Şimdi Ara

Qualcomm yılın ilk çeyreğinde rekabeti hissetmeye başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
316
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Qualcomm yılın ilk çeyreğinde rekabeti hissetmeye başladı

Mobil cihaz pazarındaki büyümenin en çok etkilediği firmalardan birisi hiç şüphesiz Qualcomm. Hem saf yongasetleri hem de iletişim standartları ile entegre edilmiş yongasetleri tasarlayan firma mobil cihaz pazarında önemli bir paya sahip. Ancak son dönemde özellikle alt seviye pazardaki rekabet firmayı zorlamaya başladı.

Yılın ilk üç ayına denk gelen 2014 mali yıl ikinci çeyreğinde Qualcomm 6.37 milyar dolar gelir elde etti. Bu rakam yıl bazında yüzde 4 artış, çeyrek bazında yüzde 4 düşüş yaşandığını gösteriyor. Qualcomm genelde yıllık yüzde 20 büyüme çizigisi izliyordu. Ancak bu yıl ile birlikte dengelerin değişmeye başladığını görüyoruz. 

Firmanın faaliyet karı ise 2 milyar dolar olarak açıklandı. Faaliyet karı yıllık bazda yüzde 6, çeyrek bazda ise yüzde 33 artış gösterdi. Firma hisse senetlerinde rekor kırdı. Yılın ilk 3 ayında hisse başına 1.31$ kazandıran Qualcomm, önceki çeyreğe göre yüzde 6 artış yaşadı. 

Qualcomm'un mali tablolarına en büyük katkıyı yapan MSM isimlendirmeli yongasetleri yılın ilk çeyreğinde 188 milyon akıllı telefona hayat verdi. Bununla birlikte önceki çeyreğe göre yüzde 12 düşüş yaşandı. 

Özellikle Tayvanlı MediaTek'in alt seviye pazarda yüzde 50'ye yakın bir pay elde etmesi Qualcomm'u olumsuz etkiliyor. 64-bit trendine katılan ancak özelleştirilmiş çekirdek yerine Cortex-A5x serisini baz alan Qualcomm'un, MediaTek'in 8 çekirdekli MT6752 yongaseti tarafından zorlanacağı tahmin ediliyor. 

Kaynak:http://www.phonearena.com/news/Qualcomm-sees-increased-net-income-in-Q2-of-fiscal-2014-revenue-slightly-less-than-Q1_id55495

• Mediatek hem ucuz hem kayıt masrafı yok ..

• Mediatek adam gibi güncelleme verseydi şimdi telefonların yarısında mtk vardı.
  • Adamlar asıl parayı tepeden vuruyorlar kasmaya gerek yok 801 ile bile 800'ün frekanslarını arttırıp birkaç optimizasyonla sattılar almayan amiral gemi yok, 805'de de vurgunu yaparlar tabi Mediatek'in başarısı da yadsınamaz.
  • 810 has been awaited.

• google ucuz nexus konusunda mediatek ile anlaşırsa,mediatek güncelleştirme konusunu çözüme kavuşturur ve pazar payını çok büyük oranlarda arttırır.

• Zamaninda scorpion islemcisi ile vurgun yapmıştı. simdi sd800 ve 801 ile.kullaniciya özgürlük sunuyor buda onu cekici kılıyor.

Bilmeyenler icin scorpion zamaninin en guclu tek cekirdekli islemcisidir stok olarak 800mhzde calisir.karnelde farkedilen oc izni farkedildikten sonra Once 1.8ghzye cikartilip rekor kirildi 1.8ghzde galaxy s2nin cift cekirdekli islemcisi kadar performans sunuyordu.sonra 2.2ghzye cikarilip benchmarklari altust eden islemcidir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vengace -- 25 Nisan 2014; 21:52:16 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • Asıl darbeyi Samsung vuracak. 20 nm exynos işlemci 5430 zorlayabilir.
    http://forum.donanimhaber.com/m_90897785/f_//tm.htm#90897785
  • Kısa vadede çok zorlanmaz.

• Amaaan 4 çekirdekli olsa ne olur 16 çekirdekli olsa ne olur. Ucuzundan çift çekirdek 1.2 ghz hızında çalışan sudan ucuz işlemci üretsinler insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik boş işlerle uğraşmasınlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: likeable

bi çıksın bakalım o arayüzle kasılmadan donmadan başarabilecek mi

Note 3'de kullanılan 8 çekirdekli big.Little Exynos işlemcisiyle samsung başarmış gibi görünüyor. Oyun oynarken bile çok fazla ısınmıyor işlemci.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: darkest earth

quote:

Note 3'de kullanılan 8 çekirdekli big.Little Exynos işlemcisiyle samsung başarmış gibi görünüyor. Oyun oynarken bile çok fazla ısınmıyor işlemci.

hocam sonuçta yine az da olsa kasar klasik samsung geleneği oldu artık... gerekli gereksiz uygulama atarsa arayüz ağırlaşır ise ister ki 8gb ram olsun...

Onların CPU'ya bindireceği maksimum yük %6-10, Ram kullanımı da 1.2-1.5 arası. Fazla mı fazla, sıkıntı var mı yok. Ben güç tasarrufunda kullanıyorum telefonu bazen, o zaman dahi kasma olmuyor arayüzde falan.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

hocam sonuçta yine az da olsa kasar klasik samsung geleneği oldu artık... gerekli gereksiz uygulama atarsa arayüz ağırlaşır ise ister ki 8gb ram olsun...

Onların CPU'ya bindireceği maksimum yük %6-10, Ram kullanımı da 1.2-1.5 arası. Fazla mı fazla, sıkıntı var mı yok. Ben güç tasarrufunda kullanıyorum telefonu bazen, o zaman dahi kasma olmuyor arayüzde falan.

hocam aslında güç tasarrufuna bile gerek kalmaz farklı launcher indirip kurarsın arayüz mis gibi olur... ayrıca güç tasarrfuna alırsam ne anladım 4+4 çekirdekten sadece adı kalır bildiğim kadarı ile güç tasarrufu birçok şeyi kısıtlıyor.... demek istediğim kutudan çıktığı gibi kasmadan ek uygulamaya gerek duymaması yok herşeyin çözümü var android de hepsinin altarnatifi var

Hocam bana anlatmana gerek yok bunlari. Güç tasarrufuna almamin sebebi. Benim günümü çıkarması. :) ağır kullanırım çünkü ben telefonu. 4 5 saat ekran açık süresi gerektiği oluyor bana. Touchwiz güç tasarrufunda da gayet akıcı. Tüm launcherları kullanmisimdir inan bana. Ama ne nexusumda gerek duyuyorum launchera ne notumda. Insan bir seyden memnun olmadığında alternatif aramaya başlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.