Şimdi Ara

Elemental Damage & Skill Damage Rehberi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
93
Cevap
4
Favori
6.584
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Loot 2.0'dan sonra ortaya çıkan Elemental Damege ve Skill Damage konusuna biraz göz atalım istedim. Görüyorum ki bir çok oyuncu hala eski kafa ile kıyafet ve enchant seçimi yapıyor. Bu yüzden biraz açıklama getirmenin kimseye bir zararı olmaz diye düşünüyorum..

ELEMENTAL DAMAGE

Öncelikle bunun ne olduğunu açıklamama izin verin.
    Elemental damage sisteminde asıl konu kullandığınız yeteneğin ne çeşit hasar vereceğidir. Bunların çeşitleri vardır. Cold,Fire,Posion,Arcane,Holy,Physical ve Lightning Damage. Bu hasar tipleri yeteneklerin üzerinde bulunan açıklama kısmında hem grafiksel olarak hem de açıklamalı olarak belirtilir. Şöyle ki;

Gördüğünüz üzere yeteneklerin açıklamalarında tamamen yazıyor neyin ne olduğu. Artık hangi yetenek ve rune verdiğimiz hasarı hangi şekilde iletileceğini biliyoruz.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SKILL DAMAGE

Skill damage sisteminde ise asıl konu hangi yeteneği kullandığınızdır. Her class a ait yetenekler vardır. Bu yeteneklerin verdiği hasarı artırmak için de 2.0 Loot sistemiyle yeteneklerin verdiği hasarların artırılmasına olanak sağlanmıştır. Bunlarla ilgili örnek verecek olursak;

Bir Wizard yeteneği olan 'Arcane Orb' ve 'Black Hole' un verdiği hasarları artıran eşya örnekleri de bunlardır.

Basit açıklamaları geçelim ve biraz daha detaya inelim istiyorum..

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NEDEN DİKKATE ALMALIYIM ?

Önceleri (Loot 2.0'dan önce) böyle bir sistem olmadığı için oyuncular karakter sayfalarında yazan 'Damage' e göre kıyaslanırdı. Şimdi ise işler değişti. Belli limitler içersinde sahip olduğunuz hasar,yanında elemental ve skill damage olmadığı müddetçe yarı yolda bırakabiliyor. Bu yüzden damage'i yüksek tutarken bir yandan da aynı önem ve özeni göstererek Elemental ve Skill Damage'i yüksek tutmalıyız.

DAMAGE - ELEMENTAL DAMAGE _ SKILL DAMAGE DÖNGÜLERİ

Şimdili ortalama bir oyuncu olarak kendi karakterimi göz önüne alırsak;

Damage = 843.000

Arcane Orb'un verdiği hasar (bkz. Resim 1) %393 olarak belirtilmiştir. En düz mantıkla şu söylenebilir ki; Bu karakter Arcane Orb ile 843.000 x 3,93 = 3.3 Milyon gibi bir Cold Damage veriyor.

Kıyafetlerden gelen Arcane Orb yeteneğinin hasarını artıran toplam %39 Bonusum mevcut. Eğer sadece bu değerle yola çıkarsam bu karakterin vereceği hasar 843.000 x 3,93 x 1,39=4.6 Milyon'a yükseliyor

Eğer bu bonus (%39) olmasaydı bu karakterin Arcane Orb ile bu hasarı verebilmesi için karakter ekranında yazan 'Damage' değerinin 843.000 yerine 1.170.000 olması gerekiyordu.

Diğer bir bonus ise Elemental Damage'ten geliyor ve bu da %34. Bu da demek oluyor ki eğer ben COLD hasar veren bir yetenek kullanırsam verdiği hasr 1,34 ile çarpılacak.

Az önceki hesap : 843.000 x 3,93 x 1,39 = 4,6 M

Şimdiki hesap : 843.000 x 3,93 x 1,39 x 1,34 = 6,16 M

Eğer bu iki değer olmasaydı karakter sayfasında yazması gereken 'Damage' değeri 1.560.000 gibi bir değer olmalıydı.

Yani bu hesaplardan şu sonucu çıkartabiriz. Bu karakter ile üzerinde hiç Elemental ve Skill damage olmayan bir karakter karşılaştırıldığında, Arcane Orb (Frozen Orb) ile benim verdiğim hasarı verebilmesi için Damage = 1.560.000 olması gerekiyor. 2 katına çok yakın..

İşte bu yüzden bu sistemlere çok özen göstermeliyiz.

HANGİ HASAR TİPİNİ HANGİ SLOTTA BULABİLİRİM?

Physical skills:
    +15–20% from Doombringer (1H weapon)

Cold Skills:
    +10-15% from Frostburn (Gloves)
    +15–20% from Azurewrath (1H weapon)
    +15–20% from Utar’s Roar (1H Weapon)

Fire Skills:
    +15-20% from Magefist (Gloves)
    +15-20% from Cindercoat (Chest)
    +15–20% from The Burning Axe of Sankis (1H Weapon)
    +15–20% from Devastator (1H Weapon)
    +15-20% from Maximus (2H Weapon)

Lightning Skills:
    +10-15% from Thundergod’s Vigor (Belt)
    +10-15% from Odyn Son (1H Weapon)
    + 10-15% from Schaefer’s Hammer (2H Weapon)

Poison Skills:
    +15-20% from Swamp Land Waders (Pants)

Holy skills:
    +15–20% from Hallowed Barricade (Shield)
    +10-15% from Skycutter (1H Weapon)

Any damage type:
    +15-20% from Andariel's Visage
    +5–15% from rare Amulets
    +10-20% from legendary Amulets
    +5–15% from rare Bracers
    +10-20% from legendary Bracers
    +15-20% from Stone Of Jordan (Ring)
    +15-20% from Lidless Wall (Shield)

Bu yukarıda yazanlar eşyaların aldığı değerleri belirtmektedir.
    Diyelim ki Cold damage ağırlıklı bir buildiniz var. Bunun için bulmanız gereken silah mesela ya Azurewrath ya da Utar's Roar olmalı. Başka herhangi bir silahta bu hasar tipini bulmanız olanaksız. Eğer eldivende de istiyorsanız tek seçeneğiniz Frostburn'dur. Gibi yorumlanmalı bu liste.

KARAKTERİME ÖZEL YETENEK BONUSLARINI HANGİ SLOTLARDA BULABİLİRİM ?

DEMON HUNTER

Cluster Arrow: +5-15% from Head, Boots, Quiver
    Multishot: +5-15% from Head, Boots, Quiver
    Elemental Arrow: +5-15% from Head, Boots, Quiver
    Strafe: +5-15% from Head, Boots, Quiver
    Chakram: +5-15% from Head, Boots, Quiver
    Rapid Fire: +5-15% from Head, Boots, Quiver
    Impale: +5-15% from Head, Boots, Quiver
    Companion: +5-15% from Shoulders, Chest
    Rain of Vengeance: +5-15% from Shoulders, Chest
    Sentry: +5-15% from Shoulders, Chest
    Spike Trap: +5-15% from Shoulders, Chest
    Fan of Knives: +5-15% from Shoulders, Chest; +30-40% from Sash of Knives (Belt)
    Grenade: +5-15% from Belt, Pants
    Evasive Fire: +5-15% from Belt, Pants
    Bolas: +5-15% from Belt, Pants
    Entangling shot: +5-15% from Belt, Pants
    Hungering Arrow: +5-15% from Belt, Pants

BARBARIAN

Whirlwind: +5-15% from Head, Boots
    Seismic Slam: +5-15% from Head, Boots
    Ancient Spear: +5-15% from Head, Boots; +35-50% from The Three Hundredth Spear (1H Weapons)
    Hammer of the Ancients: +5-15% from Head, Boots
    Avalanche: +5-15% from Shoulders, Chest
    Earthquake: +5-15% from Shoulders, Chest
    Overpower: +5-15% from Shoulders, Chest
    Rend: +5-15% from Shoulders, Chest
    Revenge: +5-15% from Shoulders, Chest
    Frenzy: +5-15% from Belt, Pants
    Cleave: +5-15% from Belt, Pants
    Bash: +5-15% from Belt, Pants
    Weapon Throw: +5-15% from Belt, Pants; +35-50% from The Three Hundredth Spear (1H Weapons)

WIZARD

Wizard (Skill Damage Bonuses)
    Meteor: +5-15% from Head, Boots, Sources
    Disintegrate: +5-15% from Head, Boots, Sources; +15-30% from Slorak's Madness (1H Weapon)
    Energy Twister: +5-15% from Head, Boots, Sources
    Arcane Torrent: +5-15% from Head, Boots, Sources
    Wave of Force: +5-15% from Head, Boots, Sources
    Arcane Orb: +5-15% from Head, Boots, Sources
    Ray of Frost: +5-15% from Head, Boots, Sources
    Black Hole: +5-15% from Shoulders, Chest
    Blizzard: +5-15% from Shoulders, Chest, Sources
    Familiar: +5-15% from Shoulders, Chest, Sources
    Explosive Blast: +5-15% from Shoulders, Chest, Sources
    Hydra: +5-15% from Shoulders, Chest, Sources
    Electrocute: +5-15% from Belt, Pants, Sources
    Spectral Blade: +5-15% from Belt, Pants, Sources; +15–30% from Fragment of Destiny (1H Weapon)
    Shock Pulse: +5-15% from Belt, Pants, Sources
    Magic Missile: +5-15% from Belt, Pants, Sources
    Fire Skills: +10-20% from Firebird's Eye (Source), +7-10% from Triumvirate (Source)
    Cold Skills: +15-20% from Winter Flurry (Source)
    Arcane Skills: +7-10% from Triumvirate (Source), +15-20% from Gesture of Orpheus (1H Weapon)
    Lightning skills: +15-20% from Storm Crow (Head), +7-10% from Triumvirate (Source)

WITCH DOCTOR

Witch Doctor (Skill Damage Bonuses)
    Acid Cloud: +5-15% from Head, Boots, Mojo
    Spirit Barrage: +5-15% from Head, Boots, Mojo
    Zombie Charger: +5-15% from Head, Boots, Mojo
    Sacrifice: +5-15% from Head, Boots, Mojo
    Firebats: +5-15% from Head, Boots, Mojo
    Fetish Army: +5-15% from Shoulders, Chest, Mojo
    Gargantuan: +5-15% from Shoulders, Chest
    Wall of Zombies: +5-15% from Shoulders, Chest, Mojo
    Grasp of the Dead: +5-15% from Shoulders, Chest, Mojo
    Haunt: +5-15% from Shoulders, Chest, Mojo
    Locust Swarm: +5-15% from Shoulders, Chest, Mojo
    Piranhas: +5-15% from Shoulders, Chest
    Summon Zombie Dogs: +5-15% from Shoulders, Chest
    Firebomb: +5-15% from Belt, Pants
    Plague of Toads: +5-15% from Belt, Pants, Mojo
    Corpse Spiders: +5-15% from Belt, Pants, Mojo
    Poison Dart: +5-15% from Belt, Pants, Mojo

MONK

Tempest Rush: +5-15% from Head, Boots
    Exploding Palm: +5-15% from Head, Boots
    Wave of Light: +5-15% from Head, Boots
    Lashing Tail Kick: +5-15% from Head, Boots
    Dashing Strike: +5-15% from Shoulders, Chest
    Seven-Sided Strike: +5-15% from Shoulders, Chest
    Mystic Ally: +5-15% from Shoulders, Chest
    Sweeping Wind: +5-15% from Shoulders, Chest
    Cyclone Strike: +5-15% from Shoulders, Chest
    Way of the Hundred Fists: +5-15% from Belt, Pants
    Crippling: +5-15% from Belt, Pants
    Deadly Reach: +5-15% from Belt, Pants; +40-50% from Staff of Kyro (2H Weapon)
    Fists of Thunder: +5-15% from Belt, Pants
    Lightning Skills: +15-30% from The Eye Of The Storm (Head); +15-25% from Won Khim Lau (1H Weapon)

CRUSADER

Falling Sword: +5-15% from Shoulders, Chest
    Heaven’s Fury: +5-15% from Shoulders, Chest
    Punish: +5-15% from Belt, Pants
    Blessed Hammer: +10–15% from Hammer of Vigilance (1H Weapon)

Gibi bir listemiz var. Bu listeden karakterinize özgü yetenekler için hangi eşyaları elde etmeniz gerektiği yazıyor. Buradan bakarak karakterlerinizi geliştirebilirsiniz..

EK KONU : CHANGE TO DEAL AREA DAMAGE

Bazı eşyalarda 'Chance to deal %X Area damage on hit' özelliği bulunmakta. Biraz da bu konuya değinelim istedim. Aynı zamanda PARAGON bölümündeki 'Area Damage' in ne anlama geldiğini de bu konuda açıklamış oluruz

Şimdi karakter ekranımızda şöyle bir satır bulunuyor.

Orada yazan şeyin türkçesi şu : Tüm saldırılarınız %20 ihtimalle hasarınızın %XXX ini 10 adım içersindeki düşmanlara iletir

Bunun mantığı da şu ki diyelim 1.000.000 damage iniz var. Diğer tüm bonuslarla birlikte baz hasarınız ise 1.500.000 diyelim (%50 damage bonus gibi düşünün)

Verdiğiniz her 5 adet hasardan 1 tanesi 10 adım çevreye sahip olduğunuz toplam 'Change to deal area damage' kadar hasar verir..

Yani yukarıdaki 1.5m hasarın %X i kadar. Eğer %20 bonusunuz varsa bu da 300.000 hasar yapar. Şahsi düşüncem tercih sıralamasında altlarda olan bir şey

PARAGON kısmındaki Area Damage te aynı noktaya parmak basıyor. Zaten o kısma puanları verip denerseniz göreceksiniz.. Mesela ben şu resimde bir deneme yapıp göstereyim ;

Gördüğünüz gibi oraya verdiğim puan kadar Area Damage im artıyor. Bu şu anlama geliyor;

Benim şu an toplam damage im 1.150.000 kadar (ingame damage).

Her 5 vuruşumdan 1 tanesi 10 adım etrafına 575.000 hasar verecek demektir (%50 kabul ettim)

Bir Arcane Orb ile 8.000.000 kadar hasar verdiğim için bana çok gerekli gibi gelmedi.

Düz mantıkla 5 tane Arcane Orb attığımda 1 tanesinde etrafına 575.000 hasar verecek yani

5 Arcane Orb = 40.000.000 Damage

1 tane Area Damage = 575.000 Damage

Toplam = 40.575.000

Artış = 115.000 (Her Arcane Orb bu kadar fazla vuracak gibi düşünülebilir) Bu da %1,43 Arcane Orb Damage artışına denk gelir..

Durum bundan ibaret ağalar beyler :)

Eğer sormak istediğiniz bir şey olursa ister oyun içi ister buradan yanıtlayabilirim.

İyi forumlar dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Failimechul -- 20 Mayıs 2014; 22:46:12 >

• Rehber çok iyi olmuş. Olayı anlamada kolaylık sağlıyor. Teşekkürler.
  • Çok güzel paylaşım, tebrik ediyorum.
    DPS olacak ama DPS yüksek tutulurken gear üzerinde elemantal dmg ve skill bonusları olması gerekiyor artık.

Kendimden örnek veriyim; HC'da %cold dmg veren stone of jordan'ı max rol trifecta (6cc, 6ias, 50chd, 370int) yüzüğün yerine taktığımda Frozen Orb'un vuruşlarında muazzam fark oldu. O kadar giden cc, chd, ias'a rağmen. (Tüm diğer mystic işlemlerinin profilde görünmüyor olması kötü şu an için, skill bonuslar görülmüyor.)
  • Güzel bir çalışma olmuş. Eline sağlık

Bu durumda hangi build daha avantajlı. Cold,Fire, Archon vs

Birde twitch de yayın yapan Moses_2265 adlı oyuncu Archon ağırlıklı build yapmış. Cooldown düşürmüş epey vede oldukça seri ileriliyor T3 de.

Kafam karışık biraz

http://eu.battle.net/d3/en/profile/Moses-2279/hero/1758942
  • quote:

Orijinalden alıntı: mdede80

Güzel bir çalışma olmuş. Eline sağlık

Bu durumda hangi build daha avantajlı. Cold,Fire, Archon vs

Birde twitch de yayın yapan Moses_2265 adlı oyuncu Archon ağırlıklı build yapmış. Cooldown düşürmüş epey vede oldukça seri ileriliyor T3 de.

Kafam karışık biraz

http://eu.battle.net/d3/en/profile/Moses-2279/hero/1758942
    Birşey soracagım
    Change to deal %18 area dmg on hit
    ne kadar etkili ve tam olarak nerde calısıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: 3ddark

Birşey soracagım

Alıntıları Göster
    Paragon leveldeki area dmg tam olarak nasıl çalışıyor ? Anlamadım gitti onu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Xelforia

Paragon leveldeki area dmg tam olarak nasıl çalışıyor ? Anlamadım gitti onu.

Alıntıları Göster
    Ben şahsen ufaktan yaptım.600 k dps 1m gibi oldu.

http://eu.battle.net/d3/en/profile/PanGold-2777/hero/16032948

• Guzel paylasim eline saglik
  • quote:

Orijinalden alıntı: 3ddark

Birşey soracagım

Konuda açıklamayı yaptım. İstersen bir bak
  • Hocam peki wizard-arcane orb/frozen orb kullanıyorum . Şimdi hem arcane hemde cold dam 2 sinı aynı anda kullanabiliyormuyuz. Yani %15 arcane olsa %20 cold olsa toplam %35 mı olacak yoksa sadece %20 yada %15 mı olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: honneur

Hocam peki wizard-arcane orb/frozen orb kullanıyorum . Şimdi hem arcane hemde cold dam 2 sinı aynı anda kullanabiliyormuyuz. Yani %15 arcane olsa %20 cold olsa toplam %35 mı olacak yoksa sadece %20 yada %15 mı olacak.

Arcane Orb %15 Cold %20 ise eğer vereceğin hasar şu şekilde olacaktır;

%20 = 1,2
    %15 = 1,15

ARCANE ORB HASARI x 1,2 x 1,15
  • quote:

Orijinalden alıntı: Failimechul

quote:

Orijinalden alıntı: honneur

Hocam peki wizard-arcane orb/frozen orb kullanıyorum . Şimdi hem arcane hemde cold dam 2 sinı aynı anda kullanabiliyormuyuz. Yani %15 arcane olsa %20 cold olsa toplam %35 mı olacak yoksa sadece %20 yada %15 mı olacak.

Arcane Orb %15 Cold %20 ise eğer vereceğin hasar şu şekilde olacaktır;

%20 = 1,2
    %15 = 1,15

ARCANE ORB HASARI x 1,2 x 1,15

Alıntıları Göster
    eline sağlık süper bir yazı olmuş tamda ihtiyacım olan şeydi

• http://us.battle.net/d3/en/profile/GoodIdea-1513/hero/35650591

Şu adamın gördüğü DPSi bana açıklayabilir misin? .d 4 milyar vurduğunu gördüm bu kadar etkilimi elemantal damage?
  • quote:

Orijinalden alıntı: keremduru

http://us.battle.net/d3/en/profile/GoodIdea-1513/hero/35650591

Şu adamın gördüğü DPSi bana açıklayabilir misin? .d 4 milyar vurduğunu gördüm bu kadar etkilimi elemantal damage?

"SEVER" varsa her şey susar :))
  • quote:

o elemandaki gloves sende olsun elini kolunu sallaya sallaya t6 gezersin.

Gloves of Worship -gloves
    Aldiginiz shrineler 10 dakika boyunca sizin olur.
    act2 kutusundan cikiyor.

ne yapıp edip bulmak lazım bundan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kylo Ren -- 3 Nisan 2014; 10:39:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: husserdd

quote:

act2 kutusundan cikiyor.

Act II horadric cache'den mi ? Ona göre farmlayalim :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keremduru -- 3 Nisan 2014; 10:49:30 >

• keremduru kullanıcısına yanıt
    Elindeki silahın özelliği, öldürücü vuruşlar saçma sapan hasarlar gösterir çok yüksek ve düşmanlar un ufak olur. Bir etkisi yok yani görüntü dışında.
  • quote:

Sever diye bir silah var, ondan kaynaklanıyor. Öldürme vuruşu yapınca yüksek damage görünüyor o kadar... Eğer çok hedef varsa işe yarıyor.

Örneğin bir tanesini kesiyorsunuz, milyar damage vurduğunuzda barbarsanız vurduğunuz crit'in 20%'sini diğer moblara vurabilirsiniz. Bu da hepsine çok yüksek damage anlamına gelir :) Başka kullanma yöntemleri de var. Ama sadece öldürme vuruşu yaptığınızca proclanan bir özellik, tek hedef varsa işe yaramaz, ekranda milyar vuruş görürsünüz o kadar.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: husserdd

quote:

act2 kutusundan cikiyor.

Act II horadric cache'den mi ? Ona göre

aynen, act 2 horadric cache'den çıkıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: siberarmi

Elindeki silahın özelliği, öldürücü vuruşlar saçma sapan hasarlar gösterir çok yüksek ve düşmanlar un ufak olur. Bir etkisi yok yani görüntü dışında.

Dediğin gibi saçma sapan DPSler çıkarıyor adam ama bunları vuruyor torment kactı hatırlamıyorum butchera iki attı 4 kişiydiler birde :) arada yayın yapıyor twitch'de
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.