Şimdi Ara

Kombi ve Petek Uzunluğu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
918
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Kombi ısıttığı suyu peteklere gönderirken elektrik enerjisi mi harcıyor?

Petek boyunu uzun tutmamız gerektiği söyleniyor. Peki, petek boyunu uzun tuttuğumuzda sistemin içerisindeki su miktarı da artmayacak mı? Eğer ki sistemin içindeki su miktarı artıyorsa, kombinin ısıtması gereken su miktarı da artmayacak mı? Bu durumda petek boyunu uzun tutmak nasıl bir avantaj sağlar?

Ben bu olayı tam olarak çözemedim. Anlayabileceğim bir örnekle anlatabilir misiniz acaba?

Bir de geçtiğimiz yıl evime laminant döşettik. O zamanlar hiç akıl edememiştik, ama bu yıl doğalgaz gelince aklımıza geldi mobil sistem döşetmek.

Mobil sistem döşetmek istesek çok mu sıkıntı yaşarız?

Kaldırılan laminantlar tekrar döşenebliyor mu, yoksa laminantları yenilemek mi gerekir?

Şu konulara bir el atar mısınız ne olur?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• basyigit B kullanıcısına yanıt
    Petekleri uzatınca su miktarı artar doğrudur ama örneğin 6 litre suyu 40 dereceye kadar ısıtmak 4 litre suyu 60 dereceye kadar ısıtmaktan daha az energi gerektirir. Laminant kaldırılır ardından tekrar döşenir sakıncası yok bir tel süpürgelikler kırıldığı için yenisi ile değişmesi gerek, ben kaldırtmıştım parkeyi mobil sistemi döşetirken tecrübe ile sabittir .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zebza -- 22 Nisan 2014; 8:08:45 >
  • basyigit arkadaşın affına sığınarak yeni konu açmadan merak ettiğim bir soruyuda ben sorayım. malum aliminyum radyatörler panal radyatörlerden %30 daha az verimli olduğu söyleniyor. su hacimleride zaten az bu durumda 45KW lık bir kombi yaklaşık kaç metre aliminyum peteği besleyebilir acaba
  • ertan081 E kullanıcısına yanıt
    Alüminyum radyatörlerde su miktarı çok daha az olduğu için panel radayatörlerden en az %50 daha uzun boyunda besler kombi. Sizin radyatör boyu toplamı ne kadar?
  • Benim petek boyum şu anki hesaplamalarıma göre 10.60 ile 11m arasında olacak.Havlupan bunun dışında.

Radyatör olarak DD Plus almayı planlıyorum.

kombi olarak DD Nitroniks p24 düşünüyorum; 24kw bir kombinin 11-12m radyatörü desteklediğini duymuştum. ben herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım acaba?

Bir de borularımın uzunluğu da eğer ki mobil sistem yapamazsam hayli uzun olacak gibi. Boru uzunluğu hangi aşamadan sonra sıkıntı yaratır acaba?

Bugün laminantları döşettiğim ustaya mobil sistem yaptırmak istediğimi, sıkıntı olup olmayacağını sordum. Usta sıkıntı olabilir, dedi. ne yapacağımı bilmiyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • basyigit B kullanıcısına yanıt
    24kW sınırda kalıyor rahat etmek için 28kW alın.
  • yaklaşık 25m aliminyum petek var
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

24kW sınırda kalıyor rahat etmek için 28kW alın.

Evet, sanırım 28kw daha uygun olacak. En azından oluşabilecek kronik bir sıkıntının önüne geçmiş olacağız.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Kombi kapasite olarak yeterli olur ama pompa yeter mi bilemiyorum, dubleks ve tripleks evlerde çok sık oluşan problemlerin başında geliyor yetersiz devirdaim, yerinde keşif yaptırmanız daha mantıklı.
  • teşekkürler pompayı zaten değiştirdi servis
    1 kw 860 KCAL ise
    45 KW 38.700 KCAL'dir.
    Bir metre petekte yaklaşık 2000 kaloride ısınmaktadır. 45 KW kombi yaklaşık 19 metre peteği rahat ısıtabilmektedir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.