Şimdi Ara

RUST REHBER / ÖĞRENİYORUM

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
24
Cevap
1
Favori
57.631
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Rust, Garry Newman önderliğinde geliştirilen bir survival (hayatta kalma) oyunudur. Avcılık ve toplayıcılık yapıp, üretip, gerektiğinde savaşıp hayatta kalmaya çalışacağınız bir oyun. Şu an için Alpha sürecinde ve tam sürüme doğru emin adımlarla ilerliyor.

BAŞLANGIÇ

Oyuna girdik. F1 tuşuna basarak konsolu açıyoruz gireceğiniz serverin IP'sini yazıp Enter tuşuna basıyoruz ve artık rust dünyasındayız.
    Ekranın sağ alt köşesinde durum simgeleriniz var.

*Çeşitli Durumlarda beliren diğer bildirimler.

Başlangıç itemleriniz.

Envanter Ekranınız

Boş Hali

Karakteriniz çıplak ve elinize alınmayı bekleyen bir kaya parçası ile ekranınızda. Aklınıza gelen ilk soru; Nerdeyim?
    Elinizde haritanız olmadığı için şu aşamada erken sorulan bir soru. Ondan önce başka önceliklerimiz var. Kendimizi güvene alıp hayatta kalmak. İlk aşamada tamamen buna odaklanmamız gerek. Hemen Etrafa bir göz gezdiriyoruz. Neler var?

Ağaçlardan odun toplama şansınız var. Ama sınırlı sayıda ve 1'er tane verdiği için büyük zaman kaybı.

Odun

Bu kaynağa her vurduğunuzda belirli sayılarda odun toplayabilirsiniz.

Mineral Kayaları

Bu kayalar size her vurduğunuzda belirli oranlarda Sülfür Ore, Metal Ore ve Stone (taş) verecektir.
    Sarı olanından ağırlıklı olarak "Sülfür Ore", Gri olanından "Metal Ore" çıkacaktır.

Hayvanlar

Domuz, Kurt, Ayı, Geyik, Tavuk, Tavşan şu an için oyuna eklenmiş hayvanlar.

Bu hayvanları öldürdükten sonra, ölüsüne vurmaya devam ederek et, deri, kumaş ve hayvan yağı toplayabilirsiniz.

* Eti pişirip yiyerek açlığınızı giderecek, diğer elde ettiklerinizi çeşitli itemlerin üretiminde kullanacaksınız.

Uyarı: Eti pişirmeden yerseniz karakteriniz kusmaya başlar ve can kaybederek ölebilir.

Mutant Hayvanlar

Etrafa göz attığınızda karşılaşacağınız diğer canlılar Ayı ve Kurtların mutant olanları. Bunlar toplu halde bulunuyor ve kırmızı renkleriyle kendini hemen belli ediyorlar.

Bu hayvanları öldürdüğünüzde bir çanta beliriyor ve içlerini açtığınızda çeşitli itemler bulunuyor. Ayrıca Blue Print denilen mavi kağıtlar da çıkabiliyor. Bu kağıtları okuyarak artık o itemi üretebilir hale gelebilirsiniz.

Uyarı: İlk aşamada çıplak ve silahsız olduğumuz için bu ve diğer saldırgan hayvanlardan uzak durmamız gerekiyor. En azından elimize yay ve bolca ok alana kadar.

İşe Koyulma Zamanı

Evet etrafa baktığımızda görebileceğimiz canlıları ve kaynakları sıraladık ve işte harekete geçme zamanı. İlk aşamada bol miktarda odun ve bir miktar da taş toplamalıyız. Kuracağımız Barınak (Wood Shelter+Wooden Door) ve item toplamak için işimizi kolaylaştıracak Stone Hatchet'ı yapabilmemiz için odun ve taşa ihtiyacımız olacak. Etrafta göreceğiniz tavuk, tavşan, domuzları es geçmeyin. Açlığınızı bastırmak için ete, yatağınızı ve yayınızı yapmak için de Cloth'a ihtiyacınız olacak.

* Etlerinizi hemen oluşturabileceğiniz bir kamp ateşi (camp fire) sayesinde pişirebilir ve afiyetle yiyebilirsiniz.

* Camp Fire, Shelter vs bir yerleştirme yapacağınız zaman bu itemleri alttaki numaralı bölmelere koymamız yani kısa yola koymamız gerekmekte. Daha sonra itemin bulunduğu numarayı seçip, uygun bir yere yerleştirme yapabilirsiniz. İtem pozisyonu uygunsa Yeşil renkte gözükecektir.

Uyarı: Wood Shelterlara fazla güvenmeyin. Çok zaman alsa da inatçı bir oyuncunun darbeleri sonucunda kırılabilirler. Özellikle de tahta kapılar.

Yatak neden önemli? Yatağınızı yere serdiğiniz anda kaybolmaktan korkmayacaksınız. Öldüğünüz anda karşınıza çıkan ekranda "At A Camp" seçeneğini seçerseniz, karakteriniz yatağında doğacaktır.

Yeterli sayıda kaynak topladık. Barınağımızı yapacağız ama nereye? Açık alanlara koymamaya dikkat edin. Diğer oyuncuların kolay kolay fark edemeyeceği, sizi bir süreliğine saklayabilecek bir yer bulun. Etrafta bolca bulunan dağların, kayaların arasına yerleşebilirsiniz. Unutmayın bu barınak sizin kısa süreli barınacağınız bir yer. Belinizi doğrultana kadar sizi idare edecek. O yüzden elinizi çabuk tutun. Shelter'ı kurun, kapısını takın. Yatağınızı serin ve alın elinize Hatchet'inizi. Kaynaklar sizi bekliyor...
    Rust, Crafting üzerine kurulu bir oyun. Üretim işlemi oyun içerisinde geçirdiğiniz zamanın büyük bir bölümünü kapsıyor. Her item de farklı sürelerde üretiliyor. Bazı eşyaların üretilmesi içinse çalışma masasına (Workbench) ihtiyaç oluyor. Üretip barınağımızın bir yerine yerleştirelim.

Bu çalışma masası (Workbench) eşya üretiminde harcanan süreyi de kısaltıyor. Bunun için masaya yakın durmanız gerekmekte. Ekranın sağ alt köşesinde durum simgelerinizin hemen üstünde yeşil renkte Workbench 1 yazısı belirecektir.

Ele geçirdiğiniz her kaynak bir eşyanın oluşumu için bir ihtiyaç.

Topladığımız mineraller Ocakta (Furnace) eritilip saf hale getirilebiliniyor. Ocağımızı yapıp barınağımızın bir köşesine yerleştirelim.
    Metal Ore> Metal Fragment, Sulfur Ore>Sülfür, Odun>Charcoal haline geliyor.

Uyarı: Tahmin edilebilir basit bir uyarı ama belitmeden geçmeyeyim. Furnace'in yanması için içinde odun olması şart :)

Elimize Metal Fragments geçtiği an Stone Hatchet'imizi bir kenara bırakarak Hatchet üretip kaynak toplamaya devam edebiliriz.

Hatchet ile her darbede aldığınız kaynak sayısının daha da arttığını göreceksiniz. Sonraki aşamalarda yapımını öğrendiğinizde Pick Axe'i de elinizden düşürmeyeceksiniz.

Topladığımız kaynakların sayısı artmaya, envanterimiz dolmaya başladı. Dışarıda her an ölümle burun buruna olduğumuz için üzerimizde fazla eşya taşımamamız lazım. Bunun için Wood Storage Box yapıp barınağımızın boş bir yerine yerleştirmemiz lazım.

Artık itemlerimiz daha güvende.

Avcılık ve toplayıcılık yolunda gitti. Kutular dolup taşacak neredeyse. Barınağımız küçük, yeteri kadar kullanışlı ve güvenli değil. Ev yapmaya koyulalım. Tek göz ev de yapabilsek barınağımızdan daha geniş ve çok daha güvenli olacaktır. En azından metal kapımızı taktığımızda patlayıcı olmadan içeri girilmesi imkansız olacak.
    Elimizdeki Wood'ları Wood Planks'a çeviriyoruz. Tahta ev malzemelerimiz için Wood Planks'a ihtiyacımız olacak.

Ev malzemelerimiz hazır olduğunda her birini numaralı bölümlere (kısa yola) yerleştirelim. Önce Foundation (taban) ları yerleştirip evimizin temelini atalım. Daha sonra Pillarları yerleştirelim. Wall, Doorway kenarları pillerlara denk gelmelidir. Evin şekline, girişine ve odalara karar verdikten sonra evimizi şekillendirelim.. Ceiling (tavan) ile de evimizin çatısını kapatalım.

Metal Fragment'dan elde edeceğimiz Metal Kapıları Doorway'lere yerleştirip evimizi tamamlayabiliriz.

Evimizi tamamladık. Bizi bir süre güvende tutabilir ama ilerde yeni kaynaklar topladıkça geliştirmemiz gerektiğini de unutmayalım. Artık haritaya bir göz gezdirelim. Nerede ne
    var?

http://playrustwiki.com/images/f/ff/Newbie_Navigation_1.1.jpg

Yukarı da gördüğünüz haritada ki bölgeler Loot bölgeleri. Bu bölgelere gittiğimizde yapıların içerisinde ve çevresinde çeşitli kutuların olduğunu göreceksiniz. Bu kutuların içinde çeşitli itemler yer alıyor. Oyuncular buradaki itemleri toplamak için kanlı mücadeleler içerisine gireceklerdir. Hazırlıklı olun.
    Ancak bu bölgelerdeki tek tehlike rakip oyuncular ve mutant hayvanlar değil. Tehlikelerden biri de Radyasyon. Sizi bölgeye yaklaştığınız andan itibaren etkilemeye başlayacaktır. (Kulağınızı tırmalayan gıcık bir sese hazırlıklı olun) O andan itibaren sürekli artan Radyasyondan etkilenme seviyeniz 500'ü geçtiğinde canınız azalmaya başlayacaktır.

Bu aşamada Anti-Radyasyon haplarına ihtiyacınız olacak. Bu haplardan her içtiğinizde Radyasyon etkisi 100 puan azalacaktır.

* Sizi Radyasyondan kısmen de olsa koruyacak olan diğer bir item kıyafet. Aşağıda gördüğünüz Radiation Suit sizi radyasyona karşı koruyor ancak saldırılara karşı diğer kıyafetlere nazaran daha dayanıksız hale getiriyor.

Bulabileceğiniz ya da üretebileceğiniz Kıyafetler

Bulabileceğiniz ve üretebileceğiniz Sağlık Ürünleri

Yiyip İçebileceğiniz Sağlık Ürünleri

Bulabileceğiniz ve üretebileceğiniz Silahlar

* Elinize aldığınız Taş, Hatchet, Pick Axe vs bunları da yakın dövüş silahı olarak kullanabilirsiniz.

Silahlara takabileceğiniz Eklentiler

*
    *
    *

Eksik olan itemler ve bilgiler konu güncellendikçe eklenecektir.

Yeni başlayan arkdaşların işine yarayacağını umuyorum
    İYİ OYUNLAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karaoglan_61 -- 16 Nisan 2014; 15:08:29 >

• başarılı hocam teşekkür ederim

Bu da benden rehber videosu :)https://www.youtube.com/watch?v=lynYPMQm-Ms

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Levent Levent. -- 8 Mayıs 2014; 16:29:25 >
  • Reserved yaza alicam oyunu lazim olucak eline saglik hocam guzel olmus

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sağolun arkadaşlar, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
  • karaoglan_61 kullanıcısına yanıt
    Hocam çok güzel bir başlangıç rehberi olmuş (: Valla uzun süredir online oyun oynamadım biriken single serileri bitiriyorum. Ancak şu anda resmen kanım kaynadı. Far Cry 3 te bile craft olayına hasta kalmış birisi olarak bu oyun beni epey sarar diye düşünüyorum.

Bu arada oyun tek başına zevkli olur mu. Şu an için bu oyuna başlatabileceğim bir arkadaş kitlem yok çünkü. Yani tek başına girilir mi bu işe? Bir ikincisi; oyundaki amaç hayatta kalmak ancak yine de insan bu tür bir oyunda aksiyona girmek istecektir. Diğer playerler ile bolca aksiyon yaşayabiliyor muyuz acaba? Yoksa 40 yılda bir denk gelip ya öldürüyor ya da ölüyor muyuz? Oyuna çok kanım ısındı, bir kaç soruma cevap bulursam alacağım. Paradan ziyade harcadığım zamana deysin istiyorum (:
  • Öncelikle beğenmenize sevindim. Ben de başta yabancısıydım, ilk adımı attığımda yalnızdım ama bu bir survival oyunu. Herkes hayatta kalmaya odaklı gelişim derdinde. Güçlü olma mücadelesi veriyor ve güç de birlik olmaktan doğuyor. 4 kişinin yaptığı bir işi 1 kişi ne kadar sürede yapabilir? Aklınızdaki bu soruyu bir oyunda değil de gerçek bir dünyada bu mücaleyi veriyor olsaydık diye düşündüğümüzde yalnızlık, zayıflıktır öyle değil mi? Birlikten kuvvet doğar sözü bunu açıklar nitelikte. Ha yalnız mücadele edebilir misiniz? Tabi ki. Bu sizin yeteneklerinizle doğru orantılı. Yetenek isteyen birşey. Şu an klanımızda olan bir arkadaşımız var ve hepimiz onun oyun yeteneklerine hayranız. Öncesinde tek başına bandit olarak oynamış hep. Büyük klanların, kalabalık grupların belası olmuş, hatta bize de kayıp verdirmiştir ama şimdi bizimle omuz omuza mücadele veriyor. Bu oyundaki ortam, hayat sizi otomatikmen birlik olmaya, yol arkadaşı bulmaya itiyor. Yalnızlık bir yere kadar.

Oyunun haritası büyük ama benzer bir oyun dayz gibi çok da büyük değil. Server da ortalama 20-30 kişi oynasa aksiyon kaçınılmaz oluyor. Bu oyuncu sayısı ile doğru orantılı. Dediğim gibi 20-30 kişinin aktif olduğu bir servarda sıcak temaslar kaçınılmaz. Bu aşamada gizlilik önemli. Oyuncuların kimi acımıyor,gördüğüne sıkıyor, kimi dost canlısı yaklaşıyor. Bu oyunun oyunculara sunduğu bir özgürlük. Herkesin hayat mücalesi verdiği bir ortamda kime ne kadar güvenebilirsin? Öyle değil mi?

Benim 400 saate yaklaştı rust tecrubem ve her dakikasına deydi. Çetin mücaleler yaşadık, Acı tatlı günlerimiz oldu. Ama bu saatleri zevkli kılan en büyük etken de klan arkadaşlarım.

Oyundan zevk alacağınızdan şüphem yok. Ama her ihtimale karşı inceleme videolarını izleyin, oyunu araştırın. Survival oyunları ilginizi çekiyorsa sakın kaçırmayın derim. İyi oyunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karaoglan_61 -- 9 Mayıs 2014; 16:55:56 >

Hocam öyle bir anlatıyorsunuz ki, şu anda işi bırakıp gidip eve oyun oynayacağım. Öyle gaza geldim Peki hazır yakalamışken sorayım size. Şimdi oyunda mesela belirli bir barınak yaptık ve hammade niteliğindeki malzemeleri topladık ve craft larımızı yaptık. Öldüğümüzde veya öldürdüğümüzde Loot yapabiliyor muyuz? Ben Çok uzun yıllar Ultima Online oynadım ve onun üzrine de diğer hiç bir oyunu beğenmedim. Wow olsun, Knight Online olsun benzeri bir çok oyunu hiç beğenmedim. Çünkü Loot sistemi yok. Yani ben ölünce elimdekileri kaybetmeliyim ki savaşayım. Ya da öldürdüğümde karşımdakinin kazancını almalıyım (: Yoksa zevki çıkmıyor.

Bu oyunda öldüğümüzde ve öldürdüğümüzde neler oluyor? Eşyalarımızı nerede muhafaza ediyoruz? Ortak banka gibi bir sistem mi var, yoksa inşa ettiğimiz klube hep duruyor ve orada mı saklıyoruz? Mesela ben bir barınak yaptım içine eşyalarımı koydum ve oyundan çıktım. Ertesi gün girdiğimde beni neler bekliyor olacak?

• quote:

Orijinalden alıntı: acaluka

Hocam öyle bir anlatıyorsunuz ki, şu anda işi bırakıp gidip eve oyun oynayacağım. Öyle gaza geldim Peki hazır yakalamışken sorayım size. Şimdi oyunda mesela belirli bir barınak yaptık ve hammade niteliğindeki malzemeleri topladık ve craft larımızı yaptık. Öldüğümüzde veya öldürdüğümüzde Loot yapabiliyor muyuz? Ben Çok uzun yıllar Ultima Online oynadım ve onun üzrine de diğer hiç bir oyunu beğenmedim. Wow olsun, Knight Online olsun benzeri bir çok oyunu hiç beğenmedim. Çünkü Loot sistemi yok. Yani ben ölünce elimdekileri kaybetmeliyim ki savaşayım. Ya da öldürdüğümde karşımdakinin kazancını almalıyım (: Yoksa zevki çıkmıyor.

Bu oyunda öldüğümüzde ve öldürdüğümüzde neler oluyor? Eşyalarımızı nerede muhafaza ediyoruz? Ortak banka gibi bir sistem mi var, yoksa inşa ettiğimiz klube hep duruyor ve orada mı saklıyoruz? Mesela ben bir barınak yaptım içine eşyalarımı koydum ve oyundan çıktım. Ertesi gün girdiğimde beni neler bekliyor olacak?

Oldugunuzde tasidiginiz itemleri kaybedebiliyorsunuz. Cesedinizi lootlayabiliyorlar. Yukarida da anlattigim gibi kendi evinizi insa ediyorsunuz. Itemlerinizi yapacaginiz kutularda sakliyorsunuz. Eger evinize patlayici (c4 ya da el bombasi) ile saldirip duvar veya kapilarinizi patlatabilirler. Eve yerlestirdiginiz kutulara ulasirsalar itemlerinizi alirlar. Eviniz yeteri kadar guvenli degilse oyuna girdiginizde evinizi patlatilmis ve soyulmus bulabilirsiniz. Bu kimisine daha azimle mucadele etme istegi verirken kimilerine emegim gitti buraya kadar deyip server biraktirabiliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu sistem akıcı oynatır mı,hd 7310 graphics card,1.4 ghz processor,4 gb ram.
  • Bu da benden Rehber videosu

https://www.youtube.com/watch?v=lynYPMQm-Ms
  • Teşekkürler Rehber İçin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Feitan

Bu sistem akıcı oynatır mı,hd 7310 graphics card,1.4 ghz processor,4 gb ram.

Sorun olmaz. Rahatlıkla oynayacağınızı düşünüyorum. Ben de HD6850 kullanıcısıyım.

+

Sağolun BerkMendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karaoglan_61 -- 20 Nisan 2014; 13:58:43 >
  • Yalnız 6850,7310'dan kat kat daha iyi ekran kartı.

@karaoglan_61
  • quote:

Yalnız 6850,7310'dan kat kat daha iyi ekran kartı.

@karaoglan_61

Sistem konusunda kıyaslama yapmıyorum sadece bilgilendirme amaçlı yazdım ama Rust sistemleri çok zorlayan bir oyun değil zaten. Lag vs sorunu yaşıyor herkes ben de dahil bunun dışında sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karaoglan_61 -- 20 Nisan 2014; 14:08:11 >
  • Arkadaşın derken ,ekran kartından şüpheli değilim zateni,çıkarırsa işlemci çıkarır,sistem gereksinimleri min 2ghz processor diyor.
  • quote:

Arkadaşın derken ,ekran kartından şüpheli değilim zateni,çıkarırsa işlemci çıkarır,sistem gereksinimleri min 2ghz processor diyor.

Anakonuda sistem konusunda bilgili arkadaşlara danışmanı tavsiye ederim. İyi oyunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karaoglan_61 -- 20 Nisan 2014; 14:10:34 >
  • Ya benle rust oynayabilecek var mı? Bi cacık anlamadım oyundan
  • Bu rehber tam da bu sebepten hazırlandı arkadaşım. Okuyup biraz da çaba gösterirsen oyunu anlamak için kimseye ihtiyacın olmaz.
    Daha çok benimle birlikte oynayabilecek birine ihtiyaç duyduğumdan yazmıştım hocam. Rehber kısımın okudum.
  • ben noobum yardım edersen sevinirrim rust um sahte steam veremem skype barkın taylan resmim kaplan
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.