Şimdi Ara

HTC One M7 unroot rehberi(telefonu servise yollamak isteyenler için)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
92
Cevap
8
Favori
13.306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

YARDIM İÇİN ÖZEL MESAJ ATMAYIN

Öncelikle herkese merhaba. Bu konuda herhangi bir nedenden dolayı, tamamen stock hale dönmeyi anlatacağım. Özellikle telefonlarını garantiye yollamak isteyen ancak daha önce bootloader kilidini açmış, rom yüklemiş,root yapmış arkadaşlar içindir.

BU İŞLEMLER SADECE HTC ONE M7 İÇİNDİR. DAHA YENİ HTC ONE MODELLERİ İÇİN DEĞİLDİR.

Bu işlemler ile UNLOCKED ve S-OFF cihazınızı LOCKED ve S-ON'a çevirebilirsiniz.

UYARI: YAPACAĞINIZ İŞLEMLERDEN KESİNLİKLE KENDİNİZ SORUMLUSUNUZ. BİR HATA VEYA BEKLENMEYEN BİRŞEY KARŞISINDA KESİNLİKLE BEN SORUMLU DEĞİLİM.

ANLATACAĞIM İŞLEMLERİ DAHA ÖNCE KENDİ TELEFONUMDA DENEDİM VE BAŞARILI BİR SONUÇ ALDIM. BENİM TELEFONUMDA İŞE YARAMIŞ OLMASINA RAĞMEN, SİZİN TELEFONUNUZDA BU İŞLEMLER İŞE YARAMAYABİLİR. DAHA ÖNCE DEDİĞİM GİBİ TÜM SORUMLULUK SİZE AİTTİR.TELEFONUM INTERNATIONAL GSM VERSİYONDUR (M7_U) EĞER CİHAZINIZ BAŞKA BİR VERSİYONSA CİHAZINIZDA BU YÖNTEMLER İŞE YARAMAYABİLİR.

BU İŞLEMLER İÇİN CİHAZINIZIN KESİNLİKLE S-OFF,ROOTLU VE STOCK HBOOTLU OLMASI GEREKMEKTEDİR. EĞER CUSTOM HBOOT YÜKLEMİŞSENİZ STOCK HBOOT YÜKLEDİKTEN SONRA İŞLEMLERİ YAPABİLİRSİNİZ.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StG 44 -- 16 Haziran 2015; 17:02:30 >

• Bu kadar uyarıdan sonra artık başlayalım.

Öncelikle ADB driverlarının düzgün çalıştığından emin olun. Tavsiyem htc sync manager'ı silin.Geliştirici seçeneklerinden USB Hata ayıklama modunu aktifleştirin.ADB dosyalarının olduğu yere komut istemcisi açarak ve telefonunuzu bilgisayara bağlayarak;

adb devices

yazın ve eğer cihazınızın seri numarası ve yanında device,fastboot,recovery ( cihazınızın hangi modda olduğu ) gösteren bir yazı varsa ADB driverları ve HTC Driverları düzgün çalışıyor demektir.

Tabi ben bunu siz daha önce root yaptığınız ve adb driverlarının yüklü olduğunu varsayarak yazıyorum.

Benim cihazım hboot 1.56, s-off ve unlocked'dı.Uyarıda belirtmiş olduğum gibi bu işlemler için s-off ve superuser gereklidir! Şimdi sırasıyla yapacağımız işlemler

* ADB Komutlarıyla Tampered Yazısını Kaldırmak ve Cihazı Locked Yapmak
    * RUU flaşlamak
    * Cihazı s-on yapmak.

1) ADB Komutlarıyla Tampered Yazısını Kaldırmak ve Cihazı Locked Yapmak

Benim cihazımda s-off yaptıktan sonra tampered yazısı gitmişti, eğer sizde tampered yazısı varsa onu da kaldırmanız gerekir.Eğer tampered yazısı varsa, önce tampered yazısını kaldırın ve daha sonra locked yapın.

TAMPERED YAZISINI KALDIRMAK

Cihazınızı bilgisayara bağlayarak, adb dosyalarının olduğu yere komut istemcisi açın ve aşağıdaki kodları sırasıyla girin.

adb devices

adb shell

su

echo -ne '\x00' | dd of=/dev/block/mmcblk0p7 bs=1 seek=4265988

(bunu kopyala yapıştır yapın,yazım hatası yapmayın ve boşluk eklemeyin!)
    exit

exit

( iki kere exit yazacaksınız )
    adb reboot-bootloader

Yaparak ***TAMPERED*** yazısının gidip gitmediğini kontrol edin.

LOCKED yapmak için

Telefonu bilgisayara bağlayın, adb dosyalarının olduğu yerde komut istemcisi açın ve aşağıdaki komutları sırasıyla girin.

adb devices

adb shell

su

echo -ne '\x00\x00\x00\x00' | dd of=/dev/block/mmcblk0p3 bs=1 seek=33796

(bunu kopyala yapıştır yapın,yazım hatası yapmayın ve boşluk eklemeyin!)

exit

exit

( iki kere exit yazacaksınız )
    adb reboot-bootloader

en son komuttan sonra bootloader ekranında ***UNLOCKED*** yerine ***LOCKED*** yazdığını göreceksiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StG 44 -- 4 Haziran 2014; 10:45:31 >

• 2) RUU flaşlamak

Eğer başarıyla tampered yazısını kaldırıp, locked yaptıysanız şimdi RUU yüklemeye başlayabiliriz.

Aşağıda vereceğim RUU dosyası Türkiyeden alınmış olan cihazlar içindir.(CID numarası HTC__M27 olanlar) Aşağıdaki RUU dosyasını yükleyebilmek için, eğer supercid kullanıyorsanız, orjinal cid'e geri dönmeniz gerekmektedir. Aşağıda cid numaranızı nasıl HTC__M27' ye döndürebileceğinizi anlatan bir yazı yer almaktadır.

CID numaranızı hiç değiştirmediyseniz CID değiştirme işlemini es geçin.

a)CID numarasını değiştirmek

Cihazınızı bilgisayara bağlayın ve adb dosyalarının olduğu yerde komut istemcisi açın ve komut istemcisine

adb reboot-bootloader

yazın ve bootloader ekranı gelecek telefonunuza.Daha sonra komut istemcisine tekrar aşağıdaki komutu girin.

fastboot oem writecid HTC__M27

Daha sonra tekrar komut istemcisine

fastboot reboot-bootloader

yazın ve bootloader ekranında CID numaranızın eski haline dönüp dönmediğine bakın. Eğer dönmüşse telefonu tekrardan başlatın. Dönmemişse bu adımları tekrar deneyin.

b)RUU flaşlamak

*** BU İŞLEM CİHAZINIZDAKİ SİZİN SONRADAN YÜKLEDİĞİNİZ NE VARSA SİLECEKTİR. LÜTFEN YEDEKLEYECEĞİNİZ ŞEYLER VARSA YEDEKLEYİN VE BU İŞLEME ÖYLE BAŞLAYIN ***

Öncelikle burdaki dosyayı indirin. İndirdikten sonra tam inip inmediğini kontrol edin!
    Nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız, buradaki dosyayı indirin ve zip içindeki dosyaları herhangi bir yere çıkarın.MD5.exe'ye tıklayın ve daha sonra RUU dosyası için tıkladığınız linkteki MD5 kodunu kopyalayın, MD5.exe'den indirdiğiniz dosyanın konumu seçin ve kontrol edilmesini bekleyin. Eğer codes match yazarsa burdan sonraki işlemlere devam edin ancak uyuşma yok ise dosyayı tekrar indirin. Bu yöntemi başka dosyalar için de yapabilirsiniz, telefona yükleyeceğiniz dosyalar için yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.
    RUU dosyasını indirdikten sonra, ismini ruu olarak değiştirin ve adb dosyalarının olduğu klasöre atın.

Telefonunuzu bilgisayara bağlayın, adb dosyalarının olduğu klasörde komut istemcisi açın ve

adb reboot-bootloader

komutunu verin. Sizi bootloader ekranına çıkarması gerek.Daha sonra

fastboot oem rebootRUU

komutunu verin. Gri HTC logosunu göreceksiniz.Şimdi aşağıda vereceğim komutla RUU dosyasını telefona yükleyeceksiniz. Elektrik kesilmesi gibi bir durumda ne olur bilmiyorum ancak, telefon büyük ihtimal brick olacaktır. Laptop kullandığım için, bu işlemlere başlamadan önce laptopa batarya taktıktan sonra işlemlere başladım.

fastboot flash zip ruu.zip

komutunu verin ve biraz bekleyin. Komut istemcisindeki kodlara bakın, bir süre sonra hata verecektir. Ancak endişelenmeyin ve tekrar

fastboot flash zip ruu.zip

komutunu verin ve işlemin bitmesini bekleyin. Telefonun ekranında yeşil bir bar çıkar, ancak genellikle bu bar tamamen dolmaz, işlemin bitip bitmediğini anlamak için komut istemcisine bakın, finished tarzı birşey yazana kadar kabloyu çıkarmayın.İşlemin bittiğine emin olduktan sonra

fastboot reboot

komutuyla telefonunuzu baştan başlatın. Telefonunuz Android 4.1.2 ve Sense 5 yüklü hâle gelmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StG 44 -- 17 Mart 2014; 22:01:29 >

• 3) S-ON Yapmak

Evet stock hâle çevirmenin büyük bir kısmını hallettik sadece S-ON yapmak kaldı. Telefonu açtıktan sonra kurulumu yapın ve daha sonra yazılım güncellemelerini kontrol edin, eğer güncelleme görünüyorsa cihazınızı bootloader ekranından fastboot moduna alın, bilgisayara bağlayın. Daha sonra adb dosyalarının olduğu klasörde komut istemcisi açın ve

fastboot oem writesecureflag 3

Komutunu verin.Daha sonra bootloader ekranını tekrar başlatmak için

Komutunu verin ve cihazın s-on olup olmadığını kontrol edin. Eğer s-on olduysa artık işlem tamamdır, telefonunuz tamamen root olmadan önceki eski hâline dönmüş demektir, artık sırasıyla OTA güncellemelerini yapıp cihazınızı garantiye verebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StG 44 -- 22 Mart 2014; 19:22:06 >

• cok kisiye faydasi dokunacak bir konu, ben ugrasadim yapmaya ama yapip gonderin benim gibi garantisiz kalmayin ortada
  • Eline sağlık.
  • Eline, emeğine sağlık kardeşim. Benim de yakın zamanda orijinal roma dönmem lazım ama rehber bulamadığım için üşeniyordum xda'dan yapmaya. Türkçe çok iyi bir kaynak olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mirohingi

Eline, emeğine sağlık kardeşim. Benim de yakın zamanda orijinal roma dönmem lazım ama rehber bulamadığım için üşeniyordum xda'dan yapmaya. Türkçe çok iyi bir kaynak olmuş.

Teşekkürler. Geri bildirim de yaparsanız sevinirim.
  • Ellerine sağlık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel kaynak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakangündüz -- 6 Haziran 2014; 10:56:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: StG 44

3) S-ON Yapmak

Evet stock hâle çevirmenin büyük bir kısmını hallettik sadece S-ON yapmak kaldı. Telefonu açtıktan sonra kurulumu yapın ve daha sonra yazılım güncellemelerini kontrol edin, eğer güncelleme görünüyorsa cihazınızı bootloader ekranından fastboot moduna alın, bilgisayara bağlayın. Daha sonra adb dosyalarının olduğu klasörde komut istemcisi açın ve

Komutunu verin ve cihazın s-on olup olmadığını kontrol edin. Eğer s-on olduysa artık işlem tamamdır, telefonunuz tamamen root olmadan önceki eski hâline dönmüş demektir, artık sırasıyla OTA güncellemelerini yapıp cihazınızı garantiye verebilirsiniz.
    teşekkürler....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakangündüz -- 6 Haziran 2014; 11:06:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hakangündüz

quote:

Orijinalden alıntı: bottom feeder

3) S-ON Yapmak

Rehberi tamamen kendim yazdım, ancak bu bilgileri birkaç siteden derledim.

xda forumlarındaki @crushalot ve @scotty1223'e açtıkları konular dolayısıyla teşekkürler.

trandroidev forumundaki @blueberry ve @BASKANCIHAN'a da açtıkları konular dolayısıyla teşekkürler.

merhabalr dün htc one aldım 4.4.2 ye güncelledim daha sonra viper rom yüklemek istedim bootloader unlock yapıp, al in tollkit ile twr yükledim ciahza süper su vs geldi ama süpersuya tıkalyınca kodlama yok vs diyor sonra recorvy den açtım cihazı ve indirdiğim ziipli viper rom 4.4.2 yi yükledim

ciahz htc yazısında kalıp yeniden başlayıp recorvey mod a giriyor sürekli cihaızm. restore ettim açıldı ama viepr rom istiyorum

Merak edenler için, arkadaşımızın sorununu PM'den hallettik. 4.4.2 romları yüklemek için TWRP versiyonunun 2.6.3.3 olması gerekiyor, kendisi yeni recoveryi flaşlayınca sorunu çözüldü.

• Ben bugün denedim tüm anlatılanları ve orijinale döndüm, ancak şöyle bir sıkıntı yaşadım. hboot 1.44'e indikten sonra windows 8.1 x64 bilgisayarım tanımadı telefonu. Ne yaptıysam olmadı, xp yüklü bir bilgisayar bulmak zorunda kaldım. Ondan sonra ruu dosyasını flaşladım ve s-on yaptım. Şu an telefon tamamen orijinal, rehber için ellerine sağlık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mirohingi

Ben bugün denedim tüm anlatılanları ve orijinale döndüm, ancak şöyle bir sıkıntı yaşadım. hboot 1.44'e indikten sonra windows 8.1 x64 bilgisayarım tanımadı telefonu. Ne yaptıysam olmadı, xp yüklü bir bilgisayar bulmak zorunda kaldım. Ondan sonra ruu dosyasını flaşladım ve s-on yaptım. Şu an telefon tamamen orijinal, rehber için ellerine sağlık.

Hocam hboot downgrade'e gerek yoktu ki. Windows 8'in ise sorun yapıldığı biliniyor. Ama şöyle birşey de olabilir, ben de hboot 1.44'e düştükten sonra bilgisayarım telefonu tanımıyordu, aygıt yöneticisinden driverları (mtp ve usb bileşik aygıt) elle yüklemiştim ve düzelmişti. Siz de bir deneyin olmassa sorun windows 8'de.

• hboot'um orijinal değildi, ve ruu dosyasını flaşlarken ilk flaştan sonra fail verdi, fakat o da beni 1.44 hboota geri döndürdü. ikinci kez flaşlamak için xp yüklü laptop buldum. Driverları halletmek için internetteki her yöntemi denedim, sanal windows 7 bile kurdum ama olmadı. Sorun windows 8 de. Yapan herkes de win 7 ya da xp yüklü pc üzerinden yapmış.
  • @bottom feeder hocam merhaba ellerine sağlık bu arada. yalnız bir kaç sorum olacaktı.
    1- yanlış değilsem orjinal bir rom yükledim ama orjinal bilmiyorum :) güncellemeleri görüyor telefon ama twrp yüklü olduğu için yüklemesini bilmiyorum.
    2- cid m_27 telefonun HBOOT 1.56, HBOOT stock mu nasıl anlarım.
    3- benim bilgisayar win 8.1 problem olur mu.evin bodrumunda :) eski xp yüklü pc var. onu mu kullanayım. eğer kullanacaksam pc ye neler yüklemem gerekir. adb driverleri dışında. şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi golgeoyunlari -- 17 Nisan 2014; 17:04:12 >
  • hocam şayet benim xp li pc çalışmaz sa diye mtp ve usb bileşik aygıttan bahsetmişsin onlar nasıl yüklenir. eğer bahsettiğin aygıt yöneticisindeki adroid my my device kısmıysa bende yüklü onlar. şimdiden çok teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: golgeoyunlari

@bottom feeder hocam merhaba ellerine sağlık bu arada. yalnız bir kaç sorum olacaktı.
    1- yanlış değilsem orjinal bir rom yükledim ama orjinal bilmiyorum :) güncellemeleri görüyor telefon ama twrp yüklü olduğu için yüklemesini bilmiyorum.
    2- cid m_27 telefonun HBOOT 1.56, HBOOT stock mu nasıl anlarım.
    3- benim bilgisayar win 8.1 problem olur mu.evin bodrumunda :) eski xp yüklü pc var. onu mu kullanayım. eğer kullanacaksam pc ye neler yüklemem gerekir. adb driverleri dışında. şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle hocam o imza biraz büyük gibi. Bence kaldırın ceza vermesinler sonra.

1-) Telefonun güncellemeleri OTA olarak alabilmesi için (yani telefon üzerinden,on the air) stock recovery yüklü olması gerekir. Stock recovery olmadığı halde TWRP veya CWM ile güncelleme yaparsanız cihazınız soft brick olur.
    2-) Telefonu bootloader moduna almanız gerekir. Bootloader ekranında en üst kısımda hboot versiyonu yazar. Hboot flaşlamadıysanız daha önce o halde hboot orjinaldir. Custom hboot, cihazı s-off yaptıktan sonra çıkan kırmızı yazıyı kaldırmak için flaşlanır genelde.
    3-) Windows 8 kiminde sorun çıkarmıyor ama çoğu kişide sorun çıkarıyor. XP'yi bilmiyorum ama Windows 7'yi öneririm çünkü bu işlemlerin hepsini kendi W7'li laptopumda yaptım. ADB yükledikten sonra HTC Sync manager öneririm bilgisayarın telefonu görmesi için.

• öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. bir senedir imzam böyle sanırım daha görmemişler ama dikkate alacağım söylediklerinizi ama ilkin kafayı yemeden önce şu telefonu eski haline getirmem gerekir.
    telefondan güncellemeleri kontrol ettim öyle indirdi güncellemeyi ama dediğim gibi yükleyemedim. hboot versiyonu dediğim gibi 1.56 ayrıyeten hiç hboot flaşlamadım diye biliyorum ama yanlışda olabilirim çünkü hem telefona hemde bilgisayara yüklemediğim şey kalmadı. sanırım hboot orjinal. şuan zaten sync yüklü kaldırayım mı başlamadan önce ne önerirsiniz.bu arada telefonu ilk cynogen 11 m5 yükledim sonra insertcoin sense 6 yükledim (bu arada sense 6 cidden çok güzel) en son, nerden buldum bilmiyorum orjinal diye yazıyordu. dediğim gibi ayarlar>hakkında>yazılım güncellemelerinden yeni güncelleme buldu.
    hikayem bu hocam artık sayenizde inşallah hallederim. teşekkür ederim tekrar.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.