Şimdi Ara

EVİNİZDE HANGİ MARKA ÇAMAŞIR MAKİNESİ VAR VE MEMNUNMUSUNUZ (40. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15.377
Cevap
158
Favori
1.629.913
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: ferhatas

dikkatimi çekti de;
    neden siemens i her zaman bosch a tercih ediyorsunuz ?
    bir miktar kalite farkı muhakkak oluyor mu aynı yerde üretilmesine rağmen ??

Siemens'in fiyatları spotlarda daha uygun olduğundan Bosch'a göre daha çok tavsiye ediyorum. Siemens spotlara daha çok düşüyor. Yoksa kalite farkından değil. İkisi de aynı fabrikadan aynı parçalarla çıkıyor.

Eribo bey yaptığınız iş zaten garanti dışıdır. Bosch veya Vestel farketmez, kullanıcı hatasını istisnalar haricinde hiçbir firma garantiye sokmaz.

Ben makineye giren tek parça eşyalardan bahsettim, kapağını oynatacak kadar zorla girenlerden değil.

Bizim 7 senelik Siemens makinede annem tek kişilik İstikbal yorgan yıkamıştı ilk aldığımız yıl. Ama ben evde yoktum ondan nasıl yıkadı, daha doğrusu sıktı bilmiyorum. Ama sonradan ben içinde kilim bile yıkadım hiçbir problem olmadı. Sıkmada 4-5 kez uğraşınca dengeliyor ama ben uğraşmasın diye elimle dağıtıyorum öyle sıktırıyorum.

Halamda da 15 senesini devirmiş AEG lavamat var. Onda da kilim yıkamıştım bir kere. Makine sıkmaya geçtiğinde az daha yürüyecekti son anda kapattım, elimle dağıtınca kazan hiç oynamadan içi boşmuş gibi güzelce sıktı.

Bu tarz şeyler yıkayacaklara tavsiyem: Makinenize zorla birşey sokmayın, tam kapasitede alıyorsa koyun. Daha sonra tüm sıkmaları iptal edin veya sıkmasız program seçin. Makine bitince içindeki çamaşırı makinenin tamburunun iç yüzeyine eşit şekilde elinizle dağıtın. Yani çamaşırların ortasına kolunuzu sokup elinizi döndürün. Bu şekilde dağılmış çamaşırı makine hiç zorlanmadan sıkacaktır. Hatta çamaşırı ilk koyarken bu şekilde kazanın çeperlerine eşit dağılacak şekilde yerleştirirseniz bu işlemi yapmanıza da gerek yok.

Ayrıca bendeki Siemens'in kazanı makinede yıkılacak kadar oynasa bile şase asla kıpırdamıyor. Bu da bir mühendislik başarısı. Ön lastiğinin de oldukça kalın yapılmış olmasına rağmen. Şaseye asla titreşim vermiyor.
  • yazımı anlaşılan iyi okumadın.içine kocabir ıslak yorgan attığım için.üstüne oturdum.

quote:

Orjinalden alıntı: killer queen

quote:

Orjinalden alıntı: eribo

Bende WMF6120C vestel var.battaniye değilde nevresim takımının yorganı hanım küvete atmış ve su basmış üstüne bana dediki bunu sıkmada yardımcı olurmusun?bende makinaya attım ıslak olunca yorgan küçüldüğü halde zorla girdive kapısıda zorla kapandı.çamaşırmankinesine direk sıkmaya aldım sulu vaziyeye ve üstüne oturup ayaklarımla kapıya destek sağladım makine yükü dengelemek için bayağı iyice uğraştı hafif hafif kazan dönerken kapı dışarıya doğru esniyordu son olarak sıkmaya geçtiğinde ben üstünde oturmama rağmen hep beraber (makine yorgan ve ben) zıplaya zıplaya sıktı yorganı.Allah var makine yürümedi ama. yorganı sıkması iyiydi ama makineden kuşku duymaya başladım haliyle amotisörlet sonuna kadar oturuyor yaylar ise aşağı doğru olabildiğince geriliyor.ancak 3 aydan beri yıkması ve sıkmasında sorun olmadan kullanıyorum.yalnız bunu bidana yapmam.

bosch kati olarak bunu garantiye sokmuyor haberiniz olsun?

çamaşır makinesi daha önceden yürüdüğü için mi makinenin üzerine oturdunuz?bende de vestel wms var o da bazen sıkmaya geçince yürüyor.
  • Ben sen dediğine istinaden yazmadım zaten.ama bahsettiğim üçü elyaf dolu 2 dişilik nevresim yorgan.ve içi su dolu.yaklaşık 20 kilo gelir benim çocuk 13-14 kilo ve çocuktan ağırdı bunuda yapın diyede yazmadım ama benim yaptığım çılgınlığı anlatmak istedim.

senin siemense koy bakalım 20 kilo ağırlığında ne oluyor mühendislik başarısımı yoksa zıplama harikasımı.Abartmışsın biraz candoğan.

quote:

Orjinalden alıntı: candogan62

quote:

Orjinalden alıntı: ferhatas

dikkatimi çekti de;
    neden siemens i her zaman bosch a tercih ediyorsunuz ?
    bir miktar kalite farkı muhakkak oluyor mu aynı yerde üretilmesine rağmen ??

Siemens'in fiyatları spotlarda daha uygun olduğundan Bosch'a göre daha çok tavsiye ediyorum. Siemens spotlara daha çok düşüyor. Yoksa kalite farkından değil. İkisi de aynı fabrikadan aynı parçalarla çıkıyor.

Eribo bey yaptığınız iş zaten garanti dışıdır. Bosch veya Vestel farketmez, kullanıcı hatasını istisnalar haricinde hiçbir firma garantiye sokmaz.

Ben makineye giren tek parça eşyalardan bahsettim, kapağını oynatacak kadar zorla girenlerden değil.

Bizim 7 senelik Siemens makinede annem tek kişilik İstikbal yorgan yıkamıştı ilk aldığımız yıl. Ama ben evde yoktum ondan nasıl yıkadı, daha doğrusu sıktı bilmiyorum. Ama sonradan ben içinde kilim bile yıkadım hiçbir problem olmadı. Sıkmada 4-5 kez uğraşınca dengeliyor ama ben uğraşmasın diye elimle dağıtıyorum öyle sıktırıyorum.

Halamda da 15 senesini devirmiş AEG lavamat var. Onda da kilim yıkamıştım bir kere. Makine sıkmaya geçtiğinde az daha yürüyecekti son anda kapattım, elimle dağıtınca kazan hiç oynamadan içi boşmuş gibi güzelce sıktı.

Bu tarz şeyler yıkayacaklara tavsiyem: Makinenize zorla birşey sokmayın, tam kapasitede alıyorsa koyun. Daha sonra tüm sıkmaları iptal edin veya sıkmasız program seçin. Makine bitince içindeki çamaşırı makinenin tamburunun iç yüzeyine eşit şekilde elinizle dağıtın. Yani çamaşırların ortasına kolunuzu sokup elinizi döndürün. Bu şekilde dağılmış çamaşırı makine hiç zorlanmadan sıkacaktır. Hatta çamaşırı ilk koyarken bu şekilde kazanın çeperlerine eşit dağılacak şekilde yerleştirirseniz bu işlemi yapmanıza da gerek yok.

Ayrıca bendeki Siemens'in kazanı makinede yıkılacak kadar oynasa bile şase asla kıpırdamıyor. Bu da bir mühendislik başarısı. Ön lastiğinin de oldukça kalın yapılmış olmasına rağmen. Şaseye asla titreşim vermiyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: eribo

Ben sen dediğine istinaden yazmadım zaten.ama bahsettiğim üçü elyaf dolu 2 dişilik nevresim yorgan.ve içi su dolu.yaklaşık 20 kilo gelir benim çocuk 13-14 kilo ve çocuktan ağırdı bunuda yapın diyede yazmadım ama benim yaptığım çılgınlığı anlatmak istedim.

senin siemense koy bakalım 20 kilo ağırlığında ne oluyor mühendislik başarısımı yoksa zıplama harikasımı.Abartmışsın biraz candoğan.

Bendeki Siemens'te dengesiz dönme kontrolü sensörü var, yürüyeceği yükleri sıkmaz zaten. En kötü ihtimalle düşük devirde sıkar veya sıkmadan bırakır.
  • hemen hemen tüm makinelerde standart oldu bu yük dengeleyici.benim makinede de var bu özellik zaten yazıda da belirttim hayli bir uğraştı dengelemek için diye yazmıştım.
  • Candoğan kardeşim,

Öncelikle forumda yapmış olduğun paylaşım ve katkılardan dolayı çok teşekkürler.

Benim mevzuma gelince;
    Vestel çamaşır makinesi kullanıyorum, ilk alındığından beri çalışırken öyle bir ses çıkarıyor ki sanki uçak motoru çalışıyor...
    Su akıtıyor, yumuşatıcıyı almıyor, çamaşırların üzerinde deterjan lekeleri bırakıyor, çamaşırlar iyi temizlenmiyor. Hele beyazları beyazlatmayı hiç denemeyin bile, oxi action falan da kar etmiyor... Berbat bir makine...

Garantili olmasına rağmen bu makineyi kırıp atmayı ve yeni makine almayı düşünüyorum.

1- Çooook sessiz olmalı (Geceleri çalışacak) (Bu çok önemli!)
    2- 7-8 kg yıkaması tercih sebebidir
    3- Hızlı ve güzel de yıkasa hiç fena olmaz :)

Marka takıntım yoktur, istediğin markayı tavsiye edebilirsin kardeşim.

Bütçem 800-1000 Ytl civarı. Eğer çok zorlarsam 1200-1300 e çıkabilirim.
    Bu konumda tavsiye edebileceğin çamaşır makinesi nedir, yardımcı olabilirsen çok sevinirim.

Not: Çamaşır makinesi tavsiyesinden sonra, Vestel buzdolabını da parçalayacağım... Onun da yenisinin tavsiyesi için bilahare mesaj atarım kardeşim.

Not 2: Makineyi parçalayacağım zaman buraya haber veririm, Vestel'e hıncı olanlar balyozunu kapıp gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SpongeBob -- 11 Haziran 2008; 11:47:18 >
  • Vestel mi? Evimde 2 ay kaldı çamaşır makinesi. Sonra kaldırdım attım. Servis deseniz, kaba mı kaba. Durmadan arıza çıkaran bir üründü ve bizi de çileden çıkardı. Evde buzdolabı hariç diğer ürünler Bosch. Çok ama çok memnunum. Yıllardır tık demediler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: SpongeBob

Candoğan kardeşim,

Öncelikle forumda yapmış olduğun paylaşım ve katkılardan dolayı çok teşekkürler.

Benim mevzuma gelince;
    Vestel çamaşır makinesi kullanıyorum, ilk alındığından beri çalışırken öyle bir ses çıkarıyor ki sanki uçak motoru çalışıyor...
    Su akıtıyor, yumuşatıcıyı almıyor, çamaşırların üzerinde deterjan lekeleri bırakıyor, çamaşırlar iyi temizlenmiyor. Hele beyazları beyazlatmayı hiç denemeyin bile, oxi action falan da kar etmiyor... Berbat bir makine...

Garantili olmasına rağmen bu makineyi kırıp atmayı ve yeni makine almayı düşünüyorum.

Bu konumda tavsiye edebileceğin çamaşır makinesi nedir, yardımcı olabilirsen çok sevinirim.

Not: Çamaşır makinesi tavsiyesinden sonra, Vestel buzdolabını da parçalayacağım... Onun da yenisinin tavsiyesi için bilahare mesaj atarım kardeşim.

Not 2: Makineyi parçalayacağım zaman buraya haber veririm, Vestel'e hıncı olanlar balyozunu kapıp gelsin.

Öncelikle sorun yaşamanıza üzüldüm ama öfke ile kalkan zararla oturur. Vestel'in çağrı merkezine başvurur veya tüketici hakem heyetine giderseniz iade etme hakkınız vardır. Ya da en kötü değişim yaparlar ve ambalajlı makineyi açtırmayıp spota veya bayiye satarsınız. Verdiğiniz paraya yazık. Keşke cihaz almadan evvel burayı görmüş olsaydınız. Vestel şu an pazarda üretilen en berbat çamaşır makinesidir. Bunu Ariston ve Arçelik takip eder.

Sessizlik önemli olduğuna göre ben size şu an Türkiye'de en sessiz yıkayan cihazı önereceğim. AEG Lavamat 72650 modeli Electrolux tarafından Avrupa'da üretiliyor. İçinde inverter motor var, yıkamada 46dB, 1200 devirde sıkmada 69dB. Darty mağazasında 999YTL, verdiğim linkte de fiyatı uygun. Az kirli ve az miktarda çamaşırı 20 dakikada yıkıyor, kirliler için de hızlı yıkaması var. Sıkmada gayet sessiz, yıkamada ultra sessiz, yıkamadayken sesi neredeyse bilgisayar sesi kadar.
    http://www.beyazesyam.com/index.php?p=show&pid=3938&k_id=10&kn=Beyaz+E%FEya

Yok ben servisi az olan mala güvenmem derseniz de Bosch veya Siemens'in 8kg 1000 devir modelleri olabilir. Orijinal Alman malıdır ve çok sağlamdır. Ancak sesleri normal seviyededir, ultra sessiz değildir. Bunun dışında çok sağlamdır. AEG alamazsanız da bunları öneririm. Yıkamada 56dB, sıkmada 74dB.
    http://www.beyazesyam.com/index.php?p=show&pid=1947&k_id=25&kn=%C7ama%FE%FDr+Makinas%FD
    http://www.koysepete.com/en+ucuz+siemens+wm10s360tr+s+serisi+8+kg+1000+devir+83005.aspx

• quote:

quote:

Candoğan kardeşim,

Benim mevzuma gelince;

Öncelikle sorun yaşamanıza üzüldüm ama öfke ile kalkan zararla oturur. Vestel'in çağrı merkezine başvurur veya tüketici hakem heyetine giderseniz iade etme hakkınız vardır. Ya da en kötü değişim yaparlar ve ambalajlı makineyi açtırmayıp spota veya bayiye satarsınız. Verdiğiniz paraya yazık. Keşke cihaz almadan evvel burayı görmüş olsaydınız. Vestel şu an pazarda üretilen en berbat çamaşır makinesidir. Bunu Ariston ve Arçelik takip eder.

Sessizlik önemli olduğuna göre ben size şu an Türkiye'de en sessiz yıkayan cihazı önereceğim. AEG Lavamat 72650 modeli Electrolux tarafından Avrupa'da üretiliyor. İçinde inverter motor var, yıkamada 46dB, 1200 devirde sıkmada 69dB. Darty mağazasında 999YTL, verdiğim linkte de fiyatı uygun. Az kirli ve az miktarda çamaşırı 20 dakikada yıkıyor, kirliler için de hızlı yıkaması var. Sıkmada gayet sessiz, yıkamada ultra sessiz, yıkamadayken sesi neredeyse bilgisayar sesi kadar.
    http://www.beyazesyam.com/index.php?p=show&pid=3938&k_id=10&kn=Beyaz+E%FEya

Yok ben servisi az olan mala güvenmem derseniz de Bosch veya Siemens'in 8kg 1000 devir modelleri olabilir. Orijinal Alman malıdır ve çok sağlamdır. Ancak sesleri normal seviyededir, ultra sessiz değildir. Bunun dışında çok sağlamdır. AEG alamazsanız da bunları öneririm. Yıkamada 56dB, sıkmada 74dB.
    http://www.beyazesyam.com/index.php?p=show&pid=1947&k_id=25&kn=%C7ama%FE%FDr+Makinas%FD
    http://www.koysepete.com/en+ucuz+siemens+wm10s360tr+s+serisi+8+kg+1000+devir+83005.aspx

boschun 8 kilo 1000 ve 1200 devir lcd ekransız modelleri yerli üretim değil mi?
  • Onlar da Alman malı. Arkasında made in Germany yazıyor. Teyit etmek için gördüğümde yine bakarım. Ayrıca garanti belgesinde de bu cihaz ithal edilmiştir yazıyor. Burada üretilenler A ve E serisi. WAS olanlar Alman. Bir de kalan süreyi geriye sayan küçük bir ekran mevcut.
  • Sağol candogan kardeşim, çok makbule geçti.

Hayat bu, belli olmaz; bakarsın bi gün bir yerde karşılaşırız, benim de sana bir iyiliğim dokunur
  • quote:

Sağol candogan kardeşim, çok makbule geçti.

Hayat bu, belli olmaz; bakarsın bi gün bir yerde karşılaşırız, benim de sana bir iyiliğim dokunur

Ne demek, şimdiden hayırlı olsun. Cihazı aldıktan sonra yorumlarınızı burada paylaşırsanız sevinirim. Yeni alacak arkadaşlar için yol gösterici olur.
  • quote:

Onlar da Alman malı. Arkasında made in Germany yazıyor. Teyit etmek için gördüğümde yine bakarım. Ayrıca garanti belgesinde de bu cihaz ithal edilmiştir yazıyor. Burada üretilenler A ve E serisi. WAS olanlar Alman. Bir de kalan süreyi geriye sayan küçük bir ekran mevcut.

dediğim modelleri siemens bayisinde incelemiştim.bana lcd ekranlı modellerin ön panelleri daha kaliteli gibi gelmişti.ondan yerli malı olabilir diye şüphelenmiştim.
  • arkadaşlar merhaba bende bir haftadır çamaşır makinesi araştırıyorum. en sonunda 2 tanesinde karar verdim yani birini seçicemde ikisi arasında düşünüyorum banada yardımcı olursanız çok sevinirim whirlpool AWG 244 diğeri vestel hidra T ikiside 6 kg. 1000 devir hemen cevap verirseniz çok sevinirim bugün son gün şimdiden teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: emfuce

arkadaşlar merhaba bende bir haftadır çamaşır makinesi araştırıyorum. en sonunda 2 tanesinde karar verdim yani birini seçicemde ikisi arasında düşünüyorum banada yardımcı olursanız çok sevinirim whirlpool AWG 244 diğeri vestel hidra T ikiside 6 kg. 1000 devir hemen cevap verirseniz çok sevinirim bugün son gün şimdiden teşekkürler

Al birini vur ötekine tarzı ikisi de berbat makinelerdir, kesinlikle uzak durmanızı öneririm. İleride çok başınızı ağrıtır.
    Bu bütçe ile size önerim Profilo CM1000CTR olacaktır. Hem kalite hem de özellik bakımından verdiğiniz iki modelden çok daha üstündür.
    http://www.beyazesyam.com/index.php?p=show&pid=2028&k_id=0&kn=
  • Merhaba arkadaşlar,
    Yaklaşık 14 yıldır arçelik 3500 (5kg) makine kullanıyorduk,geçen gün sabah kalktığımda sigortalar atmıştı,makineyi yatarken çalıştırdığımız için ilk önce onu kontrol ettim,makineyi çalıştırdığımda evin sigortaları hemen atıyordu,arkasını açtığımda ,tanbura bağlı motorun elektrik girişlerinden (açma düğmesine bastığımda)ateş çıkıyor ve sigorta atıyor.Sanırım motor hayata gözlerini yummuş.Tamiri de pahalı olur görüşüyle yeni makine araştırdım;
    Arçelikler pek yerli üretime benzemiyor(üzerine arçelik yazılmış gibi),eski modellerin kalitesinden çok uzak olduğu söyleniyor,
    Bosch un,(wae 16461 tr)ön panel görüntüleri çok basit,sanki adi malzeme kullanılmış gibi,mat,Was modelleri çok pahalı,
    Vestel ise malum adından başka hiç bir şeyi yerli değil
    Valla şaşırdım kaldım arkadaşlar,sizler ne önerir siniz?
    Bilhassa candoğan kardeş senin önerin ne olabilir?
  • quote:

Orjinalden alıntı: oblomov03

Merhaba arkadaşlar,
    Yaklaşık 14 yıldır arçelik 3500 (5kg) makine kullanıyorduk,geçen gün sabah kalktığımda sigortalar atmıştı,makineyi yatarken çalıştırdığımız için ilk önce onu kontrol ettim,makineyi çalıştırdığımda evin sigortaları hemen atıyordu,arkasını açtığımda ,tanbura bağlı motorun elektrik girişlerinden (açma düğmesine bastığımda)ateş çıkıyor ve sigorta atıyor.Sanırım motor hayata gözlerini yummuş.Tamiri de pahalı olur görüşüyle yeni makine araştırdım;
    Arçelikler pek yerli üretime benzemiyor(üzerine arçelik yazılmış gibi),eski modellerin kalitesinden çok uzak olduğu söyleniyor,
    Bosch un,(wae 16461 tr)ön panel görüntüleri çok basit,sanki adi malzeme kullanılmış gibi,mat,Was modelleri çok pahalı,

WAS serisinin pahali olmasinin nedeni Alman mali olmasinin yaninda malzeme kalitesi vs'dir.Sozunu ettiginiz bosch WAE 16461 TR yerli montaj olup onu alacaginiza muadili ve ayni banttan uretimi yapilan profilo CM 1000 CTR yi tercih edebilirsin.7kg yikama kapasitesi olanlarin kalite ve performasina gore en uygun fiyatli olanidir.Piyasada 700-750 YTL ye bulabilirsin.Butce belirtmemissiniz , belirtseydiniz butce uzerinden size daha faydali olabilirdim.

http://www.beyazesyam.com/index.php?p=show&pid=2028&k_id=10&kn=Beyaz+E%FEya
  • quote:

Orjinalden alıntı: memolix

quote:

Merhaba arkadaşlar,

WAS serisinin pahali olmasinin nedeni Alman mali olmasinin yaninda malzeme kalitesi vs'dir.Sozunu ettiginiz bosch WAE 16461 TR yerli montaj olup onu alacaginiza muadili ve ayni banttan uretimi yapilan profilo CM 1000 CTR yi tercih edebilirsin.7kg yikama kapasitesi olanlarin kalite ve performasina gore en uygun fiyatli olanidir.Piyasada 700-750 YTL ye bulabilirsin.Butce belirtmemissiniz , belirtseydiniz butce uzerinden size daha faydali olabilirdim.

http://www.beyazesyam.com/index.php?p=show&pid=2028&k_id=10&kn=Beyaz+E%FEya

Özür dilerim,bütçem 1000 ytl civarında.
  • O zaman size gonul rahatligiyla alinabilir kaliteli camasir makineleri siraliyorum asagiya; Bakin inceleyin Tercih sizin...Profilo disinda hepsi ithaldir...Eger pahali gelirse yani butcenizi asarsa verdiklerim, 1000 YTL bosh yada siemens alayim diyorsaniz onlar yerli montaj oluyor..Ve ayni makine profiloda 700 ile 750 YTL gibi fiyata piyasada bulunuyr.Dedigim gibi her ucude ayni banttan uretiliyor sadece on panel ve marka farklidir gerisi aynidir.CM 1000 CTR Profilonun muadili olan makine bosch ve siemenste 1000-1100 YTL dir...

http://www.estore.com.tr/EStore/Products.aspx?catalog=BeyazEsya&productid=BE63305(53000000)
    http://www.evimizinherseyi.com/index.php?page=urun_detay&kat=22&alt_kat_id=139&id=2792
    http://www.evimizinherseyi.com/index.php?page=urun_detay&kat=22&alt_kat_id=139&id=2793
    http://www.evimizinherseyi.com/index.php?page=urun_detay&kat=22&alt_kat_id=139&id=3955
    http://www.beyazesyam.com/index.php?p=show&pid=3938&k_id=25&kn=%C7ama%FE%FDr+Makinas%FD
    http://www.beyazesyam.com/index.php?p=show&pid=1833&k_id=25&kn=%C7ama%FE%FDr+Makinas%FD
    http://www.beyazesyam.com/index.php?p=show&pid=2028&k_id=25&kn=%C7ama%FE%FDr+Makinas%FD
  • quote:

Merhaba arkadaşlar,

3500 için yan sanayi ve çıkma motorları ucuza bulabilirsiniz. Cihazın diğer yerleri sağlamsa değitirmeye değmez. Yan sanayi motor 70-100YTL arası bildiğim kadarıyla. Eliniz yatkınsa soket yerlerine işaret koyup kendiniz kolayca değiştirebilirsiniz.
  • 
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.