Şimdi Ara

Microsoft, DirectX 12'yi Tanıttı. Sunumdan Detaylar Sizlerle

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
1.292
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•     Microsoft'un PC için sunduğu API DirectX, yeni sürümünde mobil platformlara ve Xbox One'a da destek verecek. Microsoft, DirectX 12'yi Nvidia, AMD, Intel ve Qualcomm gibi partnerleriyle birlikte bir GDC sunumuyla tanıttı.

Sunumdan gelen bilgilere göre DirectX 12, ekran kartının oyunlara etkisini daha da arttırmak için geliştiriliyor. Dolayısıyla bu durumda ekran kartına düşen iş artarken, işlemciye düşen iş daha azalacak. Oyun yapımcılarına erişimi arttırılan DirectX 12 ile birlikte oyun geliştiricileri, PC'ye geliştirdikleri DirectX 12 oyunlarından, konsollara benzer bir verim alabilecekler. Yani daha düşük donanımla, öncekine oranla daha iyi grafikler sunabilecekler. Yeni DirectX genel anlamda daha verimli kaynak yönetimi ve daha iyi renderlama özellikleri vadedecek.

DirectX 12 sadece GPU'ya değil, CPU'ya da fayda sağlıyor. Belirtilenlere göre CPU işlemlerinde DirectX 11'e nazaran %50 daha hızlı sonuç alınıyor. Yayınlanan bir grafiğe göre DirectX 11'de ortalama 8 milisaniyede yapılan bir işlem, DirectX 12'de 4 milisaniyede yapılıyor. Dolayısıyla bunun sonucunda grafik konusunda ekran kartına daha fazla süre kazandırılmış oluyor.

Microsoft'un DirectX sunumunda Forza Motorsport 5 üzerinden ufak bir tanıtım yapıldı. Konsol seviyesindeki kullanım kolaylığını göstermek için yapılan tanıtımda Forza Motorsport 5, Nvidia ekran kartını kullanan bir PC'den oynandı. Gelecekte göreceğimiz olası bir PC sürümünü akıllara getiren Forza 5 demosunun, DirectX 11'den DirectX 12'ye aktarımının 80 gün içerisinde geliştirildiği belirtiliyor.

Turn10 yetkilisinin sunum sırasının ardından iş, teknoloji devlerine kaldı. Microsoft'un sunumuna, AMD'nin baş mühendisi de katıldı. Aslında Mantle ile birlikte DirectX'e rakip olmayı hedefleyen firma, diğer yandan DirectX'i de tam anlamıyla destekleyeceğini açıkladı. Açıklamalara göre mevcut AMD kullanıcıları, DirectX 12'den faydalanabilecek. Ardından ise sunuma katılan Intel yetkilisi, DirectX 12'nin PC grafiklerinde son yıllarda görülen en büyük atlamayı yapacağını belirtti. Bu hem oyuncular, hem oyun, hem de oyun geliştiricileri için oldukça iyi bir sonuç. Intel'in mini sunumunda belirtilenlere göre firmanın dördüncü nesil işlemcileri, çıkışlarıyla birlikte DirectX 12 desteği sunacak. 

Microsoft'un etkinliğinde yerini alan başka bir firma Nvidia ise, kullanıcılarına oldukça sevindirici bir haber paylaştı. Yapılan açıklamalara göre Nvidia'nın piyasada olan Fermi, Kepler ve Maxwell mimarilerine sahip kartları, DirectX 12'nin çıkışıyla birlikte yeni teknolojiye ayak uyduracak. Yani GTX 400 serisi kartlardan itibaren kullanıcılar, DirectX 12'yi kullanmak için kart değiştirmek zorunda kalmayacaklar. Son olarak sahneyi devralan Qualcomm ise, mobil cihazlarda DirectX 12'yi kullanacağını belirtmiş durumda.

Henüz net bir çıkış tarihe sahip olmayan DirectX 12'nin 2015'in son çeyreğinde geleceği belirtiliyor. DirectX 12'nin PC'de herhangi bir işletim sistemine özel olup olmayacağı konusunda bir açıklama yapılmış değil. Dolayısıyla ilerleyen dönemlerde daha fazla DirectX 12 haberleri bizleri bekliyor olacak.

Son olarak ekleyelim, sunum sırasında Xbox One ile ilgili çok fazla açıklama yapılmadı. Ancak tabi ki Xbox One için de, daha iyi performans sunan oyunlar bizleri bekliyor olacak.

• Bekliyorum GTX 760 silahımla :)

< Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • Umarım bu artık PC'de optimzasyon özürlü oyunlar görmeyeceğimiz anlamına geliyordur. Sabırsızlıkla bekliyorum.

• Benim işlemcim ekran kartımdan kat kat üstün. Ekran kartının yükünü işlemciye verme gibi bir şey yok mu ya ? :/

• Bildiğimiz MS ise DX12'yi Win8.1 ve yetişirse Win9 uyumlu pazara sunar.
  • 2015 son çeyreği mi? çok varmış daha. muhtemelen win9 ile gelecek. nvidia geriye uyumluluk yapmış da intelin 'dördüncü nesil işlemcileri, çıkışlarıyla birlikte DirectX 12 desteği sunacak' şeklinde açıklama yapması akıllara 'acaba dx12 kullanabilmek için uyumlu işlemciye mi geçmek gerekli' sorusu geliyor.

• "Nvidia'nın piyasada olan Fermi, Kepler ve Maxwell mimarilerine sahip kartları, DirectX 12'nin çıkışıyla birlikte yeni teknolojiye ayak uyduracak. Yani GTX 400 serisi kartlardan itibaren kullanıcılar, DirectX 12'yi kullanmak için kart değiştirmek zorunda kalmayacaklar."

10 Numara Olmuş
  • Zamanında cod 1 oynarken directx9b den c ye geçtiğimizde yüzde 30 performans artışı sağlamıştı! O günden beri bekliyordum böyle bir haberi. :D

• Arkadaşlar peki AMD de piyasadaki bazı kartlarına destek sunmayı düşünüyor mu?Yani yeni ekran kartı almadan R9 270X'te kullanabilecek miyim DX12'yi?Eğer kullanamayacaksam AMD'ni vay haline yani.Nvidia'ya karşı birşey sunmaları lazım bu olayla ilgili

• gtx 760 nvidia son serisi oh be korktuğum olmadı inşallah bir aksilik çıkarmazlar!

• Forza gorselı asmıs dercede ıyı.merakla beklıyoruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • forza 5 yerine horizon 2 yi pc ye duyursunlar halay çekerim evde...

• habere çok sevindim yeni gtx 650 ti oc almıştım çok iyi oldu bu ve Forza 5 en çok istediğim yarış oyunlarının başında geliyor umarım pc için de çıkartırlar

• DX 12 yi geçtim de, Forza 5 i PC ye duyursalar.

• Nvidia GTX 400,500,600,700 Serisi kartların Dx12'den yararlanacak olması harika bir haber. Dx12'nin Windows 8 için de geleceğini düşünüyorum. Windows 9 için özel yapacaklarını sanmam.

• 2015 sonuna kim öle kim kala. forza falanda hiç ilgimi çekmiyor, zaten sistem zorlamayan xbone'u zorlamayan hafif orta siklet oyunu seçmişler reklam için. Kısaca etkilenmedim
  • BÖYLE SAÇMA İŞ Mİ OLUR YENİ NESİL KONSOLLAR DX 11 İLE GELMİŞ 3 AY GEÇ ÇIKSALAR DX 12 DESTEKLİ ÇIKARLARDI.ÜSTELİK MİCROSOFT GELİŞTİRİYOR DX12 Yİ KONSOLLARININ ÇIKIŞ TARİHİNİ NİYE DEĞİŞTİRMEDİLER ?

• quote:

Orijinalden alıntı: drfree1

BÖYLE SAÇMA İŞ Mİ OLUR YENİ NESİL KONSOLLAR DX 11 İLE GELMİŞ 3 AY GEÇ ÇIKSALAR DX 12 DESTEKLİ ÇIKARLARDI.ÜSTELİK MİCROSOFT GELİŞTİRİYOR DX12 Yİ KONSOLLARININ ÇIKIŞ TARİHİNİ NİYE DEĞİŞTİRMEDİLER ?

Geri kalanını okudum kusuruma bakmayın 2-3 ay önce ekran kartı değiştirdim ondan rahatsız olmuştumda gtx 400 üzeri kartlar dx12 destekliyormuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: drfree1

BÖYLE SAÇMA İŞ Mİ OLUR YENİ NESİL KONSOLLAR DX 11 İLE GELMİŞ 3 AY GEÇ ÇIKSALAR DX 12 DESTEKLİ ÇIKARLARDI.ÜSTELİK MİCROSOFT GELİŞTİRİYOR DX12 Yİ KONSOLLARININ ÇIKIŞ TARİHİNİ NİYE DEĞİŞTİRMEDİLER ?

Okumadın herhalde directx 12, 2015 son çeyrekte çıkacak.O zamana kadar bekletsinler mi 2 sene?

• Playstation 4 DX kullanmiyor. PS GL yani Open GL API`sinin Playstation 2-3-4 konsollari icin olan versiyonunu kullaniyor. Playstation 4 diger Playstation konsollari gibi Linux Free BSD isletim sistemi kullaniyor ve bu isletim sisteminde Microsoft DX destegi bulunmamakta.

Hala bazi arkadaslar Sony konsollari hakkinda teknik detaylari bilmiyor ve PC parcalari kullanilmasini ayni PC`de yazilimlara bagli kaldiklarini saniyorlar.

Bu arada haber tamami ile Microsoft ve Nvidia`nin reklam amacli AMD karsisinda dengeyi saglama haberidir. Yani DX12 size ne buyuk bir atlama neden fazla bir performans artisi getirmeyecek. Goreceksiniz.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.