Şimdi Ara

Analiz : 64-bit mobil işlemciler 2018 yılında yaygınlaşacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
411
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Analiz : 64-bit mobil işlemciler 2018 yılında yaygınlaşacak

Apple'ın geçen yıl iPhone 5S modeli ile birlikte 64-bitlik A7 işlemcisini lanse etmesi ile birlikte mobil işlemci pazarında da bir hareketlilik başlamıştı. Gerek mobil işlemci tasarımcıları gerekse cihaz üreticileri bu yıl için 64-bit işlemcilerin kullanılmaya başlanacağı yönünde ifadeler kullanmışlardı. 

Ancak Galaxy S5'in de boş geçmesiyle iPhone 5S haricinde şimdilik herhangi bir amiral gemi modelinde 64-bitlik bir işlemci görme şansımız kalmadı. Qualcomm, MediaTek, Intel, Samsung, NVIDIA gibi devlerin çözümleri ise ancak yıl sonunda karşımıza çıkacak. Bu bakımdan 2015 yılının biraz hareketleneceği söylenebilir.

ABI Research tarafından yapılan yeni bir analize göre 2018 yılında 64-bit destekli işlemcileri daha yaygın bir şekilde mobil cihazlarda görebileceğiz. Ancak ilk 64-bit destekli Android cihazlar bu yıl sonuna yetişebilir. Zira Intel'in 64-bitlik Merrifield ve Moorefield işlemcilerinin yıl sonunda kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor.

Bu yıl toplamda 182 milyon 64-bitlik mobil yongasetinin satılacağı belirtiliyor. Bunun yüzde 80'i iOS cihazlarda yer alırken, yüzde 20'sinin ise Android ekosisteminde kalacağı öngörülüyor. 2018 yılında ise 1.2 milyar 64-bitlik mobil yongasetinin piyasada olacağı düşünülüyor. Bunun yüzde 60'ı Android cihazlarına, yüzde 30'u iOS cihazlarına, yüzde 10'u ise Windows/Windows Phone cihazlarına gidecek. 

Daha fazla Android cihazın 64-bit işlemci kullanması ile 2018 yılında ibrenin Google tarafında döneceği görülüyor. Bunda Android işletim sisteminin 64-bit desteğine uyum sağlaması için yapılan çalışmaların katkısı büyük olacak. 

Kaynak:http://www.macworld.com/article/2107040/apple-dominates-64bit-mobile-chips-as-android-rivals-lag.html#tk.rss_all

• Bulmaz bence 2018i

• orhanyıldız kullanıcısına yanıt
    +1

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 64 bit işlemciyle uygun çalışacak uygulama yada program var mı ki ?
  • Herşeyi geliştiriyorlar da bir şu pillere el atamadılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: metalmilita

Herşeyi geliştiriyorlar da bir şu pillere el atamadılar.

pile gerek kalmayabilir artık wi-fi gibi kablosuz sarj sistemi üzerinde mediatek patent aldı aynı frekans üzerinden enerji aktarımı.Düşünsenize devlet aylık bizden 5-10₺ vergi kesse ve karşılığında her yerde böyle enerji verse
  • yani demek oluyor ki yine sektöre yön veren firma apple oldu :) arkadaş paylaşmış 64 bit uygulama varmı diye sonuçta ios7 içinde temel gelen tüm uygulamalar 64 işletim sistemide 64 bit gerisi çok önemli değil benim için ama zaten apple bu seneki keynote da açıklar şukadar uygulama 64 bit oldu gibisinden :) ya bir an önce yaz geçsin istiyorum :)

• quote:

Orijinalden alıntı: turyunus

quote:

pile gerek kalmayabilir artık wi-fi gibi kablosuz sarj sistemi üzerinde mediatek patent aldı aynı frekans üzerinden enerji aktarımı.Düşünsenize devlet aylık bizden 5-10₺ vergi kesse ve karşılığında her yerde böyle enerji verse

wi fi gibi kablosuz şarj sistemlerinin yaygınlaşması demek bana göre radyasyonun tavan yapması demek. Konuya çok hakim değilim ama bir pilin havadan doluşu için açığa çıkacak olan enerji ve bunu milyonların hatta milyarların kullandığının düşüncesi çok iç karartıcı. Zaten kablosuz diğer tüm bağlantı şekiller 3g 4g lte wi fi vb gibi bir sürü bağlantı şekli yeterince zarar veriyor ama bunlar bana göre yaşamı kolaylaştırıyor ama kablosuz sarj gereksiz bunun gibi saçma şeyleri körü körüne destekleyemem teknolojinin insan hayatına yararlı ve faydalı olmalı diğerlerinden farklı birşeyler yapıcam diye abuk subuk şeyler çıkarmak iş değil

• Napak?

• Apple neredeyse yeni 64 bit işlemcisini kullanıma sokacak ama halen biri cevap verebilmiş değil.

• 64 bit islemcilerin yayginlasacagini soylemek icin analiz yapmaya gerek var mi?

• 64 bit olunca ne olacak acep

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 64bit işlemciler o zaman çıkacak demiyor

binevi 64 bit işlemciler, 32bit işlemcilere kıyasla sayı olarak daha üstün olacak diyor sanırım
  • quote:

quote:

Devlet 5-10 lirayla yetinmez.. 15 liradan fazla sadece vergisi olur

• adamlar 512-bit quantum bilgisayarı yapmış bile :D

• Çok geç söylemiş yakındır 64 bite geçmemiz .

• quote:

Orijinalden alıntı: VlknFX

quote:

quote:

wi fi gibi kablosuz şarj sistemlerinin yaygınlaşması demek bana göre radyasyonun tavan yapması demek. Konuya çok hakim değilim ama bir pilin havadan doluşu için açığa çıkacak olan enerji ve bunu milyonların hatta milyarların kullandığının düşüncesi çok iç karartıcı. Zaten kablosuz diğer tüm bağlantı şekiller 3g 4g lte wi fi vb gibi bir sürü bağlantı şekli yeterince zarar veriyor ama bunlar bana göre yaşamı kolaylaştırıyor ama kablosuz sarj gereksiz bunun gibi saçma şeyleri körü körüne destekleyemem teknolojinin insan hayatına yararlı ve faydalı olmalı diğerlerinden farklı birşeyler yapıcam diye abuk subuk şeyler çıkarmak iş değil

Yorumunuza kesinlikle katılıyorum. Havada telefonumu şarj edecek güçte elektromanyetik dolaşması hiç hoş olmaz. Günün her saati bu enerjinin vücuduma ve diğer her şeye etki etmesi korkunç olur. Bir de bunun için kullanılacak enerjinin %99'dan fazlası boşa gider, hatta canlılara zarar vermesi için kullanılır. Günümüzdeki wifi sinyali zararlı değildir veya çok az zararlıdır. Ancak 3G, 4G sinyalleri Wifi'a göre çok daha zararlıdır. Bu wifi sinyalinin frekansı daha yüksek olmasına rağmen böyledir çünkü Wifi sinyallerine mesafe kısa olduğu için çok daha üz enerji yüklenir. Bunu wifi'ın çok güç tüketmeyip, 3G'nin şarjı içmesinden anlayabiliriz. Wifi'a telefonu şarj edecek enerji verilirse çok çok zararlı olur. Belki yanlış bildiğim şeyler olabilir ama benim düşüncem bu yönde. Ben bu şekilde şarjı asla desteklemem. Onun yerine bataryalar gelişsin. Hadi olmadı diyelim. Kutuya iki batarya bir de batarya şarj cihazı konur. Birini dışarıda, öbürünü telefon içinde şarj edip çantamıza, cebimize atarız ve telefondaki bitince öbürünü takarız. Maalesef bu şu an bir tek Samsung'da olabiliyor diğerlerinin bataryaları değişmediği için. Bir de harici USB batarya ve Güneş paneli gibi seçenekler mevcut.

• bence batarya kamera depolama alanı tarafına yönelik geliştirmelere ağırlık verseler daha iyi olur

• Haberin kaynağına göre ilk 64 bit Android işletim sistemi bu yılın ikinci yarısında bekleniyormuş. Kaynaktaki enteresan bir bilgi de ilk çıkacak 64 bit Android işletim sisteminin ARM mimarili çipsetlerde kullanılamayacağı, sadece x86 mimarili çipsetlerde kullanılabileceği. ARM'da kullanılabilecek versiyonun daha sonra geleceği söyleniyor.

Eğer bu bilgi doğruysa şu anda Android sistemlerinin belki %99'una hakim ARM mimarili çipsetlerin 64 bit Anroid için x86'ının gerisine düşmesi şaşırtıcı. Bu durumda Atom çipsetleri bir ivme kazanabilir.

Bu yıl içerisinde Qualcomm'un ARM mimarili muhtemelen orta seviyeler için uygun olacak Cortex-A53 çekirdekli Snapdragon 410 çipseti çıkacak. Ayrıca Snapdragon 410'a rakip yine 4 Cortex-A53 çekirdekli Mediatek'in MTK6732 çipseti ve Mediatek'in 64 bit 8 Cortex-A53 çekirdekli MTK6552 çipsetleri çıkacak.

Samsung S5'te 64 bit olmadığına göre 64 bit Android amiral gemisi olmayacak Donanımhaber'in kendi analizi olmuş. Kaynakta öyle bir şey yok.

LG'nin 8 çekirdekli Odin kod adlı çipsetinin 64 bit olacağı ve LG G3'te kullanılacağı haberlerini sık sık gördük. LG G3 ise bu yıl beklendiğine göre Samsung S5 olmadığına göre 64 bit Android amiral gemisi bu yıl olmaz analizi biraz Samsung merkezli bir analiz gibi kalmış. Tabi üstte yazdığı gibi 64 bit Android işletim sistemi ARM mimarili çipsetlerde kullanılamayacaksa sadece 64 bit uyumlu çipseti olan bir 32 bit Android akıllı telefon olarak kalır LG G3. Ta ki Google, ARM'a uyumlu 64 bit Android versiyonunu yayınlayana ve LG güncellemesi gelene kadar.

Tabi aynı durum Samsung için de geçerli, zira ARM mimarili Qualcomm'un Snapdragon çipsetlerini ya da kendi geliştirdikleri ARM mimarili Exynos çipsetlerini kullanıyorlar.

Bir de Intel Atom'dan amiral gemisi olmaz gibi bir düşünce olmalı. Oysa ki Intel'in 64-bitlik bu yılın ilk yarısında çıkacak 2 çekirdekli Merrifield ve ikinci yarısında çıkacak 4 çekirdekli Moorefield çipsetleriyle amiral gemisi telefonlar olabilir. 2 çekirdekli Merrifield Snapdragon seviyesinde bir grafik performansı, 4 çekirdekli Moorefield ise Snapdragon 800'den fazla bir grafik performansı vaad ediyor. Ayrıca Snapdragon 800-801'ler hala 28nm teknolojisindelerken 22nm teknolojisi ile gelecekler. Performansın yanında enerji tasarrufu da vaad ediyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guaire -- 16 Mart 2014; 18:38:21 >

• Ekrem birak milletin yaptigi analizi buraya yazmayi sen onlardan daha iyi analiz yaparsin

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.