Şimdi Ara

LYS Büyük Hedefler Soru Grubu[Ana konu]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
7
Favori
1.084
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    ahbeazizim

ShadowPi

Ensarfb

Solanari12

internationallove

Grub alımları bitmiştir.

Grup kuralları:

1- Her gün saat 10-12 arasında soru çözümü, konu anlatımı olacaktır. Üst üste 3 günden fazla devamsızlıkta grup üyesi çıkartılacaktır.
    2- 20.05.2014 tarihinden sonra toplu deneme alımları olacaktır.(isteğe bağlı katılım)
    3- Bilgisayar katılımı zorunludur.(tablet ve cep telefonlarındaki düşük verimden dolayı)
    4- Konu eksikleri olanlar veya anlamadığı konusu olanların bir gün önceden konu isteklerini belirtmesi gerekir.( gerekli yerlerden makaleler ve ayrıntılı konu anlatımları atılır)
    5- Gruba girmek isteyenlerin okul durumu, ygs1-2 puanı, hedefini özelden yazması rica olunur. (Alımlar btmiştir fakat ilerleyen günlerde talebe göre alım olabilir)

Herkese başarılar diliyorum
    İNTERNATİONALLOVE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C6B135BA8 -- 13 Nisan 2014; 22:04:52 >

• Hocam şimdi iyonlaşma enejinisin neden gazlarda olduğunu anladım, Şimdi aklıma gelen ilk soru Na atomik yapılı metalinin bağlanma enerjisi 2.28 eV. Görünür ışığın mora yakın dalga boylarının enerjisi bu seviyede. Şimdi Mesela NaCl İyonik yapılı bileşiğinde Moleküler orbital tanımı(Yada iyonlardan oluştuğu için iyonik orbital  ) yaptınız. Bu durumda elektronların diğer atomdaki elektronlardan etkileşimleri ile enerjileri atomik haline göre farklı olacaktır. Burada bağlanma enerjisinden bahsedebilir miyiz ? (Artar azalır, değişir ?  ) Hocam Şimdi önemli bir noktaya değinmek istiyorum üzerinde hesaplamalar yaptığım hatta arada kendimi Einstein sandığım :D bir hesaplamadan bahsedeğim.

Na metalik bağa sahip. Bağlanma enerjisi (Son orbitaldeki elektronun bağlanma enerjisi olduğu vasyasalım) 2.28 eV Şimdi;
    Na = 1s2 2s2 sp6 3s1
    Kaynama sıcaklığı : 883 C (1156K)
    1eV = 23.06035 kcal mol-1 ------- 2.28 eV = 52.44 Kkal/mol
    (Na) birinci iyonlaşma enerjisi = E1 = 119 Kkal/mol

Şimdi hocam bir sodyum metalini gaz haline getirmek için (883 C) çok büyük bir ısı enerjisi veriyoruz. Sonrasındada 119 Kkal/mol enerji veriyoruz. Son yörüngeden bir elektron kopuyor. Ancak yine aynı işi 52.44 kkal/mol ile yapıyoruz.(hemde katı halde)
    Benim görüşüm şuydu bu belirsizliğe açıklık getirmek için :
    1- Atom ısıtılırken elektron ışıma yapıyor, Yine elektron ışıma yerine atomun kinetik enerjisini arttırıyor ve Atomik yapının sıcaklığı artıyor. Bu arada Atomlarda elektronlar 52 kkal/mol enerjiden sonra iyonlaşıyor.
    2- Bu varsayım Na iyonlaşma enerjileri tablosunda
    http://www.turkcebilgi.org/kimya/genel-kimya/atom-ve-periyodik-cetvel-24991_3.html
    Maalesef çürütülüyor, çünkü atomun o sıcaklıkta elektronları kopmadığı görülüyor.

Başka bir sorumsa Çok elektronlu atomlarda elektron enerjilerini açıklamak için çok bilinmeyenli denklemler çıkıyor(diğer elektronlarla etkileşimler vs..) Bu yüzden bohr yetersiz diyebiliriz, fakat benim dikkatimi çeken nokta atom spektrumları. Bu spektrumlarda ışığın dalga boylarından enerjilerini bulabiliriz. Bu enerjilerdende atomlardaki elektronların bulunduğu orbitallerin enerjilerini bulabiliriz. Buradanda şöyle tablolar yapamazmıyız ;

Arkadaşlar bu gösterimde Hg nin temel haldeki elektronlarının enerji düzeyleri yok.
    Hocam basit bir gösterim yaptım ;
    1- Spektrumlardaki Kalın çizgilerin aslında küçük ince kizgilerden oluştuğu Her elektronun kendin has olduğu aynı orbitaldeki elektron enerjilerindeki küçük farklılaşmaların olabileceğini gösteriyor. (diğer elektronlarla etkileşimler, protonla etkileşim vs.)
    2- Bu tablolar çok elektronlu atomlarda küçük atom numarasına sahip atomlarda kabaca gösterilebilir.
    3- Belirsizlik ilkesinde benim anladığım nokta elektronun kesin yerini anlayamayız buda hiç sitemde özelikle atomda netlik yoktur demek oluyor. Zaten modern fizikte dikkatimi çeken nokta elektronları artık net çizmeden sedece sınırlamalar koyarak belirtmek hata paylarını söylemek. Oyski klasik fizikte bu yoktu bohr atomu çatır çatır inceledi :D

NaCl örneğine geri dönersek, suda çözünmesi bağ yapısını bozuyor ancak yeni tanecikler oluşmuyor. Fakat bu derce sağlam bir bağın Suda bozulması nasıl açıklanıyor. Yani suyun kısmı polarlığı iyonları çekiyor fakat bunu çok küçük bir sıcaklıkta hatta neredeyse soğuk suda yapmak benim kafamı kurcalayan bir başka soru..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C6B135BA8 -- 13 Nisan 2014; 22:27:26 >

• Arkadaşlar okunmayan yerler yok biraz kalite düşük kusura bakmayın :) Okuyamadığınız yer varsa söyleyin :)
     LYS Büyük Hedefler Soru Grubu[Ana konu] LYS Büyük Hedefler Soru Grubu[Ana konu] LYS Büyük Hedefler Soru Grubu[Ana konu] LYS Büyük Hedefler Soru Grubu[Ana konu] LYS Büyük Hedefler Soru Grubu[Ana konu] LYS Büyük Hedefler Soru Grubu[Ana konu]

• Anlaşılan ygs den sonra tork mork kalmamış bende, şöyle bir baktımda unutmuşum çoğununu

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ahbeazizim kullanıcısına yanıt
    İİstediğiniz bir konu varsa ondan atabilirim nomalde beni sorularımın hepsi çözümleri üzerinde olduğu için atamıyorum. Size yarın gösterebilirm her konudan 100e yakın soru çözümüm var fizikte, konu özetleri falan var benim kendi hazırladığım arada bir soru çözümlerini atarım :)

Örnek :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C6B135BA8 -- 13 Nisan 2014; 23:09:35 >

• Sorular bayağı iyiymiş
  • Logaritma;
     LYS Büyük Hedefler Soru Grubu[Ana konu] LYS Büyük Hedefler Soru Grubu[Ana konu] LYS Büyük Hedefler Soru Grubu[Ana konu]

Basit Harmonik Hareket;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ShadowPi -- 14 Nisan 2014; 23:26:31 >

• ShadowPi kullanıcısına yanıt
    Buyrun bazı konulardan sorular attım :D Bundan sonra tlefon ile çekip atacğım çok daha kaliteli olur :)
     LYS Büyük Hedefler Soru Grubu[Ana konu] LYS Büyük Hedefler Soru Grubu[Ana konu] LYS Büyük Hedefler Soru Grubu[Ana konu] LYS Büyük Hedefler Soru Grubu[Ana konu]

• Şu basınç sorusunda manometrenin ucu açık mı kapalı mı tam çıkmamış orası :)
    Oooo :D pardon hocam açık orası Po :D
    3.Logaritma sorusu içinhttp://sketchtoy.com/60380908
    2.Logaritma sorusu içinhttp://sketchtoy.com/60381267
    1.soru için c küp + 6ckare + 12c + 8 den ilk durumu çıkarında (2+c) cküp + 6ckare + 11c +8 oluyor c=1 için 24 çıkıyor ama c=1 olamaz. Başka nasıl olur bilemedim.http://sketchtoy.com/60381372

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Büşra- -- 18 Nisan 2014; 12:52:46 >
  • internationallove kusura bakma dün giremediğim için gönderemedim çözümleri
    http://sketchtoy.com/60420561

2. soruda da başlangıçta Pgaz=Po+h
    K musluğu açılırsa diğer tarafta Po olur dolayısıyla h azalır.
    L musluğu açılırsa su seviyesi azalır, gazın hacmi artar hacim artarsa basınçta azalır, denklemden ötürü gaz basıncı azalırsa h da azalır.
    3. yargıdan emin değilim lakin; K musluğu açılırsa balon zamanla şişer ve balona uygulanan kaldırma kuvveti artar, sanırım T'de artar.
  • Burada çözümler yok lakin sorular çözülmüştü aslında, yinede çok teşekkür ederim :)
  • Büşra- B kullanıcısına yanıt
    Burada çözümler yok lakin sorular çözülmüştü aslında, yinede çok teşekkür ederim :)
  • Buyrun arkadaşlar geometri - yamuk konu özeti ve soru çözümü Kamera ile çekimlerdeki problemlerden dolayı bundan sonra daha sabah çekimleri yapacağım. notları world şeklinde yazmaya başladım daha net ve güzel notları atacağım. Ancak bu şekildede büyük olarak yakınlaştırdığımızda çok bozulmuyor.
     LYS Büyük Hedefler Soru Grubu[Ana konu] LYS Büyük Hedefler Soru Grubu[Ana konu] LYS Büyük Hedefler Soru Grubu[Ana konu]

• Arkadaşlar soruda hatamı var ? CEVAP:E bence cevap D
  • quote:

Orijinalden alıntı: internationallove

Arkadaşlar soruda hatamı var ? CEVAP:E bence cevap D

bence e sikki.Son bir saniye kala hepsinin hizi esittir.Dolayisiyla h lerde esittir.O soruda verilen bilgilerle isimiz yok.Onemli nokta max yukseklikten bir saniye oncesi demesi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Maksimum noktadan 1 saniye öncesi özel bir durum mu ?
  • Sen şu son hafta çalışan çocuksun değil mi sınavın kötüydü. Hedef nedir hacı???

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.