Şimdi Ara

EVİNİZDE HANGİ MARKA ÇAMAŞIR MAKİNESİ VAR VE MEMNUNMUSUNUZ (76. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
15.387
Cevap
160
Favori
1.632.220
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben de Electrolux Eww 1791 W ve Samsung WD7704C8C arasında kalmadan önce whirlpool steam 1400 ü incelemiştim.
    Makine çok güzel gözüküyor ayrıca birçok özelliği var...Lakin bir müşteri hizmetlerini arayıp onlara bir şeyler sorıyım böylece firmanın alakasını da görürüm dedim...Steam ın internet sfsında listelenmiş özelliklerinde suda bekletme gözükmüyordu...Bence önemli bir özellik var mı yok mu kesin biliyim diye aradım...Telefonu açan hanım çok nazik olsa da makineden haberi yoktu, ben de işte bilg. başında olduğum için ona sitede yerini tarif ettim de makineyi "ilk defa" gördü...Makineyi bilmeyen birinden zaten özellikleriyle ilgili soruma cevap vermesi beklenemezdi ki en iyisi sizi arayalım dediler...numaramı verdim gerçekten de ya o gün ya da birgün sonra aradılar, ne yazık ki benim aklıma yine bir şey sormak gelmişti ve o sorunun da cevabı için bir gün beklemek zorunda kaldım (arayan başka bir hanımdı, makineyle ilgili bilgi sahibi olmasını bekliyordum)...İster istemez makineyi elemek zorunda kaldım...Tabi bundaki %90lık pay vestel/w.pool müşteri hizmetlerinin bile ürünler hakkında bir şey bilmemeleriydi...
    Bu arada sürekli electrolux'ü arıyorum , bir makine için 2000 tl vericeksem, bu paranın değeceğine emin olmalıyım.. Şu ana kadar sabırla her sorumu cevaplıyorlar ayrıca izmir agoradaki bayiiye gittim, bana makine kurulumundan sonra evinize electroluxden bir hanım gelicek ve makinenin tüm özelliklerini gösterip anlatacak dedi...
    Samsung'da da enerji sınıfı düşündürücü...(Afacan! ve Candoğan62'nin yorumlarına teşekkür ederim.)
    sanırım electrolux'ü tercih edeceğim. Zaten kampanya bitmeden yani yarın gidip almalıyım...ama eylül teslimat olacak, kullanınca anlatırım diyeceğim ama daha çok var...

• quote:

Orjinalden alıntı: simitony

Merhaba Doritoch ve msdmm,

Ben de Electrolux Eww 1791 W ve Samsung WD7704C8C arasında kalmadan önce whirlpool steam 1400 ü incelemiştim.
    Makine çok güzel gözüküyor ayrıca birçok özelliği var...Lakin bir müşteri hizmetlerini arayıp onlara bir şeyler sorıyım böylece firmanın alakasını da görürüm dedim...Steam ın internet sfsında listelenmiş özelliklerinde suda bekletme gözükmüyordu...Bence önemli bir özellik var mı yok mu kesin biliyim diye aradım...Telefonu açan hanım çok nazik olsa da makineden haberi yoktu, ben de işte bilg. başında olduğum için ona sitede yerini tarif ettim de makineyi "ilk defa" gördü...Makineyi bilmeyen birinden zaten özellikleriyle ilgili soruma cevap vermesi beklenemezdi ki en iyisi sizi arayalım dediler...numaramı verdim gerçekten de ya o gün ya da birgün sonra aradılar, ne yazık ki benim aklıma yine bir şey sormak gelmişti ve o sorunun da cevabı için bir gün beklemek zorunda kaldım (arayan başka bir hanımdı, makineyle ilgili bilgi sahibi olmasını bekliyordum)...İster istemez makineyi elemek zorunda kaldım...Tabi bundaki %90lık pay vestel/w.pool müşteri hizmetlerinin bile ürünler hakkında bir şey bilmemeleriydi...
    Bu arada sürekli electrolux'ü arıyorum , bir makine için 2000 tl vericeksem, bu paranın değeceğine emin olmalıyım.. Şu ana kadar sabırla her sorumu cevaplıyorlar ayrıca izmir agoradaki bayiiye gittim, bana makine kurulumundan sonra evinize electroluxden bir hanım gelicek ve makinenin tüm özelliklerini gösterip anlatacak dedi...
    Samsung'da da enerji sınıfı düşündürücü...(Afacan! ve Candoğan62'nin yorumlarına teşekkür ederim.)
    sanırım electrolux'ü tercih edeceğim. Zaten kampanya bitmeden yani yarın gidip almalıyım...ama eylül teslimat olacak, kullanınca anlatırım diyeceğim ama daha çok var...

sevgili simitony..:)tesekkur ederım bunu paylastıgın ıcın..evt haklısın.bu firmanın boyle bı karın agrısı var.hatta bırak telefonda bılgı vemeyı,kendi web sitelerındekı özellik tablosu bile eksıklerle dolu.aynı endıseye bende dustum ama bunları aramak yerıne cihazın kullanma kılavuzunu ındırdım kendi web sitelerinden.hadı canım bu fıyata alıcagım makınada bu ozellıkte nasıl olmazmıs dedıgım tum ozellıkler aslında varmıs..ben iskenderun da yasıyorum.burada ne yazıkkı esnaf bıldıgınız gıbı degıl.ıyı servıs kotu servıs olayı tamamen markadan bagımsız ve kısısel ılışkelere dayalı.yakaladıklarını opuyolar anlıcagın.ve en yaygın ve koklu olanlar arcelık bosch beko siemens vestel..vb..ama samsung olsun elktrlux olsun bunlar bızım burda laf olsun dıye servıs.yanı adı servıs ama alh ellerıne dusurmesın.servisle arn ıyıyse bı telfnla gelıyolar işini hemen cozuyolar hatta garantın dolmussa bıle seksen dumenle bı sekılde senı garantı kapsamına sokup para harcatman ısını cozuyolar.o yuzden bosch ve whirlpoo arasındayım.servıs olsun kalıtelerı olsun ıyıler.ama whirlpoola daha yakın duruyorum.işte kullanan bırını bulsam sorucam kalıtesını sessızlıgını yıkama performansını.tabıkı sureklı bozulacak makına kımse ıstemez.arcelık le akraba olduk ayda bır cagırmaktan.su sebılınden fırına bulasıga camasıra hepsı arcelık.her urun yılda ortalama 2 kere servıs goruyo..yanı hepınız cok haklısınız.ARCELIKTEN UZAK DURUN. Ben en ıyısı kendımı feda edım:)bugun whırlpoolun sıparısını verım.gazım da cıkmıs olur.benım gıbı bu cıhaz hakkında kararsız olanlara da bılgı verecek bırı olur....

• merak ettıgım dıger bı konuda sikayet var web sitesinde whirlpool ç.makınesı hakkında hıc sıkayet bulamadım.sebebı sızce hakıkaten sıkayet mı yok yoksa kullanan mı yok?gecen media markette bosch standına bakan cok hanım bı bayan bosch u haklı olarak ovmekle beraber w.pool hakkında da cok olumlu yorumlar yaptı ki w.pool alırsam kızın ısıne gelmiyecegı halde...
  • quote:

Orjinalden alıntı: candogan62

Profilo CM1000CTR Bosch WAE20261TR modelinin aynısıdır. Ek olarak 3 boyutlu duşlama ve 7kg kapasite farkı var. Bunların dışında tamamen aynılar. Bosch'un bu modeli 850TL civarı iken Profilo 700-750TL arasına bulunabiliyor. Sırf üzerindeki marka farklı diye özellikleri daha eksik makineye daha fazla para vermek gereksiz diye düşünüyorum.

Merhaba.
    profilo cm1000 ctr almak istiyorum...
    ancak 850 den aşağı fiyat bulamıyorum..
    ankarada (ya da netten) uygun fiyata nereden alabilirim (peşin).
    (saman pazarında 800tl)
  • http://www.beyazesyam.com/x_profilo-profilo-cm1000-ctr-7-kg-1000-devir-camasir-makinasi_2028.php?k_id=0&kn=

Benim bildiğim en uygun burada. Bir de kargo parası ile 800'e yakın olur ama geçmez herhalde.
  • bugün samanpazarından peşin 780 tl ye cm1000 ctr aldım...
    orda sadece 1 tane profilo yetkili bayii var....
    foruma katkılarından dolayı candogan62 ye teşekkür ederim.....
  • Siemens 10S761 - 12S761 ya da bunların Bosch muadillerinden almaya karar verdim. Ama ulaşabildiğim bayilerde bulamadım. İnternetten sipariş vermem lazım, uygun taksit imkanı sunan güvenilir bir alışveriş sitesi arıyorum (pek çok yere baktım, beyazesyam fazla vade farkı koyuyor, hızlıal 12S761 i 1391/10 a satıyor, hepsiburada 10S761 i 1320/10 yapıyor). ÖTV indirimi bitmeden sipariş vermem lazım, tavsiyelerinizi bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FRaNZ FeRDiNaND -- 14 Haziran 2009; 2:47:03 >
  • Ben bugün 12S761 Siemens siparişini verdim. Hızlıal'dan 1390 lira 10 taksite. Aslında 1000 lira civarında bir model arıyordum, Profilo CM1000STR önerdi candogan62 sağolsun ama onu uygun fiyata bulamadım öyle olunca 761 serisi alayım dedim, onun da 1000 devir olanını en uygun Hepsiburada'da 1320/10 a buldum, 1200 devirlik olsun dedim. Anneme almıştım onun da gönlü oldu. Hafta içi elimde olur, kullanım deneyimlerimizi sizinle paylaşırım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: gökoş

Arkadaşlar bana yardım edin nevresimleri ve yorganları kaç derecede yıkayayım ben hep 75'C de yıkıyorum kurutma makinesinde Hijyen Pamuklu+Extra programında kurutuyorum küçülüyor nasıl bi programda yıkayayım ve kurutayım yardım edin.Birde perdeleri nasıl bi programda yıkasam çoğunlukla hep annem yıkıyor bu sefer bana kaldı.derece-program-sıkma ayrıca kurutma makinesinde hangi/ne tür programda kurutayım.Şimdiden çok teşekkür ederim...

Nevresimler 60'C ön yıkamalı pamuklu programında, koyu renkli ise ön yıkamalı 40'C pamuklu programında

Perdeler ise hassas veya ipekli programında; bunlar yoksa sentetikler programında sıkma iptal+son suda bekletme uygulanarak 30'C veya 40'C de ön yıkamalı olarak yıkanmalıdır. Makine suda bıraktıktan sonra da varsa kırışık önleme tuşuyla en düşük devirde sıkılmalıdır. Ayrıca deterjanı da normalin yarısı kadar doldurun. Ön yıkama ile önce tozlar arınır, ardından ana yıkamayla lekeler çıkarılır. Perdeler ve nevresimler çok tozlandığından mutlaka ön yıkama kullanılmalıdır.

Nevresimler çekiyorsa sentetik programında kurutulabilir, veya hassas tuşuna basılabilir. Tül perdelerin ıslak olarak asılması kırışmaması için iyidir.

Makinenin marka ve modelini yazarsanız daha detaylı yardımcı olurum.

• Merhabalar Candoğan Bey

Elektrolüx ewf 16981 w time manager
    Elektrolüx ewf 10791 w time manager icon
    Elektrolüx ewf 14991 w time manager icon
    bunlardan hangi modeli tavsiye edersiniz? Bosch gibi sanırım 14 ayrı leke çıkarma özelliği Elektrolüx te yokmu ?

Bosch ve Siemens lerden tavsiye edeceğiniz bir model varmı ?

Şuanki makinem Beko 6 yıldır işkence çektim artık sorunsuz temiz yıkayan bir makine istiyorum...

İlginize Şimdiden teşekkürler...
  • 16 yıllık evliyim....
    vestel 58x makinayı tepe tepe kullandık...
    artık kirleri iyi çıkaramıyor şikayeti gelince yeni bir makina aldım...
    samsung wf6700 (7kg.) makina aldım, tavsiye ederim...
    hem fiatı uygun, hem yeni teknoloji...
    6 ay önce 690 TL'ye Migros'tan aldım, 12 taksitle...
    tüm ayarları tuşlu...
    takır-tukur çevirmeli program düğmesini kaldırmışlar...
    7 tuş ve 1 küçük ekranı var...
    tüm sıcaklık---devir---program---güvenlik--v.s. ayarları tuşlarla yapılıyor...
    yıkamanın hangi aşamasında olduğunu, bitime kaç dakika kaldığını bile gösteriyor...
    ötekinden daha sessiz...
  • arkadaşlar ben de forumda yazanları okuduktan sonra hiç aklımda olmamasına rağmen profilo almaya karar verdim. ancak CM800 CTR ile CM800 BTR arasında kararsız kaldım. netten aldığımda arada 200 tl lik bi fark var ki değer mi bilmiyorum? CTR i 200 liralık üstün kılacak bariz özellikler var mıdır?
    beyazesyam.com da CM800 BTR 560 TL kargo yu sormadım ama 50 tl civarı da ona alsalar 600 TL civarına geliyo....
    6 kg 800 devir ve çelik tambur v.s. için iyi bi fiyat gibi.......
    görüşlerinizi bekliyorum .......
  • Sonunda siparişini verdiğimiz Siemens 12s761 gelebildi. Hızlıal'dan 1391/10 a aldık. Ben zaten enine boyuna araştırmış, öyle karar vermiştim. Burada değerli bilgilerini bizimle paylaşan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Makineyi daha bir kez çalıştırdık. Benim dikkatimi çeken bir iki şey var. Birincisi motorun hafif zırıltılarla beraber çalışması. Kurulumunu yapan servis elemanı bir problem görmedi o ayrı. Bir de sıkma sırasında devirlenirken tamburun biraz şiddetlice sarsılması ve hafif bir güm güm ses yapması. Gövdede sarsıntı pek olmadı ama devirlenme sırasında yükün dengesizliği yüzünden sıkıntı varmış gibiydi. Bu arada fazla çamaşır yoktu içinde onu söyleyeyim, yarısı doluydu. Sabitlemede de sorun yok, ama su terazisi ile dengesini tam ayarladılar mı bilmiyorum ben sonradan gelmiştim eve.

Genel yorumlarımı daha sonra paylaşırım, almak isteyenlerin kafası karışmasın hiç, ben çok araştırdım da öyle aldım, bir sorun var ise eğer benimkinde olabilir, ya da belki yoktur da.

• Dün itibari ile emektar BOSCH Maxx WFL 2060 ile Profilo CM 1020 CTR oyuncu değişikliğini yapmış bulunmaktayım :))))
    BOSCH ile "8" yıl ne arıza ne de servis yüzü görmedik bizi çok memnun eden bir modeldi, değiştirme sebebimiz yazlıktaki makinamızın artık perte çıkmış olmasıydı ...
  • Arçelik 2200 (ARY22) Programları:

A:Beyaz ve renkli pamuklu çamaşırlar için ön yıkamalı program 30-95'C
    B:Beyaz ve renkli pamuklu çamaşırlar için ön yıkamasız program 30-95'C
    C:Pamuklu çamaşırlar için kuvvetli sıkma(800 devir)
    D:Sentetik ve hassas çamaşırlar için ön yıkamalı program 30-60'C(bu program tül perdeler için uygun)
    F:Sentetik ve hassas çamaşırlar için ön yıkamasız program 30-60'C
    G:Az kirli çamaşırlar için mini program 30-40'C
    H:Hassas çamaşırlar için sıkma programı
    J:Yünlü çamaşır programı I-40'C
    P:Sıkmadan su boşaltma

-Ön yıkamalı program (A ve D)seçince I numaralı göze de deterjan ekleyin. Bunun dışında ön yıkama gözüne birşey doldurmayın.
    -Pamuklularda A veya B programını seçip 60 dereceye ayarlayarak "e" (ekonomi)tuşuna basarsanız düşük elektrik tüketimi ile 95 derecedeki performansa yakın temizlik sağlanır.Makina program süresini uzatır.
    -Az çamaşır koyarsanız ½ tuşuna basın.Makine daha az su alır.Deterjanı da azaltarak koyun.Az su alması da programın hızlanması ve az elektrik tüketimi demektir.
    -800>650 tuşunu da A, B, C programlarında çamaşırların daha az buruşması için kullanabilirsiniz.Sıkma devri 800'den 650'ye düşer
    -Tül perde yıkarken ½ tuşunu kullanmayın, 3. düğmeyi kullanabilirsiniz. (Hassas yıkama düğmesidir, makine sağ-sol dönme sürelerini kısaltır ve 2 dönüş arasında daha çok bekler)
    -D, F, G ve J programlarını kullandığınızda makine çamaşırları son durulama suyu içinde bırakır.Yani suyu boşaltıp sıkmaz ve makine öyle kalır(çamaşırlar susuz kalıp kırışmasın diye)Bu durumda makineyi kapatıp program düğmesini sıkma yapmasını istiyorsanız H'ye,istemiyorsanız P'ye getirirsiniz.Makine suyu boşaltır veya sıkar bitince de çamaşırları çıkarırsınız.
    -IVS düğmesinde de narin pogramlarda sıkma yapılmasını sağlar, C programında da ara sıkma yapar. Yani 1 kez uzun sıkacağına sıkmalar parçaya bölünür. (Interval sıkma)

Kurutma makinesinde de zaten süre ayarı vardır, tabloya bakarak uygun sürede kurutma ayarlarsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 28 Haziran 2009; 14:59:57 >

• quote:

Orjinalden alıntı: gökoş

yardımlarınız için teşekkür ederim...de benim bi problemim daha var aranızda blomberglerin nerede satıldığını bilen var mı acaba???...bi de benim perdelerim çok kırışıyor miele w3845 sentetik programında ön yıkama+hijyen+kırışık önleme ve bol sulu yıkama-durulama tuşuna basıp yıkıyorum yaklaşık 2buçuk saate yakın sürüyor 900 devirde ara ara sıktırıp kurutmaya atıyorum miele t4805c sentetik çok kuruya hassas tuşuna 2 defa basıyorum 1i hassas 2.si çok hassas ama yinede kırış kırış birbirine dolamış şekilde çıkıyor...YARDIM EDİN!!!...

Perdeleri fazla dolduruyor olabilirsiniz. 2kg doldurup tül perdeleri hassas programda 400 devirde kırışık önleme, ön yıkama ve bol suyla durulama programında yıkamanız yeterlidir.(hijyen opsiyonuna gerek yoktur) Ayrıca kurutma makinesinde kurutmanızı önermiyorum. Perdeler ıslakken asılırsa kırışmadan muntazam şekilde kururlar. Bir de program biter bitmez perdeleri hemen çıkarın.

Blomberg bir ara Arçelik ve Beko bayilerinde satılıyordu. Şimdi de Carrefour tarzı marketlerde belli başlı modelleri satılmaya başlandı. Tavsiye etmem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 28 Haziran 2009; 20:58:01 >

• quote:

Orjinalden alıntı: FRaNZ FeRDiNaND

Sonunda siparişini verdiğimiz Siemens 12s761 gelebildi. Hızlıal'dan 1391/10 a aldık. Ben zaten enine boyuna araştırmış, öyle karar vermiştim. Burada değerli bilgilerini bizimle paylaşan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Makineyi daha bir kez çalıştırdık. Benim dikkatimi çeken bir iki şey var. Birincisi motorun hafif zırıltılarla beraber çalışması. Kurulumunu yapan servis elemanı bir problem görmedi o ayrı. Bir de sıkma sırasında devirlenirken tamburun biraz şiddetlice sarsılması ve hafif bir güm güm ses yapması. Gövdede sarsıntı pek olmadı ama devirlenme sırasında yükün dengesizliği yüzünden sıkıntı varmış gibiydi. Bu arada fazla çamaşır yoktu içinde onu söyleyeyim, yarısı doluydu. Sabitlemede de sorun yok, ama su terazisi ile dengesini tam ayarladılar mı bilmiyorum ben sonradan gelmiştim eve.

Genel yorumlarımı daha sonra paylaşırım, almak isteyenlerin kafası karışmasın hiç, ben çok araştırdım da öyle aldım, bir sorun var ise eğer benimkinde olabilir, ya da belki yoktur da.

Selamlar, ürününüz hayırlı olsun.

Bosch'un makineleri su boşaltma ve dağıtda devreleriyle zaman kaybetmektense hemen sıkmaya başlar. Haliyle çamaşırlar su dolu olduğundan yavaşça hızlanır. 200 devir dakika kazanın en çok sağa-sola sallandığı devirdir. Diğer makineler 200 devirde 1 sn bile kalmadan hemen hızlanırken Bosch çamaşırdaki artık suları atmak için 5-6sn bu devirde bekler. Haliyle yük dengesizmiş gibi görünür. 600 veya 800 devire ulaştığında kazanın pek sallanmadığını görürsünüz.

Bir de en iyi dengeleme tam yük ile sağlanır, yarım yükü tamburda dengelemek zordur.

Makine yavaşça hızlandığından tiz bir inleme sesi duyarsınız hızlanana dek.

• quote:

Bosch'un makineleri su boşaltma ve dağıtda devreleriyle zaman kaybetmektense hemen sıkmaya başlar. Haliyle çamaşırlar su dolu olduğundan yavaşça hızlanır. 200 devir dakika kazanın en çok sağa-sola sallandığı devirdir. Diğer makineler 200 devirde 1 sn bile kalmadan hemen hızlanırken Bosch çamaşırdaki artık suları atmak için 5-6sn bu devirde bekler. Haliyle yük dengesizmiş gibi görünür. 600 veya 800 devire ulaştığında kazanın pek sallanmadığını görürsünüz.

Bir de en iyi dengeleme tam yük ile sağlanır, yarım yükü tamburda dengelemek zordur.

Bugün tam yük ile tekrar çalıştırdık. Bu sallanma olayı sürüyor. Önce dayımların aldığı Ariston makinayı inceledim, onda böyle sallanma ve titreme yoktu. Ama bizim makina özellikle devirlenirken, ve devirlendikten sonra gözle görülür derecede titriyor. Servisi çağırıp bakmalarını isteyeceğim. Ayaklarında sabitleme sorunu da yok görünüyor, titreşimi iyi sönümlediği söylenen bir makinada bu kadar titreşimin olması kafamı çok kurcalıyor.

Bir de normal yıkama esnasında saat yönüne dönmekte zorlanıyormuş gibiydi. Saat ters yöne çok rahat ve daha hızlı dönerken, saat yönüne daha yavaş ve duraksayarak dönüyordu.

• quote:

Orjinalden alıntı: FRaNZ FeRDiNaND

quote:

Bugün tam yük ile tekrar çalıştırdık. Bu sallanma olayı sürüyor. Önce dayımların aldığı Ariston makinayı inceledim, onda böyle sallanma ve titreme yoktu. Ama bizim makina özellikle devirlenirken, ve devirlendikten sonra gözle görülür derecede titriyor. Servisi çağırıp bakmalarını isteyeceğim. Ayaklarında sabitleme sorunu da yok görünüyor, titreşimi iyi sönümlediği söylenen bir makinada bu kadar titreşimin olması kafamı çok kurcalıyor.

Bir de normal yıkama esnasında saat yönüne dönmekte zorlanıyormuş gibiydi. Saat ters yöne çok rahat ve daha hızlı dönerken, saat yönüne daha yavaş ve duraksayarak dönüyordu.

FRaNZ FeRDiNaND,

Kullandığınız makinenin Bosch marka 1400 devirli olan muadiline sahibim. Sallanma konusunda birkaç ipucu ve deneyimimi paylaşmak isterim.

Öncelikle, makinenizin kurulum aşamasında zemine dengeli biçimde oturmamış olabileceğini düşünüyorum. Özellikle zemin yüzeyinde şekil bozuklukları varsa bu mümkündür. Cihazınızın yükseklik düzeyini ayaklarını çevirerek ayarladıktan sonra (bu aşamada makine sallanmamalıdır), kontra somunları mutlaka cihazın gövdesine sabitlenecek şekilde sıkıştırılmalıdır. Bazen servis elemanları bunu ihmal edebiliyorlar. En azından ben de öyle olmuştu...Diğer taraftan makine kurulurken mutlaka su terazisi ile hem yatay, hem de düşey eksenler doğru ayarlanmalıdır.

Eğer bunlar yapıldıysa ve sallanma halen devam ediyorsa, bu kez de tambura yüklenen çamaşırın niteliği sorgulanmalıdır. Çünkü yükün miktarı kadar, hatta belki daha önemlisi yükün niteliğidir. Örneğin 8 kg'lık yük doldurulurken; ağır bir bornoz, ağır nevresimler, birkaç havlu, birkaç parça iç çamaşırı, bir iki pantolon, çoraplar vs gibi yük açısından dengesiz bir dağılım yapılıyorsa, makineniz özellikle sıkma başlangıcında daha fazla sallanacaktır. Sıkmada devir yakalandığında ise bu sallanma ortadan kalkacaktır.

Halbuki aynı 8 kg'lık yükü tişörtler, çoraplar ve benzer küçük boyutlu çamaşırlar ile doldurduğunuzda sallanma çok daha az ve belirsiz olacaktır. Çünkü yük dağılımı makine tarafından çok daha kolay ve dengeli yapılacaktır. Deneyin, farkedeceksiniz

Selamlar

• quote:

Orjinalden alıntı: PUNCTUM

FRaNZ FeRDiNaND,

Kullandığınız makinenin Bosch marka 1400 devirli olan muadiline sahibim. Sallanma konusunda birkaç ipucu ve deneyimimi paylaşmak isterim.

Öncelikle, makinenizin kurulum aşamasında zemine dengeli biçimde oturmamış olabileceğini düşünüyorum. Özellikle zemin yüzeyinde şekil bozuklukları varsa bu mümkündür. Cihazınızın yükseklik düzeyini ayaklarını çevirerek ayarladıktan sonra (bu aşamada makine sallanmamalıdır), kontra somunları mutlaka cihazın gövdesine sabitlenecek şekilde sıkıştırılmalıdır. Bazen servis elemanları bunu ihmal edebiliyorlar. En azından ben de öyle olmuştu...Diğer taraftan makine kurulurken mutlaka su terazisi ile hem yatay, hem de düşey eksenler doğru ayarlanmalıdır.

Eğer bunlar yapıldıysa ve sallanma halen devam ediyorsa, bu kez de tambura yüklenen çamaşırın niteliği sorgulanmalıdır. Çünkü yükün miktarı kadar, hatta belki daha önemlisi yükün niteliğidir. Örneğin 8 kg'lık yük doldurulurken; ağır bir bornoz, ağır nevresimler, birkaç havlu, birkaç parça iç çamaşırı, bir iki pantolon, çoraplar vs gibi yük açısından dengesiz bir dağılım yapılıyorsa, makineniz özellikle sıkma başlangıcında daha fazla sallanacaktır. Sıkmada devir yakalandığında ise bu sallanma ortadan kalkacaktır.

Halbuki aynı 8 kg'lık yükü tişörtler, çoraplar ve benzer küçük boyutlu çamaşırlar ile doldurduğunuzda sallanma çok daha az ve belirsiz olacaktır. Çünkü yük dağılımı makine tarafından çok daha kolay ve dengeli yapılacaktır. Deneyin, farkedeceksiniz

Selamlar

Yük dengesi konusunu biliyorum. Hatta mekanik titreşimler konusunu enine boyuna çok iyi biliyorum, mekatronik mühendisiyim. Ayakların konumu ve ayarında da problem yok gibi. Zemin zaten çok düz, mermerden. Kendimce bir su terazisi yapıp dengesini de ölçtüm, sıkıntı yok gibiydi. Servis çağırıp kontrol ettireceğim yarın. Ancak emin olduğum şey, makinada bir sıkıntı olduğu. Böyle bir makinanın sönümleme konusunda daha başarılı olması gerekir.

İlginiz için çok teşekkürler. Siz de kullanıyorsanız eğer, hem alt hem de üst devirlerde tamburun ve makinanın salınım miktarı ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim. Bir karşılaştırma yapmak açısından soruyorum. Yük meselesi konusunda söylediğim gibi sıkıntı yok, örneğin bugün sadece tişört gömlek vs yıkadık, tambur tamamen doluydu, yük sensörü %75 ile %100 arasında idi.

• 
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.