Şimdi Ara

Türk Sporunun Geleceği Kampüs Lise Eğitim Kurumlarındamı ? Fener Yatırım Yapmalı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
483
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  Türk Sporunun Geleceği Kampüs Lise Eğitim Kurumlarındamı ? Fener Yatırım Yapmalı

Şimdi arkadaşlar devletin bir projesi var. Lise kampüs diye. Bu mega bir proje. Kısaca anlatmak gerekirse. Şehirlerin içine seksen tane okul yapmak için para emek iş harcayacağımıza. Şehir dışlarına 10 bin 15 bin kişilik mega modern eğitim kampüsleri yapıp hafif raylı sistemi de önünden geçirelim. Üniversite kartı gibi kart çıkaralım ucuz yemekhane yemeği+ucuz ulaşım ) ,öğrenciler serbest kıyafetli olsun sınıflar tabletli akıllı tahtalı vs olsun hocalarıda yenileyip disipline sokarsak eğitimi kurtarırız projesi. Eski lise binalarıda ilkokullara verilecek .

Türk Sporunun Geleceği Kampüs Lise Eğitim Kurumlarındamı ? Fener Yatırım Yapmalı

İlk etapta 33 mega eğitim kampüsü yapılacak ve sayısı artacak. en berbat şehirden istanbula kadar. En kötüsü ted ankara incek kampüsü kadar veya daha büyük olabilir. Gerisini öğrenmek isteyen şu konuya baksın =

http://forum.donanimhaber.com/m_87689862/tm.htm

Şimdi bizi ilgilendiren spor kısmı bu kampüslerde bir sürü basketbol,futbol,tenis,halter,güreş,hentbol sahaları,açık kapalı yüzme havuzları spor kondisyon merkezleri bulunacak mesela bir kampüs örneği için şuna bakabilirsiniz ?

Şimdik bu okullarda yüzlerce öğretmen olacak ve 10 larca spor hocası olacak belki daha fazla. 15 yaşında gençler bu okullara geldiğinde. Her sınıfa kendi içinde futbol,tenis,hentbol,voleybol,yüzme,güreş,halter vs. karşılaştırmaları yapsa göze batanları seçse sonra tekrar bu göze batanlar arasında seçmeler sayesine kız ve erkek olacak şekilde futbol,tenis,hentbol,voleybol,yüzme,güreş,halter takımları kursalar bu takımlar ilk bölgedeki kampüslerle müsabakalara çıksa sonrada bölge şampiyon ve ikincileri yazın Türkiye çapında turnuvaya çıksa.

Spor kulüpleri de turnuvalarda gözlemcilerle göze batanları kulüplerine seçseler. En azından bir sporcu havuzu olur.

Tabi her hafta derslerden sonra hafta sonları bedava kart ulaşım hakkı verilerek bu takımlar antreman yaptırılabilir bedava yemek hakkı verilebilir. 2 senede sıkı bir spor salonu çalışmasıyla vücutlar kendini toplar. Akıllı tahtalar vs ilede spor kuralları öğretilirse güzel olur.

Tabi küçükten başlayanlar avantajlı olur ama olsun o kadar. Bence yetenekliyse 15 yaş çokta erken değil.

• bu ülkede üniveriste sınıavı yüzünden nice gençler intihar etti kimileri parsızşıktan okuyamatı bu ülkede gençlerde
    büyük stres baskı var yarış atı gibi koşturuyorlar kısascası bu ülkeden bi..b.k olmazz
  • quote:

Orijinalden alıntı: fredydexter

bu ülkede üniveriste sınıavı yüzünden nice gençler intihar etti kimileri parsızşıktan okuyamatı bu ülkede gençlerde
    büyük stres baskı var yarış atı gibi koşturuyorlar kısascası bu ülkeden bi..b.k olmazz

Yeni sistem geliyor. Artık okullardaki sınavları meb hazırlayacak ve değerlendirecek. Öğretmenlere o dönemin müfredatı verilecek. Hoca öğretecek sınav öğrencilerin tabletlerine gelecek çözecekler ve yollayacaklar net üzerinden. Sonra mebde hocalar değerlendirecek tarafsızca yollayacaklar.

4 sene sonunda not ortalamasına göre veya puan istediği okula başvurabilecek öğrenci. Çok büyük üninin önemli bölümleri kendi çapında mülakat yapabilecek . Ama kendi çaplarında. Yani sorun ortadan kalkıyor.

• Sonunda biri akıl etmiş bu işi. Helal olsun diyorum. Her ne kadar Amerika sistemi olsada. Eğer eğitimde ipin ucunu kaçırmazsak olabilecek en güzel sistemlerden biridir bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: EleSuDökenSuat

Sonunda biri akıl etmiş bu işi. Helal olsun diyorum. Her ne kadar Amerika sistemi olsada. Eğer eğitimde ipin ucunu kaçırmazsak olabilecek en güzel sistemlerden biridir bu.

Güzel fikirin Amerikanı ,Rusu olmaz. Güzel fikir. Bir sorun var biz kendi adamımıza güvenmiyoruz. Onuda işte bu yeni sistemle güvenceye alınıyor. Sanırım bu lise kampüsler ben onlara eğitim kurumları diyorum. İleride bunlar markalaşıcaklar kendi bayrakları,maskotları gelenekleri olacak . Güzel olacak güzel.
  • kıçı kırık sular idaresinin taşeron firmasına sayaç okucuyusu olarak işe başlamak için 15.000 tl rüşvet istenilen bir ülkedeyiz,

vasfı sıfır olanların sırf döl sayesinde birinin yeğeni birileri dayısı olduğu için aylık 4.000 5.000 TL maaş aldığı, elini bile kaldırmadan para kazandığı bir ülkedeyiz,

diğer tarafta da saf ve temiz duygularıyla binbir zorlukla okuyup, annesi babası kardeşi perişanlık içerisinde okuttuğu 10-15 sene, aç kalıp okullara dershanelere para saçıp okuttuğu, yüksek puan aldığı halde sırf bir döl yüzünden hak ettiği yerde olmayan bir ülkedeyiz,

Müslümanız ama Allah bizim kalbimizi mühürlemiş, Allah bizi lanetlemiş.

Sonra neden gelişemiyoruz, dölün yerine döl geçiyor, babadan oğula nesiller var.

Konuya dönecek olursak ; bu ülkeden bir cacık olmaz, istediğini yaptır. Din kitap Allah diyenler yandaşı olanlara sınav sorularını dağıtıp yüzbinlerce insanların hakkını yer, oyunu 100 TL'e , 2 çuval kömüre satacak hale gelmiştir , kısır bir döngü. Allah sonumuzu hayr etsin.

• Hawkerx önce seni tebrik etmek istiyorum. Genelde güzel konular açıyorsun.

Bu tarz eğitim kampüsleri iyi fikir ancak Türkiye eğitim sisteminin sorunları daha temel konular. Yani sadece bu projenin eğitim sistemini kurtaracağı düşünülemez.

Neyse, spora etkisini düşünürsek, kulüpler bu tarz okullardan sponsorluk veya gözlemcilik ile yetenekli çocukları alıp altyapılarına kazandırabilirler. Aslında şuanki sistemden en büyük farkı tüm havuzun belli bir alanda toplanması. Yani birbirinden farklı yüzlerce okulda yetenek aramak yerine bu tek yerde çok daha kolay bir şekilde yapılacak. Kulüpler bu imkanı görebilirse çok daha az maliyetle etkin bir scouting sistemi oluşturabilirler.
  • Hawkerx kullanıcısına yanıt
    ya hocam hayalmi görüyorsun ya yok tabletmiş yok okulmuş yok meb sınavları hazırlıcak haberlerde görmedinmi gençin biri üniversityi kazanamatı diye camdan aşaga atlatı allahtan ki annesi hemen erkenden davrandıda siper etti kandini çoçugun hayatını kurtartı ülkede ciddi bir egitim sorunu var 3 boyutla çizmişler proje diye milleti yuturuyorlar daha merisnde akdeniz olimpiyatlarda akp hükümeti biletleri kendi adamlarına parti tşkilatlarına dagıttılar niye protesto yememek için daha bu ülkede ponpon kızlar yüzünden rütük ceza kesmeye kalkıyor yaa
    düşün ponpon kız yüzünden ceza kesilecek kadar küçülmüşüzz hikayeden ibaretiz bu kadar basit
  • quote:

Orijinalden alıntı: thelmessos

Hawkerx önce seni tebrik etmek istiyorum. Genelde güzel konular açıyorsun.

Bu tarz eğitim kampüsleri iyi fikir ancak Türkiye eğitim sisteminin sorunları daha temel konular. Yani sadece bu projenin eğitim sistemini kurtaracağı düşünülemez.

Neyse, spora etkisini düşünürsek, kulüpler bu tarz okullardan sponsorluk veya gözlemcilik ile yetenekli çocukları alıp altyapılarına kazandırabilirler. Aslında şuanki sistemden en büyük farkı tüm havuzun belli bir alanda toplanması. Yani birbirinden farklı yüzlerce okulda yetenek aramak yerine bu tek yerde çok daha kolay bir şekilde yapılacak. Kulüpler bu imkanı görebilirse çok daha az maliyetle etkin bir scouting sistemi oluşturabilirler.

İlk olarak sadece bu proje yok . Fatih projesi var ki çok büyük bir proje ,kampüs projesi var,sınavlar düzenleniyor,tabletlerle e-içeriğe geçildiğinden eğitim kaynakları etkinleştiriliyor,müfredat elden geçiyor bir atılım var. Özellikle eğitim ve savunma sanayii'nde.

Konuya gelirsek bence sporcuların önündeki en büyük sorun spor mu-okul mu bu ikisi arasında kalıyorlar . Ha kulüplerin okulu olabilir ama bu toplu bir sonuç vermez. Bu sistem okul ve sporu birleştiriyor. Bence kulüplerde futbol okulları yumağında boğuşmayı bırakıp bünyelerindeki görevlileri bu kampüslerdeki sporcuları takip ettirmekte kullanabilirler.

Mesela bizde de draft olabilir. Bu okullardaki öğrencileri kulüpler draft edebilirler ve kulüp bünyesindeki hocalar okullardaki hocalarla kordine bir şekilde takip edebilirler. Sonra paf takımına ordan reserve 1-2 sene kira ve 21-23 yaşında a takımla mücadele edebilir.

Kulüplerde böyle tesisle futbol okullarıyla uğraşacağına draft ettikleri öğrencilere sponsor olsunlar. 15 den 21'e kadar fizik ve teknik açıdan aldıkları bilgi,çalışma ve gelişimi takip etsinler o paraları onlara harcasınlar ve başarı gelsin.

Amerikada nasıl bilmem ama basketbol alanında amerikada basket takımlarının küçük yaşlara varan altyapılaşmasının olduğunu duymadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: fredydexter

ya hocam hayalmi görüyorsun ya yok tabletmiş yok okulmuş yok meb sınavları hazırlıcak haberlerde görmedinmi gençin biri üniversityi kazanamatı diye camdan aşaga atlatı allahtan ki annesi hemen erkenden davrandıda siper etti kandini çoçugun hayatını kurtartı ülkede ciddi bir egitim sorunu var 3 boyutla çizmişler proje diye milleti yuturuyorlar daha merisnde akdeniz olimpiyatlarda akp hükümeti biletleri kendi adamlarına parti tşkilatlarına dagıttılar niye protesto yememek için daha bu ülkede ponpon kızlar yüzünden rütük ceza kesmeye kalkıyor yaa
    düşün ponpon kız yüzünden ceza kesilecek kadar küçülmüşüzz hikayeden ibaretiz bu kadar basit

Akıllı tahtalar bütün okullara dağıtıldı tuvalete bile takacaklar utanmasalar . Tabletler pilottan seri dağıtıma geçti. Lise kampüsün ihaleler bitiyor. Sınav sistemi de 2016 dan itibaren uygulanmaya başlanacak. Hindistanda da atıyorlar ama eğitime herkesden çok yatırım yapıyor.

• Bu okullarda şöyle bir şey olsa. mesela 20 sınıf için atıyorum 2 beden hocası olur. 10 okul olacaksa 20 beden hocası felan demek oluyor. Her hoca ayrı bir spor dalında(futbol,yüzme,basketbol,tenis,voleybol) vb. alanlardan birinde antrenörlük kurslarına girse belgesini alsa ve uzmanlaşsa.

Ve atıyorum 5 spor var işte söylediğim 2 hoca o sporun erkeği 2 side kızı için toplamda 5 spor kızlı erkekli oluyor. Yani her eğitim kampüsünün

Erkek futbol
    Kız futbol

Erkek Basketbol
    Kız Basketbol

Erkek Tenis
    Kız Tenis

Erkek voleybol
    Kız Voleybol

Erkek Yüzme
    Kız Yüzme

Takımları olur ve bu takımlardan her birinini başında iki hoca olur. Ders sonraları antreman felan. Hem aktivite hemde spor olur.

Eğitim dönemi içinde bölge şampiyonaları olur. Yazında bölge şampiyonları arasında ülke şampiyonası. em okullara prestij olur. Hem göze batan sporcular altyapıları besler. Süper olur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.