Şimdi Ara

bakır levha nereden bulunabilir?(ram soğutucu yapabilmek için)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
11.830
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • kıymetli arkadaşlar belki fikriniz vardır... bakır levha bulmak istiyorum. bakır levhadan ram soğutucu yapabilmeyi umuyorum. aslında çok basit gibi görünüyor. ram soğutucu dediğimiz nedir ki ram çiplerine yapışmış termal bant üzerindeki metal plakalar ve bu plakaları ram üzerinde sıkıştıran klipsler...bunun fiyatı da 12, 15 ytl falan. 4 ram için nereden bakılsa 50 ytl masraf demek
    metal plakalar bulsam ucuza yapılır gibi duruyor. ne dersiniz arkadaşlar fikir verebilir misiniz?

• hocam sen ona sekıl verıyım uyuşturuyum derken anası danasını gecer bence bulabılecegın yerse belkı şu prinç ustune yazı yazan yerler varya şilt vb.. şeyler yapan stampa yapan belkı onlarda olur yada nerde bulursun soylerelr gıbıme gelıyor
  • teşekkürler hocam aklıma gelmezdi söylediginiz yerler gerçekten aklıma gelmezdi. amacım öyle çok güzel uysun, şekilli görünsünden ziyade ramlerin yüzeyini basit bir şekilde termal bant ve iletken levhalarla kaplamak, ısı alışverişi için yüzeyi arttırmak ve iletkenlerin tepelerine de sessiz bir fani öylesine asarak ramlarin sıcaklık değerlerini gözlemlemek.

benim ramlerin voltajlarını 2.6v den 2.7v'a çıkardığımda sıcaklıkları 45 derecelerden 57 derecelere çıkıyor. bu sıcaklığa çare arıyorum
  • git sanayiye orda adamlar bi köşeye atıp yığarlar öle bakır, aliminum, demir, sac gibi metal parçalarını sanayide bulabilrsin istediğini hemde istediğin kadar bulabilirsin...
    yada adamın tekine sölersin sana verirler... şekil vermesi dekopaj ve drill ile sana kalıyo artık..

klipsleri neyden yaparsın bilmem dikkat etde kısadevre yaptırma ram lerden birini...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazyboy1 -- 30 Ağustos 2006; 0:31:48 >
  • benım aklıma hep şu kagıt mandalları gelır hani metal olur geniş agızlı adını bir turlu hatırlayamadım termal petle beraber belkı kullanılabılır dıye düşünüyorum
  • klipsler hazır. mıknatıslı cam kapaklar varya camların mıknatıslara yapışması için camın kenarına klips yerleştirirler. o cama yerleştirilen klipsler gayet uygunlar gibi geldi bana ama denemek lazım bi
  • kağıt mandalları, ataç vs gibi şeyler benim de aklıma geldi ama yeterli kuvvetle tutamazlar gibi geldi bana. gerçi termal bantlar da olacak ama...
  • hocam atac degıl ya hanı şu ırılı ufaklı olur mandal gıbıdırde agzı geniştır metalden belkı hatırladın ama.. onlar baya sert tutuyor
  • Bakır yerine daha kolay ve rahat bulacağın çok çeşitli alüminyum profiller var ve en uygunu hurdacılarda dolaşmaktır..
  • ankaradasın galiba. profilinde yazıyor.

ostime hiç baktın mı?
  • istanbul karakoyde isteedin her turlu bakır ve aleminyum parcayi bulabilirsin yalnız bakırı satan bi yer ver ama sorarsan gosterirler
  • Bence uğraşcana firebal.net 12ytl sence uğraşmaya değermi
  • ztn yazmış 12 ytl diye 4 tane ramdan sen hesab et işte :) o yüzden kasıyor =)
  • @hydro1212

Dostum Ankara'daysan ben sana vereyim bakır tabaka. Yalnız tabakadan yapabileceğini pek sanmıyorum, yapsan da verimli olacağı muamma. Blok halindeki bakır işlenerek yapılmalı.

Hurdacılarda, demircilerde bulunur bu tarz materyaller ama oralardakiler adı üzerinde hurda, işlenmesi zor metaller, posası çıkmış haldeler. Tavsiyem; metalcilerde bakır çubuklar bulunur, çapları 40-50mm kadar var. Bunlardan kestirip alırsan, matkapla, dremelle veya benzeri bir aletle işleyip şekillendirebilirsin.

Bir not: Pahalıdır bakır, hurdası 10-12 ytl, yenisi 15-17 ytl/kg, fırından direk çıkmış bakırın fiyatı bunlar. Gramla da satmazlar. Temizlenmiş, parlak bakır daha da pahalıdır. İşlerken verilen fire, uğraş, git-gel, bilmem ne... Ram sink için pek mantıklı olmayabilir.
  • cavus 78 hocam teşekkürler. elimde bakır işleyeceğim onları parlatabileceğim bir alet yok sadece bakır levhaların boyutunu değiştirebilirim

ostime de gideceğim bir arayayım bakalım ne çıkacak. işe yaraması konusunda da ümitliyim. eğer satılan ram soğutucular işe yarıyorsa teorik olarak bunun da işe yaraması lazım. deneyince sonuçları yazacağım zaten. tabii deneyebilirsem.

http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=ttc-mhr01
  • quote:

Orjinalden alıntı: hydro1212

cavus 78 hocam teşekkürler. elimde bakır işleyeceğim onları parlatabileceğim bir alet yok sadece bakır levhaların boyutunu değiştirebilirim

ostime de gideceğim bir arayayım bakalım ne çıkacak. işe yaraması konusunda da ümitliyim. eğer satılan ram soğutucular işe yarıyorsa teorik olarak bunun da işe yaraması lazım. deneyince sonuçları yazacağım zaten. tabii deneyebilirsem.

Dostum ben bu sektörde çalışıyorum. Boşuna Ostim'e gidip de kendini yorma, zamanına yazık. İlla ki gidecem, bakıp göreyim neymiş nasılmış dersen, vaktin de varsa git incele ama şunu da bilesin, metal ticareti yapan firmalar, özellikle de Ostim'dekiler çok büyük trilyonluk firmalardır. Buralarda bulabileceğin en ufak levha 0,40mm x 1m x 2m kalınlık, en, boy oranında olur, 8 kilo kadar çeker ve min. 120ytl+Kdv dir. Yani oradaki agababalarına derdini bile anlatamazsın, sanmıyorum ki biraz irtifa kaybedip de sana kulak versinler.

Sana bir tiyo vereyim, Ostim de değil ama Rüzgarlı sk, Kazım Karabekir Cad. civarlarında yuvarlak levhalardan bulabilirsin. Bunlar süs işleme amaçlı kesilmiş 40cm, 50cm, 60cm çaplarında olurlar. İncedir, bir penseyle bile şekillendirebilir, yan keskiyle kesebilirsin. Fırından çıktığı gibi satıldıkları için renkleri biraz bozarmış, alacalı olur, deydiği yeri siyaha boyar, ama nihayetinde saf bakırdır. Anlamadığını anlayıp da kucaklamaya kalkabilirler, unutma kilosu perakende de 15-17ytl+KDVdir. Aslında sana fabrika fiyatını dahi verirdim ama meslek sırrı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cavus78 -- 4 Eylül 2006; 0:17:26 >

• quote:

Orjinalden alıntı: cavus78

quote:

Orjinalden alıntı: hydro1212

cavus 78 hocam teşekkürler. elimde bakır işleyeceğim onları parlatabileceğim bir alet yok sadece bakır levhaların boyutunu değiştirebilirim

Dostum ben bu sektörde çalışıyorum. Boşuna Ostim'e gidip de kendini yorma, zamanına yazık. İlla ki gidecem, bakıp göreyim neymiş nasılmış dersen, vaktin de varsa git incele ama şunu da bilesin, metal ticareti yapan firmalar, özellikle de Ostim'dekiler çok büyük trilyonluk firmalardır. Buralarda bulabileceğin en ufak levha 0,40mm x 1m x 2m kalınlık, en, boy oranında olur, 8 kilo kadar çeker ve min. 120ytl+Kdv dir. Yani oradaki agababalarına derdini bile anlatamazsın, sanmıyorum ki biraz irtifa kaybedip de sana kulak versinler.

Sana bir tiyo vereyim, Ostim de değil ama Rüzgarlı sk, Kazım Karabekir Cad. civarlarında yuvarlak levhalardan bulabilirsin. Bunlar süs işleme amaçlı kesilmiş 40cm, 50cm, 60cm çaplarında olurlar. İncedir, bir penseyle bile şekillendirebilir, yan keskiyle kesebilirsin. Fırından çıktığı gibi satıldıkları için renkleri biraz bozarmış, alacalı olur, deydiği yeri siyaha boyar, ama nihayetinde saf bakırdır. Anlamadığını anlayıp da kucaklamaya kalkabilirler, unutma kilosu perakende de 15-17ytl+KDVdir. Aslında sana fabrika fiyatını dahi verirdim ama meslek sırrı...

süpersin yaa

böyle paylaşımlar gerek dh yee

• mıknatıslı bi klips koyayım deme hem hdd hemde diğer parçalara zarar verebilirsin benden sana tavsiye.
  • evet çavuş78 hocama ben de çok teşekkür ediyorum sırf niyeti yeter. bana verebilirsen eğer hocam verebileceğin metaryel çok uğraştırır düşüncesindesin anladığım kadarıyla yanılıyor muyum? eğer elindeki tabaka kalın birşeyse gerçekten de hiç kolay olmaz doğal olarak.

yapacağım şey basitçe burada:

bununla uğraşmamdaki asıl sebep iki bakır levhanın 13 ytlden 20 ytl ye kadar satılması. bu eğer yapılabilirse ve kolay olacaksa en azından örnek teşkil eder de yurt dışından getirilen herhangi bir yüksek teknoloji ürünü olmayan iki basit bakır parçasına bizler para vermeyiz. yüksek teknoloji isteyen şeyleri zaten almak durumundayız bi de bunlara para harcamayalım yazıktır diye düşünüyorum. ama tabii bunu bile yapabilmek külfetli olacak gördüğüm kadarıyla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UzunERdem -- 4 Eylül 2006; 1:15:44 >

• hydro1212

Dostum, pm yaz, arzu edersen Çarşamba gününden sonra müsait olduğun bir vakit elimdeki bakırı vereyim sana. Biraz yaralı, ufak sayılabilecek bir tabaka ama en azından bir fikir edinmene, metali tanımana yardımcı olur. Deneme amaçlı uğraşır, kesip biçersin, tecrübe olur. Baktın ki oluyor, daha temiz, daha ince veya kalın olanından alır sıfırdan yaparsın.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.