam arada bir buna takılmıyor da değil.
Şimdiden teşekkür ederim.

1217 Mesaj
15 Eylül 2006; 16:39:04 

Senin sorunun büyük ihtimalle gösterge soketinde veya göstergenin içinde bulunan temassızlık
olabilir incelemek gerekiyor.Bu tip sorunları bulmak gerçekten zordur fakat işi bilen için sorun değil
belki bir gün veya bir hafta uğraşır bulur.

quote:

Orjinalden alıntı: tuncer71

Merhaba hakan usta.Benim arabam toyota carina 98 otomatik vites.
Sorun şu ki hız göstergesinde ki ibre zaman zaman çalışmıyor.İbre takılınca km sayacı da duruyor.Bu durum araba güneş altında bir süre park ettiğinde,ya da bir süre yol gidip stop edip tekrar çalıştırıldığında ibre hemen 0 pozisyona geliyor ve araba vitese geçmekte zorlanıyor.Biraz bu şekilde gidince -ki bazen 4-5 bin devire kadar devri yükseltmem gerekebiliyor-vites 2'ye geçiyor ve bundan sonra diğer viteslere geçişte de bir problem olmuyor.Yalnız bu arada devir saatinde yer alan bir sinyal yanmaya başlıyor,O/D işareti.Hani normalde overdrive basınca yanan ışık,fakat bu yanıp sönüyor,sabit değil.Bu olay her zaman olmuyor,sadece araba aşırı güneş altında kaldığında ya da motor çok ısınınca yapıyor.Sabahları ya da gölgede durduğunda asla böyle bir şey olmuyor.Bu şekilde O/D diğmesi yanıp sönerken bazen 250km yapmak zorunda kalıyorum.
Servise götürdüm hız gösterge saatini değiştirmek gerekiyor dediler,açıkçası neden böyle olduğuna dair bir açıklama da getiremediler.Otomatik vites konusunda sanayide nam salmış bir ustayaı tavsiye ettiler,bir çözemedi,öğrenirsen bana haber ver dedi .Sizin bu konuda herhangi bir fikriniz var mı acaba?Bu şekilde kullanmak zararlı olabilir mi?Açıkçası ben şimdilik pek önemsemiyorum ama kafam arada bir buna takılmıyor da değil.
Şimdiden teşekkür ederim.

Hızlı Ulaşım için:

23 Mesaj
19 Eylül 2006; 11:18:57 

2000 skoda felicia 1.3 mpi aracım var, boşa aldığımda stop etme eğilimi var. zaten o sırada da rölanti devri 4 lere kadar düşüyor. yükseltmek istedim ,elektronik ateşleme olduğu için yükseltilemez dediler. veya bir aleti varmış onun ile olur dediler.rölanti düşüklüğü neden olur ve çözümü nedir,teşekkürler.(aracı ilk boşa aldığımda düşüyor ,sonra devir tekrar yükseliyor.8 lerde sabitleniyor)

1217 Mesaj
23 Eylül 2006; 15:50:45 

Aracında kilometre halatlı ise kilometre halatında vss sensörü vardır bu sensörden kaynaklanabilir.
Veya debriyajda bulunan debriyaj şalterinde olabilir.Motora giren hava akımı fazla olabilir.
En güzeli Ankara'daysan beklerim.

İyi Çalışmalar...

quote:

Orjinalden alıntı: tedirgin35

2000 skoda felicia 1.3 mpi aracım var, boşa aldığımda stop etme eğilimi var. zaten o sırada da rölanti devri 4 lere kadar düşüyor. yükseltmek istedim ,elektronik ateşleme olduğu için yükseltilemez dediler. veya bir aleti varmış onun ile olur dediler.rölanti düşüklüğü neden olur ve çözümü nedir,teşekkürler.(aracı ilk boşa aldığımda düşüyor ,sonra devir tekrar yükseliyor.8 lerde sabitleniyor)

Hızlı Ulaşım için:

3 Mesaj
24 Eylül 2006; 15:17:45 

SELAM USTA...bende volvo v70 marka arac var ve arabanin teyp kodunu 3 sefer yanlis girdim ve simdi direkt off yaziyo sana bi sorayim dedim belki biliyorsundur...nasil hallederim bu sorunu??bi ilgilenirsen sevinirim

678 Mesaj
24 Eylül 2006; 16:40:02 

Selam usta! Bendede 75 bg connect var. Aracımın teybi dünden beri çalışmıyor. Ekranında "P33 2C" yazısı belirmiş ne olduğunu anlamadım. aracın kontağını kapatsamda sürekli bu yazı kalıyor. Ne açılıyor ne kapanıyor. Acaba ne yapabilirim. Şimdiden teşekkürler!!!

Chevrolet Cruze 1.4 Turbo 140 BG - Chevrolet hakkında tüm bildiklerinizi unutun ve hızın keyfini yaşayın.

576 Mesaj
24 Eylül 2006; 21:28:52 

Merhaba,bir kaç gün önce kontak kapandıktan sonra motor hemen susmayıp 10-/15 sn çalışmaya devam ediyordu.Bu akşam kontağı kapatmama rağmen motor stop etmiyor,daha önce de olmuştu ve kendiliğinden geçmişti ama bu akşam hiç durduramadım.Vitesteyken frene basarak durdurabildim motoru ama bu sefer de akü ve yağ ikaz ışıkları yanmaya devam etti.Akünün + ucunu çıkardım yine devam etti, ancak ayni kutba bağlı sigorta kablosunu da çıkarınca ışıklar söndü .Arabam 97 model Ford Escort CLİ.Nedir bu böyle!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi talin -- 24 Eylül 2006; 21:29:40 >

576 Mesaj
25 Eylül 2006; 12:29:43 

Sayın Hakanusta,
Bu sabah akü kablosunu yerine takmama rağmen marş hiç basmayınca bir oto elektrikçisine gösterdim meğer akü kutup başlarının çok iyi sıkılması gerekirmiş,ben ise nasılsa elektrik geçer diye elimle gevşek sıkmıştım.Motorun stop etmemesi için böyle şeyler arabanın o modelinde mevcut olmayan bir özellikle ilgili takılı olmaması gereken bir sigorta takılıysa olabilir dedi.27 nolu sigorta gereksiz dedi.Baktık el kitabında o sigorta arka cam rezistansına ait! O sigortayı yerinden çıkardı ,sorun halloldu gibi(belki tesadüfen,çünki ayni arıza daha önce de olmuş kendiliğinden düzelmişti!) ama işin ilginç yanı rezistans da sigorta takılı olmadığı halde çalışıyor!
Bu arada,arka cam rezistansı çalışmadığı için araba önceki gün servise gitmiş ve arıza giderilmişti...!

1217 Mesaj
25 Eylül 2006; 12:47:13 

Senin asıl sorunun sigorta tablasıdır.Tamir ettirebilirsen iyi olur yoksa fiyatı biraz pahalı
ileride bobinin artı hattına ceryan gelmeyecek marşabasarken araç çalışmayacak
haberin olsun aküden bobinin orta ucuna direkt ceryan bağlayınca araç çalışacak
fakat istop ettirmek için kabloyu tekrar sökmen gerekecek.

quote:

Orjinalden alıntı: talin

Sayın Hakanusta,
Bu sabah akü kablosunu yerine takmama rağmen marş hiç basmayınca bir oto elektrikçisine gösterdim meğer akü kutup başlarının çok iyi sıkılması gerekirmiş,ben ise nasılsa elektrik geçer diye elimle gevşek sıkmıştım.Motorun stop etmemesi için böyle şeyler arabanın o modelinde mevcut olmayan bir özellikle ilgili takılı olmaması gereken bir sigorta takılıysa olabilir dedi.27 nolu sigorta gereksiz dedi.Baktık el kitabında o sigorta arka cam rezistansına ait! O sigortayı yerinden çıkardı ,sorun halloldu gibi(belki tesadüfen,çünki ayni arıza daha önce de olmuş kendiliğinden düzelmişti!) ama işin ilginç yanı rezistans da sigorta takılı olmadığı halde çalışıyor!
Bu arada,arka cam rezistansı çalışmadığı için araba önceki gün servise gitmiş ve arıza giderilmişti...!

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
25 Eylül 2006; 17:13:10 

Sana söyle yardımcı oluyum tanıdıktan ziyade işi bilen birisine git teyp'in içindeki epromu söküyorlar
ve şifre adresindeki verileri değiştirip veya silip işi hallediyorlar.Veya aracı yetkili servise götür
teyp'i söküp üzerindeki numarayı alırlar aracın şifresini söylebilirler.

İyi Çalışmalar...

quote:

Orjinalden alıntı: erwolf67

SELAM USTA...bende volvo v70 marka arac var ve arabanin teyp kodunu 3 sefer yanlis girdim ve simdi direkt off yaziyo sana bi sorayim dedim belki biliyorsundur...nasil hallederim bu sorunu??bi ilgilenirsen sevinirim

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
25 Eylül 2006; 17:17:55 

Blaupunt yetkili servisine veya ford yetkili servisine git orada yardımcı olacaklardır.

İyi Çalışmalar...

quote:

Orjinalden alıntı: hitaf73

Selam usta! Bendede 75 bg connect var. Aracımın teybi dünden beri çalışmıyor. Ekranında "P33 2C" yazısı belirmiş ne olduğunu anlamadım. aracın kontağını kapatsamda sürekli bu yazı kalıyor. Ne açılıyor ne kapanıyor. Acaba ne yapabilirim. Şimdiden teşekkürler!!!

Hızlı Ulaşım için:

576 Mesaj
25 Eylül 2006; 20:11:21 

Hakanusta,çok teşekkür ederim de şu bobin dediğin şey neresidir?Ben biraz acemiyim kusura bakma!

1217 Mesaj
26 Eylül 2006; 9:26:47 

Bujileri yüksek gerilimi sağlayan parçadır.
Resime bakarsan senin arabanda hangisi olduğunu hemen anlarsın...

quote:

Hakanusta,çok teşekkür ederim de şu bobin dediğin şey neresidir?Ben biraz acemiyim kusura bakma!

local://upfiles/62133/26973E0366714B31BAEE507E26243ACC.gif

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakanusta -- 26 Eylül 2006; 9:28:16 >

Hızlı Ulaşım için:

243 Mesaj
26 Eylül 2006; 9:59:26 

Merhaba hakan usta benim sorum şöyle olacak 2004 1,6 Megan sedan aracım var.Aracımda klimayı auto konumda çalıştırdığımda sıcak hava istediğimde bile AC konumuna geçiyor bu esnada acaba klima soğuk hava üretirken harcamış olduğu enerjiyi mi harcar.Teşekkür ederim.

1217 Mesaj
26 Eylül 2006; 10:16:18 

İllaki harcamış olduğu enerjiyi harcar fakat klimayı kullandığın zamanlardaki
kadar harcamaz...

quote:

Orjinalden alıntı: itas59

Merhaba hakan usta benim sorum şöyle olacak 2004 1,6 Megan sedan aracım var.Aracımda klimayı auto konumda çalıştırdığımda sıcak hava istediğimde bile AC konumuna geçiyor bu esnada acaba klima soğuk hava üretirken harcamış olduğu enerjiyi mi harcar.Teşekkür ederim.

Hızlı Ulaşım için:

4235 Mesaj
26 Eylül 2006; 10:31:21 

quote:

Orjinalden alıntı: hakanusta

Göstergeye gelen kontak hattıyla ilgili bir problem vardır.
Kontağı açtığınız zaman sisteme enerji veren kontak rölesi vardır
bundan olabilir.Gösterge veya sigorta tablası olabilir.(Temassızlık gibi)

teşekkürler
bu kontak rölesi nerdedir?
Benim kontrol edebileceğim bi şeyi varmıdır? kablosu falan..

Asus N55SF S1194V

3090 Mesaj
26 Eylül 2006; 15:13:10 

peki buyrun çözün bakalım :

rover 218 coupe var. servisten yeni çıktı, ama hız göstergem çalışmıyor. dün yine 3 saat uğraştık sorunu bulamadık. şanzımandaki mekanik dönen zımbırtı çalışıyor. kablolarda problem yok, bilgi göstergeye kadar geliyor. gösterge sağlam, başka arabada denedik. başka arabanın göstergesini biz de denedik, bi türlü çalışmıyor. kablolar, konnektörler, bağlantılar her şey sağlam. biz kafayı yedik, buyrun biraz da siz yiyin. sigorta problemi değil, kablo problemi değil, konnektör problemi değil, gösterge problemi değil. nedir bu?

Yiğit harpte, dost dertte, olgun adam hiddette belli olur...

576 Mesaj
26 Eylül 2006; 15:43:47 

Hakanusta
quote:

Senin asıl sorunun sigorta tablasıdır.Tamir ettirebilirsen iyi olur yoksa fiyatı biraz pahalı
ileride bobinin artı hattına ceryan gelmeyecek marşabasarken araç çalışmayacak
haberin olsun aküden bobinin orta ucuna direkt ceryan bağlayınca araç çalışacak
fakat istop ettirmek için kabloyu tekrar sökmen gerekecek. ][/quote

Şu anda hiç bir sorun görünmüyor,tamirciye böyle böyle olmuştu ileride de temelli çalışmayabilirmiş araba desem, anlar tamir eder mi ?Böyle elektrikçiyi nereden bulacağım?Tanıdığınız var mı Bostancı veya Kartal'da?

1217 Mesaj
27 Eylül 2006; 9:10:43 

Ben Ankara'dayım İstanbul'u fazla bilmem.

quote:

Hakanusta

Hızlı Ulaşım için:

2706 Mesaj
9 Ekim 2006; 12:20:52 

hakan ustam birde benim derdime derman.. aracım 2001 fiat marea araç 4-5 km gittikten sonra veya çok sıcak havalarda abs ve ebd lambası yanıyor bir çare bulamadık serviste bi s...den anlamıyor acaba beyinden olabilirmi nedersin veya sensörlerden teşekkür şimdiden

>>>DH FIAT MAREA KULÜBÜ<<<

472 Mesaj
9 Ekim 2006; 12:39:45 

merhaba. benimde şöyle bir sorunum var..
1200cc 75BG clio full arabamda garip bi elektirik problemi var. servis e götürdük fakat her zaman ki gibi bişi yok dediler :) durum şu;

ilk belirtileri radyonun açılıp kapanmasıyla başladı. arada bir yapıyor bunu. çukur a falan girince yapabiliyo yada camları açarken, selektör yaparken veya direksiyonu tam sağa veya sola kırdığım zaman yapıyo. ayrıca camları açıp kapatırken iç lamba ve farların gücü düşüyo...

ama önemli olan şey şu. yaklaşık 2 haftadır yapıyo bunu... yine elektrikle ilgili bişi yaptığım zaman ( genelde selektör) ABS + SERV + üzerinde rezistans işareti olan lambalar yanıyo ve 2-3 saniye sonra sönüyo. servise bunun için götürmüştük ama bişi diyemediler. yapabilmeleri için servis ışığının sürekli yanması gerekmiş. yani araba bozulacak ondan sonra servis e alacaklar :) garip...

şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilker -- 9 Ekim 2006; 12:41:18 >

317 Mesaj
9 Ekim 2006; 17:08:38 

merhaba ustam. 1998 model hyundai accent aracımda klima ile ilgili bir sorunum var
klima çok kısa süreli aralıklarla kendi kendine devreden çıkıp tekrar giriyor. bu süre zarfında soğuk hava gelmeye devam ediyor ancak her giriş ve çıkışını motor devrindeki değişmelerden anlıyorum.

bu araçlarda bu durum normalmi. servisi tam olarak çözemedi ama muhtemelen kompresördeki klima müşirinden yaptığını söylüyorlar. bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim

194 Mesaj
9 Ekim 2006; 18:40:45 

selam hakanusta. Benim suzuki 1.6 jlx vitaram var. Kilometre saati titreyerek çalışıyor aynı eski magirus minibüslerdeki gibi Bunun nedeni kliometre teli diye biliyorum. Asıl sorunum devir saatinde. Devir saati çalışmıyor. Bir tamircinin eline bırakmadan önce nedenini bilmek isterim. Gerekli parçayı alıp öyle gitmek daha sağlıklı olur diye düşündüm Çözümü en kısa zamanda bekliyorum saygılar..

[DH] TOYOTA TAKIMI
YN COROLLA ELEGANT D-4D KOYU MAVİ

1 Mesaj
22 Ekim 2006; 0:35:00 

Hakan usta selamlar. Bu gün 2. el 2000 model seat leon stella 1,6 16v aldım. aracımın km göstergesi bazen çalışıyo bazen çalışmıyor. hararet göstregesi sürekli 60da duruyor ara sıara 90 a çıkıyor. benzin ibresi beşik bigibi sallanıyor. özellikle sağ ve sola ani dönüşlerde 0 a iniyor ve araç o zaman uyarı sinyali yapıyor. Ayrıca araç rolanti de iken aracın biraz sallandığını hissediyorum Cevap ve yardımların için şimdiden teşekkürler.

1217 Mesaj
26 Ekim 2006; 19:07:43 

Arkadaşlar hepinizin göstermiş olduğu ilgiye teşekürler.

Hepinizin geçmiş bayramını kutlarım.

Şuan işlerim çok yoğun olduğundan dolayı sorularınızı
en kısa zamanda cevap yazmaya çalışacağım.

İyi Çalışmalar...

Hızlı Ulaşım için:

362 Mesaj
26 Ekim 2006; 21:19:38 

hocam benim aracta yolcu koltugunda oturan kemerini takmadiginda ikaz verirdi artik vermiyo sadece sürücüde ikaz vermekte sensörü flnmi bozulmustur?

91 Mesaj
27 Ekim 2006; 19:13:38 

Hakan usta benim arabam opel 2001 astra elegance arabayı çalıtırır ken ışıkların sönmesini bekliyorum ışın teki sönmüyor ve çalıştırdığımda da devam ediyor ışık yanmaya o ışık yana yerdeki işaret bir araba şekli var ve ortadan bi inliz anahtarı geçiyor ve bu işareti anlayamadım bütün işaretleri biliyorum bi tek onu bilmiyorum

SX1 Ice Blue+32mbFlash
Motorola VE66
Meizu m6 SL Black 8gb

36 Mesaj
16 Kasım 2006; 13:46:00 

Hakan usta eğer hala buralardaysan ben de danımak isterim sana.
2002 model Volvo V40 aracım var. Aracın motorunu yıkattıktan 1 gün sonra tesadüfmüdür yoksa yıkandığı için mi bilmem araç kilometre sayacında arıza çıktı.
Kilometre saati, devir göstergesi, hararet, benzin, elektronik kiliometre sayacı hiçbir şey çalışmadı. Sabah arabaya binmemle birlikte fark ettim. Digital kilometre yazan ekranda "pin kod...." mesajı vardı.
Servise gidip yazılım yükleyince geçecek diye düşündüm. Ancak servis bu elektronik aksamın tamamen değişmesi gerektiğini söyledi. Şu an geçici bir çözüm buldum, çıkma bir elektronik saatle idare ediyorum ama kendi kadranım elimde ve arızası devam ediyor. Bu arızayı giderebilirsem yeniden taktıracağım.
Sence sorun ne olabilir?

Hepimize kazasız günler.....

107 Mesaj
18 Kasım 2006; 17:03:29 

Kardeş bende 99 focus ghia var.Hava yastığı ikaz lambası bazen yanıyo,bazen sönüyor.Neden yapar,ve ben para harcamadan nasıl halledebilirim.İlla harcıyacaksam ne kadara mal olur?Yardımcı olursan sevinirim.

İyi çalışmalar...........

* * * 2 0 0 8 Megane II * * *

67 Mesaj
21 Kasım 2006; 10:51:48 

Merhabalar hakanusta. Benim problemim de araç ilk çalıştırmadaki 2-3 dakika içerisnde distribütörden cızz diye bir ses geliyor motor ısınınca kesiliyor. (sesin tarifi pek yapılabiliecek türden değil özür dilerim.) Yardımcı olabilirsen çok sevinirim.

494 Mesaj
21 Kasım 2006; 23:13:20 

hakanusta arabam kango.airbag lambası bazen yanıyor bazen sönük kalıyor nedenini öğrenebilirmiyim?

36 Mesaj
27 Kasım 2006; 10:29:01 

hunter kardesim pampalar bunu yapıyorlar. Önemli bir şey değil ama bakımda servise söylersin bakar. Ayrıca gitmene gerek yok.

quote:

Orjinalden alıntı: hunterxt41

hakanusta arabam kango.airbag lambası bazen yanıyor bazen sönük kalıyor nedenini öğrenebilirmiyim?

Hepimize kazasız günler.....

368 Mesaj
27 Kasım 2006; 12:51:52 

yahu topic resmen güzin abla köşesine dönmüş

cevaplarınız çok öğretici ama ustam , sağolasın....

"Bankacılar paranın sahte olup olmadığını anlamak için, parayı ışığa doğru tutup içerisinde ATATÜRK filigrani var mı yok mu diye bakarlar. Siz
de bir adamın ne mal olduğunu anlamak için, onu ışığa tutun; bakın bakalım içerisinde ATATÜRK var mı, yok mu! İçerisinde ATATÜRK olmayan adamlara iltifat etmeyiniz. Cumhuriyet'e sahip çıkınız."
Ali Poyrazoğlu

10 Mesaj
28 Kasım 2006; 20:50:34 

Hakan Usta;
2002 model Ford mondeo kullanıcıyım. Arabamın akü problemi var bazen birkaç gün problem çıkartmıyor. Bazen akşam park ediyorum sabah kontağa basıyorum çalışmıyor. Kontağı çevirdiğimde aracın göstergeleri max.'a kadar gösterip tekrar eski durumuna dönüyor. Servise sordum beyin kendini resetliyor akü bitmişse normaldir dediler. İnip aküyü ölçüyorum 11.4V gösteriyor. Aküsü yeni kasım 7' de değiştirdim. Eski aküsüde 4 aylık akü idi. Takviye akü ile besliyorum hemen marş basıyor. Bir iki gün problem çıkmıyor. Sonra tekrarlıyor. Kaçak varmı diye baktırdım bi şey gözükmüyor. Aracı bilgisayara bağladılar sorun göstermiyor. Ama durduğu yerde de aküsü boşalıyor. Akü boşken arabayı çalıştırdığımda 14~15A arası şarj akımı çekiyor. 14V gösteriyor. Elektrikçi usta alternatör şarj ediyor diyor. Arabada alarm yok. Orjinal CD/RD, birde analog saati var üzerinde. Bu sorun hakkında bir bilginiz varmı? Yada bu arabanın elektrik şemasını nerede bulabilirim?

6 Mesaj
29 Kasım 2006; 23:24:58 

merhaba ustam.ben iki hafta önce 2001 model bir opel zafira aldım.daha önce şahin kullanıyordum.fakat opelin gazına bir türlü alışamadım.aracımda sorun olduğunu düşünüyorum.gaz pedalına bastığımda motor gaz vermiyor.çok basıyorum bu sefer de fazla geliyo.arkadaşlarım bu arabalar elektronik sistemle yapılmış onun için gaz pedalı telle bağlı değil diyorlar.o nedenle motora geç gittiğinden bahsediyorlar.gerçekten şahin gibi bastığımda gitmeyecek mi.yoksa arabada bir arıza mı var.şimdiden teşekkürler.

1217 Mesaj
24 Ocak 2007; 12:59:36 

Muhtemelen yolcu tarafında bulunan kemerin svici takılı kalmış olabilir
veya tesisattan kaynaklanabilir.

quote:

Orjinalden alıntı: yigit tuna

hocam benim aracta yolcu koltugunda oturan kemerini takmadiginda ikaz verirdi artik vermiyo sadece sürücüde ikaz vermekte sensörü flnmi bozulmustur?

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
24 Ocak 2007; 13:06:00 

Bu işaret araçta bir arıza kaydı var demektir.
Servise gitmen gerekli cihaza bağlanması gerekiyor.
Daha fazla sorun yaratmadan git.

quote:

Orjinalden alıntı: megala_38

Hakan usta benim arabam opel 2001 astra elegance arabayı çalıtırır ken ışıkların sönmesini bekliyorum ışın teki sönmüyor ve çalıştırdığımda da devam ediyor ışık yanmaya o ışık yana yerdeki işaret bir araba şekli var ve ortadan bi inliz anahtarı geçiyor ve bu işareti anlayamadım bütün işaretleri biliyorum bi tek onu bilmiyorum

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
24 Ocak 2007; 13:21:12 

Sana yardımcı olacak arakadaşım telefonunu vereyim şuan bununla ilgili tüm ekipmanlar elinde mevcut
Oğuz Doğangüneş
Tel:03123543070
Cep:05332593130

quote:

Orjinalden alıntı: evinc19

Hakan usta eğer hala buralardaysan ben de danımak isterim sana.
2002 model Volvo V40 aracım var. Aracın motorunu yıkattıktan 1 gün sonra tesadüfmüdür yoksa yıkandığı için mi bilmem araç kilometre sayacında arıza çıktı.
Kilometre saati, devir göstergesi, hararet, benzin, elektronik kiliometre sayacı hiçbir şey çalışmadı. Sabah arabaya binmemle birlikte fark ettim. Digital kilometre yazan ekranda "pin kod...." mesajı vardı.
Servise gidip yazılım yükleyince geçecek diye düşündüm. Ancak servis bu elektronik aksamın tamamen değişmesi gerektiğini söyledi. Şu an geçici bir çözüm buldum, çıkma bir elektronik saatle idare ediyorum ama kendi kadranım elimde ve arızası devam ediyor. Bu arızayı giderebilirsem yeniden taktıracağım.
Sence sorun ne olabilir?

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
24 Ocak 2007; 13:23:58 

İlk önce cihaza bağlatman gerekir arızaya göre kolay bir çözüm yolu buluruz.
Gerisi kolay.

quote:

Orjinalden alıntı: mcdogan

Kardeş bende 99 focus ghia var.Hava yastığı ikaz lambası bazen yanıyo,bazen sönüyor.Neden yapar,ve ben para harcamadan nasıl halledebilirim.İlla harcıyacaksam ne kadara mal olur?Yardımcı olursan sevinirim.

İyi çalışmalar...........

Hızlı Ulaşım için:

1217 Mesaj
24 Ocak 2007; 13:34:05