Şimdi Ara

Apple'ın eski CEO'su Jonh Sculley: Steve Jobs'ı Apple'dan ayrılmaya zorlamak hataydı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
800
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Apple'ın eski CEO'su Jonh Sculley: Steve Jobs'ı Apple'dan ayrılmaya zorlamak hataydı

Apple’ın 1983 ile 1993 yılları arasında icra kurulu başkanlığını yapmış olan John Sculley, büyük rol oynadığı Steve Jobs’ın Apple’dan ayrılmasıyla ilgili konuştu. Hindistan’da uygun fiyatlı akıllı telefon firması Obi isimli firmayı kuran Sculley, Times of India’ya verdiği röportajda Steve Jobs’ın Apple’dan ayrılmasına neden olan süreci “büyük hata” olarak nitelendirdi.

Steve Jobs ile en ciddi görüş ayrılığının Macintosh’un fiyatlandırması konusunda yaşadıklarını belirten Sculley, Jobs’ın Macintosh'un daha uygun fiyatlardan satılmasını istediğini, ancak fiyatların düşürülmesinde herhangi bir yarar görmediği için kendisinin bu fikre tamamen karşı olduğunu hatırlıyor. 

Sculley,  Apple Yönetim Kurulu’na kadar sıçrayan ve kurulun Sculley’in yanında yer almasıyla Steve Jobs’ın Apple’dan ayrılmasıyla sonuçlanan bu krizle ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi düşünüyorum da başka bir yol bulunabilir, Steve ile ben birlikte çalışmaya devam edebilirdik. Apple Yönetim Kurulu, bu tartışmada daha büyük rol oynayabilirdi. Ancak geçmişi değiştiremiyorsunuz.”

Jonh Sculley, Pepsi CEO’su iken Steve Jobs’ın “Hayatının geri kalanını şekerli su satarak mı geçirmek istiyorsun, yoksa dünyayı değiştirme fırsatına sahip olmak mı?” sözleriyle ikna olmuş ve 1983 yılında Apple CEO’su olmayı kabul etmişti. İkili bir süre ortak çalışmayı başarsa da başta Macintosh’ın fiyatlandırması ile başlayan yönetim ve ürünler konusundaki fikir ayrılıkları sonucunda Steve Jobs, Apple’dan ayrılmak zorunda kalmıştı.

Ancak Steve Jobs’ın Apple’dan ayrılması, aslında bugünkü Apple’ın temellerinin atılmasını sağladı. Apple’dan ayrılırken yanına 5 önemli Apple çalışanını alan Jobs, önce Pixar’ı satın almış; sonra da NeXT’i kurmuştu. NeXT, Steve Jobs’ın yaklaşık 11 sene sonra Apple’a dönmesine sağlarken; NeXT’de geliştirilen NextStep, şu anki Mac OS X’in geliştirilmesinde temel yapı taşlarını oluşturmuştu. Benzer şekilde iPhone ve iPad’lere hayat veren iOS de OS X’in türevi olduğu için, doğrudan atası olarak NextStep’i gösterebiliriz. Kısacası Jobs’ın Apple’dan ayrılmasının, Apple’ın bugünkü ürünlerinin birçoğunun oluşmasında önemli rol oynadığını söyleyebiliriz. Peki ya aksi olsaydı? İşte hiçbir zaman cevabını bulamayacağımız soru da bu: Steve Jobs, Apple'dan ayrılmak zorunda kalmasaydı, şu an nasıl bir durumla karşı karşıya kalırdık?

• quote:

“Hayatının geri kalanını şekerli su satarak mı geçirmek istiyorsun, yoksa dünyayı değiştirme fırsatına sahip olmak mı?”
  • Geri dönmüs allahtan yoksa bu aletler olmadan naapardik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi incrediblemann -- 19 Nisan 2014; 12:42:59 >
  • Çok geç anlamış :) , Kişiliğini bilmem ama çok faydalı işler yaptığı kesin
  • İçeriği tam okumadım ama olaya benim bakış açım şöyle:
    Dünyanın en akıllıca işi, Steve'i Apple'dan atmak ve sonra geri almak! Niye? Çünkü insanın silkelenmesi, farklı yönlerden de görebilmesini sağlayan bir durum. Farklı alanları da incelemesi, kendini daha da geliştirmesini sağlayan bir durum.
    Şimdi bu mesajı postlamadan önce bir genel olarak okuyacağım.

Aha, son paragraf da aynı düşünce, kesinlikle dünyanın en akıllıca şeylerinden biri oldu bu ama diğer türlü olsaydı diye de tabi insan düşünmeden edemiyor :/
  • Atylmasaydy ?u anda standart OS kullanyyor olurduk NeXT Computer System olmasaydy iPad iPhone göremezdik.
  • Yorumum neden silindi?
  • the day of apple is 19th april
  • Apple'yn bir Steve Jobs'a daha ihtiyacy var.
  • "Apple ve Hata" deyince akla Ron Wayne gelir.

Ron Wayne 1976'da Apple'da %10 hissesi bulunuyorken bu hisseleri 800 dolar gibi bir ücrete karşılık satar. Hisselerin bugün ki değeri bir hayli rakam içerdiği için yazmaya üşeniyorum.

Yalnız bir yerde bu konu hakkında yorum okumuştum bakın onu paylaşabilirim

"Hisseleri aldıktan bir süre sonra satan Ron Wayne ağlamadığı zamanlarda Apple’da sonsuza dek bir iz bıraktığı için gururlanıyormuş."
  • Steve öldü ama dedikodusu bir 100 yıl daha sürecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: multiTYRT

Atylmasaydy ?u anda standart OS kullanyyor olurduk NeXT Computer System olmasaydy iPad iPhone göremezdik.

Neden (-) yemiş bu mesaj anlamadım adam doğru söylemiş (+) verdim
  • Hayatın insana ne zaman hangi gün hangi saatte ne göstereceğini, yaşatacağını bilemeyiz.. Ancak, Steve Jobs'ın Apple'dan ayrılışının bence hayatının geriye kalan kısmında çok şey değiştirdiğine hemfikiriz.

Steve Jobs Apple'dan ayrılmasaydı bugün dünyayı değiştiren teknolojiler ve cihazlar olacak mıydı?

Belki Steve Jobs düzenli giden hayatının o noktasında yaratıcılığını kaybedecekti, farklı fikirlere yoğunlaşamayacaktı. Ama tek varlığından ayrılmaya zorlanması, bir daha o şirkete giremeyecek olması belkide buna yol açanlara karşı kendinde oluşan bir hırs, istek onun bu kadar yolu katetmesine yol açtı. Öyle olmalıydı ki Apple'dan onu ayıran insanlar bu kararlarına çok pişman olmalıydı ve oldular. Sonra nemi oldu? Dünya değişti...
  • O yıllarda garaj da ne yapsan, hem ABD de hem Dünyada yer yerinden oynuyordu. Çok fazla ilgi odağı oluyordun. O yıllarda teknoloji takip etmek çok daha güzeldi. Çağımız da ise teknolojinin artık eski heyecanı yok, benim üstümde o yıllarda bıraktığı etkiyi bırakamıyor, günümüz teknolojik ürünleri ve bu ürünlere dair haberler.

O yıllar bir başkaydı. Hele ki Türkiye den ABD de ki gelişmeleri, o yıllarda takip etmek, ciddi emek isterdi. Zar zor PC dergisi, oyun dergisi bulup bir şekilde, ABD de garaj bebelerinin ne yapmaya çalıştıklarını anlamaya çalışırdık. Sözümü şu cümle ile bitirmek istiyorum.

Garajımız vardı da bizmi yapmadık :)

Apple'ın eski CEO'su Jonh Sculley: Steve Jobs'ı Apple'dan ayrılmaya zorlamak hataydı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Virtual Reality -- 19 Nisan 2014; 14:43:31 >

• Apple için hataydı ama günümüzün internet istemcileri için NeXT çok faydalı oldu.
    İyi ki gitti sonra geri geldi.
  • telefon çıkartacak diye seyircilere oynuyor :)
  • Benim için ilginç olan Steve Jobs'in ürünleri uygun fiyattan satmamak konusunda ikna olması. Stiv çok değişmiş çok
    1984 Apple's Macintosh reklamı http://www.youtube.com/watch?v=OYecfV3ubP8
    1984 Ad Introduction Apple vs IBMhttp://www.youtube.com/watch?v=GeWnlrcdwPI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mesincır -- 19 Nisan 2014; 21:41:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mesincır

Benim için ilginç olan Steve Jobs'in ürünleri uygun fiyattan satmamak konusunda ikna olmasy. Stiv çok de?i?mi? çok
    1984 Apple's Macintosh reklamy http://www.youtube.com/watch?v=OYecfV3ubP8
    1984 Ad Introduction Apple vs IBMhttp://www.youtube.com/watch?v=GeWnlrcdwPI

Adamın olayı o, yanlış olmasında wozniak ile yaptıkları ilk bilgisayarımsı cihazı 20$ mâl ediyor 40$ dolara falan satmayı düşünüyordu baya oldu izlemiştim tam hatırlayamadım bir videoda hayatını anlatıyor orada görmüştüm :)

• sculley sen reklam çalışmalarından dolayı şirkete getirildin zamanında ama verilen önem seni adamın elinden şirketini almak ve adamı kovalamak oldu ama sonra ne oldu her şey tersine gidince jobsu arar oldunuz dil döktünüz şirkete geri dönüş için ve o geri döndüğünde ilk yaptığı iş ceo ve diğer yöneticilerine istifalarını verdirtmek oldu
  • Steve Jobs'ın yaptığı en büyük hata da bu adamı işe almak oldu.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.