Şimdi Ara

inFamous: Second Son PS4'ün 4.5 GB Ram'ini Kullanıyor

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
433
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •      Bildiğiniz gibi Playstation 4'ün 8 GB'lık Ram miktarı var, ama geliştiricilere normalde 4,5 GB'lık bir hafıza kullanımı sunuluyor. Bazı özel durumlarda ise 5.25 GB'a kadar bellek kullanılması sağlanıyor.

Ortaya çıkan bilgilere göre inFamous: Second Son'da 4.5 GB'lılk bellek oranının tamamı kullanılmış. Geliştiricilere bu görselliği sunmak için normal durumlarda sunulan Ram miktarı yeterli gelmiş.

Aşağıdaki tabloda Ram'in ne tür işlemler için ayrıldığını görebilirsiniz.

• Daha şimdiden,bir oyunda ram hepsi kullanıldıysa ileride...

< Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • uncharted 2 , last of us gibi oyunlar birçok grafikleri kötü olan oyunlarla aynı miktarda ram kullanmıştı zaten önemli olan ne kadar etkili kullanıldığı konsol daha yeni olduğundan teknikleride yeni geliştirilecek bu arada zaten oyunun grafikleri tam anlamıyla mükemmel

• Bu miktara bakipta sakin aldanmayin. Hani hepsini kullanmislar simdiden sma birazda kendilerini rahat hissettikleri icin bu durumub gerceklestigine inaniyorum. Ram degil tum sisten kaynaklari icin soyleyebilecegim sey kullanmadan kulkanmaya fark vardir. Programci olan arkadaslar durumu daha iyi idrak edebilirler saygilarrrr...

• quote:

Orijinalden alıntı: arkham92

Daha şimdiden,bir oyunda ram hepsi kullanıldıysa ileride...

ilerde en azından 7 gb kulanıma açılcağını düşünüyorum ben adamlar süs diyr 8 gb ram koymamışlar

• İleride Ram sınırlaması kalktığında daha güzel oyunlar bizi bekliyor demektir :)

• quote:

konsolun ömrünü uzatmak için şuan kısıtlı kullanıma açık 4-5 yıl sonra 7 gb açık olur

• quote:

ps3 - 8 senedir aynı rami kullanıyor, konsoldaki mantık pc gibi çalışmıyor.

• Playstation 4 konsolunda daha öncede yayınlanan ve basına yapılan açıklamada 5.5GB ram oyunlar için kullanılıyor. Bu 5.5GB ram kapasitesinin 1GB'ı işletim sisteminden ödünç alınıp tekrardan uygulama kapatıldığında işletim sistemine dönüyor. Haberi hem burada BSC sitemizde hemde yabancı kaynaklardan takip etmiştik ve tartışmıştık üstüne.

Yanlız Sony PSP ve PS3 sistemlerinde sonradan kullanıma kaynak açma olayını PS4 içinde yapacağını yapımcılar direk olarak onaylamasada herzaman buna işaret eden açıklamalar yaptılar.
    İlerleyen güncellemeler ile ben PS4 için oyun yapımcılarına ayrılan ram miktarının 6GB sabitleneceğini düşünüyorum.
    2GB ile işletim sistemi arkaplan görevleri ve canlı yayınlar rahatlıkla yapılabilir. Kaldı ki her sistem güncellemesinde sistem PS4 işletim sistemi biraz daha optimize ediliyor.

Şimdi haberin özüne gelirsek 4.5GB ram kullanımı Infamous grafiklerinde bir oyun için çok fazla değil. Çünkü Infamous Secon Son şu an konsol ve PC piyasasındaki en iyi açık dünya grafiğine sahip oyun olmuş durumda. Işık efektleri, gölgeler, poligonlar, kaplamalar yani neresinden bakarsanız bakın inanılmaz görünüyor oyun. Şu an başından kalkıp ara verip size öyle mesaj atıyorum mesaj sonrası yine geri döneceğim misal :P

Kaldı ki 5.5GB GDDR5 5500mhz hafıza tipi karşısında Xbox One 5GB DDR3 2133mhz hafıza modülünü oyun yapımcılarına açmış durumda. Aradaki fark miktar olarak size aynı gelebilir ama iki ram modülünün grafik için katkısı ve değişimi baz alındığında ortaya %60 oranda fark çıkıyor PS4 lehine.
    Ben konsolların 8GB ram ile geleceğini değil 4-5GB toplam ram ile geleceğini düşünürken 8GB ram ile gelip ayrıca canlı yayın, video ve resim kaydı yapıp bunları Facebook, Twitter gibi yerlerde paylaşılmasını beklemiyordum.

Playstation 4 bu konuda inanılmaz derecede başarılı ki Microsoft çok yakında Xbox One üzerindeki kaydedilen videoları Facebook içinde paylaşıma açacak. Şimdilik bu özellik sadece Xbox Live üzerinden paylaşım ile sınırlı. Yani her iki konsolda yaptıkları ve yapacakları ile daha uzun yıllar bize yetecektir.

• quote:

Kardeş sen ne saçmalıyorsun?? Alttaki arkadaşların dedikleri doğru. Kaldı ki PS4'te GDDR5 Ram(Ekran Kartlarında Kullanılan türden) Xbox One'da da ESRAM var. Bunlar şimdiki pc ramlerinin kat kat daha iyisi.

• quote:

Orijinalden alıntı: StrangerLovely

quote:

Kardeş sen ne saçmalıyorsun?? Alttaki arkadaşların dedikleri doğru. Kaldı ki PS4'te GDDR5 Ram(Ekran Kartlarında Kullanılan türden) Xbox One'da da ESRAM var. Bunlar şimdiki pc ramlerinin kat kat daha iyisi.

X360'ta x86 mimarisine sahipti ancak yaşanan grafiksel gelişim ortada. Örnek verecek olursak GTA IV-RDR-GTA V. Bu oyunlar 6-7 senelik donanımlara çıktı ve GTA IV ile GTA V arasında neredeyse nesil farkı var.

• Okadar Ram kullanda dahi bunun cpu ' su var gpu' su da var. Kaldıki makinayı tamamen sorlamıyor diye düşünüyorum. Çıkış oyunları ve neslin son oyunları arada uçurum var.

• CPTLeBron@

Merhaba arkadaşım. Altta yazdığın mesajda Xbox 360 konsolunun X86 kullandığını belirtmişsin ama yanlışlık yapmışsın. Yanlış bir bilgi bu düzeltmek istedim.

PS3 ve Xbox 360 IBM tarafından geliştirilen POWER PC mimarileri kullanmıştır. Bu mimariler aynı X86 gibi 32 ve 64bit işlem kapasitesine sahiptir. Tek fark IBM POWER PC mimarisi tamamı ile RISC CPU komutları üstüne kuruludur.

Bugün ki PC işlemcileri ve Playstation 4 - Xbox One konsolları ise günümüz masaüstü PC'lerinde kullanılan CISC işlemci türünü kullanır. Yani bir nevi günlük kullanım dilinde X86-32*64 gibi.
    Umarım yardımcı olabilirmişimdir. Yanlış bir bilgi almışsın doğrusunu paylaşmak istedim.
  • 2014'teki en iyi grafikli, en çok ram kullanan oyun. Daha iyisi yok.
  • Çok normal.Böyle bir grafik daha hiçbir open world oyunda görülmedi çünkü.
    Birebir direct feed resimler.Kendi çekimimdir.Oyun içinde çok daha iyi görünüyor bu resimlerden.

• quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri

CPTLeBron@

Merhaba arkadaşım. Altta yazdığın mesajda Xbox 360 konsolunun X86 kullandığını belirtmişsin ama yanlışlık yapmışsın. Yanlış bir bilgi bu düzeltmek istedim.

PS3 ve Xbox 360 IBM tarafından geliştirilen POWER PC mimarileri kullanmıştır. Bu mimariler aynı X86 gibi 32 ve 64bit işlem kapasitesine sahiptir. Tek fark IBM POWER PC mimarisi tamamı ile RISC CPU komutları üstüne kuruludur.

Bugün ki PC işlemcileri ve Playstation 4 - Xbox One konsolları ise günümüz masaüstü PC'lerinde kullanılan CISC işlemci türünü kullanır. Yani bir nevi günlük kullanım dilinde X86-32*64 gibi.
    Umarım yardımcı olabilirmişimdir. Yanlış bir bilgi almışsın doğrusunu paylaşmak istedim.

Düzeltme için teşekkürler. X360 yine de PC mimarisine çok yakın bir mimari kullanıyordu diye biliyorum. PS3 ise CELL kullanıyordu ve PC mimarisine çok daha uzaktı. Bu yüzden oyun yapımcıları X360'a oyunları çok daha kolay optimize edebilmişti. Buna rağmen X360'ta grafikler yine her sene daha da gelişmişti yapımcıların kullandıkları yeni tekniklerle.

Yeni nesilde de yıllar geçtikte grafiklerin çok daha iyi gözükeceğini düşünüyorum yeni nesil konsollarda.

Not: İlk defa düzgün yorum yapan bir BSC Misafiri gördüm. Keşke herkes sizin gibi olsa.

• Hadi bakalım tekrar başladık kapasite kullanım muhabbetlerine :D

• quote:

:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD biri şaka desin :DD

• yapımcılar konsola alıştıkça, daha iyi grafiklere sahip oyunlar daha az güce ihtiyaç duyacaktır

• GT_55 kullanıcısına yanıt
    Yarım saattir 3 resime bakıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.