Şimdi Ara

#Lagunacılar Buraya# 100+Üye (196. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
27.133
Cevap
137
Favori
1.872.548
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 194195196197198
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben öyle bir excel kendim için yapmıştım.
    Evdeki pc de duruyor.
    Akşam yüklerim buraya.
  • Merhaba arkadaşlar.
    Gözüm gibi baktığım lagunamı satıyorum.2000 model RXT 216.000 km de.arabam tamamen orjinal.gerekli açıklamalarda aşağıdaki link te yazıyor.düşünen varsa lütfen arasın.6.000 -7.000 ytl değerinde bir araçlada takas olabilir.

http://www.sahibinden.com/biniciden_garaj_arabasi_laguna_rxt_2_0WQQaXQQ6704187WQQpXQQdisplayitem
  • 98 model Lpg li 140 lık RXE Laguna için 13000 ytl istiyolar...km 120000 de .fiyat nasıl arkadaşlar...
  • arkadaşlar bu arada benim arkadaş da aracını satıyor.ondada 99 model laguna 2.0 140bg volvo motor var.araç henüz 61000km de ve orjinal kilometresi.araçta boya değişen yok.deri koltuklarında çatlak dahi yok.o da aracından çok memnun fakat ailesi otomatik vites bir araç düşündüğünden dolayı satıyor haberiniz olsun ilgilenen arkadaşlar bakabilir.bu arada aracın plakası çok özel LAG plaka keşke bende de olsaydı:))

http://www.sahibinden.com/laguna_2_0_rxt_-_sigara_icilmemis_ozel_plaka_-_61_500_km_1999WQQaXQQ6294451WQQpXQQdisplayitem

• Gerçekten çok temiz bir araç olarak görünüyor.
    Umarım değerinde kısa zamanda satılır.

quote:

Orjinalden alıntı: mehmetrs

arkadaşlar bu arada benim arkadaş da aracını satıyor.ondada 99 model laguna 2.0 140bg volvo motor var.araç henüz 61000km de ve orjinal kilometresi.araçta boya değişen yok.deri koltuklarında çatlak dahi yok.o da aracından çok memnun fakat ailesi otomatik vites bir araç düşündüğünden dolayı satıyor haberiniz olsun ilgilenen arkadaşlar bakabilir.bu arada aracın plakası çok özel LAG plaka keşke bende de olsaydı:))

http://www.sahibinden.com/laguna_2_0_rxt_-_sigara_icilmemis_ozel_plaka_-_61_500_km_1999WQQaXQQ6294451WQQpXQQdisplayitem

• arkadaşlar lpg taktırdıysanız aracın benzin değewrinden yüzde otuz kadar fazla yakacağını hesaplayın
    ben 220 ytl yaktım.bu da normal bir değer.
    trafik kullandığınız yol.aracın soğuk veya sıcak çalışma süreleri ,eğim kullanım tarzınız gibi birçuk şey etki eder yakışa.lpg takarken banada 170 -180 yakar diye söylediler.ama ben 220 yakacağını biliyordum ve öylede oldu.lpg ile yüzde 40 yüzde 50 tasarruf yaparsın diyenler yalan söylüyor.yüzde 40 karbüratörlü araçlar için olabilir sıralı sistem için imkansız.karbüratörlüde aracın akselerasyonundan feragat edip bir miktar daha az yaktırabilirsiniz sıralıda böyle bir imkan yok.aracın fazla ses olayına gelince bence araç gayet sessiz çalışıyor.tabi kıyasladığınız araba hangisi bilmiyorum ama bence sessiz.beni rahatsız edecek derece bir motor gürültüsü yok.ama bir uğultu var bu da sanırım bir aks bilyasın geliyor.lastiklerim goodyear.205 55 16 lastik biraz ince eğer bir yere sürmezse 205 60 16 lastik koyacam tercihim lastikte 1 numara yokohama.şimdi o da nerden çıktı derseniz kullandığım lastik oradan biliyorum.hamuru en yumuşak lastik o.ayrıca vakumlu aracınızda lastik sesi varsa tavsiye ederim.mükemmel yol tutuşu var.

• Merhaba arkadaşlar

Ekteki excel de B sütunundaki size uyan değerleri girin.
    Bakalım kazancınız ne kadar mış
    Bu arada LPG nin benzine göre %30 fazla yaktığını baz alarak yaptığım bir tablodur.
    Linkteki boşlukları silerek ilgili siteye ulaşabilirsiniz.

NOT: Her ihtimale karşı bir antivirus programı ile taratın ne olur ne olmaz.

http://r a p i d s h a r e.com/files/95948965/lpg.zip.html

quote:

Orjinalden alıntı: CengoCenk

Ben öyle bir excel kendim için yapmıştım.
    Evdeki pc de duruyor.
    Akşam yüklerim buraya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CengoCenk -- 1 Mart 2008; 0:11:56 >

• quote:

Orjinalden alıntı: mehmetrs

arkadaşlar bu arada benim arkadaş da aracını satıyor.ondada 99 model laguna 2.0 140bg volvo motor var.araç henüz 61000km de ve orjinal kilometresi.araçta boya değişen yok.deri koltuklarında çatlak dahi yok.o da aracından çok memnun fakat ailesi otomatik vites bir araç düşündüğünden dolayı satıyor haberiniz olsun ilgilenen arkadaşlar bakabilir.bu arada aracın plakası çok özel LAG plaka keşke bende de olsaydı:))

Of of çok temiz bnmkisi gibi ama bnmkisi 161 binde dış görünüş aynı

• quote:

Orjinalden alıntı: Whisper911

erkonko iyice hesap yapmak lazım mirim...
    kaç sene kullanıcaksın aracı v.s...
    yılda kaç km yapıyorsun...

lpg yapan yapmayan ..
    yaptıktan sonra yakışı ne kadar değişen
    arkdaşlar yazarsa
    mümkünse bir veritabanı oluştursak...
    daha net sonuçlar alırız heralde...

Yıllık ortalama 12.500 KM civarı yapanlar için lpg pek mantıklı değil bence. Yıllık 20000 KM yapan olursa ancak birbirini dengeliyor. ve kara geçiriyor. Yıllık 12.500 KM ile ancak iki sene sonunda LPG kendini amorti edebiliyor. Ancak 3. sene kara geçiriyor sürücüyü. Bir de şimdi verdiğiniz peşin paranın faiz maliyetini de yıllık %17 den hesaba katarsanız o da bir fark yaratır. 1800 YTL yi ilk sene taksite yaydığınızı düşünün. İlk sene bunun fırsat maliyeti yok.
    Ancak ikincisi sene alacağınız benzini taksit taksit verdiğiniz, 1800 ytl lik lpg masrafını da bir önceki sene yaptığınız için bir yıllık fırsat maliyetiniz de işin içine ekleniyor.
    (1800 ytl lik maliyeti nerden bulduğumu düşünen arkadaşlar olabilir. 1600 brc sistem + 200 ruhsata işletmek)

Biliyorum biraz karışık oldu:)

Kısaca,
    Araç ile yıllık kaç km yaptığınız,
    Kaç yıl daha bu aracı kullanmak istediğiniz ile doğru orantılı LPG kararı.
    Yukarıda linkini verdiğim excel içerisinde gerekli değerleri girerek kazançlarınızı hesaplayabilirsiniz.

Diyeceksiniz ki sen karar verdin mi? :) Malesef.
    Hala gidip gidip geliyorum. Hele arabanın tüketim değerini çift haneli rakamlarda gördükçe direkt gidesim geliyor ama şu hesaplamayı yapınca mantık ağır basıyor.

• 2-3 yaşında az km D sınıfı bi aracı 25 e alırım diyordum..

içeri fazla ses alıyor, çok bağırıyor cümlelerini okuyunca yıkıldım..

lagunanın yalıtımı kötümü diğer D sınıfı araçlara göre? [/size
    ]
  • arkadaşım hiç korkmadan al.bilmiyorum benimki gayet sessiz rahatsız edici derecede bi ses almıyo içeri.hatta benimki renault motoru.arkadaşımınki 99 model volvo motor onunki benimkinden de sessiz.bence o arkadaşın dediği gibi 120km hızlarda içeri fazla ses alması bana biraz garip geldi. evet var özellikle o hızda ama öyle çok fazla rahatsız edecek kadar değil.hatta 150-180km hızlarda daha da sessiz.bence o aracın egsoz veya susturucularında bi problem olabilir.eğer ses kavramını farklı algılamıyosak...
  • bencede motor sesi yok denecek kadar az.onun arabasında sorun olabilir.lastik sesi biraz var.oda sanırım 55 yanak olmasından kaynaklanıyor olabilir.
  • megane 1 1.6 lagunadan bariz daha sessizdi...
    diğer araçlarla karşılaştırırsak laguna sesli bir araç...

amortisörler bi yere girdiğinde tak tak diye bütün yol sesini duyuyorsun..
    laguna 2 ler öyle değil ama...

mrtky neden 60 yanak almak istiyorsun...
    4-5 sene kullandık 205 55 r16 lastik basınçları düzgünse bir problem olmuyor....

aracın yerden yüksekliği bile artar o lastikle....en ideal olanını hesaplayıp seçmişler ...
    bence orjinali neyse onu taktır...
  • quote:

Orjinalden alıntı: oliwer

2-3 yaşında az km D sınıfı bi aracı 25 e alırım diyordum..

içeri fazla ses alıyor, çok bağırıyor cümlelerini okuyunca yıkıldım..

lagunanın yalıtımı kötümü diğer D sınıfı araçlara göre? [/size
    ]

düşündüğün araç laguna 2
    laguna 2 de ses sorunu yok...
    gayet sessiz oturma pozisyonu mükemmel bir araçç...
  • @ cengo cenk
    oturdum bir hesap yaptım...

Eğer lpg taktırırsam 5 senede 13.600 ytl kar elde ediyorum...
    taktırıcam büyük ihtimal az para değil...

5000 ytl nin üstü kar olarak taktırılabilir bence...
  • eğer rulman fln açınmışsa bir sanki yanda motor gidiyormuş gibi ses yapıyor...
    gerçi araç öyle çok fazla km yapamaz değişmesi gerekir....
    bu tür şeyler varsa ses artıyor....belki öyle bir şey olabilir...

ben genel olarak motor sesinden şikaytçiydim...
    arkadaşınki ne kadar sesli bilemiyoruz tabi...
  • quote:

Orjinalden alıntı: bond1

arkadaşlar soruma yanıt alamadım bu araba sabahları (ilk çalışmada) niye zor çalışıyor. 5-10 sn kontağı çevirmeden çalışmıyor. birde bu aracı üzerime alırken ruhsatın 1 sayfası değişti değişen tarafta rengi granit mavi değişmeyen tarafta granit gri yazıyor her hangi bir sakıncası olurmu trafikte.

sabahleyin mi oluyor bi tek?...
    bizde şöyle bir şey oldu...

araç çalışmıyordu...
    çok güzel marş basıyor ama araç kapmıyordu..
    5-6 sefer deniyosun bi tanesinde tesadüf çalışıyordu....
    uzun uzun deniyorduk...

manyetik kelebek gibi bi parça var...
    o parçadanmış....değişti düzeldi...
    clio su olan birininde başına gelmişti...
    belki o manyetik te arıza vardır ...
    gerçi seninki 10 saniye sonra kesin çalışıyorsa farklı ama...
    bilmiyorum bir tahmin benimkisi..

• Bu kadar kazancın olacaksa yıllık ortalama 25000 km den fazla km yapıyorsun.
    Ben o kadar yapsaydım hiç düşünmezdim bile.)

quote:

Orjinalden alıntı: Whisper911

@ cengo cenk
    oturdum bir hesap yaptım...

Eğer lpg taktırırsam 5 senede 13.600 ytl kar elde ediyorum...
    taktırıcam büyük ihtimal az para değil...

5000 ytl nin üstü kar olarak taktırılabilir bence...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CengoCenk -- 1 Mart 2008; 9:05:40 >
  • Merhaba arkadaşlar

Excel de bir masrafı daha atladığımı hatırladım. Biliyorsunuz araçlar ilk olarak benzinle çalışıyor. Bu sebeple bir benzin masrafımız da olacaktır. Yeni LPG taktırmış bir arkadaşımla konuştum. Bu ay ne kadar benzin tükettiğini sordum. 50 ytl lik bir tüketimi olduğunu söyledi.

Bu bağlamda excel i güncelledim. Ve ortaya çok komik bir tablo çıktı. Ben bu verilerle LPG taktırırsam 3 sene sonundaki kazancım sadece 585 YTL olacak. Evet yanlış okumadınız 585 YTL:)

Ekteki excel de acaba yanlış yaptığım yer neresi olabilir. Bana çok uçuk bir rakam olarak geldi.

Mesela ben 50 değilde 30 ytl lik benzin tüketsem bile kazanç ancak 1300 ytl yapıyor ki bu rakam çok düşük.

http://r a p i d s h a r e.com/files/96091618/lpg.zip.html

quote:

Merhaba arkadaşlar

Ekteki excel de B sütunundaki size uyan değerleri girin.
    Bakalım kazancınız ne kadar mış
    Bu arada LPG nin benzine göre %30 fazla yaktığını baz alarak yaptığım bir tablodur.
    Linkteki boşlukları silerek ilgili siteye ulaşabilirsiniz.

NOT: Her ihtimale karşı bir antivirus programı ile taratın ne olur ne olmaz.

quote:

Ben öyle bir excel kendim için yapmıştım.
    Evdeki pc de duruyor.
    Akşam yüklerim buraya.

• arkadaşlar
    aracımdaki ses olayının sebebini hala araştırıyorum.kimi arkadaşlar ses yalıtımından kimi lastik seçiminden bahsetti.ben arabayı aldığımda üzerinde prelli lastik vardı.bu bir sebepmidir bilmiyorum.arabayı bi reno servisine gösterdim motor şanzıman kulaklarındaki esnemeden dolayı olabileceğini söyledi.açıkçası aklım karıştı.değerli fikirlerinizi bekliyorum.tşkrlr
  • 
Sayfa: önceki 194195196197198
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.