Şimdi Ara

Normal Kulaklığınızı 7.1 Surround Oyuncu Kulaklığına Dönüştürün [Resimli Anlatım]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
92
Cevap
28
Favori
61.739
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet yanlış duymadınız; günlük kullanmış olduğunuz Stereo Kulaklığınızı Çevresel ses deneyimi sunan 7.1 Surround kulaklığa dönüştüreceğiz.
    Oyun araç gereçleri ve yazılımları üreten ünlü firma Razer'ın şimdilik ücretsiz sunmuş olduğu Razer Surround Personalized 7.1 Gaming Audio Software yazılımı sayesinde her kulaklık sanal bir 7.1 kulaklığa dönüşebiliyor.

Bu yazılım şimdilik ücretsiz, aslında 1 Ocak 2014 tarihinden sonra yazılım 19.99$ gibi bir fiyatla satılacaktı ancak bu tarih 30 Haziran 2014 tarihine kadar uzatılmış durumda.
    Yazılımı ücretsiz indirmenin yanısıra Razer'ın hastanede yatan ve imkanı olmayan çocukların da oyun oynamasını sağlamak amacı ile başlattığı Child’s Play kampanyasına bağış yapabiliyorsunuz.

Dilerseniz öncelikle Stereo, 5.1 ve 7.1 Surround Nedir kısaca açıklamaya çalışayaım:

Stereo Kulaklık:
    Sğda ve solda bulunan iki sürücüden yani hoparlörden farklı ses verebilen kulaklıktır. Müzik için örneklendirirsek her bir hoparlörden farklı enstrumuan sesi alınabilir.
    Oyunlarda sağdan gelen birinin ayak sesi sağ hoparlörden daha şiddetli gelir ve kişinin yönü tayin edilebilir.

5.1 Surround Kulaklık:
    Gerçek 5.1 Kulaklıklarda Sağ ve Solda 4 er adet toplam 8 adet sürücü(hoparlör) konumlanmıştır. Böylece FPS oyunlarında ayak sesinin tam olarak nereden geldiği rahatça anlaşılabilir.
    Örnek olarak Sharkoon X-Tatic Digital 5.1 Gaming Kulaklık verilebilir:
     Normal Kulaklığınızı 7.1 Surround Oyuncu Kulaklığına Dönüştürün [Resimli Anlatım]  Normal Kulaklığınızı 7.1 Surround Oyuncu Kulaklığına Dönüştürün [Resimli Anlatım]

7.1 Sorround Kulaklık:
    Gerçek 7.1 Kulaklıklarda Sağ ve Solda 5 er adet toplam 10 adet sürücü(hoparlör) konumlanmıştır. Bu kulaklıklarda özellikle FPS oyunlarında düşmanın yerini nokta olarak tayin etmek mümkündür. Hatta düşmanı görmeden avlamak söz konusudur.
    Örnek olarak Razer Tiamat 7.1 Elite Surrond verilebilir:
     Normal Kulaklığınızı 7.1 Surround Oyuncu Kulaklığına Dönüştürün [Resimli Anlatım]
     Normal Kulaklığınızı 7.1 Surround Oyuncu Kulaklığına Dönüştürün [Resimli Anlatım]  Normal Kulaklığınızı 7.1 Surround Oyuncu Kulaklığına Dönüştürün [Resimli Anlatım]

Logitech G35, G430, Steelseries Siberia, Creative Sound Blaster Tactic gibi kulaklıklarda iki adet sürücü bulunur yani bu kulaklıklar gerçek 7.1 değildirler, ancak USB ses kartı ve bağlı Yazılımlar ile bu kulaklıklar 7.1 Surround a çevrilebiliyor. İşte Virtual Surround 7.1 yani Sanal Sanal Sorround 7.1 denilen şeyde bu oluyor.

Şimdi bizimde kulaklığımıza Razer'ın yazılımı sayesinde uygulayacağımız işlem de tam olarak çevresel deneyimi almamızı sağlayacak ve kulaklığımızı bir sanal 7.1 Sorround kulaklığa dönüştürecek.

Stereo ile Surround arasındaki farkı özetleyen bir resim:

Kulaklığımı 10 TL ye Migrostan almıştım bu işlemleri uyguladıktan sonra fark hakikaten inanılmaz:

Yavaş yavaş başlayalım...

Öncelikle yazılım aşağıdaki bağlantıdan ücretsiz indiriyoruz:
    https://www.razerzone.com/surround/

Download For Windows yazan yerden; bağış yapmadan indirmek için PROCEED TO DOWNLOAD yazan yeri tıklayarak indirme işlemini başlatıyoruz.

İndirdiğimiz RazerSurroundInstaller_v2.00.10'u kuruyoruz, Geri kalan işlemleri resimler üzerinde anlatacağım

Razer Surround Resimli Anlatım:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ynal -- 4 Mart 2014; 17:51:00 >

• Hemen deniyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam bu steel series Siberia kulaklık var bende. Piyasa fiyatı 300 tl civarı. Bu kulaklık 7.1 vermiiyorsa 5.1 mi veriyor? Yani ne veriyor tam olarak. O kadar para veriyorsak bi òzelliği olması lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemoktem -- 5 Mart 2014; 20:54:32 >
  • Hocam o kadar g930 aldik bosa para mi simdi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Panik yapmayın arkadaşlar, Siberia ve G930 gibi kulaklıklar ile benimki gibi bir stereo kulaklık kıyaslananmaz bile. Elbette boşuna para vermediniz.
    Sizin kulaklıklardaki Neonidyum sürücüler bile kristal berraklığında ses veriyor. Ayrıca kulaklıklarınız her ne kadar sanal olsa da 7.1 destekliyor. Pratikte sanal ile gerçek surround arasında dağlar kadar fark yoktur zaten...
  • Hocam böyle bir hata alıyorum ne yapmam gerek ?

• Trakyacopy T kullanıcısına yanıt
    Razer yazılımlarının Türkiye bölge desteği yok. Aşağıdaki değişiklikleri yaparsan çözülecektir.

Denetim Masası ardından Saat,Dil ve Bölge ' ye giriyoruz.

Bölge ve Dil menüsünün altındaki;

Saat, Dil ve Bölge ayarlarına giriyoruz.

Bölge ve Dil menüsünün altındaki Konumu Değiştir sekmesini tıklıyoooruz.

Biçimler sekmesinde Biçim yazan yeri İngilizce (Amerikan) yapıyoruz.

Ardından Konum sekmesine giriyor ve burayıda ABD yapıyoruz.

Şimdide Klavyeler ve Diller sekmesinden Klavye değiştir yazan yere giriyoruz buradan da Varsayılan giriş dili: Türkçe (Türkiye) - Türkçe Q yapıyoruz

Son olarak Yönetimsel sekmesine girelim. Sistem Yerel Ayarlarını Değiştir yazan yerden Geçerli Sistem Yerel Ayarı: İngilizce (Amerikan ) yapıyoruz.

Tamam ve Uygula diyerek Bilgisayarımızı Yeniden Başlatıyoruz.

Şimdi İndirdiğimiz yazılımı yükleyelim.

Yükleme bittikten sonra da yukarıda değiştirdiğimiz ayarları Eski Haline Getirebilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: ynal

Panik yapmayın arkadaşlar, Siberia ve G930 gibi kulaklıklar ile benimki gibi bir stereo kulaklık kıyaslananmaz bile. Elbette boşuna para vermediniz.
    Sizin kulaklıklardaki Neonidyum sürücüler bile kristal berraklığında ses veriyor. Ayrıca kulaklıklarınız her ne kadar sanal olsa da 7.1 destekliyor. Pratikte sanal ile gerçek surround arasında dağlar kadar fark yoktur zaten...

Peki G930 ile Windows Media Player'da surround müzik dinleyebilmek için illa ki surround ses programı mı satın almak gerekiyor? Bende WMP'de müzik dinlerken kulaklıktan cızırtı geliyor surround modunda.
  • Yalnız Razer'in o programı çevresel ses konusunda çok başarılı değil haberiniz olsun, Youtube'da karşılaştırmalı testleri bulabilirsiniz. Beklentinizi yüksek tutmayın derim.

Edit: Hatta buraya bırakayım şöyle:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HapLoo -- 14 Mart 2014; 10:13:08 >

• çok kaliteli ses vermiyor ama ucuz kulaklıklara oranla fark elbet olacaktır.denemeyen arkadaşlar denesin,tavsiye ederim.
    Bu arada forumun harici bileşenleri resmen mağara gibi.hiç bir tanıtım falan olmuyor,ilginç
  • Hocam G930 için ayrıca bir yazılım yüklemene gerek yok Logitechin zaten 7.1 surtound yazılımı var, bu yazılımin ince ayarlarını yaparsan bozulmanın önüne geçersin.

@Haplo , @fatates değerli arkadaşlar ses kalitesini kulakkığın sürücü yapısı, empedans değeri etkiler, yazılımlar size hoparlörün desteklediğinin üzerinde netlikte ses veremezler.
    Burada bir yanlış anlaşılma var; bu yazılım ses kalitesini arttırmak iamaçlı değildir, stereo kulaklıkların çevresel ses verebilmesini sağlamak içindir.

• quote:

Hocam G930 için ayrıca bir yazılım yüklemene gerek yok Logitechin zaten 7.1 surtound yazılımı var, bu yazılımin ince ayarlarını yaparsan bozulmanın önüne geçersin.

@Haplo , @fatates değerli arkadaşlar ses kalitesini kulakkığın sürücü yapısı, empedans değeri etkiler, yazılımlar size hoparlörün desteklediğinin üzerinde netlikte ses veremezler.
    Burada bir yanlış anlaşılma var; bu yazılım ses kalitesini arttırmak iamaçlı değildir, stereo kulaklıkların çevresel ses verebilmesini sağlamak içindir.

Ben de bakınıyorum ne zaman ne yazmışım bu konuya diye.

Edit: Bu arada konu ilgimi çekti indirip deneyeyim dedim ama indiremedim. "This link" yazan yere tıkırlıyorum, tıkırlamıyor.

Edit 2: Sağ tıkırlayıp yeni sekmede açınca oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Haplo -- 15 Mart 2014; 22:20:36 >

• Haplo kullanıcısına yanıt
    Haha, selamlar hocam güzel nick
  • Account alamadım. Razer Synapse login kısmını geçemiyorum. Login olmadan ayar çekemiyor muyuz?

Edit: Geç de olsa geldi Account Verification. Şu belirttiğiniz haziran tarihinden sonra bize de fiyat çekmezler umarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Haplo -- 15 Mart 2014; 22:46:37 >
  • beyler bu sorunu yaşıyan varmı
    masaüstü pcde yaptım sorunsuz kullanıyorum,onboard via ses kartı var sıkıntısız çalışıyor
    ama laptopta bir türlü randıman vermiyor
    realtek ses kartı var bu razeri kuruyorum,belli bir süre çalışıyor ama daha sonra çalışmıyor,hiç ses gelmiyor pc den
    realtek driver kaldırdım yine aynı ses gelmiyor
    ses aygıtlarında razer ve realtek var realteki devre dışı bırakıyorum sonuç aynı,sadece razeri aktif ediyorum yine ses gelmiyor
    bi çözümü varmı acaba
    realteki ses aygıtlarından varsayılan olarak yapınca realtek sürücüsü çalışıyor razer çalışmıyor
    driver güncelledim sildim vs sonuç aynı,ilk kurduğumda sorunsuz çalışıyor sonra ses gelmiyor
  • Hocam şunları bir dener misin?
    Sağ alt köşedeki hoparlör simgesine sağ tıklayarak
    "Ses denetimleri seçenekleri"nden
    Razer Surround... ı seç.

Birde
    Denetim Masası>> Donanım ve Ses>> Ses aygıtlarını Yönet sekmesinden
    Razer Surround Audio Conroller
    seç.

• ynal kullanıcısına yanıt
    ilk verdiğin resimde tik işareti koydum razer olana
    bakalım ses gidecekmi,yeniden başlatınca ses normale geliyor sorunsuz çalışıyor belli bir süre sonra ses gidiyor
    sende ses yeri böylemi,bilgisayarın sesini açıp kapayınca 2 ibrede oynuyor biri razer diğeri realtek
    dediğini yaptım bakalım inş ses gitmez

• quote:

Hocam şunları bir dener misin?
    Sağ alt köşedeki hoparlör simgesine sağ tıklayarak
    "Ses denetimleri seçenekleri"nden
    Razer Surround... ı seç.

Birde
    Denetim Masası>> Donanım ve Ses>> Ses aygıtlarını Yönet sekmesinden
    Razer Surround Audio Conroller
    seç.

Hocam bu dediklerinizi yaptım. Benim istediğim şey de kulaklığı kapattıktan sonra hoparlörün devreye girmesi ve kulaklığı açtıktan sonra kulaklığın devreye girmesi. Bunun bir ayarı var mı yoksa her seferinde kayıttan yürütme aygıtlarını açıp hoparlör ve kulaklık arasında geçiş yapıp varsayılan aygıt olarak ayarlamak zorunda mıyız?

• Sağolun çok yardımınız dokundu ama iki tane aygıt varmış gibi gözüküyor bunun bir çözümü var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: A.S.İ

Sağolun çok yardımınız dokundu ama iki tane aygıt varmış gibi gözüküyor bunun bir çözümü var mı ?

Biri dahili ses kartın diğeri Razerin sanal Surround yazılımı.
    Anormal bir durum yok hocam, iki aygıt görünür zaten.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.