Şimdi Ara

'iPhone 5S bataryası bitse bile hareketlerinizi takip etmeye devam ediyor'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
998
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• 'iPhone 5S bataryası bitse bile hareketlerinizi takip etmeye devam ediyor'

Apple'ın iPhone 5S ile birlike te teknoloji dünyasına sunduğu ve sensörlerden gelen verileri işleyerek asıl işlemciye yük bindirmeyen M7 yongası, gizliliğin ihlali iddialarına konu oluyor.

Reddit üzerinde paylaşılan habere göre bir iPhone 5S kullanıcısı, cihazın bataryası bitmesine rağmen M7 yongasının halen veri toplayabildiğine şahit olmuş. Avrupa'da bir seyahate çıkan Glarznak adlı kullanıcı, iPhone 5S cihazının bataryası bittiği ve şarj kablosu da koptuğu için yaklaşık 4 gün hiç kullanamamış. Ancak cihazını tekrar şarj edip açtığında sürekli kullandığı Argus fitness takip uygulamasında 4 gün boyunca attığı adımların eksiksiz keydedildiğini görmüş. 

Kullanıcı M7 yongasının batarya bitse bile batarya içerisindeki rezerve edilmiş küçük enerji miktarından kullanmaya devam ettiğini ve fonksiyonlarını yerine getirdiğini düşünüyor. Bunun ise gizliliğin ihlali riskinin olabileceğini belirtiyor.

Ancak bazı kaynaklar cihazın kullanıcıyı takip etme konusunun isteğe bağlı bir durum olduğunu ve Glarznak'ın muhtemelen M7 yongasının sürekli takipte kalması seçeneğini işaretlediğini belirtiyor. Bu bakımdan kullanıcıların cihazda verdikleri izinleri gözden geçirmesi gerekiyor. Apple tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. 

Kaynak:http://www.phonearena.com/news/The-iPhone-5s-tracks-your-movements-for-4-days-after-the-battery-dies_id53468

• Açıkken takip edilince sorun etmiyor da kapalıyken takip edince mi sorun oluyor.

• Millet iyice paranoyak oldu ya. Ya adamlar başka firmaların fitness bilekliği diye yaptıkları saçma şeyleri bi çip halinde telefona entegre etmiş ve çokda iyi çalışıyor. Benim bu haberden öğrendiğim M7 nin güç tüketiminin oldukça az ve telefon kapansa bile işlevini sürdürebiliyor olduğu. Diğer hantal saçma bileklikler ise bluetooth üzerinden şarjınızı sömürüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onizuka_sensei -- 5 Mart 2014; 23:31:16 >
  • neden takip ediliyoruz peki

• Takip edilmekten rahatsız oluyorsan kullanmayın, zaten girdiğiniz sitelerden bile sizi takip ediyorlar, illuminati'yi dalgaya almadan ciddi araştırırsanız bazı gerçekleri görürsünüz.

• Takibi filan boşverinde ben kalite demekten sıkıldım ya Apple yapma böyle kaliteli şeyler sonra androidciler wpciler kıskanıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 4 gün kapalı duran telefonu cebindemi taşımış ilginç
  • Boş haber.

• boş işler
  • Amerikanın benim nerede olduğumu pek umursamadığını düşünüyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İyiymiş..

• viral kokuyor. yazan uygulamayı indirdim mesela :)

• quote:

Orijinalden alıntı: rvn_10

4 gün kapalı duran telefonu cebindemi taşımış ilginç

Adam seyehate çıkmış.Sürekli farklı yerlerde konaklıyorsa veya konakladığı otelde güvenliğe güvenmiyorsa hergün cebinde taşıyabilir.

• Reddit'i haber kaynağı olarak göstermek
    iPhone 5S alacak ve Avrupaya seyahate çıkacak parası olup dandik de olsa bir lightning kablo alamamak
    Daha enteresanı kabloyu kopartmak (hadi bavula koyarken falan oldu)
    Ayrıca diyelim ki batarya bitti ve M7 takip etti bunları nasıl A7 çalışmadan kayıt altına aldı
    Hepsini geçtim kaç adım attığını takip etse Apple bundan nasıl faydalanabilir
    Daha da tuhafı normalde şarjı 1 gün gitmeyen telefon nasıl 4 gün kayıt tuttu

• Şöyle diyelim biraz daha derin gidelim
    Parmak izini de alıyor
    Konum bilgisi alıyor
    Cihazda neye izin veriyorsun uygulamada bilinmiyor
    En güvenlikli ama güvensiz bir cihaz olmuş oluyor
    Ama bunlar hep boş hangi cihazı kullanırsak kullanalım bu tür şeylerin bilgisi hep bi yerlere gidiyor

• Apple böyle etkileyici bir durumu nasıl muazzam bir reklamla süslemeyi atlamış, şaşırtıcı.. :)

"O, kapansa bile sizi yarı yolda bırakmaz, aslında adımlarınız hep değer kazanır..." :P

• İninize giricez ininize.

• Çekirdeğin çıt sesine bile şüpheyle bakan paranoyak kitle bu aygıtları kullandığı sürece daha çok haber okuruz.
  • Takip edilmeyen neyimiz kaldıki?
  • Sırf Apple için demiyorum çünkü tüm firmalar yapıyor bunu demek ki artık kapatmak bile çözüm değil kim bilir en özel anlarımız konuşmalarımız nasıl kaydediliyor kimler tarafından inceleniyor.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.