Şimdi Ara

Apple, 2014 mali yılının 2.çeyrek sonuçlarını duyurdu: Rekor iPhone satışı, rekor geliri beraberinde getirdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
927
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Apple, 2014 mali yılının 2.çeyrek sonuçlarını duyurdu: Rekor iPhone satışı, rekor geliri beraberinde getirdi

Teknoloji dünyasının öncü isimlerinden Apple, 2014 mali yılının 2.çeyrek (takvim yılının ilk çeyrek) sonuçlarını açıkladı. Açıklanan sonuçlara göre Apple, güçlü iPhone satışları ile rekor mart çeyreğini geride bırakmayı başardı.

29 Mart’da sona eren çeyrekte Apple, 45.6 milyar dolar gelir elde ederken; net çeyrek karı 10.2 milyar dolar oldu. Seyreltilmiş hisse başına kazancın 11.62 dolar olduğu çeyrekte, kar marjı ise geçen yılki seviye olan %37.5’den 180 baz puanlık artış ile %39.3 olarak belirlendi. 

Kıyaslama açısından; Apple, geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde 43.6 milyar dolar gelir, 9.5 milyar dolar net kar ve seyreltilmiş hisse başına 10.09 dolar kazanç açıklamıştı.

ABD dışı satışların, gelirlerin %66’sını oluşturduğu açıklanan 2.çeyrekte, operasyonlardan gelen nakit akışı 13.5 milyar dolar olurken; çeyrek içerisinde 21 milyar dolar temettü ya da hisse geri alımlarıyla yatırımcılara ödendi. Bu ödemeyle birlikte Apple’ın son temettü programı kapsamında ödenen toplam temettü tutarı 66 milyar dolara yükselmiş oldu.

Apple, ayrıca, 12 Mayıs itibariyle hissedarı olanlara, 15 Mayıs’da ödenecek şekilde hisse başına 3,29 dolarlık yeni temettü vereceğini ve 9 Haziran'da 7:1 oranında bedelsiz sermaye arttırımına gideceğini duyurdu. Bu sayede Apple hisselerinin değeri aynı oranda ucuzlayacak, dolaşımdaki hisse sayısı ise aynı oranda artacak. Diğer bir deyişle, Apple hissesi satın almak, bugüne göre daha kolay olacak.

Tüm bu veriler birlikte değerlendirildiğinde ise Apple'ın nakit ve likiditesi yüksek varlıklarının değeri 150.6 milyar dolar oldu.

Çeyrekte yapılan ürün satış sayıları ise şöyle:

• 43.7 milyon adet iPhone satışı (geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu sayı 37.4 milyondu.)

• 16.35 milyon adet iPad satışı (geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu sayı 19 milyondu.)

• 4,1 milyon adet Mac satışı (geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu sayı 4 milyondu.)

• 2.76 milyon adet iPod satışı (geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu sayı 5.63 milyondu)

Geride bıraktıkları çeyrekle ilgili olarak Apple'ın icra kurulu başkanı Tim Cook, şu açıklamaları yaptı:

“Güçlü iPhone satışı ve servislerden elde ettiğimiz rekor gelir başta olmak üzere, geride bıraktığımız çeyrekte sergilediğimiz performanstan gurur duyuyoruz. Artık sadece Apple’ın pazara sunabileceği yeni ürünler ve servisleri hayata geçirmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Diğer taraftan; Apple, mali yılın 3.çeyreğinde ise 36 ile 38 milyar dolar arasında gelir, %37 ile %38 arasında da kar marjı öngörüyor.

• Boyle muhtesem urunler cikarmaya devam ettikleri surece, her gecen sene bu rakamlar katlanacaktir.
    Apple olmak, bunu gerektirir.
    Urunlerindeki sadelik cevrenizde gordugunuz herhangi birseyde yok. Doganin kendisi haric.
    iPad'imi, iPhone'umu kullanirken kesinlikle cok buyuk zevk aliyorum. Eminim kullanan herkes de benimle ayni gorustedir.
    Apple fani miyim? Evet. Babamin sirketi mi? Hayir. Sizi ilgilendirir mi neden fan oldugum? Hayir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Illustrious.

Evet kreşte arkadaşların seninle dalga geçiyor olabir, aslına bakarsan haksızda sayılmazlar ama asla hayattan kopma

Yine aynı şekilde elit gencimiz hakaretlerine devam eder...

Ayrıca geç cevap vereyim diye haberdar etmemen gayet mantıklı. İnce düşünülmüş. Tebrik ettim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Birde appla batacak diyolar ya... Ama takdir etmek gerekir adamlari

• iPOD satışları %50 den fazla düşmüş, onun dışınd gidişat iyi denebilir....
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Blood Money

quote:

Evet kreşte arkadaşların seninle dalga geçiyor olabir, aslına bakarsan haksızda sayılmazlar ama asla hayattan kopma

Yine aynı şekilde elit gencimiz hakaretlerine devam eder...

Ayrıca geç cevap vereyim diye haberdar etmemen gayet mantıklı. İnce düşünülmüş. Tebrik ettim.

Ama çok utanıyorsan, elbette karton bulabilirim senin adına

Blokladığın üyenin mesajlarına cevap verebilmekte çok ince, şık düşünülmüş alexsandrodesouzavari bir hareket. Olsun. Kopma, hatta kal

Yine hakarete devam...

Ayrıca benim blok kaldırmam normal birşey
    ama senin benle tartışırkan geç cevap versinde peşin peşin laf altında kalmayayım diye haberdar etmemen: ""

• Illustrious. kullanıcısına yanıt
    Yine benim yazdığım mesaja cevap olamıyacak nitelikte bir mesaj.

Senden başla birşey beklemezdim zaten.

Eskiden bildirim mi vardı demişsin de senin bana cevap yazdığını öğrenmek için illa konuyu kontrol mu etmem gerekiyor?

Web Cache'den Donanım
    habere bakarsan yıllar önce bildirim denen bir şey olduğunu görürsün.

• quote:

quote:

Yine benim yazdığım mesaja cevap olamıyacak nitelikte bir mesaj.

Senden başla birşey beklemezdim zaten.

Eskiden bildirim mi vardı demişsin de senin bana cevap yazdığını öğrenmek için illa konuyu kontrol mu etmem gerekiyor?

Web Cache'den Donanım
    habere bakarsan yıllar önce bildirim denen bir şey olduğunu görürsün.

Başla, baş? la? neye başlıyoruz

Hocamla konuştum operasyonu için en az 13 yaşını doldurması gerek dedi. Olsun. Kaldı 6 sene

Merdivenlerdenuzakdur. Blokacblokkapa.

Yine boş ve gereksiz, havalı duran birşey yazayımda kendimi avutayım mantığı ile yazılmiş bir mesaj daha.

Cidden çok komik. Bendende sana bir blok, ben kaldırmakla hata yaptım zaten.

• Steve jobs ile beraber appleda gomdum ben o adamdan 1 adim ileriye gidemediler iphone 3 ile 4 un arasindaki farka bak birde iphone 5 5s arasnda farka bak. Steveden snra apple ayni seyleri pisirip pisirip sunuyir baska bir halt ettikleri yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Apple, 2014 mali yılının 2.çeyrek sonuçlarını duyurdu: Rekor iPhone satışı, rekor geliri beraberinde getirdi

Edit: Şaşkınlığımı belli etmek için koyduğun komik bir fotoğraf. Bu resimi ilk mesajda değilde son sayfalara doğru atsaydım kimsenin sesi çıkmayacaktı. İşte Donanım Haber'in ilk mesaj atan kişiye nefreti budur!

Editten sonra bi ekside ben yolladım.

• Adamlar çalıştıklarını gösteriyor ve hakkını da alıyor.
  • iPodların devri kapanıyor sanırım. 160 gb gibi çılgın kapasiteleri hariç pek bi albenileri kalmadı.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Dr_Unknown

Boyle muhtesem urunler cikarmaya devam ettikleri surece, her gecen sene bu rakamlar katlanacaktir.
    Apple olmak, bunu gerektirir.
    Urunlerindeki sadelik cevrenizde gordugunuz herhangi birseyde yok. Doganin kendisi haric.
    iPad'imi, iPhone'umu kullanirken kesinlikle cok buyuk zevk aliyorum. Eminim kullanan herkes de benimle ayni gorustedir.
    Apple fani miyim? Evet. Babamin sirketi mi? Hayir. Sizi ilgilendirir mi neden fan oldugum? Hayir.

Sen Apple fanı olayını geçmiş, su soğutmalı işlemci soğutucusu olmuşsun. Sen fan değil klima olmuşsun.

Appleciyim ama güldüm

• yok böyle bir şey bu nedir loo...

• Hızına sözümüz yok ama Türkiye gibi ülkeler sağolsun. Sonradan görmesi çok!
  • Sanki ipadlerdeki dusus gozden kacmis. Surekli buyuyen bir pazarda satisin net sayi olarak dusmesi tehlikeli bir isaret. Ipoddan bu yana, applein piyasada yuzde olarak payinim ufaldigini gorsemde, satis sayisi olarak dustugune hic sahit olmamistim.

• Apple iyice abarttı bu işi.

Yether Yıldırım Apple yether!!!
  • quote:

Edit: Şaşkınlığımı belli etmek için koyduğun komik bir fotoğraf. Bu resimi ilk mesajda değilde son sayfalara doğru atsaydım kimsenin sesi çıkmayacaktı. İşte Donanım Haber'in ilk mesaj atan kişiye nefreti budur!

Niye benim ilk yorumlarım artılanıyor peki ?

• Apple in kar etmesi benim hic hoşuma girmiyor paralar hep yurt dışına kaçıyor

• Apple batıyordu değil mi arkadaşlar?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.