Şimdi Ara

3D - IMAX - HFR Nedir? Ne değildir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
8
Favori
9.263
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir çok insanın bu konu hakkında detaylı bilgisi olmadığı için böyle bir konu açma gereksinimi duydum.
    Bilgiler biraz tekniktir ama anlayacağınız şekilde yazmaya çalıştım.
    Kalitesine göre sıralanmıştır.
    Keyifli okumalar.

---------------------------------------
    2D & 3D --> 2K & 24fps
    IMAX 2D & IMAX 3D --> 4K & 24fps
    ---------------------------------------
    HFR 3D --> 2K & 48fps
    IMAX HFR 3D --> 4K & 48fps
    --------------------------------------

Burda anlamamız gereken şeyler şunlar:

--> 2K ve 4K arasında sizin de kolaylıkla anlayacabileceğiniz gibi 2 kat görüntü kalitesi farkı vardır. 2K görüntü 2560x1440 çözünürlüktedir. Yani daha basit bir deyişle 1440p dir. Kare başına 1440 piksel düşer. 4K görüntü ise 3840×2160 çözünürlüktedir. Bu da 2160p demektir. Yani kare başına 2160 piksel. Piksel sayısı ne kadar fazlaysa görüntü o kadar netleşir. Ve renkler daha doygundur. 4K görüntü size bugünkü teknolojide görebileceğinz en net görüntüyü sunar. 2K yı 2D, 3D ve HFR 3D filmler destekler. 4K yı IMAX, IMAX 3D ve IMAX HFR 3D filmler destekler.

--> 2D ve 3D görüntü çözünürlük olarak aynıdır. İkisi de 2K dır. Yani 1440p. Aralarındaki tek fark sizin de bildiğiniz gibi 3D filmlerde derinlik vardır. Çoğumuz 3D filmlerde derinlik hissetmediğimizden yani halk ağzıyla sanki biz ordaymışız gibi olmadığından şikayetçi. Burda bilmemiz gereken önemli noktalar var. Örneğin, Clash of the Titans filmi 3D dir ama derinlik neredeyse 0 dır. Sebebi ise filmin 2D çekilip daha sonra bilgisayarla 3D yapılmasıdır. Wrath of the Titans da 3D dir ama bu film tamamen 3D kameralarla çekildiği için film derinlik olarak çok iyidir ve size ordaymışsınız gibi görüntü sağlar. Görüntü 2K dır.

--> Bir diğer fark ise fps dedir. 2D ve 3D fimler 24fps olduğu için çok fazla aksiyon yaşanan sahnelerde görüntü bulanıklaşır hatta bazen çok net göremezsiniz yaşanan olayları ve çok önemli bi not olarak söylemem gerek böyle sahnelerde gözleriniz bu boğuk görüntüden dolayı yorulur ve başınız ağrımaya başlar. Temel sebep gözdeki fps sayısının filmdekinden yüksek olmasıdır. Bu filmler 24fps olduğundan kare başına 24 kare düşer ve göz bu beyne iletirken kare sayısının azlığından dolayı görüntü yavaş iletilir.

--> Image Maximum (Maksimum Görüntü) kısaca IMAX salonlarının perdeleri çok daha büyüktür (tam oran vermek gerekirse IMAX perdesi normal perdelerden %110 daha büyüktür) ve ses sistemi normal filmlerden çok daha kalitelidir (sağlam seslerde koltukları titretecek kadar). Görüntü 4K dır.

--> High Frame Rate (Yüksek Kare Hızı) ya da kısaca HFR filmler 48fps görüntüdedir. Teknik amacı saniyede akan kare sayısını fazlalaştırmaktır. Bu teknolojiyle saniyede 24 yerine 48 kare akar ve gözümüz saniyede 24 karedense 48 kareyi beyne daha hızlı aktarır ve size mükemmel bir geri dönüş sağlar. Kare hızı yüksek olduğundan görüntü size en gerçekçi haliyle sunulur. Bu teknoloji sadece olarak Hobbit filmlerinde kullanıldı ve şu an HFR kullanan başka film yok.

--> Ülkemizde artık neredeyse her sinema salonu 3D gösterim yaptığı için tek tek yazmama gerek yok diye düşünüyorum.

--> IMAX ve IMAX 3D destekli salonları aşağıdaki listede görebilirsiniz.

Ankara Cinemaximum ANKAmall IMAX (22 Ocak 2000'de açıldı)
    İstanbul Cinemaximum İstinye Park IMAX (7 Ekim 2007'de açıldı)
    İstanbul Cinemaximum Marmara Park IMAX (2013'te açıldı)
    İstanbul Cinemaximum Akasya Acıbadem IMAX (2014'te açıldı)
    İzmir Cinemaximum MaviBahçe IMAX (18 Aralık 2015'te açıldı)

--> Ülkemizin belli başlı sinema salonlarında HFR 3D destekli sinema salonları bulunmaktadır. (Zaten bir tek Hobbit filmi var bu teknolojiyi destekleyen çok kasmaya gerek yok. :D) Ama henüz IMAX HFR 3D film destekli sinema salonu bulunmamaktadır.

--> Bu yazının tamamı bana aittir. Hiç bir yerden çalıntı değildir. El emeği göz nurudur. Okuyan herkes bi teşekkür ederse çok sevinirim.

3D - IMAX - HFR Nedir? Ne değildir?

IMAX olarak vizyona giren veya girecek olan filmleri kontrol etmek için bu siteyi kullanabilirsiniz -->https://www.cinemaximum.com.tr/filmler/~teknoloji~imax

IMAX filme gitmek istiyorum. Hangi film şu an IMAX olarak gösteriliyor? --> Suicide Squad: Gerçek Kötüler
    Suicide Squad: Gerçek Kötüler filmine IMAX olarak gitmek istiyorum. Nerden bilet alabilirim? -->https://www.cinemaximum.com.tr/suicide-squad-gercek-kotuler-filmi
    Neymiş bu Suicide Squad: Gerçek Kötüler? Bi fragman koy da görelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FF9559B5B -- 5 Ağustos 2016; 17:35:33 >

• Çok iyi konu sağolasın teknik yazımdan kaçınmışsın
  • Çok sağolasın kardeşim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bilgiler için teşekkürler!

IMAX HFR 3D!

Şimdilik en iyi kombinasyon bu ve bir ihtimal izleyebileceğimiz tek yapım ise;

The Hobbit: There and Back Again!

Güzel bir deneyim olacak!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BLacKeLDiaBLo -- 11 Mart 2014; 10:33:25 >
  • BLacKeLDiaBLo kullanıcısına yanıt
    Evet şu anda en iyi kombinasyon IMAX HFR 3D ama henüz bizde desteklenmeyen bir teknoloji.

Dilerim Hobbit 3'e kadar ülkemize gelir de gerçek bir görsel bir şölen yaşarız.

Teşekkürler...
  • ben Son hobbit filmini yüksek fps ile izledim ve filmden hiç zevk almadım sürekli gözüm takıldı yani filmin içine giremedim bir türlü.hareketli aksiyon sahneleri de o destansılıktan uzak kaldı bence o yüzden 24 fps yi tercih ederim.

• Arkadaslar bu hfr teknolojisi gerçekten fark yaratıyor mu yoksa ticari bir balon mu ? Yanlış bilmiyorsan gözün yakalayabildiği kare sayısı maksimum 24 kare peki bu fazla kare olayı beyinin algı mekanizmasını şaşırtmaz mı?
    Aşırı detay bu kadar gerekli mi gerçekten?

• Şimdi farkı anladım teşekkürler
  • Daha önce hiç IMAX sinemada film izlemedim. Yararlı konu olmuş teşekkürler.

• çok güzel bir yazı teşekkürler özellikle imax gerçekten çok iyi bir teklonoji avatar ı izlemiştim ve hayran kalmıştım şimdiye kadarki en iyi sinema deneyimimdi diyebilirim
  • emre_virüs kullanıcısına yanıt
    Eğer gidebilirseniz bir sonraki Hobbit filmine HFR gidin. Bu yeni teknolojiyi kendiniz tadın böyle anlatmakla olmaz. :)
  • Çok güzel konu emeğinize sağlık. Bu konu hakkında bilgi edinmek için Google da arama yaptığımızda 2009 tarihli makaleler geldiği için oldukça yararlı bir konu. :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: OmerGndz

Çok güzel konu emeğinize sağlık. Bu konu hakkında bilgi edinmek için Google da arama yaptığımızda 2009 tarihli makaleler geldiği için oldukça yararlı bir konu. :)

Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FF9559B5B -- 31 Mart 2014; 20:49:58 >
  • Şu imax'i izmir'e de getirseler artık.
  • İstçAnadolu yakasında da imax olmaması büyük eksiklik
  • Yazı için teşekkürler size bir sorum olacak önümüzde gelecek 3. Hobbit filmi IMAX de mi yoksa HFR 3D de mi izlemek daha iyi olacaktır?
  • The Hobbit 2 ve Nuh'u IMax izledim hayran kaldım teknolojiye.
  • Güzel konu.Bi ara uğrarım IMAX'a.Cinemapink takılıyorum.Şimdilik gayet iyi.
  • Güzel bir rehber olmuş
  • IMAX, İstanbul/ Anadolu Yakasında, Acıbadem Akasya' da açıl(dı)acak!

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.