Şimdi Ara

turbo besleme vs atmosferik

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
353
Cevap
8
Favori
9.070
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Artık motor hacimleri küçülüyor,ve alınan güç. Artırılıyor..
    1.4 atmosferikten 75 bg. Alınırken,turbo TSi 1.4 den 122 veya 144 bg güç alınıyor. Motor daha çok sıkıştırılıyor ve daha fazla güç alınıyor.

bu durum ekonominin yanında motor ömrünü. De azaltmıyor mu.
    sıkıştırmadan kullanılan bir turbo benzin yada dizel motorlarıda atmosferik gibi uzun ömürlü kullanmak mümkün mü

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• attci kullanıcısına yanıt
    turbosuz 1.4 motordan 100bg zaten fabrika çıkışı alınıyor; kaldı ki turbo dışında başka müdahalelerle de daha da fazlasını almak mümkün. motor daha çok sıkıştırılıyor olabilir ama ona göre de dayanıklılığı arttırılıyor.

bakımlarını aksatmadan doğru şekilde kullanılırsa turbolu motor da atmosferik motor gibi uzun ömürlü kullanılabilir.
  • Turbo tok gitmiyor.
  • Mümkün.

Kullandığım turbodizel motor (1,6 HDi) sıfır km'den beridir bende, bu gün 258.000 km'ye yaklaşmış durumda. Hiç bir sıkıntısı yok. Arabanın kendisi motordan çok daha fazla yıpranmış durumda
  • 1.6 atmosferik ten 160 hp alınabiliyor zaten.honda bunu 15 yıl önce başardı.
    Hem ekonomi hem performans hemde sağlamlık olarak kendini defalarca ispatladı.

Bunu başaramayan diğer firmalar çözümü turbo takarak çözmeye çalıştılar ama ellerine yüzlerine bulastirdilar.

Birçok marka honda nin patenti altında vtec teknolojisini kullanıyor.
    Vvti Mivec gibi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi falken34 -- 9 Nisan 2014; 13:43:04 >
  • Turbo beslemeli araçların kendine özgü kullanım şartları var atmosferikten farklı olarak.

O şartlar yerine getirildiği takdirde,uzun süreli kullanımlarda sorun çıkmayacağını düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Thomassee

Turbo tok gitmiyor.

O ne demek şimdi ? Anlamadim...

• quote:

Orijinalden alıntı: falken34

1.6 atmosferik ten 160 hp alınabiliyor zaten.honda bunu 15 yıl önce başardı.

Bunu başaramayan diğer firmalar çözümü turbo takarak çözmeye çalıştılar ama ellerine yüzlerine bulastirdilar.

Vvti Mivec gibi..

99 Vtec derim ,ne güzel arabaydı o.Tek sorunu duramamasıydı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 200ugececekaga

quote:

Turbo tok gitmiyor.

Atmosferik motorlar hem daha temiz devir çeviriyorlar hem de son hızları daha iyi.

Hani o his olur ya rakibin öndedir ama sen gıdım gıdım yakalayıp geçiceksin özellikle 100 sonrası.

Tam o his işte.

Turbo son hızı öldürüyor ama buna rağmen öyle inanılmaz düşük bir tüketim de ortaya çıkmıyor.

Dizel araçta zaten gereklilik ona bişey demiyorum.

Fakat benzinli günlük araçta atmosferik tercihimdir.

Tabi çok özel turbo benzinliler var ama onlar başka klasmanda

• quote:

quote:

quote:

Turbo tok gitmiyor.

Atmosferik motorlar hem daha temiz devir çeviriyorlar hem de son hızları daha iyi.

Hani o his olur ya rakibin öndedir ama sen gıdım gıdım yakalayıp geçiceksin özellikle 100 sonrası.

Tam o his işte.

Turbo son hızı öldürüyor ama buna rağmen öyle inanılmaz düşük bir tüketim de ortaya çıkmıyor.

Peki spor arabalarda atmosferik onerurmisiniz mesela gt86 s2k

• Honda yıllar önce 1.6 Atmosferik motordan 185 HP Alabiliyordu.Ancak bu gücü çok yüksek devilerde verdiği için 6.000 rpm'ye kadar diğer 1.6 atmosferik motorlardan çekiş farkı yoktu hatta bazıları daha bile iyiydi.Ancak 6500 rpm den sonra motor 2.5 v6 performansı verebiliyordu.Kısacası devirli kullanmayı sevdiğim için atmosferik ancak düşük devirde araç kullanlara turbo öneririm.
  • tamamen ihtiyaca göre turbo veya atmosferik kullanılabilir. imzamda araç ek9 typ-r fabrika çıkışı 1.6lt 185hp atmosferik motora sahip,stock 9000rpm dönüyor ve honda bunu 97 senesinde yaptı.
  • bana göre 1,2 tsi motor - 1,6 otomatik honda motorundan daha iyi gidiyor. bana göre
  • quote:

Orijinalden alıntı: farukdanis

bana göre 1,2 tsi motor - 1,6 otomatik honda motorundan daha iyi gidiyor. bana göre

Otomatik honda motoru
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Turbo tok gitmiyor.

Tam o his işte.

Peki spor arabalarda atmosferik onerurmisiniz mesela gt86 s2k

S2K dehset bir makine.

10K ceviriyor imansiz

• Günlük kullanımda atmosferik motorun bir esprisi yok, hangimiz 5000-6000 devir çeviriyoruz ki?

• quote:

Vvti Mivec gibi..

VVT-I ın mantığı vtecten farklıdır. VVT-I egzantrik milinin krank miline göre konumunu ayarlar, vtec ise süpap açıklığını ayarlar. O yüzden honda patenti altında falan değil farklı sistemler. Yanlış bilgilendirme yapmayalım.
  • Turbo'nun olayı sadece daha fazla güç vermek değil. Daha fazla tork üretmesi ve maksimum torku daha erken ve daha uzun bir devir bandında vermesi. 1.2 TSI'nin 1.6 atmosferik motoru yokuş tırmanırken geçtiğini görürseniz sebebi budur. 1.6 atmosferik kullanıcısıyım ve durum bu. Devir turbo devri bunu kabul etmek lazım. Honda bile sonunda turbo motor yapmaya başlıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: msansertekin

quote:

Vvti Mivec gibi..

VVT-I ın mantığı vtecten farklıdır. VVT-I egzantrik milinin krank miline göre konumunu ayarlar, vtec ise süpap açıklığını ayarlar. O yüzden honda patenti altında falan değil farklı sistemler. Yanlış bilgilendirme yapmayalım.

haklısınız kafa gitti bi an...
    yanlış yazmışım...

• quote:

Orijinalden alıntı: ilhan555

quote:

Orijinalden alıntı: farukdanis

bana göre 1,2 tsi motor - 1,6 otomatik honda motorundan daha iyi gidiyor. bana göre

Otomatik honda motoru

Sizin için ayrıntılı yazayım

Manuel vites 1.2 tsi leon , otomatik vitesli 1.6 honda civic ten daha iyi hızlanıyor.
    Bildiğiniz gibi otomatik manuel farkı 0-100 ü baya etkiliyor.

Şimdi anladınız umarım?

Ben bu iki aracı test ettiğim için ayrıntı verdim. Belki 1.6 manuel honda daha iyidir bilmiyorum.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.