Şimdi Ara

...::Solenza Klübü::... (40. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.635
Cevap
34
Favori
276.901
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 100km/11lt lpg şehir içi normaldir. Daha az yakan varsa, sisteminin ve bakımların faydasıdır. Daha fazla yakması anormal olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mebat

quote:

Orijinalden alıntı: digicemba

quote:

Orijinalden alıntı: mebat

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ay565

18 kasım 2012 de atılan msj

Selamlar,aranıza Rapsodie 2004 ile Ford kulübünden transfer oldum.Aracı alalı 1 hafta oldu.1.4 benzinli ve lpg kesinlikle düşünmüyorum.Ş.dışı 5.5 lt (25 krş) yakıyor.Önceki aracımda lpg den çok çektim,hem performansı düşürür hem derdi tasası bitmez,kim ne derse desin bu bir gerçek.Bu araçlar benzin ile çalışsın diye yapılmış.Tabii ki herkesin hesabı başka mecburen lpg kullanılıyoruz.Araç oldukca seri,sessiz tam şehir içi kullanımına uygun.Debriyaj çok yukarıda kavrıyor ona da alışacağız artık.Herkesin yazdığı gibi bu fiyata bu özellikte başka oto yok.Klima,merkezi kilit,hidrolik direksiyon daha ne olsun Triger setini işcilik dahil 150 TL ye değiştirdim.Birde km okuyucu arızalıydı 75 tl de ona gitti(giderken km birden sıfıra düşüyor sonra yeniden gösteriyor kendi kendine).Bagaja aydınlatma ve arabadan inerken farların açık olduğunu ikaz eden bir uyarı taktırmayı düşünüyorumFfarları veya parkları hep açık unutuyorum bir gün evin önünde kalıcaz.Aracı 58.000 Km.de 9500 TL ye aldım.Aklıma gelenler şimdilik bunlar,herkese kazasız ve arızasız günler diliyorum.

araçta zaten far açık uyarısı var.kapıyı açtığınızda bip sesleri gelir.
    2 ihtimal var
    1.si ya kapı açık düğmeniz düzgün çalışmıyor.(denemek için açtığınızda tavan lambası yanar.sadece şoför kapısındadır bu düğme)
    2. ihtimalde o uyarı siyallerini çıkaran sistem,buzzer vs devre dışı bırakılmış olabilir.4lüleri yakınca felan sinyallerle birlikte bip sesleride duyulur.

en kötü ihtimal fabrika sizin araca bu özelliği koymayı unutmuş olabilir :P

Selam,dediğiniz düğmeyi biliyorum,hatta ara sıra çalışmıyordu çıkarıp zımparaladım temizledim şimdi sorun yok her açtığımda tavan lambası yanıyor.Fakat far açık uyarısı çalışmıyor.Sistem devre dışı bırakılmış olabilir demişsiniz,yapabileceğimiz bir şeymi tarifi mümkünmü acaba?

dörtlüleri yakınca sinyallerle birlikte bip bip uyarı sesi duyuyormusunuz?

Hayır öyle bir ses yok,sadece dörtlülerin tiktağı var.

becerebilirsem vidyosunu çekip yükleyeyim foruma

• quote:

Orijinalden alıntı: ömer durmaz

şehir içi benim rakamlarım biraz onun üstünde galiba arkadaşlar yakıt bilgisi verirken litre fiyatını vermeyi unutmayın bizim burda litre fiyatı 2,58 ben 30 tl alınca 100 km bazen 110 km yapıyorum şehir içi normal bence,dün triger kayışı degiştim 75 tl + 50 tl el emegi verdim bakalım yakıt farkedecekmi bugün ankaraya yola cıkacam 850 km bakalım ne kadar yakacak sizinle dönünce paylaşırım

benim moralim bozuluyor çok yakıyor diye,gayet memnunsunuz bu haliyle :) .daha az yaktırma imkanınız var demek ki bendeki verilere göre.
    Ankara-Manisa-Didim-Ankara 2011 km yol yapmışım dün akşam eve geldim tatile gitmiştik
    depom boştu doldurdum 163.032 km de idi 2011 km sonra 165.043 km de Optimumun önünde bitti gazım (gazları karışı markalarda aldım)
    bagajda yer yoktu ve 5 kişiydik arabada
    154.56 litre lpg tüketmişim .fişlerimin toplamı 357 Lira. kimi zaman 2.25 TL,kimi zaman 2.49 TL ye aldım gazı.
    sonuç olarak 2011km\154.56LT lpg
    yani 7.68LT/100km tüketmiş.500 km felan şehir içidir.
    araçlarımız fazla kilometre gösteriyor olabilir mi? bende mi sıkıntı var çelik janttan dolayı ?
    105 kmh gösteriyoken gps 95 kmh gösteriyor .sizlerdede durum aynımı?

• Kilometre sayacı yanlış gösteriyor bende de. hız arttıkça hata da artıyor. Bendeki orijinal jantı. Yanlış ölçüm önemli değil de araba durduğu yerde fazladan eskiyor. İbre 110 gösteriyor ama araba 100 km hızla gidiyor. Bir saat sabit hızla gittiğinizi düşünün. Sayaç 110 km atacak ama siz 100 km yapmış olacaksınız. Bir çözümü de yok sanırım bu sorunun.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • geçen hafta ankaraya gittim geldim ortalama 1900 km yol yaptım hesaplamalarıma göre km 182 krş yaktı tüp litresi ortalama 2,35 tl den aldım araç ortlama 100 km hız ile kullandım %20 kullanım klimalı bilginize
  • Yıllardır babamın solenza rapsodisini kullanıyorum ve pek sıkıntı çekmedim. Araba çok dayanıklı bir kere. İlk bindiğim zamanlarda bir kaç ufak kaza yapsamda karşımdaki genelde pelt olurken ( 2 megane,1 astra classic) dacia anca çizildi
    Artık tabi sorunsuz sürüyorum. Arabada sadece 1 kez immobilizer arızası oldu o da devresi paslanmış ondan çalışmadı. Şu an sorunsuz. Arabaya hiç gaz takmadık. Artık arabayı babama devrediyorum, 2013 skoda rapid tdi elegance aldım haftaya gelecek. Tabi baya bir gömlek farkı var arada ama yine de dacia' ya olan inancım sağlam :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: onuryilmaz02

Kilometre sayacı yanlış gösteriyor bende de. hız arttıkça hata da artıyor. Bendeki orijinal jantı. Yanlış ölçüm önemli değil de araba durduğu yerde fazladan eskiyor. İbre 110 gösteriyor ama araba 100 km hızla gidiyor. Bir saat sabit hızla gittiğinizi düşünün. Sayaç 110 km atacak ama siz 100 km yapmış olacaksınız. Bir çözümü de yok sanırım bu sorunun.

Arabalarin hiz gostergeleri %7-8 oraninda fazla gosterir. Bu bircok aracta vardir. Benim solenzada ibre 80 uzerindeyken gps 72-73 km gosteriyor. Normal bir durum...
    Bildigim kadariyla ureticiler hiz cezalari ile ilgili mahkemelik olmamak icin bunu yapiyorlardi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakan kizil

quote:

Kilometre sayacı yanlış gösteriyor bende de. hız arttıkça hata da artıyor. Bendeki orijinal jantı. Yanlış ölçüm önemli değil de araba durduğu yerde fazladan eskiyor. İbre 110 gösteriyor ama araba 100 km hızla gidiyor. Bir saat sabit hızla gittiğinizi düşünün. Sayaç 110 km atacak ama siz 100 km yapmış olacaksınız. Bir çözümü de yok sanırım bu sorunun.

Arabalarin hiz gostergeleri %7-8 oraninda fazla gosterir. Bu bircok aracta vardir. Benim solenzada ibre 80 uzerindeyken gps 72-73 km gosteriyor. Normal bir durum...
    Bildigim kadariyla ureticiler hiz cezalari ile ilgili mahkemelik olmamak icin bunu yapiyorlardi...

scala sportpack lerde 14 inç jant var.onlara göre tasarlanmış olabilir sayaç.acaba bizim jantlar 13 inç olduğundan olabilir mi o kadar fark?

• quote:

quote:

quote:

scala sportpack lerde 14 inç jant var.onlara göre tasarlanmış olabilir sayaç.acaba bizim jantlar 13 inç olduğundan olabilir mi o kadar fark?

Araçta standardın dışında lastik kullanılıyorsa hız göstergesinin bu lastiğe göre kalibre edilmesi gerektiği söyleniyor. Ama yine de söylediğim gibi araçların hız göstergeleri üretici tarafından gerçek değerin biraz üzerinde gösterecek şekilde ayarlanıyor. Jant boyutu değişebilir, lastiğin çapı önemli. Benim aracımda standart lastikler var...

• quote:

quote:

quote:

quote:

Araçta standardın dışında lastik kullanılıyorsa hız göstergesinin bu lastiğe göre kalibre edilmesi gerektiği söyleniyor. Ama yine de söylediğim gibi araçların hız göstergeleri üretici tarafından gerçek değerin biraz üzerinde gösterecek şekilde ayarlanıyor. Jant boyutu değişebilir, lastiğin çapı önemli. Benim aracımda standart lastikler var...

lastik çapı ve ebatıyla değiştiğini biliyorum.o yüzden sordum, scla sportpack dışındaki modellerde orjinal 13 inç jantı var.sadece scla sportpack de 14 inç çelik jant var.kalibresi scala sportpack e göre mi yapılmış acaba diye düşünmüstüm :) neyse artık

• Aracı aldığımdan beri ilk defa tozlu bir yola girdim ve tüm camlar kapalı olmasına ragmen içerisini toz bastı dolayısıyla beni de sinir bastı.Sağı solu biraz kurcaladıktan sonra nedenini buldum.Bagajı açınca sol tarafta plastik bir ızgara var sol arka lastiğin üstünde,toz ordan giriyormuş.Plastik parça biraz zorlayınca çıkıyor,içine dondurma kutusunun kapağını kesip slikonla yapıştırdım sonrada ızgaraya slikon sürüp yuvasına oturttum,toz,su hava girişi kapandı.Belki aynı sorunu yaşayan vardır yazayım dedim.
    Adamlar o ızgarayı niye koymuşlar diyen olabilir ama faydasından çok zararı olduğu kesin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Solenzayla Logan 2 nin iç tasarımı iki kardeşin bir birine benzemesi kadar yakın.

Solenza
    http://forum.fanclub.ro/download/file.php?id=2321

Logan 2
    http://media.rtv.net/image/201209/full/dacia_logan_2_interior_1_72627900.jpg
  • quote:

Orijinalden alıntı: RaptorFX

Solenzayla Logan 2 nin iç tasarımı iki kardeşin bir birine benzemesi kadar yakın.

Solenza
    http://forum.fanclub.ro/download/file.php?id=2321

Logan 2
    http://media.rtv.net/image/201209/full/dacia_logan_2_interior_1_72627900.jpg
    Alaka sezemedim.

• 2005 model solenza rapsodie 1.4 e sahibim.4 gun once 60000'e gelince 10000 bakimini yaptirdim.3lt 5w40 Mobil1 motor yagi,yag filtresi,hava filtresi degisti.Fakat sanirim suan daha fazla hararet yapiyor (isi gostergesi yokus yukari 4/3 seviyesine geliyor).sogutma suyu seviyesi yarinin altindaydi biraz icme suyu ekledim.ama fark etmedi. tavsiyeleriniz nelerdir?Tesekkurler.

• Motor yagi olarak 10w40 kullaniyoruz. 5w40 neden? Cok mu soguk bir bolgedesiniz?
  • quote:

Motor yagi olarak 10w40 kullaniyoruz. 5w40 neden? Cok mu soguk bir bolgedesiniz?

Duzce'de ikamet ediyorum,don olayi cokca yasaniyor.ayrica servisin kullandigi 5w40.

• Arkadaşlar solenza aramaktayız satma gibi bi düşüncesi olanlar varsa mesaj atarsa sevinirim aracın bursada olması tercihimdir.

• arkadaşlar herkese selamlar eğer kısmet olursa artık foruma ben de takılıcam sanırım bundan sonra ,bir solenza anlaşması yaptım haftaiçi alıcam satışını yorum yaparsanız çok sevinirim.Bu foruma girince arabayı alıp binesim geliyor hemen ama solenza club hariç yani kullanıcı yorumları hariç okuyunca ruhum sıkıldı bir vazgeçip bir almaya karar veriyorum günlerdir deli olcam.yok şöyle takozdur yokbilmemnedir falan millet atıp tutmuş ama o kötü yorumlardan bir tanesi dikkatimi çekti o da yedek parça ile ilgili ,birisi kullanıcı imiş,parçaları megane dan daha pahalı bu ne biçimiş vb yazmış sanırım DH de bir sayfadaydı,bahsettiği alt takım falan mı acaba,başka biriise clio motor vb parçalar hariç karoseri için ilerde sıkıntı yaşanabilir demiş.Sizin yorumlarınız nedir.Parça fiyatları nasıl yani her türlü çeşitten mesela clio motor için uygun mu,megane şanzıman var onla ilgili bir sorun olsa fiyatlar nasıl ve de kaporta ile ilgili bir sorunumuz olsa parça bulunur mu ve fiyatlar nasıldır bilgisi olanlarda yorum rica ediyorum.
    Bu arada alacağım araç 1.4 rapsody 2005 lpg li 73000 de klima hd airbag vs var 11500-11750 arası bitecek gibi bunun için de yorum yaparsanız sevinirim sizce fiyat iyi mi bu şartlarda araç için?
    şimdiden bütün arkadaşlara teşekkürler ,iyi forumlar....

• quote:

Orijinalden alıntı: heretix999

arkadaşlar herkese selamlar eğer kısmet olursa artık foruma ben de takılıcam sanırım bundan sonra ,bir solenza anlaşması yaptım haftaiçi alıcam satışını yorum yaparsanız çok sevinirim.Bu foruma girince arabayı alıp binesim geliyor hemen ama solenza club hariç yani kullanıcı yorumları hariç okuyunca ruhum sıkıldı bir vazgeçip bir almaya karar veriyorum günlerdir deli olcam.yok şöyle takozdur yokbilmemnedir falan millet atıp tutmuş ama o kötü yorumlardan bir tanesi dikkatimi çekti o da yedek parça ile ilgili ,birisi kullanıcı imiş,parçaları megane dan daha pahalı bu ne biçimiş vb yazmış sanırım DH de bir sayfadaydı,bahsettiği alt takım falan mı acaba,başka biriise clio motor vb parçalar hariç karoseri için ilerde sıkıntı yaşanabilir demiş.Sizin yorumlarınız nedir.Parça fiyatları nasıl yani her türlü çeşitten mesela clio motor için uygun mu,megane şanzıman var onla ilgili bir sorun olsa fiyatlar nasıl ve de kaporta ile ilgili bir sorunumuz olsa parça bulunur mu ve fiyatlar nasıldır bilgisi olanlarda yorum rica ediyorum.
    Bu arada alacağım araç 1.4 rapsody 2005 lpg li 73000 de klima hd airbag vs var 11500-11750 arası bitecek gibi bunun için de yorum yaparsanız sevinirim sizce fiyat iyi mi bu şartlarda araç için?
    şimdiden bütün arkadaşlara teşekkürler ,iyi forumlar....

Heratix999
    Kafanda bayaa bi soru işareti oluşmuş . Bence biraz sakin ol benim 1977 model granadam var ve parça bulabiliyorum :) rahat ol bu işler o kadar zor değil

• strong cevabın için teşekkürler,forum ölmüş resmen yaa ben solenza kullanıcılarından yorumlar bekliyordum ama foruma pek uğrayan olmadığından cevap veren de olmamış :)
  • 
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.