Şimdi Ara

Radyatör Vanaları Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
3
Favori
5.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Doğalgaz tesisatı döşetme aşamasında olduğum için araştırma içerisindeyim.

1. Vanaları GK'den almayı planlıyorum; ama kafamı karıştıran bir durum var. Radyatör vanaları hem köşe olarak adlandırılmış, hem de 16,2 peks uyumlu olarak adlandırılmış. Bu 16,2 peks uyumlu vanalardan mı alacağım, yoksa yalnızca köşe radyatör vanalarından mı? Bu peks uyumu ne demektir?

2. Bir de vanaların krom ve krom olmayan modelleri var. Krom olan modelleri olmayanlarınkinden 2 kat daha pahalı. Aralarındaki fark nedir, ben hangisini tercih etmeliyim?

3. 1/2 ve 3/4 pislik tutucuları rahatlıkla temizleyebilmek için kelebek vana almam gerekiyormuş; ama GK'de tam olarak kelebek vana ismiyle bulamadım. Tam geçişli küresel kelebek vana gibi bir şeyler diyor. Küresel vana ne demektir?

4. Nipel almam gerekir mi, yoksa tesisatı döşeyenlerde var mıdır?

5. Alacağım bazı vanalarda iç diş, dış diş gibi terimler var. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir?

@Zebza

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi basyigit -- 27 Nisan 2014; 2:08:11 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >

• Merhaba,

1. Vanalar köşe oluyor. Pex bağlantılı vanalar mobil sistemde kullanılıyor, sıvaüstü sistemde normal vana kullanmanız gerekiyor.

2. Tek fark görsellik, tercih size kalmış.

3. Rahat temizlik yapmak için pislik tutucunun her iki tarafına birer vana taktırın(Resimdeki gibi).

4. Nipel tesisatçıda vardır muhakkak.

5. Almanız gereken vanaların listesi:

a.) Köşe Vana
    http://www.gkvana.com/product.aspx?id=6&t=1/2%22__Kose_Radyator_Vanasi&ln=tr

b.) Dönüş Vana
    http://www.gkvana.com/product.aspx?id=11&t=1/2%22__Kose_Radyator_Donus_Vana_(%D815_mm_Boru_Baglantili)&ln=tr

c.) İç-Dış Dişli Tam Geçişli Kelebek Küresel Vana
    http://www.gkvana.com/product.aspx?id=46&t=1/2%22_Ic-Dis_Disli_Tam_Gecisli_Kelebek_Kuresel_Vana&ln=tr

• Merhabalar Sayın Zebza;

Görme engelli olduğum için resimleri ayırt edemiyorum; ama tesisatı yaptırırken bu resimleri ustalara gösteririm.

Dönüş vanalarıyla ilgili olarak niçin 15mm boru uyumlu alıyoruz? Ya da dönüş vanalarını bu şekilde tercih ederken giriş vanaları niçin 15mm boru uyumlu tercih edilmiyor? Cahilliğimi maruz görün lütfen, anlamaya çalışıyorum.

Soğuk su filtre ve küresel vanaları 1/2, sıcak su filtre ve küresel vanaları 3/4 mü olacak acaba? Bu sıcak su filtreleri radyatöre giden boruya takılıyor öyle değil mi? Radyatörden gelen boruda ve kullandığımız sıcak su borusunda filtre oluyor mu?

Krom vanalarla krom olmayan vanalar arasındaki tek fark görsellikse bu kadar masrafa değmeyebilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • basyigit B kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Radyatör vanaları gidiş veya dönüş fark etmez 1/2 standarttır kafanıza takılmasın.

Şebeke suyu (soğuk su) girişine 1/2 filtre ve vana, tesisat suyu dönüşüne 3/4 filtre ve vana takılıyor, sıcak su çıkışına ve tesisat çıkışına filtre takılmıyor ama isterseniz ilave birer küresel vana oralara da takabilirsiniz.

Krom vana dediğim gibi sadece görsel olarak farklı, teknik açıdan veya işlev açıdan herhangi bir fark yok.
  • Zebza kullanıcısına yanıt
    Sn. Zebza

Kombi alt bağlantılarını ve radyatör dönüş vanalarını değiştirmeyi düşünüyorum. Verdiğiniz bilgilerden istifade ediyorum. Allah razı olsun.
    Forumdaki genel bir tercihten ötürü GK firmasından alacağım.

Verdiğiniz bilgilerden kafama takılan şu; Radyatör dönüş vanası olarak verdiğiniz linkteki ürün GK kataloglarında "köşe radyatör dönüş vana bakır boru bağlantılı" (ürün kodu 13006) olarak çıkıyor. Mobil olmayan plastik borulu sistemlerde de bu vana kullanılır mı yoksa GK 13003 kodlu ürün mü gerekli. Bir de bunların o-ring versiyon diye ayrı çeşitleri var. Bu ne demektir?
  • cglynfrk kullanıcısına yanıt
    Normal plastik veya bakır boru sistemlerde linkteki 130003 kodlu ürün kullanılır. O-ringli model diye ayrı versiyon yok yanlış anlamışsınız, o-ring conta kapağın altında mevcuttur.
    http://www.gkvana.com/product.aspx?id=8&t=1/2%22__Kose_Radyator_Donus_Vana&ln=tr
    Sn. Zebza

GK firmasından aşağıdaki parçalar için 72 TL fiyat aldım.

12022-Küresel Vana 3/4 - 2 Adet

18002-Filtre 3/4 - 1 Adet

18001-Filtre 1/2 - 1 Adet

12021-Küresel Vana 1/2 - 2 Adet

13003- Dönüş Vana - 2 Adet (imkanım nispetinde şimdilik 2sini değiştireceğim)

Vereceğim bedel bana aynı düzeyde bir fayda sağlayacak mı? Direk veya dolaylı olarak tasarruf sağlayacak mı?
    Faydasını muhakkak görürsünüz. Başka bir forumdaşımız plastik filtre ve vanaları tam geçişli metalle değiştirmesi ile kombi bekleme süresi 3 dakikadan 17 dakikaya çıktığını belirtmişti.
    Sn. Zebza

Cahilliğimi mazur görün. Kombi bekleme süresi nedir ve artması nasıl bir faide sağlar?
    Kombinin suyu ısıtmadığı belirli bir ısıya kadar düşmesini beklediği ve sadece devirdaim ettiği süre bekleme süresi olarak adlandırır.
  • Merhaba

Konuyu hortlattım kusura bakmayın. Bir kaç sorum olacak

1. Bu geri dönüş vanalarını taktırdık diyelim, ustanın ayarladığı gibi mi kalacak yoksa sonradan bizim ayar yapmamız gereken durumlar var mı?

2. Geri dönüş vanasında marka fark eder mi? TDS - Baymak veya GK markalarından biri olabilir mi?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.