Şimdi Ara

mitsubishi carisma ile ilgili birkaç soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
152
Cevap
3
Favori
140.501
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar, bir arkadaşım araba alacak, bütçesi 12.500 ytl civarı. Biraz araştırdıktan sonra mitsubishi carisma almaya karar verdi. 2000 model civarını bütçesini aşmadan alabiliyo ve donanımına göre fiyatı uygun. fakat mitsubishi markası Türkiye'de pek tutulmuyo, bir kaç sorum var,
    1- aracın yedek parçası ve servisi rahat bulunur mu
    2- yakıt tüketimi yüksek mi
    3- satması zor mu
    4- modele özgü bir sorunu var mı
    Ayrıca 2000 model civarı, geniş -arkadaşım birazcık iri - ve bu bütçeyi aşmayan başka hangi modelleri önerebilirsiniz
    teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi phobia -- 24 Ağustos 2006; 13:20:02 >

• s.a sırf bu bılgıyı paylasmak amacıyla uye oldum belkı bırı ıstıfade eder
    yenı aldıgım aracım 2000 model carısma 1.8 gdı elegance benzınlı
    benzınde 4,2-4,5 kurus/km yakınca buna lpg taktırmaya karar verdım uzun arastırmalar sonucu 15-20 tane gaz bayını gezdıkten sonra 2 tanesı harıc dıgerler takılmaz dedı . takılmaz dıyenlerın tavırlarını anlatmıyacıgım olumsuz oldugu ıcın konu dısı kaldılar. ıkı tanesı de atıkerın tek nokta enjeksıyonlusunun bu araca uyumlu oldunu ve montaj yapacaklarını soyledıler bırısıyle anlastım ve taktırdım suanda 500 km yol yaptım ve 3,0-3,3 kurus/km ye dustu yakıt yazın dahada dusecektır aracı ısıtmak ıcın bes 10 dakıka durdugu yerde calıstırdıgımıda ve -10/ 0 derecede kış kosullarınıda dıkkate alırsak şehir içi ortalama 3,0 kurusun altına dusecektır yakıtı kışın opetten almanız şart yanma oranı yuksek oldugu için direk gazda çalişiyor. baska lpg ıle yoksa once benzın sonra gaza almanız lazım

bukadar yazıyı yazmamın tek sebebı bosuna formlarda yazanlara aldanmayın. arac benzınlı halınden daha ııyı oldu hıcbır sıkıntısı yok ( acık hava fıltresı takmanız lazım. onuda hava fıltresının kapagını cıkartıp sensorun 4 tane vıdası var o vıdalarıda sokup sadece kapağı alıp oraya 63 luk kangal boru yanı apartmanların ana su borusu 63 luk takıyosunuz etrafına yapıstırıcı yapınca hal oluyo ) bılen bılmeyen herkes konusuyor. sanayıde zaman gecırmeden. lpg cı dolasmadan. olmaz arkadas dıyenlere moralınız bozulmadan. dırek gıdın taktırın dıye atıker tek nokta enj. 650/750 tl cıvarında. bnm numaram 5447801760 lpg cı numarası 0312 342 34 33 ankara ınanmayan varsa arasın
    şu akrabası mitsubishi de çalışan arkadaş senin akraban tamircisiymiş bu markanın eee kardeşim tamirciye sağlam araba gelecek deyilya tabiki arızalı araba gelecek bi de dediğin şeye bak... silecekleri arızalı çıkıyomuş.... bu arabayı kötülemek için çok komik bi sebeb yazmışsın adamlar motor diyo güç ve konfor diyor sen silecek diyorsun.... varsa başka bildiğin yapıcı eleştirin onları paylaşta öğrenelim
  • http://www.otomobilgazetesi.com/karne_MitsubishiCarisma.asp

bu incelemeyi oku arkadaşım.

dünyadaki en sorunsuz araçlardan biridir. imkanın var ise 1.8 gdi yi almanı tavsiye ederim. 1.8 ama 1.6 kadar yakmaktadır.

hayırlı günler.
  • ayrıca gdi motora lpg takılamamaktadır...
  • @tasshelhoff inceleme için teşekkürler
    @bekir__ emin misin çünkü arkadaş lpg taktırmayı düşünüyodu pek iyi haber değil, ne farkı diğer enjeksiyonlulardan
  • nedenini ben de bilmiyorum ama gdi ye lpg takılmıyor. bilen biri daha iyi bi açıklama yapabilir sana...
  • GDI' de Golf FSI motorla aynı sisteme sahip, yakıt direk yanma hücresine püskürtülüyor. Bu tip motorlar için henüz LPG sistemi üretilmedi, bu sene sonuna kadar BRC bir model çıkaracak diyorlar, bekleyip görmek gerek.
  • merak etme zaten 12.500 e gdi de bulamazsın. normal motorlarına takılabiliyor benim bildiğim kadarıyla.

carismada 2 tür benzinli motor var. birisi hemen hemen her arabada bulunan indirekt enjeksiyonlu standart 16 valfli 1.6 motor.

diğeri de gdi denen mucidinin mitsubishi olduğu şu an çoğu mercedes modelindede kullnılan direkt enjeksiyonlu 16 v 1.8 motor. arkadaşın dediği gibi golflerde jettalarda pasatlarda da var. mitsubishi hemen hemen 10 yıldır kullanmakta bu sistemi. kendi icatı çünkü.

neden lpg takılamıyor bilmiyorum. ama sisteminin diğer araçlardan fakrlı olması yüzünden olabilir.

12.500 e normal 1.6 gls alınır herhalde alınsa alınsa. tam fiyatları bilmiyorum ama.

o bakımdan gdi ye lpg takılamıyor diye endişelenme.

aşağıda bazı carisma fiyatları var normal 1.6 bile 12500 e çok zor.

http://arabam.milliyet.com.tr/ikinciEl/search.aspx?satici=0&aracTipId=1&markaId=20&modelGrupId=224&kurTipi=6

hayırlı günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tasshelhoff -- 24 Ağustos 2006; 14:13:29 >

• Mitsubishi'nin GDI ve VW'nin FSİ motorları direkt benzin enjeksiyonlu yani enjektörün yakıtı direk olarak yanma odasına püskürttüğü için LPG ile tam randıman alınamyor.

Takan yokmu, var ama problemli olduğu söyleniyor.
    LPG topiğinde bunun ayrıntıları olması lazım.

Carisma'ya gelince iyi bir araçtır ama LPG düşünüyorsanız 1.6 almaya bakın.

Aracın piyasasının olmadığı ve satarken zorlanacağınız bir gerçek.

Ama kısmet tabi bakarsın 1 günde satılır.

Satmaya niyetiniz yoksa gayet güzel,konforlu,uzun ömürlü ve kaliteli bir araçtır.

Selamlar.
  • herkese yorumlar için teşekkürler artık temiz bir carisma bulmaya kaldı iş...
  • quote:

Orjinalden alıntı: tasshelhoff
    ...diğeri de gdi denen mucidinin mitsubishi olduğu şu an çoğu mercedes modelindede kullnılan direkt enjeksiyonlu 16 v 1.8 motor....

yanlış: ilk GDI motor "1955 Mercedes-Benz 300SL" de kullanılmıştır.

"The 1955 Mercedes-Benz 300SL, the first gasoline-powered automobile to use fuel injection, used direct injection"
    http://en.wikipedia.org/wiki/Gasoline_direct_injection

arkadaşımda bir carisma GDI var. az benzin yakma iddiasıyla çıktı ama malesef eşdeğerlerinden fazla yakıyor. ama araba lüksü+kalitesi olarak çok güzel.
    2. eli berbat. bunu söyleyen aynı zamanda eskiden çok büyük bir araç pazarlama firmasının müdürü olan ve bu arabanın sahibi olan arkadaşım.

• ben bir dergide okumuştum.

ilk seri üretimde mitsubishi kullandı diye.

ama araştırdım doğruymuş senin dediğin

http://www.answers.com/topic/gasoline-direct-injection

ilk kullanan mercedes ama en yaygın kullanan mitsubishi imiş. (400000 motor yapmış)

hayırlı günler.
  • çok gezen mi, çok okuyan mı bilirmiş? ikisi de değil; çok google'layan bilirmiş.

quote:

Orjinalden alıntı: tasshelhoff
    ben bir dergide okumuştum.

ilk seri üretimde mitsubishi kullandı diye.

ama araştırdım doğruymuş senin dediğin
  • arkadaşlar, GDI a kim diyo LPG takılmıyo diye ya..lütfen böyle kulaktan duyma saçma sapan, aslı astarı olmayan mantıksız şeylere kulak asmyın!!!! GDI olması neyi değiştirir? DİZEL motorlara dahi LPG takılır...LPG nin GDI , GTI, bilmem ne diye bi ayrımı olmaz. HER tür yakıtla çalışan motorlara LPG takılır....
  • Çok yakın arkadaşım 1.8 gdi carizmaya lpg taktırdı. Sıralı değil yalnız.

Performansından memnun olmadığı için 2 hafta sonra geri çıkarttı.

Ama arabası çok hoş, çok memnun ve şehir içi de makul yakıyor...
    quote:

Orjinalden alıntı: hackersun

arkadaşlar, GDI a kim diyo LPG takılmıyo diye ya..lütfen böyle kulaktan duyma saçma sapan, aslı astarı olmayan mantıksız şeylere kulak asmyın!!!! GDI olması neyi değiştirir? DİZEL motorlara dahi LPG takılır...LPG nin GDI , GTI, bilmem ne diye bi ayrımı olmaz. HER tür yakıtla çalışan motorlara LPG takılır....

• e tabiki performansından memnun olmaz...ama sonuçta takılıyo yani...BAKIN CANLI ÖRNEK VAR İŞTE...adamın arkadaşı taktırmış....
  • ben carisma tavsiye etmem asla
    mazda 626 honda accord toyota corona ya bi baksın diyorum ve susuyorum
    eminimki memnun olacak
  • Merhaba arkadaşlar.Okudugum kadarı ile mitsubishi ile alakalı herkesin bilgisi var.Arabanın parcaları ve fiyatları ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar varsa internet adresi verebilirmi ..TEŞEKKÜRLER..
  • 5 yıldır 99 model carisma'ya biniyorum. Güvenli, performanslı, estetik, tutumlu bir araç. Bir veya 2 sene öncesine kadar tüm parçaları temsadan temin edilmek zorunda kalındığı için biraz maliyetli olan araç son zamanlarda bu dezavantajı büyük ölçüde üstünden attı.

Uzun yolda 100 km'de 5lt yakıt tüketimini yakalayabildiğim tek araç. (Ankara-Konya Karayolunda).
    180-190 km hızla gittiğim uzun yolculuktada 9 lt civarlarında yakıt tüketimini sağlayabildiğim tek araç. (Konya-İstanbul 700km, 5 saat)
    60 binde aldığımda ilk orijinal olan balatalar şu an 150 bin km de aracın üstünde. 150.bin km de orijinal balatalarını kullandığım tek araç.
    8 yaşında ve 150 bin km de olmasına rağmen, tokluğu, sağından solundan ses gelmeyişi hayretlere düşüren tek araç.
  • Arkadaşlar acilen yardıma ihtiyacım var. 2001 avance. nerdeyse ful. ancak motor 200.000 km. de.Ne önerirsiniz?
    bu akşam arabayı görmeye gidicem.fiyatı uygun. 14 milyar.Bu kadar km. yapan bir araba bana ne tür sorunlar çıkarabilir acaba?
  • Evet , gdi ler az yakar, araç az arıza çıkarır ,sürüşü rahattır,

Ancak satmakta zorlanırsın , elinde kalır, zarar edersin.

7 senelik araba , sende birkaç sene kullansan hiç satamazsın.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.