Şimdi Ara

AB elektrikli araçların yayalar için uyarı sesi çıkarmasını istiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
376
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• AB elektrikli araçların yayalar için uyarı sesi çıkarmasını istiyor

Elektrikli otomobiller çok yavaş da olsa bir büyüme içerisinde ve trafikte her geçen gün daha fazla elektrikli araca rastlanıyor. Elektrikli araçlar benzinli araçlara göre yakıt anlamında ve doğanın korunması anlamında daha avantajlı. Ayrıca bu araçların motorları oldukça da sessiz çalışıyor. 

Bu da bir avantaj olarak görülse de yaya tarafında aynı şeyi söylemek mümkün değil. Avrupa Parlamentosu geçen hafta gündeme getirdiği bir kanun teklifinde elektrikli araçların yayaların dikkatini çekmek adına birtakım sesli uyarılar vermesini istiyor.

Avrupa Komisyonu aslında yıllardır bu konu üzerinde tartışmalar yapıyordu. Hem benzinli araçların çıkardığı yüksek gürültünün azaltılması hem de elektrikli araçların uyarı sesi vermesi kanuni olarak zorunlu hale gelecek.

Özellikle yayaların elektrikli araçların yaklaşması esnasında herhangi bir ses duymadığı için dikkat edememesi ve kaza geçirmesi ihtimali nedeniyle böyle bir düzenlemeye gidiliyor. Avrupa Parlamentosu en geç 2017 yılında ilgili taslağı yasalaştırmak istiyor. 2019 yılında da Avrupa'da satış yapan tüm otomotiv üreticileri elektrikli araçlarına sesli uyarı sistemi koyacak. Ayrıca benzinli araçlarda motor gürültüsünün azaltılması da 2016 yılında zorunlu hale gelecek.  

Kaynak:http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/content/20140331IPR41178/html/MEPs-back-law-to-curb-harmful-traffic-noise

• bence dizel arabalara ses sınırı koymaları gerek. çünkü gerçekten de gürültülü. 1,6 dci ile 1,6 fsi in sesi arasınds dağlar var. bütün arabaların sesi max benzinli araçlar gibi olsa gerçkten güzel olur.

• Olması gereken bir şey. Türkiye'de elektrikli otomobiller yollarda pek görünmese de elektrikli bisikletlerin sessizliklerinin yayalar için büyük tehlikelere yol açabileceğine bizzat tanık oldum.

Bu bisikletler kendini hiç farkettirmeden bir anda yanınızdan 50 km/h civarında hızlarla geçebiliyor.
  • Niye yav bırakın sessiz olsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: coder61

Olması gereken bir şey. Türkiye'de elektrikli otomobiller yollarda pek görünmese de elektrikli bisikletlerin sessizliklerinin yayalar için büyük tehlikelere yol açabileceğine bizzat tanık oldum.

Bu bisikletler kendini hiç farkettirmeden bir anda yanınızdan 50 km/h civarında hızlarla geçebiliyor.

herkes kendi yolunda gitse bir şey olmaz ki bu avrupa için geçerli

avrupda bisiklet yaya yolunda gitmez bisiklet yolları vardır oradan gider yayalarda yaya yolunda bizde bunlar yok olsa kurala uyan vatandaş sayısı azdır. TRABZON'a gelen varsa görür taşıt yolu yayalar için mi yapılmış taşıtlar için mi çözemessiniz.
  • Lazer koysunlar
  • Hafif eğimli yollarda gaza basmadan giderken bile duymayabiliyor yayalar , debriyaj gaz yapıyorsun ses çıkarsın diye , sürekli çıkan yapay bir motor sesi yerine korna gibi çalışacak bir motor sesi daha mantıklı olur düşüncesindeyim.

• Ferrari sesi koysunlar neticede benzinli arabalarin oldugu maddeyle cakismiyor :D

• geçen gün benzinlikten çıkıyordum. birden korna sesi duydum baktım arkamda prius. kenara çekildim sessizce geçti sonra
  • Kadıköy'de bulunan belediye ye ait araç bana çarptı bir zarar vermedi ama gayet korktum,

• Bence de getirilmeli özellikle ülkemizdeki elektrikli bisikletlere Adamlar insan gibi kullanmıyor ki bi bakıyon yanından uçak gibi geçiyo
  • saçma,
    yeni arabalarda sessiz çalışıyor artık.
    elektrikli arabalar tamamen sessiz değil zaten.
  • müziğin sesi biraz açmak yayaların dikkatini çekecektir..

• quote:

Orijinalden alıntı: Bradley Cooper

geçen gün benzinlikten çıkıyordum. birden korna sesi duydum baktım arkamda prius. kenara çekildim sessizce geçti sonra

Istiklal caddesindeki polislerin arabasi mi :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: khytr89

quote:

geçen gün benzinlikten çıkıyordum. birden korna sesi duydum baktım arkamda prius. kenara çekildim sessizce geçti sonra

yok hocam Türkiye'de değil.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: khytr89

quote:

yok hocam Türkiye'de değil.

anladım :) o da benim başıma gelmişti :) insan dolu caddede sessiz bir polis arabası kullanmak, Türkiye'ye özgü bir hareket herhalde

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.