Şimdi Ara

Cep telefonları için ilk test 3DMark serisinin yaratıcısı FutureMark firmasından: SPMark04

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
3.329
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İşletim sistemleri ile artık ufak bir bilgisayar olarak kabul edebileceğimiz cep telefonları günümüzün eğlenceli aletleri. Tabii artık işletim sistemi olan cihazların birbirlerine göre performanslarını ölçecek yazılımlarda gerek. Zira işletim sistemi açık kodlu olduğundan her türlü program ve mini yazılım 3. parti yazılım firma ve kişilerinden dağıtılmakta. Böyle performans kriterleri koyamayacağınız ortamda PC gibi sistemi çok zorlayacak yazılımların olmasıda doğal. FutureMark firmasının ele aldığı diğer bir konu ise bu mobil cihazların pil ömürleri.

Böyle bir test gerçekten çok önem arz etmekte zira artık Nokia, Sony Ericsson ve Motorola gibi firmaların çıkardığı telefonları birbirlerine görede karşılaştırabileceğiz. Test sonuçlarının yayınlanmasının en büyük etkisi ise tahminen firmalar üzerinde olacak. Teknolojik gelişmelerin faydalarını anında faydalanabilip rakiplerinin önüne geçmekte kullanabilecekler. Test programının Symbian İşletim Sistemleri üzerinde olmasıda bu işletim sisteminin geleceğini perçinleyecek. Bu arada SP "Smart Phone" yani Akıllı Telefon adlandırmasından gelmekte.

Test programının ilk incelemesi ve test sonuçları EliteBastards sitesinde yayınlandı. Bu bilgilere göre testlerin nelerden oluştuğunu aşağıda bulabilirsiniz ;

• 3D Testleri (OpenGL ES)
      • 3D Helikopter oyunu testi (3DMark 2000'dekine benzer)
      • Doldurma testi (Fillrate)
      • Poligon Testi
    • Sistem Testleri
      • 2D resim gösterme testi
      • Resim tekrar boyutlandırma testi
      • Jpeg oluşturma testi
      • Kontakt veri tabanı testi
      • Takvim veri tabanı testi
      • Disk erişim testi
    • Pil testleri
      • Tüm testlerin zamana karşı döndürülmesi

Özellikle OpenGL ES testlerinde oyunlar eğer gerekli donanım yok ise yazılımsal olarak ana işlemiciye yaptırılıyor ama eğer 3D hızlandırıcı var ise tabii ki ona yaptırılıyor. Test toplamda 3 farklı SPMark04 veriyor. 3DScore, Sistem puanı ve pil puanı ve hepsinin birleştiği SPMark04 Puanı. Şimdilik 123 Mhz'lik Arm işlemcisi kullanan Nokia 7610'un diğer 100 Mhz işlemcili modellere göre farkı hemen hissediliyor ve işin ilginç tarafı nGage'i nasıl solladığınıda aşikar. Bu gelişmeleri 10 yıl öncesinin PC'lerine benzetmemek elde değil. Sonuçta yaşasın testler, yaşasın rekabet, yaşasın mobil teknoloji.

Sayfanın Linki : http://www.elitebastards.com/page.php?pageid=5467&head=1&comments=1

• bize bu bilgiyi detaylı paylaştıgın için teşekkürler gun !!
    http://forum.donanimhaber.com/m_887491/tm.htm bu topic buraya aktarılabilirdi aynı başlık ??
    ama farketmez 2 yerden de dewam ederiz ..
  • ülen puana bah bizim 6600 lar bir işe yaramaz desene en iyisi satalım gitsin bunları bu aralar 7610 kaçak fiyatı da iyi ne yapsak artık değiştirmek vakti geldi miki
  • haseusa bunlara oc yapılıyomu.
  • ooo iyice uçmuş bunlar yaws.. O zaman Alambik gibi gelişmiş scripting dillerini de bunlara port etme vaktidir desenize.. Negative® sana bahsetmiştim bu hededen
  • ya cep telefonu upgrade e açık bişi değilki.neyi test edecek bunlar?neye göre puan verecek?
  • merak etmeyin, bunlar çıkınca millet telefonlardan kablolar falan çıkarmaya başlayacak daha çok puan alsın diye falan, o günler yakın merak etmeyin..
  • arklar 7610 a biraz haksızlık etmisim diger yorumlarımda bu review u gorunce... adamlar en azından non volatile ramı artırıp islemciyi de biraz hızlandırmıslar acaba hızlı islemci videolarda nasıl? 7610 u olan biri smatmovie ile bi test etse de bize aktarsa degerleri...(bitrate tabi x-vid ile, ses icin khz ve bitrate degeri falan filan.... ).. 123mhz hic fena deiil.... soyle 200 mhz yapsalr da sunu videoları rahat izlesek, bikac programı aynı anda calıstırsak yavaslamada..... saygılar.
  • su soğutmalı bi 6600 yaparız biz de
    resultbrowserı varmıymış bi de bunun
  • niye p800 yada p900 yok hepsini ezer diyemi koymamışlar
  • EVET,

bu arada acharad dostum, senden önce davrandılar , bırak alambik i!!
  • yaw bwnim tel kaç puan alır bundan?300-400 falan alırmı?
  • hayır 6600 ile aynı skoru yada ona yakın bi değer alır,
  • video işlemcileri aynımı ki?
    yanlış bilgim varsa ltf düzeltin
  • bence testteki skorlar biraz düşük(neye göre düşükse)...
    aa ve af kapalı bir test yokmu acaba?
    yeni driverları da beklemek lzaım aslında,konuşmak için erken biraz...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilkerinanç

bence testteki skorlar biraz düşük(neye göre düşükse)...

zaten kendi kendine cvp vermişsin
  • MCK ,6600 ile 3660 donanım özelliklerinde hafıza dışında aynı işlemci ve görüntü bagdaştırıcıya sahiptir, o yüzden aynı olacagini düşünüyorum test sonuçlarında skorları..
  • vallaha ben n-gage ile süper skorlar aldım ama bu programla değil.
  • o seninki jbenchmarktı
    3d testleri çok dandikti
    peki n-gage neden bu kadar iyi?
  • çünkü benim telefonum zuahhahahahhah
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.